Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Podkarpackiego rok 2013 poz. 159

Uchwała nr XXVII/6581/2012 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie

z dnia 28 grudnia 2012r.

w sprawie stwierdzenia nieważności części uchwały 150/XXIII/2012 Rady Gminy w Starym Dzikowie z dnia 28 listopada 2012 r. w sprawie określenia wzorów formularzy informacji i deklaracji podatkowych

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie w wyniku przeprowadzonego postępowania o uznanie uchwały Nr 150/XXIII/2012 Rady Gminy w Starym Dzikowie z dnia 28 listopada 2012 r. w sprawie określenia wzorów formularzy informacji i deklaracji podatkowych za nieważną - działając na podstawie art.11 ust.1 pkt 5, art.18 ust.1 pkt 1 i art. 18a ust. 3 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (j.t. Dz. U. z 2012 r. poz. 1113) oraz art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.)

s t w i e r d z a

nieważność § 1 pkt a i b uchwały Nr 150/XXIII/2012 Rady Gminy w Starym Dzikowie z dnia 28 listopada 2012 r. w sprawie określenia wzorów formularzy informacji i deklaracji podatkowych, dotyczącego określenia wzoru formularza informacji w sprawie podatku od nieruchomości i wzoru formularza deklaracji na podatek od nieruchomości z powodu naruszenia art. 6 ust. 13 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.

U z a s a d n i e n i e

W dniu 28 listopada 2012 r. Rada Gminy w Starym Dzikowie podjęła uchwałę Nr 150/XXIII/2012 w sprawie określenia wzorów formularzy informacji i deklaracji podatkowych.

Uchwała niniejsza wpłynęła do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie w dniu 4 grudnia 2012 r.

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie badając przedmiotową uchwałę w trybie nadzoru w dniu 18 grudnia 2012 r. uchwałą Nr XXVI/6128/2012 wszczęło wobec niej postępowanie nadzorcze.

Wskazaną uchwałą Rada Gminy w Starym Dzikowie działając w oparciu o art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym i art. 6 ust. 13 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, określiła wzory formularzy informacji i deklaracji podatkowych. W dołączonym do uchwały zgodnie z § 1 lit. b wzorze formularza deklaracji na podatek od nieruchomości, w rubryce „Termin składania” Rada Gminy ustaliła termin składania deklaracji na podatek od nieruchomości do dnia 15 stycznia każdego roku podatkowego lub w terminie 14 dni od zaistnienia okoliczności mających wpływ na powstanie (wygaśnięcie) obowiązku podatkowego lub wysokość opodatkowania. Ponadto w dołączonym do uchwały zgodnie z § 1 lit. a i b, w części E wzoru formularza informacji i deklaracji na podatek od nieruchomości „Dane dotyczące przedmiotów opodatkowania niepodlegających zwolnieniu”, E.2 „Powierzchnia użytkowa budynków lub ich części” w punkcie 2 zapisano: „związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz części budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej”.

W związku z powyższym Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie  zważyło co następuje:

Zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym do wyłącznej kompetencji rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach podatków i opłat w granicach określonych w odrębnych ustawach. Art.6 ust. 13 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (j.t. Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613, z późn. zm.) daje radzie gminy kompetencję do określenia w drodze uchwały wzorów formularzy, o których mowa w art. 6 ust. 6 i ust. 9 pkt 1.

Zgodnie z treścią przepisu art. 6 ust. 13 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, rada gminy określa, w drodze uchwały, wzory formularzy, o których mowa w ust. 6 i w ust. 9 pkt 1; w formularzach zawarte będą dane dotyczące podmiotu i przedmiotu opodatkowania niezbędne do wymiaru i poboru podatku od nieruchomości.

Z treści cytowanego przepisu wynika, że rada gminy ma obowiązek określić w formularzu zarówno dane odnoszące się do podmiotu, jak i do przedmiotu opodatkowania, które są niezbędne do wymiaru i do poboru podatku od nieruchomości.

Z kolei z art. 6 ust. 9 pkt 1 wynika, że osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej, jednostki organizacyjne Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, a także jednostki organizacyjne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe są obowiązane składać w terminie do 31 stycznia, organowi podatkowemu właściwemu ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania, deklaracje na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy, sporządzone na formularzu według ustalonego wzoru, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu  - w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku.

Z treści powołanego wyżej przepisu wynika, że osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej, jednostki organizacyjne Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, a także jednostki organizacyjne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe są obowiązane składać w terminie do 31 stycznia, organowi podatkowemu właściwemu ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania, deklaracje na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy, sporządzone na formularzu według ustalonego wzoru, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu  - w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku.

Rada Gminy w Starym Dzikowie uchwałą Nr 150/XXIII/2012 z dnia 28 listopada 2012 r.  określiła wzór formularza informacji i deklaracji na podatek od nieruchomości, w którym nieprawidłowo określiła kategorię przedmiotu opodatkowania w pozycji E.2 pkt 2, pomijając budynki mieszkalne zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej.

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a i b określa odrębnie maksymalne stawki dla budynków lub ich części mieszkalnych (lit. a) oraz dla budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej (lit. b). W uchwale Nr 147/XXIII/2012 z 28 listopada 2012 r. Rada Gminy ustaliła stawki podatku od nieruchomości od budynków lub ich części: mieszkalnych (§ 1 pkt 2 lit. a) i związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej (§ 1 pkt 2 lit. b). Brak możliwości wykazania w deklaracji budynków mieszkalnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej uniemożliwia prawidłowy wymiar i pobór podatku.

Ponadto ustaliła termin składania deklaracji na podatek od nieruchomości do dnia 15 stycznia każdego roku podatkowego lub w terminie 14 dni od zaistnienia okoliczności mających wpływ na powstanie (wygaśnięcie) obowiązku podatkowego lub wysokość opodatkowania co pozostaje w sprzeczności z art. 6 ust. 9 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, zgodnie z którym osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej, jednostki organizacyjne Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, a także jednostki organizacyjne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe są obowiązane składać w terminie do 31 stycznia, organowi podatkowemu właściwemu ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania, deklaracje na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy, sporządzone na formularzu według ustalonego wzoru, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu  - w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku.

Powyższym naruszono w sposób istotny przepis art. 6 ust. 13 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Z tych przyczyn stwierdzono nieważność wskazanej w sentencji uchwały Rady Gminy w Starym Dzikowie.

Na powyższą uchwałę Kolegium Izby przysługuje Gminie prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie za pośrednictwem Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie, w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia.

PREZES


dr Zbigniew K. Wójcik

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00