Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Kujawsko-Pomorskiego rok 2013 poz. 4119

Uchwała nr XXVII/219/2013 Rady Gminy Osięciny

z dnia 28 listopada 2013r.

w sprawie ustalenia sposobu sprawienia pogrzebu przez Gminę Osięciny

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2013 r., poz. 594 z późn.zm.)[1]) art.17 ust.1 pkt. 15 i art. 44 ustawy z dnia 12 marca 2004 r., o pomocy społecznej (Dz.U. z 2013 roku, poz. 182 z późn.zm.)[2]) art. 10 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz.U. z 2011 r., Nr 118, poz. 687 z późn. zm.)[3])

§ 1. 1. Ustala się sposób sprawienia pogrzebu przez Gminę Osięciny.

§ 2. 1. Gmina sprawia pogrzeb osobom zmarłym zamieszkałym lub przebywającym na terenie Gminy Osięciny, w przypadku braku osób zobowiązanych lub deklarujących dokonania pochówku zmarłego.

2. Zadania własne Gminy Osięciny polegające na sprawieniu pogrzebu, w tym osobom bezdomnym realizuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Osięcinach zwany dalej "Ośrodkiem".

§ 3. 1. Sprawienie pogrzebu następuje na podstawie aktu zgonu wystawionego przez Urząd Stanu Cywilnego po rozpoznaniu sytuacji bytowej osoby zmarłej przez pracownika socjalnego lub po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego w rodzinie zmarłego.

2. W sytuacji, gdy nie jest możliwe ustalenie wyznania osoby zmarłej, pogrzeb powinien być przeprowadzony z uwzględnieniem panujących w gminie zwyczajów i tradycji.

3. Sprawienie pogrzebu, w tym sprawienie pogrzebu osoby bezdomnej, odbywa się na cmentarzu wskazanym przez Ośrodek.

4. Kierownik Ośrodka zleca realizację sprawienia pogrzebu podmiotom prowadzącym kompleksowe usługi pogrzebowe.

§ 4. 1. Sprawienie pogrzebu obejmuje podstawowe czynności, które w danym przypadku są niezbędne do sprawienia pochówku, a w szczególności:

1) załatwienie formalności związanych ze zgonem i pogrzebem;

2) zakup trumny, wiązanki, klepsydry;

3) przygotowanie zwłok do pochówku, w tym umycie, ubranie;

4) przechowywanie zwłok w chłodni oraz prosektorium;

5) pokrycie kosztów transportu zwłok do miejsca pochówku;

6) wykopanie, zasypanie, uformowanie i oznaczenie grobu znakiem wyznania zmarłego i tabliczką z imieniem i nazwiskiem oraz datą urodzenia i zgonu;

7) obsługę przy pogrzebie;

8) zapewnienie posługi religijnej zgodnie z wyznaniem zmarłego;

9) inne czynności związane ze sprawieniem pogrzebu, zgodnie z wyznaniem zmarłego, prawem i miejscowymi zwyczajami.

2. Szczegółowe ustalenia dotyczące realizacji czynności, o których mowa w ust. 1 zostaną określone w zleceniu, o którym mowa w § 3 ust. 4.

§ 5. 1. Kierownik Ośrodka dokonuje zapłaty za sprawienie pogrzebu na podstawie:

1) faktury lub rachunku wystawionego przez podmiot, któremu pochówek został zlecony.

2) pokwitowania za obsługę duszpasterską i inne opłaty za usługi pogrzebowe .

2. Wydatki związane ze sprawieniem pogrzebu pokrywane są ze środków przeznaczonych na zadania własne pomocy społecznej o charakterze obowiązkowym pozostające w dyspozycji Ośrodka.

3. W przypadku przysługiwania zasiłku pogrzebowego z ubezpieczenia społecznego, wydatki związane ze sprawieniem pogrzebu pokrywa się z zasiłku osoby uprawnionej.

§ 6. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Osięciny.

§ 7. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Przewodniczący Rady Gminy


Ryszard Błaszczyk


Uzasadnienie

Do zadań własnych gminy o charakterze obowiązkowym zgodnie z art. 17 ust.1 pkt.15 ustawy z dnia 12 marca o pomocy społecznej należy sprawienie pogrzebu w tym osobom bezdomnym. Zgodnie z art. 44 cytowanej wyżej ustawy sprawienie pogrzebu odbywa się w sposób ustalony przez gminę, zgodnie z wyznaniem zmarłego. Z powyższego zapisu wynika, że sprawienie pogrzebu odbywa się z zachowaniem dwóch warunków wynikających bezpośrednio z cytowanego przepisu prawnego tj. po pierwsze pogrzeb musi zostać sprawiony w sposób ustalony przez gminę, po drugie zgodnie z wyznaniem zmarłego. W uchwale rada gminy określa sposób sprawiania pogrzebu. Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych w swoim zapisie nie wskazuje bezwzględnego obowiązku pochowania zmarłego przez rodzinę lub inne osoby spokrewnione. Powoduje to stan, gdy w przypadku odmowy rodziny na dokonanie pochówku swojego członka rodziny, obowiązek ten przechodzi automatycznie na Gminę, w której nastąpił zgon. Wobec powyższego uregulowanie sposobu sprawiania przez Gminę Osięciny pogrzebu, pozwoli na określenie stałych zasad, obowiązujących w jednakowym zakresie, dla każdego pochówku sprawianego przez Gminę Osięciny.


[1]) Zmiany wyżej wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2013 r., poz. 645.

[2]) Zmiany wyżej wymienione zostały ogłoszone w Dz. U. z 2013 r., poz. 509.

[3]) Zmiany wyżej wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2011 r., Nr 144, poz. 853, Dz. U. z 2012 r., poz. 951.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00