Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Kujawsko-Pomorskiego rok 2013 poz. 4196

Uchwała nr 664/13 Rady Miasta Torunia

z dnia 19 grudnia 2013r.

w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis na tworzenie nowych miejsc pracy

w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis na tworzenie nowych miejsc pracy.

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013r. poz. 594 z późn. zm.[1])), art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.[2])) uchwala się, co następuje:

§ 1. 1. Zwalnia się od podatku od nieruchomości, na zasadach określonych w niniejszej uchwale, grunty, budynki lub ich części, budowle lub ich części zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej przez podatników tworzących nowe miejsca pracy na terenie miasta Torunia.

2. Zwolnienie ma zastosowanie w przypadku utworzenia nowych miejsc pracy od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały.

§ 2. 1. W odniesieniu do podatników prowadzących działalność gospodarczą bez względu na formę organizacyjno-prawną i sposób finansowania zwolnienie stanowi pomoc de minimis, której udzielenie następuje zgodnie z warunkami rozporządzenia Komisji (WE) Nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. U. L 379/5 z 28.12.2006 r.)

2. Podatnik, przy zachowaniu wszystkich przesłanek określonych w niniejszej uchwale, może uzyskać pomoc w jej ramach, jeżeli wartość tej pomocy brutto, łącznie z wartością innej pomocy de minimis, otrzymanej przez niego w bieżącym roku kalendarzowym, tj. w tym, w którym podatnik złożył wniosek o udzielenie pomocy oraz w dwóch poprzedzających latach, nie przekracza kwoty stanowiącej równowartość 200 tys. euro (z zastrzeżeniem § 2 ust. 3).

3. Całkowita wielkość pomocy udzielanej podmiotowi gospodarczemu działającemu w sektorze transportu drogowego przez okres trzech lat podatkowych nie może przekroczyć kwoty 100 tys. euro.

4. Jeżeli łączna kwota pomocy przewidziana w ramach niniejszej uchwały przekracza pułapy określone w ust. 2 lub ust. 3, zwolnienie od podatku od nieruchomości na podstawie niniejszej uchwały przysługuje podatnikowi w odniesieniu do tej części, która nie przekraczałaby dopuszczalnego pułapu.

§ 3. 1. Zwolnienie, o którym mowa w § 1 przysługuje:

1) na okres 2 lat jeżeli:

a) utworzono co najmniej 1 nowe miejsce pracy - w przypadku mikroprzedsiębiorcy,

b) utworzono co najmniej 3 nowe miejsca pracy - w przypadku małego przedsiębiorcy,

c) utworzono co najmniej 5 nowych miejsc pracy - w przypadku średniego przedsiębiorcy,

d) utworzono co najmniej 10 nowych miejsc pracy - w przypadku innego niż mikro, mały i średni przedsiębiorca;

2) na okres 3 lat - jeżeli liczba utworzonych nowych miejsc pracy jest wyższa niż 100, bez względu na wielkość przedsiębiorcy.

2. Zwolnienie od podatku od nieruchomości przysługuje, jeżeli kwota poniesionych kosztów, o których mowa w ust. 3, przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, jest wyższa od kwoty zwolnienia od podatku od nieruchomości.

3. Przez koszty zatrudnienia nowych pracowników należy rozumieć dwuletnie koszty wynagrodzeń brutto oraz obowiązkowe składki związane z zatrudnieniem, poniesione przez podatnika, pomniejszone o pomoc otrzymaną na ten cel z innych środków publicznych.

§ 4. Zwolnienie przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu,
w którym utworzono nowe miejsca pracy na zasadach określonych w § 3.

§ 5. 1. Podatnik nabywa prawo do zwolnienia, o którym mowa w § 1, po łącznym spełnieniu przesłanek :

1) wniosek o udzielenie pomocy na tworzenie nowych miejsc pracy złożony zostanie przed zatrudnieniem osób, dla których tworzone są nowe miejsca pracy;

2) nastąpi wzrost liczby pracowników u danego podatnika w odniesieniu do średniego zatrudnienia z ostatnich 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o zwolnienie od podatku od nieruchomości, w przeliczeniu na osoby zatrudnione w pełnym wymiarze czasu pracy, a w przypadku prowadzących działalność w okresie krótszym niż 12 miesięcy, nastąpi wzrost zatrudnienia do średniego zatrudnienia z okresu działalności podatnika;

3) zwiększony stan zatrudnienia zostanie utrzymany przez okres trwania zwolnienia od podatku;

4) na nowo utworzonych miejscach pracy zostaną zatrudnione osoby na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku, zgodnie z załącznikiem Nr 1 do niniejszej uchwały.

5) złożenie dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do nieruchomości objętej zwolnieniem oraz innych dokumentów, o które wystąpi organ udzielający pomocy, w celu uwiarygodnienia prawa do zwolnienia od podatku od nieruchomości.

2. Przy obliczaniu średniego stanu zatrudnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 uwzględnia się wyłącznie pracowników zatrudnionych i wykonujących pracę na terenie miasta Torunia.

3. Liczba pracowników zatrudnionych u danego podatnika, w przeliczeniu na pełne etaty, liczona będzie z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku w oparciu o metodę średniej arytmetycznej ze stanów dziennych w miesiącu, tzn. sumowany stan zatrudnienia z każdego dnia w miesiącu, łącznie z niedzielami i świętami, dla których przyjmuje się stan z dnia poprzedniego, dzielony przez ilość dni w miesiącu.

§ 6. 1. Podatnik ubiegający się o zwolnienie od podatku od nieruchomości zobowiązany jest do przedłożenia:

1) przed utworzeniem nowych miejsc pracy - wniosku zawierającego podstawowe informacje o przedsiębiorcy, według wzoru określonego wZałączniku Nr 1 do niniejszej uchwały;

2) po utworzeniu nowych miejsc pracy - oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia, według wzoru określonego wZałączniku Nr 2 do niniejszej uchwały;

3) wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis, otrzymanych w roku, w którym podatnik ubiega się o pomoc, oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat, albo oświadczenia o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;

4) informacji, o których mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. Nr 53, poz. 311 z późn. zm.).

2. Podatnik zobowiązany jest do przedkładania, na żądanie organu udzielającego pomocy, dodatkowych informacji, niezbędnych dla oceny pomocy oraz prawidłowego jej nadzorowania i monitorowania.

§ 7. 1. Podatnik korzystający ze zwolnienia w ramach uchwały zobowiązany jest do:

1) przedkładania w terminie do 31 stycznia każdego roku, przez okres korzystania ze zwolnienia:

a) udokumentowanej informacji o wielkości poniesionych kosztów na nowo utworzone miejsca pracy, o których mowa w § 3 ust. 3;

b) informacji dotyczącej zatrudnienia, potwierdzonej uwierzytelnionymi drukami deklaracji ZUS-DRA, ZUS-ZUA, ZUS-RCA;

c) oświadczenia o utrzymaniu zwiększonego stanu zatrudnienia, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 3;

2) przekazywania informacji o otrzymanej pomocy de minimis poza niniejszą uchwałą, przez cały okres objęty przedmiotowym zwolnieniem, w terminie 14 dni od otrzymania pomocy;

3) pisemnego powiadamiania o utracie prawa do zwolnienia, w terminie 14 dni od daty powstania okoliczności powodujących taką utratę;

4) powiadamiania o możliwości przekroczenia granic dopuszczalnej pomocy de minimis w okresie objętym zwolnieniem;

5) składania informacji o uzyskaniu pomocy innej niż de minimis na koszty zatrudnienia, o których mowa w § 3 ust. 3;

6) imiennej listy pracowników zatrudnionych na nowo utworzonych miejscach pracy według stanu na koniec danego roku;

7) wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis, otrzymanych w roku, w którym podatnik ubiega się o pomoc, oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat, albo oświadczenia o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;

8) informacji, o których mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. Nr 53, poz. 311 z późn. zm.).

2. Przy zachowaniu wszystkich przesłanek wynikających z niniejszej uchwały, organ udzielający pomocy wydaje przedsiębiorcy zaświadczenie o udzielonej pomocy de minimis zgodnie z obowiązującymi przepisami.

3. Na podatniku ciąży obowiązek wykazania organowi udzielającemu pomocy, iż spełnia przesłanki do zwolnienia.

§ 8. 1. W przypadku utraty uprawnienia do zwolnienia, podatnik jest zobowiązany powiadomić o tym pisemnie Prezydenta Miasta Torunia w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności powodujących utratę prawa do zwolnienia.

2. Utrata nabytego prawa do zwolnienia, o którym mowa w ust. 1, następuje od pierwszego dnia miesiąca po miesiącu, w którym wystąpiły okoliczności powodujące utratę tego prawa, w przypadku:

1) niedopełnienia obowiązku złożenia zaświadczeń, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 3;

2) niespełnienia przesłanek określonych w § 5 ust. 1 pkt 2, 3, 5;

3) niedopełnienia obowiązku złożenia dokumentów, o których mowa w § 7 ust. 1 pkt 1;

4) przekroczenia progu pomocyde minimis,tj. 200 tys. euro lub w sektorze transportu drogowego 100 tys. euro.

3. Utrata prawa do zwolnienia za cały okres korzystania ze zwolnienia następuje
w przypadku wprowadzenia w błąd organu udzielającego pomocy co do spełniania prawa do zastosowania zwolnienia.

4. W przypadku utraty prawa do zwolnienia podatnik zobowiązany jest do zapłaty podatku za okres, w którym nienależnie korzystał ze zwolnienia, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

§ 9. Zwolnienie, o którym mowa w § 1, może być przyznane najwyżej jeden raz.

§ 10. Prawo do zwolnienia od podatku od nieruchomości, o którym mowa w § 1, nie obejmuje nieruchomości zajętych na: stacje paliw, działalność bankową, działalność instytucji finansowych, działalność handlową detaliczną oraz działalność handlową hurtową.

§ 11. Prezydent Miasta Torunia ma prawo kontroli spełniania przez podatnika prawa do zwolnienia.

§ 12. Zobowiązuje się Prezydenta Miasta Torunia do składania Radzie Miasta w terminie do 30 marca corocznego sprawozdania o skutkach finansowych zwolnień udzielonych na podstawie niniejszej uchwały.

§ 13. Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Torunia

§ 14. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego, z mocą obowiązującą do dnia 30 czerwca 2014 r.

Przewodniczący Rady Miasta Torunia


Marian Frąckiewicz


Załącznik Nr 1 do uchwały Nr 664/13
Rady Miasta Torunia
z dnia 19 grudnia 2013 r.

WNIOSEK

Na podstawie uchwały Rady Miasta Torunia Nr 664/13 z dnia 19 grudnia 2013 r. wnoszę o zwolnienie od podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis na tworzenie nowych miejsc pracy.

I. DANE IDENTYFIKUJĄCE PODATNIKA:

Imię i nazwisko albo pełna nazwa przedsiębiorstwa zgodnie z dokumentem rejestracyjnym




Forma prawna przedsiębiorcy

Identyfikator podatkowy /NIP lub PESEL/

REGON

Data utworzenia (rozpoczęcia prowadzenia działalności)

Klasa działalności


Adres siedziby podatnika

Adres do korespondencji

Adres nieruchomości podlegającej zwolnieniu

Telefon kontaktowy do podatnika

Dane osoby upoważnionej do kontaktów w sprawach dotyczących niniejszego zwolnienia (imię, nazwisko, stanowisko służbowe, nr tel.)


II. PODSTAWOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE AKTUALNEGO STANU ZATRUDNIENIA

1. Średnia liczba pracowników z ostatnich 12 miesięcy przed złożeniem wniosku,
u przedsiębiorcy wynosi* ………………..

2. Aktualna liczba pracowników, na dzień złożenia wniosku o zwolnienie od podatku od nieruchomości wynosi ………, a po zatrudnieniu dodatkowych osób, wyniesie………....

III. DANE DOTYCZĄCE UTWORZENIA NOWYCH MIEJSC PRACY

1. Liczba planowanych do zatrudnienia osób, z podaniem daty zatrudnienia, miejsc
i rodzaju zadań wykonywanych, z podziałem na stanowiska pracy

2. Przewidywane dwuletnie koszty pracy nowo zatrudnionych pracowników


Lp.

Data
zatrudnienia

Okres zatrudnienia



Stanowisko

Przewidywane dwuletnie koszty pracy nowo zatrudnionych pracowników
w tym:


Przewidywana pomoc na zatrudnienie nowych pracowników
z innych źródeł publicznych

Ogółem

Wynagrodzenie brutto

Obowiązkowe składki związane
z zatrudnieniem


Razem

Załączniki:

1) kserokopię dokumentu poświadczającego formę prawną przedsiębiorcy;

2) kserokopię decyzji o nadaniu nr Regon;

3) deklaracje DRA z ostatnich 12 -tu miesięcy przed złożeniem wniosku, a w przypadku prowadzących działalność w okresie krótszym niż 12 miesięcy - średnie zatrudnienie z okresu działalności przedsiębiorcy;

4) informację o uzyskaniu pomocy innej niż de minimis na koszty zatrudnienia, o których mowa w § 3 ust. 3 uchwały;

5) informacji dotyczących zatrudnienia potwierdzonej uwierzytelnionymi drukami

6) deklaracji ZUS- RCA, ZUS- ZUA.

Toruń, dnia……………… ..........................................................

(pieczątka i podpis wnioskodawcy)

*w przypadku prowadzących działalność w okresie krótszym niż 12 miesięcy - średnie zatrudnienie z okresu działalności przedsiębiorcy.


Załącznik Nr 2 do uchwały Nr 664/13
Rady Miasta Torunia
z dnia 19 grudnia 2013 r.

.............................................................

/ nazwa przedsiębiorcy/

...................................................................................

/adres siedziby/

..............................................................

/miejsce prowadzenia działalności na terenie miasta Torunia /

OŚWIADCZENIE
o spełnieniu warunków do zwolnienia, na podstawie uchwały Nr 664/13 Rady Miasta Torunia z dnia 19 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis na tworzenie nowych miejsc pracy

W związku ze złożonym w dniu ……………. wnioskiem o zwolnienie od podatku od nieruchomości, na podstawie uchwały Nr 664/13 Rady Miasta Torunia z dnia 19 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis na tworzenie nowych miejsc pracy, oświadczam, że:

1) spełniam przesłanki do zwolnienia, o których mowa w § 5 i § 6 uchwały Rady Miasta Torunia Nr 664/13 z dnia 19 grudnia 2013 r.w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis na tworzenie nowych miejsc pracy, to jest utworzonych zostało ……… nowych miejsc pracy, co potwierdzam załączonymi kserokopiami umów o pracę:


Lp.

Data
zatrudnienia

Okres zatrudnienia



Stanowisko

Przewidywane dwuletnie koszty pracy nowo zatrudnionych pracowników
w tym:


Przewidywana pomoc na zatrudnienie nowych pracowników
z innych źródeł publicznych

Ogółem

Wynagrodzenie brutto

Obowiązkowe składki związane
z zatrudnieniem


Razem

2) osoby nowo zatrudnione otrzymają wszelkie uprawnienia wynikające z przepisów prawa pracy, z tytułów ubezpieczeń społecznych;

3) zobowiązuję się niezwłocznie powiadomić o możliwości przekroczenia granic dopuszczalnej pomocy de minimis w okresie objętym zwolnieniem;

4) prawo do zwolnienia od podatku od nieruchomości, o którym mowa w uchwale nie obejmuje nieruchomości zajętych na: stacje paliw, działalność bankową, działalność instytucji finansowych, działalność handlową detaliczną oraz działalność handlową hurtową;

5) zobowiązuję się utrzymać przez okres co najmniej 3 lat od dnia, w którym zwolnienie przysługuje, nowo utworzonych miejsc pracy, o których mowa w punkcie 1;

6) zobowiązuję się do składania informacji o uzyskaniu pomocy de minimis i innej niż de minimis na koszty zatrudnienia, o których mowa w § 3 ust. 3 uchwały.

Toruń , dnia…………… ..........................................................

(pieczątka i podpis wnioskodawcy)


[1]) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2013r. poz. 645 i poz. 1318.

[2]) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2010 r. Nr 96, poz. 620, Nr 225, poz. 1461, Nr 226, poz. 1475, z 2011 r. Nr 102, poz. 584, Nr 112, poz. 654, Nr 171, poz. 1016, Nr 232, poz. 1378.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00