Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Świętokrzyskiego rok 2012 poz. 3984

Uchwała nr XXV/167/12 Rady Gminy Gnojno

z dnia 18 grudnia 2012r.

w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty oraz określenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi odbieranymi od właścicieli nieruchomości na terenie gminy Gnojno

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15, art. 40 ust. 1 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r.
o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.), w związku z art. 6k ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r. poz. 391) oraz art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 197, poz. 1172 ze zm.) Rada Gminy Gnojno uchwala, co następuje:

§ 1. Ustala się na terenie gminy Gnojno metodę obliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, poprzez przyjęcie, że opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi iloczyn liczby mieszkańców, zamieszkujących daną nieruchomość oraz stawki opłaty ustalonej w § 2.

§ 2. Ustala się stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:

1) w wysokości 8,00 zł miesięcznie od 1 osoby zamieszkującej daną nieruchomość, jeśli odpady zbierane są w sposób zmieszany;

2) w wysokości 4,00 zł miesięcznie od 1 osoby zamieszkującej daną nieruchomość, jeśli odpady zbierane są w sposób selektywny.

§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Gnojno.

§ 4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dnia od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego, z mocą obowiązywania od dnia 1 lipca 2013 r.

Przewodniczący Rady Gminy


Piotr Terlecki


Uzasadnienie

Zmiana ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
(Dz. U. z 2012 r. poz. 391) obliguje gminy do podjęcia uchwał w sprawie metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz określenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi odbieranymi od właścicieli nieruchomości. Zgodnie z art. 6c ust. 1 w/w ustawy, gminy obowiązane są objąć systemem gospodarowania odpadami komunalnymi jedynie nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Zgodnie z treścią art. 6 j ust.1 w/w ustawy, opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi może stanowić iloczyn:

1) liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, albo

2) ilości zużytej wody z danej nieruchomości, albo

3) powierzchni lokalu mieszkalnego

-               oraz ustalonej stawki opłaty.

Ustawa dopuszcza również przyjęcie jednej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego.

Najbardziej zasadną propozycją po konsultacji z mieszkańcami sołectw uznano metodę stanowiącą iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość oraz stawki opłaty, gdyż ilość powstających odpadów zależna jest od liczby osób je wytwarzających.

Przyjęta w projekcie uchwały metoda naliczenia opłaty w zależności od zamieszkałych osób wydaje się metodą najbardziej sprawiedliwą i obiektywną dla realiów gminy Gnojno. Główną jej zaletą jest spełnienie zasady „zanieczyszczający płaci”.

Istotną kwestią jest - oprócz wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi - również definicja osoby zamieszkującej, gdyż rada gminy nie jest uprawniona do określenia definicji legalnej tego pojęcia. Najbardziej słuszną wydaje się definicja zgodna z art. 2d rozporządzenia WE nr 763/2008 z dnia 9 lipca 2008 r. w sprawie spisów powszechnych ludności i mieszkań (Dz. Urz. UE L z 2008 r. poz. 218, s. 14). Według tej definicji miejscem zamieszkania jest miejsce, w którym osoba zazwyczaj spędza czas przeznaczony na odpoczynek, niezależnie od czasowych nieobecności związanych z wypoczynkiem, urlopem, odwiedzinami u przyjaciół i krewnych, interesami, leczeniem medycznym lub pielgrzymkami religijnymi. Definicja powyższa jest zbieżna z definicją miejsca zamieszkania w rozumieniu artykułów 25-28 Kodeksu Cywilnego.

Zgodnie z art. 6k ust.1 pkt. 2 cytowanej wyżej ustawy gminy obowiązane są określić stawki opłaty za gospodarowanie odpadami odbieranymi od właścicieli nieruchomości. Określając stawki Rada Gminy wzięła pod uwagę:

1) liczbę mieszkańców zamieszkujących gminę;

2) ilość wytwarzanych na terenie gminy odpadów komunalnych;

3) koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami, które obejmują koszty: odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, obsługi administracyjnej tego systemu.

W związku z powyższym, podjęcie przedmiotowej uchwały jest uzasadnione.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00