Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Podlaskiego rok 2012 poz. 4213

Uchwała nr 66/12 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku

z dnia 16 stycznia 2012r.

w sprawie obniżenia średniej ceny żyta za okres pierwszych trzech kwartałów 2011 r. jako podstawy naliczenia podatku rolnego w 2012 r. na obszarze Gminy Radziłów

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku

w składzie:

Przewodniczący: Stanisław Srocki

Członkowie: Bogusław Dębski

Agnieszka Gerasimiuk

Danuta Kubylis

Anna Ostrowska

Aleksander Piszczatowski

Joanna Salachna

Marcin Tyniewicki

Maria Wasilewska

Na podstawie art.11 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (t. j. Dz. U. z 2001 r. Nr 55, poz. 577 ze zm.) oraz art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. z 2001 r. Dz. U. Nr 142, poz.1591 ze zm.)

po rozpatrzeniu w postępowaniu nadzorczym Uchwały Rady Gminy Radziłów Nr XVI/108/11 z dnia 15 grudnia 2011 r. w sprawie obniżenia średniej ceny żyta za okres pierwszych trzech kwartałów 2011 r. jako podstawy naliczenia podatku rolnego w 2012 r. na obszarze Gminy Radziłów

p o s t a n a w i a :

- uznać, iż powyższa uchwała narusza prawo w sposób istotny w związku z wadliwym trybem jej podjęcia i niezachowaniem wymogów proceduralnych przewidzianych w Statucie Gminy Radziłów, przyjętym na mocy Uchwały Nr XXVIII/169/09 z dnia 25 marca 2009 roku w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Radziłów, w szczególności w § 48 tego Statutu,

- w związku z tym postanawia się stwierdzić jej nieważność w całości.

U z a s a d n i e n i e

Rada Gminy Radziłów podjęła uchwałę Nr XVI/108/11 w dniu 15 grudnia 2011 r. w sprawie obniżenia średniej ceny żyta za okres pierwszych trzech kwartałów 2011 r. jako podstawy naliczenia podatku rolnego w 2012 r. na obszarze Gminy Radziłów. W dniu 2 stycznia 2012 r. wpłynęło do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku pismo od Wójta Gminy Radziłów Nr Or.0007.46.2011 z dnia 30.12.2011 r. z prośbą o przeanalizowanie prawidłowości procedury podjęcia ww. uchwały.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego potwierdzonego Protokołem Nr XVI/11 z posiedzenia XIII Sesji Zwyczajnej Rady Gminy Radziłów, które odbyło się dnia 15 grudnia 2011 r. i w trakcie którego podjęto badaną uchwałę, należy stwierdzić, że sposób procedowania nad uchwałą pozostaje w sprzeczności z postanowieniami Statutu Gminy Radziłów, przyjętego na mocy Uchwały Nr XXVIII/169/09 z dnia 25 marca 2009 roku w sprawie uchwalenia Statutu Gminy Radziłów.

Podjęcie uchwały w sprawie obniżenia średniej ceny żyta na potrzeby podatku rolnego nie było przewidziane w porządku obrad na sesji Rady Gminy, a z propozycją taką wystąpił - w trakcie obrad - Przewodniczący Rady. Rada Gminy przyjęła zmianę w porządku obrad, a następnie radni mieli możliwość proponowania zmian do projektu uchwały. Powyższy tryb narusza § 48 Statutu, zgodnie z którym inicjatywę uchwałodawczą (ust. 1) posiadają komisje, radni w liczbie co najmniej 5 oraz Wójt, chyba że przepisy prawa stanowią inaczej. Inicjatywy takiej nie posiada natomiast Przewodniczący Rady, zatem nie był on uprawniony do przedłożenia Radzie projektu uchwały. Ponadto zakwestionować należy sam tryb przedłożenia projektu uchwały w trakcie obrad, gdyż taki sposób procedowania prowadzi do kolejnych uchybień formalnych i pominięcia etapów procedury legislacyjnej poprzedzających postępowanie na sesji. Zgodnie z § 48 ust. 3 i 4 statutu, projekt uchwały powinien zostać przedłożony Radzie wraz z uzasadnieniem, w którym należy wskazać potrzebę podjęcia uchwały oraz informację o skutkach finansowych jej realizacji, projekt powinien być również zaopiniowany przez radcę prawnego - co do jego zgodności z prawem.

Warunkiem ważności uchwały Rady Gminy jest nie tylko jej poprawność merytoryczna, ale również formalna, w tym także konieczność podjęcia aktu w zgodzie z wymogami proceduralnymi. Niedopuszczalne jest zatem zmienianie przewidzianego statutem gminy trybu postępowania legislacyjnego czy też pominięcie niektórych jego etapów.

Z powyższych względów postanowiono jak na wstępie.

POUCZENIE

Na niniejsze rozstrzygnięcie nadzorcze służy skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, którą można wnieść (za pośrednictwem RIO) w terminie 30 dni od dnia otrzymania rozstrzygnięcia.

Przewodniczący Kolegium


Stanisław Srocki

Otrzymuje:

Rada Gminy

Radziłów

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00