Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Świętokrzyskiego rok 2013 poz. 4338

Uchwała nr XXXV/359/2013 Rady Miejskiej w Końskich

z dnia 4 grudnia 2013r.

w sprawie ustalenia sposobu sprawienia pogrzebu w ramach zadań własnych z zakresu pomocy społecznej o charakterze obowiązkowym realizowanym przez Gminę Końskie

Na podstawie art. 18 ust. 2   pkt 15 ustawy z   dnia 8   marea 1990 r. o   samorządzie gminnym (Dz. U. z   2013 r. poz. 594, 645) w   związku z   art. 17 ust. 1   pkt 15, art. 36 pkt 2   lit. f   ,   art.44 ustawy z   dnia 12 marca 2004 r. o   pomocy społecznej (Dz. U. z   2013 r. poz. 182, z   2012 r. poz. 1544 i   1548, z   2013 r. poz. 509) i   art. 10 ust. 3   i 4   ustawy z   dnia 31 stycznia 1959 ro cmentarzach i   chowaniu zmarłych (Dz. U. z   2011 r. Nr 118, poz. 687, Nr 144, poz. 853,z 2012 r. poz. 951), Rada Miejska w   Końskich uchwała, co następuje:  

§   1.   1.   Zadania własne Gminy Końskie polegające na sprawieniu pogrzebu, w   tym osobom bezdomnym, realizuje Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w   Końskich, zwany dalej „Ośrodkiem”.  

2.   O czynnościach dotyczących sprawienia pogrzebu na koszt Gminy Końskie  
w przypadkach przewidzianych przepisami decyduje Dyrektor Ośrodka.  

§   2.   1.   Dyrektor Ośrodka zleca sprawienie pogrzebu firmom prowadzącym kompleksowe usługi pogrzebowe.  

2.   Sprawienie pogrzebu odbywa się na cmentarzach położonych na terenie Gminy Końskie właściwych dla miejsca zamieszkania osoby zmarłej.  

3.   Sprawienie pogrzebu na innym cmentarzu niż ten, o   którym mowa w   ust. 2, może być dokonane pod warunkiem, że koszt takiego pogrzebu nie będzie wyższy od kosztów pogrzebu sprawianego na cmentarzach na terenie Gminy Końskie.  

4.   Sprawienie pogrzebu osobie bezdomnej bez względu na ostatnie miejsce zamieszkania oraz osobie nikomu nieznanej (NN) ma miejsce na cmentarzu wskazanym przez Dyrektora Ośrodka.  

§   3.   1.   Zakres usług pogrzebowych obejmuje wszystkie podstawowe czynności, które  
w danym przypadku są niezbędne do sprawienia pochówku, zgodnie z   wyznaniem i   wolą zmarłego, po uprzedniej konsultacji z   przedstawicielem miejscowego kościołaoraz z   zachowaniem przepisów prawa i   zwyczajów miejscowych. W   razie braku możliwości ustalenia wyznania zmarłego, pogrzebu dokonuje się zgodnie z   miejscowymi zwyczajami.  

2.   Sprawienie pogrzebu obejmuje niezbędne czynności z   tym związane, w   szczególności:  

a)   formalności związane ze zgonem i   pogrzebem(w tym m.in. uzyskanie aktu zgonu, zakup miejsca pochówku, opłatę za zachowanie praw do grobu),  

b)   koszt przechowywania zwłok w   chłodni,  

c)   przygotowywanie zwłok do pochówku (umycie i   ubranie zwłok),  

d)   zakup niezbędnego ubrania dla zmarłego,  

e)   zakup trumny lub urny wraz z   wyposażeniem, zakup symbolu religijnego, tabliczki  
z nazwiskiem, datą urodzenia, datą śmierci, lub odpowiednio „NN” oraz okolicznościowym napisem,, Spoczywaj w   pokoju”,  

f)   pokrycie kosztów transportu zwłok,  

g)   pokrycie kosztów kremacji,  

h)   usługa pogrzebowa (wykopanie, zakopanie, uformowanie i   oznaczenie grobu tabliczką),  

i)   inne niezbędne czynności związane ze sprawieniem pogrzebu, wynikające z   okoliczności, zgodnie z   wyznaniem zmarłego, prawem i   miejscowymi zwyczajami.  

§   4.   1.   Łączny koszt sprawienia pogrzebu nie może przekroczyć kwoty zasiłku pogrzebowego określonego według odrębnych przepisów obowiązujących w   dniu pogrzebu.  

2.   Wydatki związane ze sprawieniem pogrzebu pokrywane są z   budżetu Gminy Końskie.  

§   5.   Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i   Gminy Końskie.  

§   6.   Uchwała wchodzi w   życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w   Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego.  

 

 

 

Przewodniczący Rady Miejskiej  


Zbigniew   Kowalczyk


Uzasadnienie

Zgodnie z   art. 44 ustawy z   dnia 12 marca 2004 roku o   pomocy społecznej (Dz. U. z   2013 r. poz. 182, z   późn. zm.) sprawienie pogrzebu odbywa się w   sposób ustalony przez gminę, zgodnie z   wyznaniem zmarłego. Powyższe oznacza to, że rada gminy została upoważniona  
do określenia sposobu sprawienia pogrzebu osobie zmarłej. W   tak przyznanym upoważnieniu mieści się zatem określenie katalogu czynności pogrzebowych, które wykonuje gmina,w ramach sprawienia pogrzebu.  

W myśl art. 17 ust. 1   pkt 15 ustawy z   dnia 12 marca 2004 r. o   pomocy społecznej (Dz. U.  
z 2013 r. poz. 182, z   późn. zm.) sprawienie pogrzebu, w   tym osobom bezdomnym jest zadaniem własnym gminy o   charakterze obowiązkowym. Wskazać należy, że według art. 10 ust. 3   ustawy z   dnia 31 stycznia 1959 r. o   cmentarzach i   chowaniu zmarłych (Dz. U. z   2011 r. Nr 118, poz. 687, z   późn. zm.), zwłoki sąchowane przez gminę właściwą ze względuna miejsce zgonu. Jedynym warunkiem realizacji przez Gminę obowiązku sprawienia pogrzebu osobie zmarłej jest niesprawienie pogrzebu przez osoby wymienione w   art. 10 ust. 1   ustawy o   cmentarzach i   chowaniu zmarłych tj. przez najbliższą pozostałą rodzinę osoby zmarłej, a   mianowicie:  

1)   pozostałego małżonka;  

2)   krewnych zstępnych;  

3)   krewnych wstępnych;  

4)   krewnych bocznych do 4   stopnia pokrewieństwa;  

5)   powinowatych w   linii prostej do 1   stopnia.  

Ponadto prawo do pochowania zwłok przysługuje również osobom, które do tego dobrowolnie się zobowiążą.  

Zwłoki niepochowane przez podmioty, o   których mowa w   art. 10 ust. 1, albo nieprzekazane publicznej uczelni medycznej, albo publicznej uczelni prowadzącej działalność dydaktyczną i   badawczą w   dziedzinie nauk medycznych są chowane przez gminę właściwąze względu na miejsce zgonu.  

Biorąc powyższe pod uwagę przedmiotowa uchwała jest w   pełni uzasadniona.  

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00