Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Świętokrzyskiego rok 2012 poz. 3980

Uchwała nr 59/2012 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach

z dnia 7 listopada 2012r.

w sprawie stwierdzenia nieważności w części uchwały Nr XIX/104/2012 Rady Gminy Złota z dnia 28 września 2012 roku w sprawie zmiany uchwały Nr VI/24/2011 z dnia 10 lutego 2011 roku w sprawie poboru podatków: rolnego, leśnego, od nieruchomości w drodze inkasa oraz określenia inkasentów, terminów płatności i wynagrodzenia za inkaso

w sprawie stwierdzenia  nieważności w   części uchwały Nr XIX/104/2012 Rady Gminy Złota z   dnia 28 września 2012 roku w   sprawie zmiany uchwały Nr VI/24/2011 z   dnia 10 lutego 2011 roku w   sprawie poboru podatków: rolnego, leśnego, od nieruchomości w   drodze inkasa oraz określenia inkasentów, terminów płatności i   wynagrodzenia za inkaso  

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w   Kielcach w   składzie:  

Przewodniczący: Henryk Rzepa - Prezes Izby  

Członkowie: Stanisław Banasik, Wojciech Czerw, Monika Dębowska-Sołtyk, Iwona Kudła, Joanna Marczewska (sprawozdawca), Ewa Midura, Ireneusz Piasecki, Zbigniew Rękas  

na podstawie art. 11 ust. 1   pkt 5   w związku z   art. 18 ust. 1   pkt 1   ustawy z   dnia 7   października 1992 r. o   regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z   2012 r. poz. 1113) w   wyniku badania uchwały Nr XIX/104/2012 Rady Gminy Złota z   dnia 28 września 2012 roku w   sprawie zmiany uchwały Nr VI/24/2011 z   dnia 10 lutego 2011 roku w   sprawie poboru podatków: rolnego, leśnego, od nieruchomości w   drodze inkasa oraz określenia inkasentów, terminów płatności i   wynagrodzenia za inkaso  

             

p o   s t a   n a   w i   a  

stwierdzić nieważność badanej uchwały w   części dotyczącej:  

-   § 4   w brzmieniu: „i ma zastosowanie do podatków pobieranych od dnia 29 lipca 2012 roku” z   powodu naruszenia art. 5   ustawy z   dnia 20 lipca 2000 r. o   ogłaszaniu aktów normatywnych i   niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z   2011, Nr 197, poz. 1172 z   późn. zm.).  

                                                       

U z   a s a   d n i   e n i   e  

Uchwała Nr XIX/104/2012 Rady Gminy Złota z   dnia 28 września 2012 roku w   sprawie zmiany uchwały Nr VI/24/2011 z   dnia 10 lutego 2011 roku w   sprawie poboru podatków: rolnego, leśnego, od nieruchomości w   drodze inkasa oraz określenia inkasentów, terminów płatności i   wynagrodzenia za inkaso wpłynęła do Regionalnej Izby Obrachunkowej w   Kielcach w   dniu 12 października 2012 r. i   na podstawie art. 11 ust. 1   pkt 5   ustawy z   dnia 7   października 1992 r. o   regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z   2012 r. poz. 1113) została objęta postępowaniem nadzorczym.  

W wyniku badania przedmiotowej uchwały Kolegium Izby stwierdziło, że Rada Gminy dokonała zmiany inkasenta w   sołectwie Niegosławice, zaś w   § 4   badanej uchwały wskazała, iż uchwała wchodzi w   życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w   Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego i   ma zastosowanie do podatków pobieranych od 29 lipca 2012 roku.  

Zgodnie z   powołanymi w   podstawie prawnej badanej uchwały przepisami ustawy o   podatku rolnym, podatku leśnym oraz ustawy o   podatkach i   opłatach lokalnych rada gminy może zarządzić pobór wymienionych podatków od osób fizycznych w   drodze inkasa oraz określić inkasentów.  

Uchwały w   sprawie zarządzenia poboru podatku w   drodze inkasa są uchwałami podatkowymi, a   zatem powinny być traktowane jako akt prawa miejscowego. Do uchwal będących aktami prawa miejscowego ma zastosowanie ogólna zasada wynikająca z   art. 4   ust. 1   ustawy z   dnia 20 lipca 2000 r. o   ogłaszaniu aktów normatywnych i   niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z   2011 r. Nr 197, poz. 1172 z   późn. zm.), zgodnie z   którą akty normatywne, zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszane w   dziennikach urzędowych wchodzą w   życie po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia.  

Przepisy art.   4 w/w ustawy nie wyłączają możliwości nadania aktowi normatywnemu wstecznej mocy obowiązującej, jeżeli zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie. Akt prawa miejscowego to nie tylko akt nakładający na obywateli określone obowiązki, czy przyznający im pewne prawa, ale także taki który jest adresowany do szerokiego kręgu podmiotów, czyli mający charakter powszechny.Moc wsteczna może zostać nadana jeśli nie nakłada na obywateli obowiązku czy nie pozbawia ich uprawnień. Badana uchwała sankcjonuje pobór podatku rolnego, leśnego i   podatku od nieruchomości w   drodze inkasa w   terminie wcześniejszym niż podjęto uchwałę, nakłada na obywatela obowiązek uiszczenia podatków do rąk inkasenta, na inkasenta nałożono zaś obowiązek dokonania poboru podatku rolnego, podatku leśnego i   podatku od nieruchomości.  

Inkasenta uprawnionego do pobierania w/w podatków w   drodze inkasa w   sołectwie Niegosławice określiła Rada Gminy w   uchwale Nr VI/24/2011, który w   dniu 28 września 2012 roku, tj. w   dniu podejmowania badanej uchwały był prawidłowo określonym inkasentem. By inkasent określony w   badanej uchwale wszedł w   stosunek administracyjno-prawny określający jego prawa i   obowiązki oprócz podjęcia uchwały niezbędne jest jej ogłoszenie zgodnie z   regułami wyznaczonymi w   art. 4   ustawy o   ogłaszaniu aktów normatywnych i   niektórych innych aktów prawnych. W   badanej uchwale nawiązanie tego stosunku miało nastąpić z   datą poprzedzającą podjęcie uchwały, a   więc z   datą wsteczną. Narusza to podstawową zasadę państwa prawnego nie działania prawa wstecz. Dokonując oceny stanu faktycznego Kolegium uznało, że nie zachodzą przesłanki z   art. 5   ustawy o   ogłaszaniu aktów normatywnych i   niektórych innych aktów prawnych pozwalające na określenie daty wstecznej dotyczącej praw i   obowiązków inkasenta. W   związku z   powyższym należy przyjąć, że postanowienie uchwały, w   myśl którego uchwała ma zastosowanie do podatków pobieranych od dnia 29 lipca 2012 roku jest nieprawidłowe.  

Ponadto należy wskazać także, że powołany w   podstawie prawnej uchwały art. 47 § 4a ustawy z   dnia 29 sierpnia 1997 r. ordynacja podatkowa (Dz. U. z   2012 r. poz. 749)  odnoszący się do terminu płatności dla inkasentów nie ma zastosowania do badanej uchwały, która dotyczy zmiany osoby inkasenta.  

Biorąc  pod uwagę  powyższe Kolegium orzekło jak w   sentencji.  

P o   u c z   e n i   e  

Od niniejszej uchwały Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w   Kielcach przysługuje w   terminie 30 dni od dnia doręczenia skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w   Kielcach za pośrednictwem Regionalnej Izby Obrachunkowej w   Kielcach  

 

 

 

Przewodniczący Kolegium  


 

 

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00