Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Świętokrzyskiego rok 2013 poz. 3645

Rozporządzenie nr 4/2013 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Staszowie

z dnia 29 października 2013r.

w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na części terenu gminy Staszów - powiatu staszowskiego

Na podstawie art.45 ust 1   pkt 1,pkt 3   lit. b ,pkt  4, pkt 6, pkt.8,pkt.10 oraz ust. 3   ustawy z   dnia 11 marca 2004 r. o   ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz.U.z 2008 r. Nr 213, poz. 1342 z   późn. zm 1)   ) w   związku ze stwierdzeniem przypadku wścieklizny u   lisa wolno żyjącego, znalezionego w   pobliżu wjazdu na teren  nieruchomości zabudowanej w   miejscowości Zagrody na terenie gminy Staszów, powiatu staszowskiego, zarządza się, co następuje:  

§   1.   Za obszar zagrożony wystąpieniem wścieklizny zwierząt  uznaje się część terenu gminy Staszów w   powiecie staszowskim obejmującą miejscowości : Zagrody, Wólka Żabna, Czernica, Wola Osowa, Jasień, Kurozwęki, Niemścice, Oględów zwany dalej obszarem zagrożonym wścieklizną . Obszar zagrożony   wścieklizną ograniczony jest :  

1)   Od strony wschodniej   :   Wzdłuż linii energetycznej w   kierunku północno-wschodnim do drogi wojewódzkiej nr 765 po rzece Desta, następnie w   kierunku północnym wzdłuż rzeki Desta i   kanału melioracyjnego do granicy lasu i   drogi gminnej nr 003767T w   kierunku północnym do granicy lasów. Następnie w   kierunku zachodnim po granicy lasu do drogi gminnej 003781T, wzdłuż granicy lasu oraz wzdłuż drogi nr 003781T do drogi powiatowej   nr  0829T.  

2)   Od strony południowej   : W   kierunku południowo-wschodnim wzdłuż linii lasu drogą gminną nr                   003739T do granic miejscowości Ponik do drogi powiatowej nr 0830T,        wzdłuż rowu melioracyjnego do skrzyżowania dróg gminnych 003760T i   003754T ,następnie w   kierunku południowym drogą 003754T do granicy        lasu w   kierunku wschodnim drogą gminną nr 003736T do granicy        miejscowości Oględów, a   następnie drogą wewnętrzną zewnętrzną granicą        miejscowości Oględów do linii wysokiego napięcia w   granicach miasta        Staszów.  

3)   Od strony zachodniej   : W   kierunku południowym wzdłuż rzeki Czarnej do granic lasu w   kierunku południowo-zachodnim wzdłuż drogi gruntowej do drogi powiatowej nr 0828T w   miejscowości Kotuszów, następnie w   kierunku południowym drogą wewnętrzną do wschodniej granicy z   miejscowością Jabłonica,wzdłuż granicy lasu w   kierunku południowym do drogi wojewódzkiej nr 765, dalej wzdłuż drogi wojewódzkiej w   kierunku zachodnim do granicy lasu.  

4)   Od strony północnej   :  Od drogi powiatowej w   kierunku wschodnim a   następnie w   kierunku północno-wschodnim wzdłuż granicy linii lasu do drogi gminnej nr 003770T,wzdłuż drogi gminnej 003770T w   kierunku południowym do drogi wojewódzkiej nr 764,następnie od drogi wojewódzkiej w   miejscowości Jasień w   kierunku zachodnim wzdłuż drogi gminnej 003766T i   003767T do rzeki Czarnej.  

§   2.   Na obszarze zagrożonym wścieklizną zwierząt, o   którym mowa w   §1, nakazuje się:                                                                                            1)   umieszczenie tablic z   napisem ostrzegawczym :  

„ UWAGA!!! OBSZAR ZAGROŻONY WŚCIEKLIZNĄ ZWIERZĄT” , .

2)   trzymanie psów na uwięzi, a   kotów w   zamknięciu;  

3)   odstrzał sanitarny lisów wolno żyjących na zasadach określonych przez powiatowego Lekarza Weterynarii w   Staszowie  

4)   poddanie psów doszczepieniu ochronnemu przeciwko wściekliźnie.  

§   3.   Na obszarze zagrożonym wścieklizną, o   którym mowa w   § 1, zakazuje się:  

1)   organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt;  

2)   polowań i   odłowów zwierząt łownych;  

3)   przemieszczania psów i   kotów bez zezwolenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w   Staszowie .  

§   4.   1.   Wykonanie nakazów zawartych w   § 2   pkt 1   w zakresie sposobu oznakowania obszaru zagrożonego wścieklizną poprzez umieszczenie tablic z   napisem ostrzegawczym  powierza się Burmistrzowi Miasta i   Gminy Staszów, a   wykonanie nakazów  wymienionych w   § 2   pkt 3   powierza się Przewodniczącemu Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w   Kielcach .  

2.   Zakazy i   nakazy o   których mowa w   § 2   i § 3   obowiązują mieszkańców i   osoby przebywające czasowo na danym terenie , a   także właścicieli, użytkowników, zarządców gruntów ,służbę leśną ,zarządców i   dzierżawców obwodów łowieckich na obszarze zagrożonym  wścieklizną zwierząt.  

§   5.   Rozporządzenie podlega ogłoszeniu w   Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego.  

§   6.   Rozporządzenie wchodzi w   życie z   dniem podania do wiadomości publicznej w   sposób zwyczajowo przyjęty na danym terenie.  

 

 




Zofia   Słomka
Powiatowy Lekarz Weterynarii w   Staszowie  

 

 

 

1)   Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w   Dz. U. z   2010 r. Nr 47, poz. 278, Nr 60, poz. 372 i   Nr 78, poz. 513)  


Uzasadnienie

W związku ze stwierdzeniem wścieklizny w   zwłokach lisa- zwierzęcia wolno żyjącego-znalezionego na terenie posesji w   miejscowości Zagrody , gmina  Staszów na terenie powiatu staszowskiego oraz mając na uwadze konieczność wyznaczenia obszaru zagrożonego niezbędne jest zastosowanie środków wymienionych w   art. 45 ust. 1   pkt. 1   pkt 3   lit. b pkt. 4   pkt.6.pkt.8 pkt 10, ust. 3   ustawy z   dnia 11 marca 2004 r. o   ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z   2008 r. Nr 213, poz. 1342 z   późn. zm.).  

Wścieklizna jest chorobą zakaźną, wywołaną przez wirus powodujący zmiany zapalne w   ośrodkowym układzie nerwowym i   kończącą się zawsze zejściem śmiertelnym.  

Na zakażenie wirusem wścieklizny wrażliwe są wszystkie zwierzęta stałocieplne, a   także człowiek.  

Do  zakażenia dochodzi poprzez pogryzienie, bowiem wirus znajduje się w   ślinie chorego zwierzęcia. Krążenie wirusa w   środowisku naturalnym podtrzymywane jest przez zwierzęta różnych gatunków, które mogą stanowić zarówno wektor, jak i   rezerwuar wirusa wścieklizny. Zwierzęta te charakteryzują się dużą wrażliwością na zakażenie oraz zdolnością do transmisji wirusa na inne zwierzęta. Wirus wścieklizny jest odporny na gnicie, tzn. w   rozkładających się zwłokach może przeżywać nawet kilka tygodni. Jest również odporny jest na zamarzanie.  Natomiast wirus wścieklizny jest wrażliwy na działanie większości środków dezynfekcyjnych Teren zagrożony wścieklizną należy oznakować napisami ostrzegawczymi w   celu poinformowania ludzi o   zagrożeniu oraz zachowaniu przez nich ostrożności przed kontaktem ze zwierzętami dzikimi i   o nieznanym pochodzeniu. Mając na uwadze zachowanie psów i   kotów należy ograniczyć możliwość ich kontaktu ze zwierzętami wolno żyjącymi poprzez nakaz utrzymania psów i   kotów pod pełną kontrolą właścicieli . Zakazy przeprowadzania polowań i   odłowów zwierząt łownych mają na celu ochronę zdrowia i   życia ludzi, którzy mogą mieć kontakt ze zwierzętami. Natomiast zakazy organizowania targów, wystaw, pokazów, konkursów zwierząt mają na celu ograniczenie możliwości przemieszczenia zwierząt, a   tym samym ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się choroby, zakażenia ludzi oraz zwierząt.  

Wścieklizna jest chorobą podlegającą obowiązkowi zwalczania stosownie do art. 41 ust. 1   ustawy z   dnia 11 marca 2004 r. o   ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z   2008 r. Nr 213, poz.1342 z   późn. zm.) stąd należało podjąć odpowiednie środki mające na celu likwidację choroby.  

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00