Akt prawny
Alerty
Sprawozdanie Starosty Nakielskiego
z dnia 27 stycznia 2016r.
z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za 2015 rok
Na mocy art. 38a ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 595 z późn. zm.) w celu realizacji zadań starosty w zakresie zwierzchnictwa nad powiatowymi służbami, inspekcjami i strażami oraz zadań określonych w ustawach w zakresie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli utworzona została Komisja Bezpieczeństwa i Porządku. Obecnie trwa V kadencja Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. Zgodnie z zarządzeniem Starosty Nakielskiego Nr 14/13 z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie powołania Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w Nakle nad Notecią na okres od 1 marca 2013 r. do 29 lutego 2016 r. Starosta Nakielski powołał komisję, której obecny skład kształtuje się w następujący sposób:
1. Tomasz Miłowski - Starosta Nakielski - przewodniczący komisji.
2. Jacek Panek i Tadeusz Sobol - członkowie komisji delegowani przez Radę Powiatu Nakielskiego.
3. Dariusz Stoński i Małgorzata Brola - członkowie komisji delegowani przez Komendanta Powiatowego Policji w Nakle nad Notecią.
4. Roman Kłos, Piotr Kwiatkowski oraz Ilona Świstowska - członkowie komisji powołani przez Starostę Nakielskiego spośród osób spełniających kryteria określone w art. 38a ust. 5 pkt. 3 ustawy o samorządzie powiatowym.
5. Zbigniew Kozber - Prokurator Rejonowy w Nakle nad Notecią - wskazany przez Prokuratora Okręgowego w Bydgoszczy.
W 2015 roku komisja zgodnie z ustalonym planem pracy odbyła 5 posiedzeń: 21 stycznia, 19 marca, 11 czerwca, 9 listopada, 3 grudnia.
Na posiedzeniu w dniu 21 stycznia:
1. Komisja bez uwag przyjęła sprawozdanie ze swojej działalności za 2014 rok.
2. Zapoznano się z informacją Dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych w Nakle nad Notecią o realizacji zadań związanych z akcją zimowego utrzymania dróg powiatowych.
3. Na podstawie informacji otrzymanych od przedstawicieli zarządców cieków wodnych zlokalizowanych na terenie powiatu nakielskiego, komisja stwierdziła brak występowania zagrożenia powodziowego.
4. Z uwagi na potencjalne zagrożenie ze strony psów pozostawianych bez odpowiedniego nadzoru, komisja zasygnalizowała potrzebę każdorazowego sprawdzania przez właściwe służby zgłoszeń o złym zabezpieczeniu terenu, na którym przebywa pies.
5. Wskazano na potrzebę poddania analizie widoczność na przejściach dla pieszych umiejscowionych na drogach wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Zarządcom powyższych dróg zalecono malowanie przejść dla pieszych co najmniej dwa razy w roku z wykorzystaniem farb odbijających światło reflektorów.
6. W związku z zagrożeniem ze strony tlenku węgla "czadu" występującym w okresie grzewczym, zalecono zintensyfikowanie działań mających na celu upowszechnienie informacji dotyczących kampanii społeczno-edukacyjnej: "NIE dla czadu!" prowadzonej przez Państwową Straż Pożarną.
Na posiedzeniu w dniu 19 marca:
1. Zapoznano się z informacjami Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nakle nad Notecią (PCPR) oraz przedstawicieli zespołów interdyscyplinarnych z samorządów gminnych na temat "Przemoc w rodzinie - podejmowanie działań w celu ograniczenia zjawiska oraz sposoby pomocy ofiarom przemocy". Komisja wskazała na potrzebę utworzenia gremium, które poprzez odbywanie cyklicznych spotkań dążyłoby do pogłębiania współpracy w zakresie przeciwdziałania zjawisku przemocy w rodzinie. Gremium powinno się składać m.in. z przedstawicieli PCPR, zespołów interdyscyplinarnych samorządów gmin oraz sądów.
2. Wskazano na potrzebę zawnioskowania do sądów obejmujących swoim zasięgiem teren powiatu nakielskiego o szybszą realizację procedur pozwalających na adopcję dzieci umieszczanych w pieczy zastępczej od urodzenia.
3. Po zapoznaniu się z informacją Komendanta Powiatowego Policji w Nakle nad Notecią, komisja pozytywnie oceniła stan porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli na terenie powiatu nakielskiego oraz zaopiniowała pozytywnie pracę Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią.
4. Po zapoznaniu się z informacją Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią, komisja pozytywnie oceniła stan bezpieczeństwa w zakresie ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu nakielskiego oraz zaopiniowała pozytywnie pracę Komendy Powiatowej PSP w Nakle nad Notecią.
5. Zaopiniowano pozytywnie propozycję następujących rozwiązań mających na celu poprawę warunków bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych na drodze wojewódzkiej nr 241 w miejscowości Paterek, prowadzącym z Osiedla Sobieskiego do Zespołu Szkół im. Jana Pawła II:
a) fizyczne odchylenie toru jazdy dla obu kierunków poprzez zastosowanie umieszczonej centralnie wyspy dzielącej na wjeździe do miejscowości Paterek;
b) umieszczenie fotoradaru stacjonarnego;
c) przesunięcie w kierunku Kcyni znaków D-42 (obszar zabudowany) i D-43 (koniec obszaru zabudowanego) usytuowanych na ulicy Kcyńskiej.
WW. propozycje rozwiązań zostały wypracowane podczas spotkania w formie wizji lokalnej z udziałem przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią, Urzędu Miasta i Gminy w Nakle nad Notecią, Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią, Zarządu Dróg Powiatowych w Nakle nad Notecią oraz Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Paterku. Z treścią opinii zapoznano Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który jest organem zarządzającym na drogach wojewódzkich.
Na posiedzeniu w dniu 12 czerwca:
1. Komisja zapoznała się z informacjami przedstawicieli powiatowych służb, inspekcji i straży oraz samorządów gminnych na temat zaplanowanych działań i inicjatyw z zakresu profilaktyki i bezpieczeństwa pod kątem przygotowań do letniego wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie powiatu nakielskiego. Wskazano na potrzebę zwrócenia się do mieszkańców z apelem o zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas pobytu nad wodą. Apel został opublikowany na stronie internetowej Powiatu Nakielskiego oraz w lokalnych portalach internetowych.
2. Komisja zajęła się problemem zagrożenia dla mieszkańców stwarzanego przez osoby bezdomne, które w agresywny sposób zachowują się w miejscach publicznych. Za najskuteczniejszy sposób działania w przypadku występowania takich incydentów uznano konsekwentne powiadamianie właściwych służb przez świadków zdarzenia.
3. W związku z występowaniem problemu bezpańskich zwierząt, komisja uznała, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie powszechnego obowiązku tzw. czipowania psów, a co za tym idzie rejestracji ich właścicieli. Z odpowiednim wnioskiem w powyższej sprawie zwrócono się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
4. Komisja zapoznała się z informacją dyrektora Nowego Szpitala w Nakle i Szubinie w zakresie funkcjonowania ratownictwa medycznego na terenie powiatu nakielskiego.
5. Na podstawie informacji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Nakle nad Notecią komisja pozytywnie oceniła stan bezpieczeństwa budowlanego na terenie powiatu nakielskiego oraz zaopiniowała pozytywnie pracę Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Nakle nad Notecią.
6. Po zapoznaniu się z informacją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nakle nad Notecią, komisja pozytywnie oceniła stan bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego na terenie powiatu nakielskiego oraz zaopiniowała pozytywnie pracę Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nakle nad Notecią.
Na posiedzeniu w dniu 9 listopada :
1. Zapoznano się z informacjami zarządców dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych (przebiegających przez teren powiatu nakielskiego) w zakresie przygotowań do okresu zimowego. Zasygnalizowano zarządcom dróg rozważenie możliwości zwiększenia ilości pojemników na piasek usytuowanych przy chodnikach wzdłuż zarządzanych dróg.
2. Zapoznano się z informacjami przedstawicieli służb, inspekcji i straży oraz samorządów gminnych w zakresie przygotowań do funkcjonowania w warunkach możliwych anomalii pogodowych.
3. Po zapoznaniu się z informacją Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nakle nad Notecią, komisja pozytywnie oceniła stan bezpieczeństwa sanitarno-weterynaryjnego na terenie powiatu nakielskiego oraz zaopiniowała pozytywnie pracę Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Nakle nad Notecią.
4. Komisja pozytywnie oceniła realizację Powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony obywateli pn. "Bezpieczny Powiat" na lata 2013-2015.
Na posiedzeniu w dniu 3 grudnia :
1. Komisja przyjęła projekt Powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego na lata 2016-2018 pn. "Bezpieczny Powiat Nakielski".
2. Komisja bez uwag przyjęła plan pracy komisji na 2016 rok zaproponowany przez Starostę Nakielskiego.
3. Komisja zaopiniowała pozytywnie projekt budżetu Powiatu Nakielskiego na realizację zadań z zakresu bezpieczeństwa i porządku publicznego w 2016 r.
4. Komisja dokonała oceny zagrożenia w związku z występowaniem na terenie powiatu obszarów o słabym zasięgu telefonii komórkowej. Stwierdzono, że występowanie takich miejsc ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo. Za zasadne uznano wystosowanie wniosku do Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o uwzględnienie tych obszarów w kolejnych edycjach konkursu "Polska Cyfrowa" lub wykorzystanie innych możliwych narzędzi celem poprawy bezpieczeństwa mieszkańców powiatu nakielskiego związanego z dostępem do sieci.
Starosta Nakielski |