Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Kujawsko-Pomorskiego rok 2013 poz. 4207

Uchwała nr XXVIII/57/2013 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy

z dnia 30 października 2013r.

w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały Nr XL/323/2013 Rady Miejskiej w Mroczy z dnia 4 października 2013 r. w sprawie ustalenia opłaty od posiadania psa i poboru tej opłaty

Na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1, w związku z art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z 2012 r. poz. 1113), art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.) oraz art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 197, poz. 1172 z późn. zm.). Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy w składzie: Przewodniczący: 1. Tadeusz Dobek Członkowie: 2. Włodzimierz Bartkowiak 3. Lidia Dudek 4. Włodzimierz Górzyński 5. Daniel Jurewicz 6. Aleksandra Kwiatkowska 7. Elżbieta Osińska 8. Halina Paszkowska 9. Robert Pawlicki 10. Jan Sieklucki 11. Halina Strzelecka 12. Andrzej Tatkowski 13. Piotr Wasiak

uchwala, co następuje:

stwierdza nieważność uchwały Nr XL/323/2013 Rady Miejskiej w Mroczy z dnia 4 października 2013 r. w sprawie ustalenia opłaty od posiadania psa i poboru tej opłaty z powodu nieprawidłowego określenia wejścia w życie uchwały.

Uzasadnienie

Rada Miejska w Mroczy podjęła 4 października 2013 r. uchwałę Nr XL/323/2013 w sprawie ustalenia opłaty od posiadania psa i poboru tej opłaty. Uchwała wpłynęła do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy 14 października 2013 r. i była przedmiotem badania nadzorczego na posiedzeniu kolegium Izby 30 października 2013 r. O terminie posiedzenia kolegium, pismem z 22 października 2013 r., znak RIO-KA-4010-28-3/2013 został zawiadomiony Burmistrz Mroczy, który nie przybył na posiedzenie i nie upoważnił innego przedstawiciela Gminy do uczestnictwa w posiedzeniu kolegium.

Przedmiotową uchwałą Rada Miejska w Mroczy określiła roczną stawkę opłaty od posiadania psa przez osobę fizyczną.

W § 5 uchwały wskazano, iż uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w dzienniku urzędowym województwa kujawsko-pomorskiego i ma zastosowanie do opłaty należnej w 2013 roku.

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy wskazuje, iż uchwały organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego w sprawie wysokości opłaty od posiadania psów stanowią w rozumieniu art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.) przepisy prawa miejscowego. O zakwalifikowaniu danej uchwały do katalogu aktów prawa miejscowego decyduje fakt, że jest to akt ogólny o charakterze generalnym, odnoszący się do mieszkańców Gminy, których dotyczą uregulowania tej uchwały.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 197, poz. 1172 z późn. zm.) - dalej ustawa o ogłaszaniu aktów normatywnych), akty normatywne zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszane są m.in. w dziennikach urzędowych i wchodzą w życie po upływie czternastu dni od dnia ich ogłoszenia, chyba że dany akt normatywny określi termin dłuższy, a w uzasadnionych przypadkach akty normatywne mogą wchodzić w życie w terminie krótszym niż czternaście dni. Do wprowadzenia skróconego terminu wejścia w życie uchwały, muszą zaistnieć określone przez ustawodawcę przesłanki.

Uchwała będąca aktem prawa miejscowego może wejść w życie najwcześniej po upływie czternastu dni od dnia jej ogłoszenia w dzienniku urzędowym województwa.

W przypadku badanej uchwały niemożliwe jest wprowadzenie jej w życie z dniem 1 stycznia 2013 r., ponieważ uchwałę podjęto w terminie uniemożliwiającym ogłoszenie uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego przed dniem 1 stycznia 2013 r. Żaden przepis ustawy nie daje organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego kompetencji do stosowania prawa powszechnie obowiązującego z mocą obowiązującą od terminu innego, niż wynikający z przepisu art. 4 ust. 1 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych.

O zachowaniu właściwego terminu wejścia w życie przepisu prawa miejscowego stanowi również przepis art. 88 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483 z późn. zm.), zgodnie z którym warunkiem wejścia w życie ustaw, rozporządzeń oraz aktów prawa miejscowego jest ich ogłoszenie. Podkreślić należy, że pewność prawa i związana z nią zasada bezpieczeństwa prawnego, ma szczególne znaczenie w prawie regulującym daniny publiczne. Zgodnie z przepisem art. 2 Konstytucji, Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej. Jedną z zasad demokratycznego państwa jest zasada niedziałania prawa wstecz oraz zasada zachowania stosownego vacatio legis. Oznacza to, że przepisy podatkowe powinny być znane podatnikom przed rozpoczęciem roku podatkowego.

Warunkiem wejścia w życie przepisu prawa miejscowego jest nie tylko jego przyjęcie przez posiadający stosowną kompetencję organ, w przewidzianym prawem trybie, ale także ogłoszenie tego aktu prawnego. Podjęcie uchwały obejmuje zarówno sam fakt jej głosowania przez radę jak i jej należytą publikację. Spełnienie obu tych warunków stanowi o tym, że dany akt normatywny wszedł do porządku prawnego (zob. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 listopada 2010 r., sygn. akt II FSK 1272/09).

Ponadto, Kolegium Izby zwraca uwagę, iż w § 3 niniejszej uchwały, dokonano zapisu o utracie mocy obowiązującej uchwały Nr XII/112/2011 Rady Miejskiej w Mroczy z dnia 30 września 2011 roku w sprawie ustalenia opłaty od posiadania psa i poboru tej opłaty, podczas gdy uchwała ta utraciła moc na podstawie § 3 uchwały Nr XXVII/211/2012 Rady Miejskiej w Mroczy z dnia 28 września 2012 r. w sprawie wprowadzenia opłaty od posiadania psów.

W świetle powyższego, wobec faktu, że zapis § 5 uchwały w sposób istotny narusza przepisy art. 4 ust. 1 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych, jak również w związku z zapisem § 3, którego treść przeczy konstytucyjnej zasadzie pewności prawa, Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy orzekło jak w sentencji.

Pouczenie : Na niniejsze rozstrzygniecie przysługuje Gminie skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy za pośrednictwem Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy w terminie 30 dni od daty doręczenia.

Przewodniczący Kolegium


Tadeusz Dobek

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00