Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Podlaskiego rok 2011 nr 313 poz. 4145

Uchwała nr XIV/148/11 Sejmik Województwa Podlaskiego

z dnia 19 grudnia 2011r.

w sprawie zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, znajdującym się na terenie województwa podlaskiego

Na podstawie art. 18 pkt 20 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1590 z późn. zm.1) ), i art. 81 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162 poz. 1568, z późn. zm.2) ) oraz art. 44 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.3) ) uchwala się, co następuje:

§ 1. 1. Z budżetu Województwa Podlaskiego mogą być udzielane dotacje celowe, zwane dalej "dotacjami" na finansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, znajdującym się na terenie województwa podlaskiego.

2. Celem dotacji jest wspieranie i uzupełnianie działań właścicieli zabytków dla zapewnienia ochrony i konserwacji wartościowych elementów substancji zabytkowej, tworzących ramy przestrzeni publicznej, mających istotne znaczenie w kreowaniu wizerunku województwa podlaskiego.

3. Dotacja może obejmować nakłady konieczne na:

1) sporządzenie ekspertyz technicznych i konserwatorskich;

2) przeprowadzenie badań konserwatorskich lub architektonicznych;

3) wykonanie dokumentacji konserwatorskiej;

4) opracowanie programu prac konserwatorskich i restauratorskich;

5) wykonanie projektu budowlanego zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.),

6) sporządzenie projektu odtworzenia kompozycji wnętrz;

7) zabezpieczenie, zachowanie i utrwalenie substancji zabytku;

8) stabilizację konstrukcyjną części składowych zabytku lub ich odtworzenie w zakresie niezbędnym dla zachowania tego zabytku;

9) odnowienie lub uzupełnienie tynków i okładzin architektonicznych albo ich całkowite odtworzenie, z uwzględnieniem charakterystycznej dla tego zabytku kolorystyki;

10) odtworzenie zniszczonej przynależności zabytku, jeżeli odtworzenie to nie przekracza 50 % oryginalnej substancji tej przynależności;

11) odnowienie lub całkowite odtworzenie okien, w tym ościeżnic i okiennic, zewnętrznych odrzwi i drzwi, więźby dachowej, pokrycia dachowego, rynien i rur spustowych;

12) modernizację instalacji elektrycznej w zabytkach drewnianych lub w zabytkach, które posiadają oryginalne, wykonane z drewna części składowe i przynależności;

13) wykonanie izolacji przeciwwilgociowej;

14) uzupełnianie narysów ziemnych dzieł architektury obronnej oraz zabytków archeologicznych nieruchomych o własnych formach krajobrazowych;

15) działania zmierzające do wyeksponowania istniejących, oryginalnych elementów zabytkowego układu parku lub ogrodu;

16) zakup materiałów konserwatorskich i budowlanych, niezbędnych do wykonania prac i robót przy zabytku wpisanym do rejestru, o których mowa w pkt 7-15;

17) zakup i montaż instalacji przeciwwłamaniowej oraz przeciwpożarowej i odgromowej.

4. Wysokość środków przeznaczonych na finansowanie prac i robót określonych w ust. 3 określa się corocznie w budżecie Województwa Podlaskiego.

5. Dotacja może być udzielona w wysokości do 50 % nakładów koniecznych na prace i roboty określone w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 6.

6. Jeżeli zabytek posiada wyjątkową wartość historyczną, artystyczną lub naukową albo wymaga złożonych pod względem technologicznym prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych, albo gdy sytuacja wymaga niezwłocznego podjęcia prac lub robót budowlanych przy zabytku - dotacja może być udzielona w wysokości do 100 % nakładów koniecznych na wykonanie tych prac lub robót budowlanych.

§ 2. 1. O dotację może ubiegać się każdy podmiot będący właścicielem lub posiadaczem zabytku, a także podmiot, który do tego zabytku posiada tytuł prawny wynikający z użytkowania wieczystego, ograniczonego prawa rzeczowego, trwałego zarządu albo stosunku zobowiązaniowego.

2. Dotacja nie może być udzielona na finansowanie prac przy zabytku, który stanowi mienie Województwa Podlaskiego oraz jego jednostek organizacyjnych lub znajdujących się w ich trwałym zarządzie.

§ 3. 1. Udzielenie dotacji może nastąpić po złożeniu wniosku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku, zwanym dalej "Urzędem".

2. Dotacja może być udzielona na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku, które zostaną przeprowadzone w roku złożenia przez podmiot wniosku.

3. Wzór wniosku stanowi załącznik do uchwały.

4. Do wniosku o udzielenie dotacji dołącza się:

1) dokument potwierdzający tytuł prawny do zabytku, tj. aktualny odpis z księgi wieczystej lub aktualny wypis z rejestru gruntów,

2) decyzję o wpisie do rejestru zabytków,

3) fotograficzną dokumentację stanu zachowania zabytku,

4) pozwolenie na budowę lub potwierdzenie zgłoszenia robót budowlanych, jeśli prowadzone prace wymagają takiego postępowania na podstawie prawa budowlanego,

5) pozwolenie Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na wykonanie prac mających być przedmiotem dotacji,

6) całkowity kosztorys prac

5. W przypadku, gdy wnioskodawcą jest przedsiębiorca, do wniosku należy dołączyć informację o pomocy publicznej otrzymanej przed dniem złozenia wniosku, sporządzoną w zakresie i według zasad określonych w art. 37 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz.U. z 2007 r. Nr 59, poz. 404 ze zm.).

§ 4. 1. Zarząd Województwa Podlaskiego, zwany dalej "Zarządem", ogłasza każdego roku nabór wniosków o udzielnie dotacji.

2. Wniosek o udzielenie dotacji należy złożyć w terminie określonym w ogłoszeniu o naborze wniosków.

3. Oceny wniosku pod względem formalnym dokonuje departament właściwy ds. kultury i dziedzictwa narodowego Urzędu.

4. Rozpatrywane są wyłącznie wnioski złożone terminie określonym w ogłoszeniu, sporządzone według wymaganego wzoru, kompletne i prawidłowo wypełnione.

5. Złożenie wniosku nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji.

6. Wnioski spełniające wymogi formalne przekazywane są do zaopiniowania komisji, którą powołuje i określa regulamin jej pracy Zarząd.

7. W skład komisji wchodzą przedstawiciele samorządu województwa podlaskiego, w tym przynajmniej jeden przedstawiciel właściwej komisji Sejmiku Województwa Podlaskiego przez nią wytypowany, oraz instytucji lub organizacji pozarządowych właściwych w zakresie ochrony zabytków.

§ 5. 1. Decyzję o wyborze wniosków i udzieleniu dotacji podejmuje na wniosek Zarządu Województwa Podlaskiego Sejmik Województwa Podlaskiego w formie uchwały po zapoznaniu się z protokołem komisji konkursowej.

2. W uchwale, o której mowa w ust.1, określa się, odrębnie dla każdego wniosku, nazwę podmiotu, któremu udziela się dotacji, nazwę zadania na wykonanie którego przyznano dotację, wysokość przyznanej dotacji oraz zakres dofinansowanych prac.

3. Wysokość przyznanej dotacji może być niższa od wnioskowanej. W takim przypadku wnioskodawca może odstąpić od zawarcia umowy albo dokonać korekty zakresu rzeczowego zadania.

4. Informację o wyborze wniosków i udzieleniu dotacji podaje się do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej, na stronie internetowej województwa podlaskiego (www.wrotapodlasia.pl) oraz na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu.

§ 6. 1. Umowa o udzieleniu dotacji zawiera:

1) szczegółowy opis zadania, w tym cel, na jaki dotacja została przyznana, i termin jego wykonania

2) zakres planowanych prac oraz termin ich realizacji

3) wysokość udzielonej dotacji, termin i tryb jej płatności,

4) termin i sposób rozliczenia udzielonej dotacji

5) termin wykorzystania dotacji, nie dłuższy niż do dnia 31 grudnia danego roku budżetowego,

6) sposób kontroli wykonania umowy,

7) warunki i sposób zwrotu niewykorzystanej części dotacji lub dotacji wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem.

§ 7. 1. Wnioskodawca otrzymujący dotację zobowiązany jest do złożenia pisemnego sprawozdania merytorycznego i rozliczenia finansowego dotacji w terminie określonym w umowie oraz dokonanie odbioru - przy udziale przedstawicieli Urzędu - wykonanych prac lub robót.

2. Sposób wykorzystania przyznanej dotacji podlega kontroli przez osoby upoważnione przez Zarząd.

3. Sprawozdanie z prac objętych powinno zawierać:

1) zakres prac, na które została udzielona dotacja,

2) szczegółowy opis wykonanych prac objętych dotacją,

3) wysokość przyznanej dotacji,

4) datę zawarcia umowy,

5) wskazanie dowodów księgowych dokumentujących poniesione wydatki.

§ 8. Traci moc Uchwała Sejmiku Województwa Podlaskiego Nr XVII/192/08 z dnia 21 kwietnia 2008 r. w sprawie zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane oraz dokumentacje konserwatorskie i archeologiczne badania wykopaliskowe przy zabytkach położonych na obszarze województwa podlaskiego (Dz. Urz. Woj. Podl. Nr 110, poz. 1152).

§ 9. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Województwa Podlaskiego.

§ 10. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w: : Dz. U. z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558 i Nr 214, poz. 1806, Nr 153, poz. 1271, z 2003 r. Nr 162, poz. 1568; z 2004 r. Nr 102, poz. 1055 i Nr 116, poz. 1206; z 2006 r. Nr 126, poz. 875 i Nr 227, poz. 1658, z 2007 r. Nr 173, poz. 1218; z 2008 r. Nr 180, poz. 1111, Nr 216, poz. 1370 oraz z 2008 r. Nr 223 poz. 1458, z 2009 r. Nr 157, poz. 1241, z 2010 r. Nr 28, poz. 142 i 146, Nr 106, poz. 675, Nr 40, poz. 230, z 2011 r. Nr 21, poz. 113.

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w: Dz. U. z 2004 r. Nr 96, poz. 959, Nr 238, poz. 2390, z 2006 r. Nr 50, poz. 362, Nr 126, poz. 875, z 2007 Nr 192, poz. 1394, z 2009 r. Nr 31, poz. 206, Nr 97, poz. 804, z 2010 r. Nr 75, poz. 474, Nr 130, poz. 871.

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w: Dz. U. z 2010 r. Nr 28, poz. 146, Nr 123, poz. 835, Nr 152, poz. 1020, Nr 96, poz. 620, Nr 238, poz. 1578, Nr 257, poz 1726.


Załącznik do Uchwały Nr XIV/148/11
Sejmik Województwa Podlaskiego
z dnia 19 grudnia 2011 r.

WNIOSEK o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków znajdującym się na terenie województwa podlaskiego

...................................................................................................... (nazwa zadania)

Wnioskowana kwota dotacji z budżetu województwa podlaskiego ........................ złotych

I.

Dane na temat wnioskodawcy

1) pełna nazwa .............................................

2) forma prawna .....................................................

3) numer w Krajowym Rejestrze Sądowym lub w innym rejestrze* .................................

4) data wpisu , rejestracji lub utworzenia ..................................

5) nr NIP ............................... nr REGON ....................................

6) dokładny adres: miejscowość ............................. ul. .................... gmina ........................... powiat ........................... województwo ...........................

7) tel.....................................faks............................................... e-mail: .................................... http://...................................

8) nazwa banku i numer rachunku ....................................................

9) nazwiska i imiona osób upoważnionych do podpisywania umowy o wykonanie zadania publicznego.....................................................................

10) nazwa i adres jednostki bezpośrednio wykonującej zadanie ...................................................................................................

11) osoba upoważniona do składania wyjaśnień i uzupełnień dotyczących oferty (imię i nazwisko oraz nr telefonu kontaktowego) .............................................................................................

II.

Dane o zabytku

1) dokładny adres: miejscowość ........................................ ul. ............................... gmina ................................... powiat ...................................... województwo .......................

2) określenie zabytku ........................................................................

3) obiekt został wpisany w księdze rejestru ................ pod numerem .................. dnia ................

III.

Opis zadania

1. Nazwa zadania

2. Miejsce wykonywania zadania

3. Cel i zakładane rezultaty realizacji zadania

4. Szczegółowy zakres prac lub robót budowlanych przy zabytku /spójny z kosztorysem/

5. Harmonogram planowanych prac lub robót budowlanych przy zabytku z podaniem przewidywanych terminów ich rozpoczęcia i zakończenia w układzie chronologicznym

Termin

Działanie

6. Wykaz prac przeprowadzonych przy zabytku w okresie ostatnich 5 lat, z podaniem wysokości poniesionych nakładów, w tym ze środków publicznych

Rok

Zakres przeprowadzonych prac

Poniesione wydatki

Dotacje ze środków publicznych (wysokość, źródło i wskazanie prac, na które zostały przeznaczone)

IV.

Kalkulacja przewidywanych kosztów realizacji zadania

1. Całkowity koszt zadania ................. [...............................] słownie

2. Kosztorys ze względu na rodzaj kosztów

L.p.

Rodzaj kosztów i sposób ich kalkulacji

Koszt ogółem (w zł)

w tym z wnioskowanej dotacji (w zł)

w tym ze środków własnych (w zł) (dot.poz. 1)*

Z pozostałych źródeł finansowania (w zł) (dot. poz. 2,3,4)*

Ogółem

*) dotyczy pozycji tabeli "3. Kosztorys ze względu na źródło finansowania"

3. Kosztorys ze względu na źródło finansowania

Źródło finansowania

%

Wnioskowana kwota dotacji

1

środki własne

2

Wpłaty i opłaty uczestników projektu - z jakiego tytułu? (wymienić)

3

Środki publiczne (podać nazwę organu). Na jakiej podtsawie przyznali lub zapewnili środki finansowe?

4

Sponsorzy prywatni (podać nazwę). Na jakiej podstawie przyznali lub zapewnili środki finansowe?

Ogółem

100%

4. Uwagi mogące mieć znaczenie przy ocenie kosztorysu (wypełnić obowiązkowo w przypadku, gdy wnioskowana dotacja jest większa niż 50% kosztów całkowitych zadania): .......................................................................................................

5. Pozafinansowy wkład własny w realizację zadania ( np. świadczenie wolontariuszy) ……………………………………………………………………………………………

V.

Inne wybrane informacje dotyczące zadania

1. Partnerzy biorący udział w realizacji zadania /ze szczególnym uwzględnieniem administracji publicznej/. ………………………………………………………

2. Dodatkowe uwagi lub informacje wnioskodawcy ………………………………………………………………………………

Oświadczam(-my), iż: wszystkie podane we wniosku informacje są zgodne z aktualnym stanem prawnym i faktycznym. ....................................................................................................................................................... (pieczęć i podpis osoby upoważnionej lub podpisy osób upoważnionych do składania oświadczeń woli w imieniu podmiotu)

Poświadczenie złożenia wniosku

Adnotacje urzędowe (nie wypełniać)

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00