Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Podlaskiego rok 2014 poz. 4232

Uchwała nr III/13/2014 Rady Gminy Augustów

z dnia 29 grudnia 2014r.

w sprawie uchwalenia regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez Gminę Augustów

Na podstawie art. 30 ust. 6 i 6 a, art. 54 ust. 3 i ust. 7 oraz art. 91 d pkt. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 roku Karta Nauczyciela /t. j. Dz. U. z 2014 r., poz.191/ w związku z art. 18. ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym /Dz. U. z 2013 r. poz. 594, poz.654, poz.1318, Dz. U. z 2014 r. poz.379, poz.1072) uchwala się, co następuje:

§ 1. Uchwala się w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli zatrudnionych w szkołach Gminy Augustów regulamin określający wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy, szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz wysokość i warunki wypłacania dodatku mieszkaniowego dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez Gminę Augustów, obowiązujący od dnia 1 stycznia 2015 roku stanowiący załącznik Nr 1 do niniejszej uchwały.

§ 2. Traci moc Uchwała Nr XXIII/192/2013 Rady Gminy Augustów z dnia 19 grudnia 2013 roku w sprawie uchwalenia regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez Gminę Augustów /Dz. Urz. Woj. Podl. z 2013 r. poz. 4674/.

§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

§ 4. Uchwała wchodzi w życie po czternastu dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.

Przewodniczący Rady Gminy


Zdzisław Chmielewski


Załącznik do Uchwały Nr III/13/2014
Rady Gminy Augustów
z dnia 29 grudnia 2014 r.

R E G U L A M I N WYNAGRADZANIA NAUCZYCIELI ZATRUDNIONYCH W SZKOŁACH PROWADZONYCH PRZEZ GMINĘ AUGUSTÓW.

Dział I.
PRZEPISY WSTĘPNE

§ 1. 1. Regulamin określa:

1) wysokość stawek oraz szczegółowe zasady przyznawania i wypłacania dodatków;

a) za wysługę lat,

b) motywacyjnego,

c) funkcyjnego,

d) za warunki pracy

2) szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,

3) wysokość i szczegółowe zasady przyznawania i wypłacania nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego dla nauczycieli szkół prowadzonych przez Gminę Augustów

2. Pozostałe składniki wynagrodzeń nauczycieli, o których mowa w ust. 1 określają przepisy ustawy i rozporządzenia.

§ 2. 1. Ilekroć w regulaminie mowa jest o:

1) Karcie Nauczyciela - rozumie się przez to ustawę z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela /Dz. U. z 2014 r., poz.191- tekst jednolity/

2) Rozporządzeniu - rozumie się przez to rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz za pracę w dniu wolnym od pracy /Dz. U. z 2014 r., poz. 416 j. t. z późn. zm./

3) szkołach - rozumie się przez to szkoły wskazane w art. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty /Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm./ dla których Gmina Augustów jest organem prowadzącym w rozumieniu tej ustawy, a także, odpowiednio oddział przedszkolny, zespół szkół, inne formy wychowania przedszkolnego.

4) dyrektorze - należy przez to rozumieć dyrektora jednostki, o której mowa w pkt. 3

5) roku szkolnym - należy przez to rozumieć okres pracy placówki od 1 września danego roku do 31 sierpnia roku następnego;

6) klasie - należy przez to rozumieć także oddział;

7) tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin - należy przez to rozumieć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin, o którym mowa w art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela /Dz. U. z 2014 r.,poz.191/ zwaną dalej "Kartą Nauczyciela"

8) związkach zawodowych - rozumie się przez to organizacje zakładowe i międzyzakładowe o których mowa w ustawie z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych / Dz. U. z 2014 r., poz. 167)

9) Wójcie - należy przez to rozumieć Wójta Gminy Augustów.

Dział II.
Dodatek za wysługę lat

§ 3. Stawkę oraz zasady nabywania uprawnień do dodatku za wysługę lat określa się zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy i § 7 rozporządzenia.

§ 4. 1. Z zastrzeżeniem zasad wynikających z art. 33 ustawy, nauczyciel nabywa prawo do dodatku za wysługę lat według wyższej stawki, z upływem każdego kolejnego roku pracy.

2. Nabycie prawa do dodatku za wysługę lat, lub nabycie prawa do dodatku za wysługę lat według wyższej stawki, przysługuje:

1) jeżeli nabycie prawa do dodatku lub jego wyższej stawki nastąpiło w ciągu miesiąca - począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczyciel nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku,

2) jeżeli nabycie prawa do dodatku lub jego wyższej stawki nastąpiło od pierwszego dnia miesiąca - z tym dniem.

Dział III.
Dodatek motywacyjny

§ 5. Dodatek motywacyjny przyznaje się nauczycielom, stosownie do stopnia spełniania kryteriów, o których mowa w § 6, na czas określony nie krótszy niż 2 miesiące i nie dłuższy niż 1 rok.

§ 6. 1. Przy przyznawaniu dodatku motywacyjnego uwzględnia się następujące kryteria:

1) uzyskiwanie szczególnych osiągnięć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych tj.:

a) realizacja zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę,

b) uzyskiwanie przez uczniów, z uwzględnieniem ich możliwości oraz warunków pracy nauczyciela, bardzo dobrych wyników w nauce potwierdzonych wynikami klasyfikacji lub promocji, efektami egzaminów i sprawdzianów, sukcesami w konkursach, zawodach, olimpiadach, itp.;

c) umiejętne rozwiązywanie problemów wychowawczych uczniów we współpracy z rodzicami;

d) pełne rozpoznanie środowiska wychowawczego uczniów, aktywne i efektywne działanie na rzecz uczniów potrzebujących szczególnej opieki;

e) w przypadku dyrektora szkoły - wyniki osiągnięte przez uczniów szkoły w ocenianiu zewnętrznym;

2) jakość świadczonej pracy, w tym związanej z powierzonym stanowiskiem kierowniczym, dodatkowym zadaniem lub zajęciem tj.:

a) systematyczne i efektywne przygotowywanie się do przydzielonych obowiązków;

b) podnoszenie umiejętności zawodowych;

c) wzbogacanie własnego warsztatu pracy;

d) dbałość o estetykę i sprawność powierzonych pomieszczeń, pomocy dydaktycznych lub innych urządzeń szkolnych;

e) prawidłowe prowadzenie dokumentacji przebiegu nauczania lub innej powierzonej dokumentacji szkoły;

f) rzetelne i terminowe wywiązywanie się z poleceń służbowych;

3) Zaangażowanie w realizację czynności i zajęć w zakresie zadań statutowych i wychowawczych szkoły tj.:

a) udział w organizowaniu imprez i uroczystości szkolnych;

b) udział w komisjach przedmiotowych i innych,

c) opiekowanie się samorządem uczniowskim lub innymi organizacjami uczniowskimi działającymi na terenie szkoły;

d) prowadzenie lekcji otwartych, koleżeńskich, przejawianie innych form aktywności w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego nauczycieli,

e) aktywny udział w realizowaniu i inspirowaniu innych działań w ramach zadań statutowych szkoły.

2. Warunkiem uzyskania dodatku motywacyjnego przez nauczyciela jest spełnienie zadań co najmniej w 60 % wynikających z przynajmniej 2 spośród 3 punktów kryteriów.

§ 7. 1. Fundusz na dodatki motywacyjne nauczycieli stanowi 2,7 % środków przyznanych szkole na wynagrodzenia zasadnicze, z wyłączeniem wynagrodzeń nauczycieli pełniących funkcję dyrektora szkoły.

2. Dodatek motywacyjny dla nauczyciela nie może być wyższy niż 10 % jego wynagrodzenia zasadniczego.

3. Nauczycielowi, któremu powierzono stanowisko dyrektora można przyznać dodatek motywacyjny jednakże nie więcej niż do 30 % jego wynagrodzenia zasadniczego, natomiast nauczycielowi, któremu powierzono stanowisko wicedyrektora szkoły można przyznać ten dodatek nie więcej niż do 20 % jego wynagrodzenia zasadniczego.

4. Wysokość dodatku motywacyjnego dla nauczyciela i wicedyrektora szkoły oraz okres jego przyznania, uwzględniając poziom spełniania warunków, o których mowa w § 6 ustala dyrektor, a w stosunku do dyrektora szkoły - Wójt.

5. Dodatki motywacyjne przyznawane są w ramach posiadanych środków.

Dział IV.
Dodatek funkcyjny

§ 8. 1. Nauczycielowi, któremu powierzono stanowisko dyrektora szkoły przyznaje się dodatek funkcyjny w wysokości od 20 % do 50 % jego wynagrodzenia zasadniczego.

2. Nauczycielowi, któremu powierzono stanowisko wicedyrektora lub inne stanowisko kierownicze przewidziane w statucie placówki przyznaje się dodatek w wysokości od 10 % do 30 % jego wynagrodzenia zasadniczego.

3. Dodatek funkcyjny przysługuje także nauczycielowi, któremu powierzono obowiązki dyrektora w zastępstwie, w wysokości od 10 % do 30 % jego wynagrodzenia zasadniczego.

4. Wysokość dodatku funkcyjnego, o którym mowa w ust. 1 uwzględniając wielkość szkoły, liczbę uczniów i oddziałów, złożoność zadań wynikających z zajmowanego stanowiska, liczbę stanowisk kierowniczych w szkole, wyniki pracy szkoły oraz warunki lokalowe, środowiskowe i społeczne, w jakich szkoła funkcjonuje - ustala Wójt.

5. Do uzyskania dodatku funkcyjnego uprawnieni są nauczyciele, którym powierzono sprawowanie funkcji:

a) wychowawcy klasy - w wysokości 4 %

b) opiekuna stażu - w wysokości 3 %

c) doradcy metodycznego lub nauczyciela-konsultanta - w wysokości 3 % średniego wynagrodzenia nauczyciela stażysty, o którym mowa w art. 30 ust. 3 KN.

6. Wysokość dodatku funkcyjnego, o którym mowa w ust. 2 uwzględniając zakres i złożoność oraz warunki ich realizacji, ustala dyrektor.

§ 9. 1. Prawo do dodatku funkcyjnego, o którym mowa w § 8 ust. 1 i 2 oraz ust. 5 powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło powierzenie stanowiska kierowniczego, wychowawstwa lub funkcji, a jeżeli powierzenie to nastąpiło pierwszego dnia miesiąca - od tego dnia.

2. W razie zbiegu tytułów do dwóch lub więcej dodatków funkcyjnych, nauczycielowi przysługują wszystkie dodatki.

Dział V.
Dodatek za warunki pracy

§ 10. 1. Nauczycielowi przysługuje dodatek za warunki pracy z tytułu pracy w trudnych lub uciążliwych warunkach określonych w przepisach § 8 i § 9 rozporządzenia.

2. Wysokość dodatku, o którym mowa w ust. 1 uzależniona jest od:

a) stopnia trudności lub uciążliwości prac lub zajęć;

b) wymiaru czasu pracy realizowanego w warunkach, o których mowa w ust. 1.

§ 11. 1. Nauczycielom szkół podstawowych prowadzących zajęcia w klasach łączonych przysługuje dodatek w wysokości 20 % stawki godzinowej za każdą przepracowaną w tych klasach godzinę.

2. Nauczycielom prowadzącym nauczanie indywidualne dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego przysługuje dodatek w wysokości 15 % stawki godzinowej za każdą przepracowaną godzinę dydaktyczną.

3. Dodatek za warunki pracy nauczycielowi przyznaje dyrektor, a dyrektorowi lub wicedyrektorowi - Wójt.

§ 12. 1. Prawo do dodatku za warunki pracy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczycielowi powierzono wykonywanie obowiązków pracowniczych, z którymi dodatek jest związany, a jeżeli powierzenie obowiązków pracowniczych nastąpiło z pierwszym dniem miesiąca - dodatek przysługuje od tego dnia.

2. W razie zbiegu prawa do kilku dodatków za warunki pracy nauczycielowi przysługują wszystkie dodatki.

Dział VI.
Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe oraz godziny doraźnych zastępstw

§ 13. 1. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe oraz godziny doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania, z uwzględnieniem ustalonej stawki dodatku za warunki pracy.

2. Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową i godzinę doraźnego zastępstwa oblicza się dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkiem za warunki pracy, jeżeli praca w godzinach ponadwymiarowych oraz doraźnego zastępstwa odbywa się w warunkach trudnych lub uciążliwych) przez miesięczną liczbę godzin tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć, ustalonego dla rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych lub doraźnego zastępstwa nauczyciela.

3. Dla nauczycieli realizujących tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć, na podstawie art. 42 ust. 4a ustawy Karta Nauczyciela wynagrodzenie za godzinę doraźnego zastępstwa oblicza się, dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego (łącznie z dodatkiem za warunki pracy, jeżeli praca w godzinach doraźnego zastępstwa odbywa się w warunkach trudnych lub uciążliwych) przez miesięczną liczbę godzin realizowanego wymiaru zajęć.

4. Miesięczną liczbę godzin tygodniowego obowiązkowego lub realizowanego wymiaru zajęć nauczyciela, o której wymiaru zajęć, o której mowa w ust 2 i 3, ustala się mnożąc tygodniowy obowiązkowy lub realizowany wymiar zajęć przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się, a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełna godzinę.

5. Dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub dni ustawowo wolne od pracy, oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia- za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć określony w art. 42 ust.3 lub ustalony na podstawie art. 42 ust. 7 Karty Nauczyciela, pomniejszony o 1/5 tego wymiaru (lub 1/4, gdy dla nauczyciela ustalono czterodniowy tydzień pracy) za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dzień ustawowo wolny od pracy. Liczba godzin ponadwymiarowych, za które przysługuje wynagrodzenie w takim tygodniu, nie może być jednak większa niż liczba godzin przydzielonych w planie organizacyjnym.

6. W przypadku konieczności łączenia różnych wymiarów pensum w ramach jednego etatu, ustala się pensum proporcjonalne w odniesieniu do łącznej liczby realizowanych przez nauczyciela zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Wszystkie godziny realizowane powyżej tak ustalonego pensum stanowią godziny ponadwymiarowe.

7. Nauczycielom, którzy w dniu wolnym od pracy realizują zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, a nie otrzymują za ten dzień innego dnia wolnego, przysługuje odrębne wynagrodzenie za każdą godzinę pracy obliczane jak za godzinę ponadwymiarową.

8. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw wypłaca się z dołu.

Dział VII.
Nauczycielski dodatek mieszkaniowy

§ 14. 1. Nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela i zatrudnionemu w szkole, położonej na terenie wiejskim, w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć, przysługuje nauczycielski dodatek mieszkaniowy.

2. Wysokość nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego, w zależności od liczby osób w rodzinie uprawnionego nauczyciela, wynosi miesięcznie:

a) przy jednej osobie w rodzinie - 45

b) przy dwóch osobach w rodzinie - 68

c) przy trzech osobach w rodzinie - 90

d) przy czterech i więcej osobach w rodzinie - 110

3. Do członków rodziny nauczyciela uprawnionego do dodatku, stosuje się odpowiednio przepisy § 1 ust 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad przyznawania i wypłacania nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez organy administracji rządowej (Dz. U. 2001 Nr 56, poz. 585 ze zm.).

4. Prawo do nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego nie jest uzależnione od tytułu prawnego do zajmowanego przez nauczyciela lokalu mieszkalnego.

5. Nauczycielowi i jego małżonkowi zamieszkującemu z nim stale, który także jest nauczycielem, przysługuje tylko jeden dodatek w wysokości określonej w ust. 2. Małżonkowie wspólnie wskazują pracodawcę, który będzie im wypłacał dodatek.

6. Nauczycielowi zatrudnionemu w kilku szkołach na terenie gminy przysługuje tylko jeden dodatek, wypłacany przez wskazanego przez niego pracodawcę.

7. O zaistniałej zmianie liczby członków rodziny, o których mowa w ust. 3, nauczyciel otrzymujący dodatek obowiązany jest niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły, a dyrektor szkoły - Wójta. Nienależnie pobrany przez nauczyciela dodatek podlega zwrotowi.

§ 15. 1. Dodatek przysługuje od pierwszego dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w którym nauczyciel złożył wniosek o jego przyznanie, natomiast w przypadku zakończenia pracy w trakcie miesiąca - proporcjonalnie do przepracowanych dni w tym miesiącu.

2. Dodatek przysługuje w okresie wykonywania pracy, a także w okresie:

1) nieświadczenia pracy, za który przysługuje wynagrodzenie,

2) pobierania zasiłku z ubezpieczenia zdrowotnego

3) korzystania z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego, na zasadach określonych w odrębnych przepisach

3. Dodatek nauczycielowi przyznaje dyrektor szkoły, a dyrektorowi lub wicedyrektorowi - Wójt.

Dział VIII.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§ 16. 1. Zmiany w regulaminie mogą być dokonywane na wniosek każdej ze stron tj. związków zawodowych zrzeszających nauczycieli zatrudnionych w szkołach Gminy Augustów lub organu prowadzącego szkoły.


Uzasadnienie

W związku z tym, że regulamin określający wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz niektóre inne składniki wynagradzania, a także wysokość oraz szczegółowe zasady przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez Gminę Augustów utraci z dniem 31 grudnia 2014 r. obowiązującą moc, Rada Gminy Augustów winna podjąć uchwałę zgodnie z art. 30 ust 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r., poz.191) w sprawie zasad określających wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania nauczycielom dodatków motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz niektóre inne składniki wynagradzania, a także wysokość oraz szczegółowe zasady przyznawania i wypłacania dodatku mieszkaniowego dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez Gminę Augustów.

W trakcie przeprowadzonych w dniu 3 grudnia 2014 r. ostatecznych uzgodnień ze związkami zawodowymi, doszło do ustaleń, w wyniku których treść regulaminu przyjęła formę jak w załączniku do niniejszej uchwały.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00