Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Kujawsko-Pomorskiego rok 2012 poz. 3725

Uchwała nr XXXIII/147/2012 Rady Gminy Lubiewo

z dnia 10 grudnia 2012r.

w sprawie określenia metody opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki opłaty

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 i art. 42 ustawy z dnia
8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zmianami) oraz art. 6c ust. 1, art. 6k ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r., poz. 391) uchwala się, co następuje:

§ 1. W przypadku nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, określa się metodę ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość.

§ 2. 1. Stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi i odbieranymi w sposób nieselektywny wynosi 16,00 zł miesięcznie od mieszkańca.

2. Stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny wynosi 7,50 zł miesięcznie od mieszkańca.

§ 3. Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie Gminy Lubiewo powstających
na zamieszkałych nieruchomościach stanowi iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość oraz stawki opłaty określonej w § 2.

§ 4. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Lubiewo.

§ 5. Uchwała podlega publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego
i wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2013 r.

Przewodniczący Rady Gminy


Józef Pilarski


Uzasadnienie

Zmiana ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r., poz. 391) zobligowała Gminy do podjęcia uchwały w sprawie metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, odbieranymi od właścicieli nieruchomości. Zgodnie z art. 6c ust. 1 ww ustawy, gminy obowiązane są objąć systemem gospodarowania odpadami komunalnymi nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy.

Zgodnie z treścią art. 6j ust. 1 ww ustawy, opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi może stanowić iloczyn:

1) liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, albo

2) ilości zużytej wody z danej nieruchomości, albo

3) powierzchni lokalu mieszkalnego

- oraz stawki opłaty.

Ustawa dopuszcza również zgodnie z art. 6j ust. 2 przyjęcie jednej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego.

Zgodnie z art. 6k ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządkuw gminach rada gminy obowiązana jest do ustalenia stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi.Aby upowszechnić selektywne zbieranie odpadów "u źródła" ustawodawca nakazał określić niższą stawkę opłaty, jeżeli odpady są zbierane w sposób selektywny.

Uchwalając stawkę opłaty, rada gminy ma obowiązek uwzględnienia liczby mieszkańców zamieszkujących daną gminę, ilość wytwarzanych na terenie gminy odpadów komunalnych oraz koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, czyli koszty odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych i obsługi administracyjnej tego systemu, a także przypadki, w których właściciele nieruchomości wytwarzają odpady nieregularnie, w szczególności to, że na niektórych nieruchomościach odpady komunalne powstają sezonowo.

Uwzględniając wszystkie argumenty za i przeciw oraz mając na uwadze dobro mieszkańców wybrano metodę jednej stawki opłaty od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość.

Stawka opłaty jest najbardziej zbliżona do opłat ponoszonych w chwili obecnej za wywóz odpadóworaz jest przystępna dla przeciętnego mieszkańca gminy. Obciążenie społeczeństwa jest równe, każdy mieszkaniec płaci tyle samo za wykonanie obowiązku wywiezienia odpadów.

Uchwała w sprawie dokonania wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki takiej opłaty, stanowi podstawę do przyjęcia dalszych uchwał, wymaganych do wprowadzenia nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Gminie Lubiewo.

Przewodniczący Rady Gminy


Józef Pilarski

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00