Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Świętokrzyskiego rok 2012 poz. 3974

Uchwała nr 62/X/2012 Rady Miejskiej w Suchedniowie

z dnia 30 listopada 2012r.

w sprawie ustalenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy

Na podstawieart. 18 ust. 2   pkt. 15 ustawy z   dnia 8   marca 1990 r. o   samorządzie gminnym ( tekst jedn. Dz. U. z   2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) oraz art. 6   r ust. 3   ustawy z   dnia 13 września 1996 r. o   utrzymaniu czystości i   porządku w   gminach ( tekst jedn. Dz. U. z   2012 r. poz. 391) Rada Miejska w   Suchedniowie uchwala, co następuje:  

§   1.  

Odpady komunalne będą odbierane od właścicieli nieruchomości według podziału na następujące frakcje:  

1)   zmieszane odpady komunalne,  

2)   odpady komunalne ulegające biodegradacji, w   tym zielone ( z   ogrodów)  

3)   tworzywa sztuczne, 4   opakowania wielomateriałowe,  

5)   metal, 6   szkło,  

7)   papier, tektura  

8)   meble i   odpady wielkogabarytowe, w   tym opony  

9)   odpady elektryczne i   elektroniczne,  

10)   baterie i   akumulatory,  

11)   chemikalia,  

12)   przeterminowane leki  

13)   popiół  

§   2.  

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi obejmuje odbiór 0,310Mg odpadów wymienionych w   § 1   od jednego mieszkańca nieruchomości, za którą została wniesiona opłata, w   ciągu roku.  

§   3.  

Częstotliwość odbioru odpadów komunalnych określa załącznik nr 1   do uchwały.  

§   4.  

Frakcje odpadów komunalnych dzieli się na dwie grupy, ze względu na sposób i   częstotliwość odbioru:  

1)   grupa podstawowa obejmująca odpady odbierane od właścicieli nieruchomości regularnie, bez względu na ilość zgromadzonych odpadów, do której zalicza się: odpady mokre (zmieszane), odpady ulegające biodegradacji, tworzywa sztuczne, odpady wielomateriałowe, metal, szkło, ubrania i   tekstylia oraz papier,  

2)   grupa dodatkowa obejmująca, meble i   odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, odpady elektryczne i   elektroniczne, baterie i   akumulatory, chemikalia, przeterminowane leki oraz popiół.  

§   5.  

Burmistrz Miasta i   Gminy Suchedniów podaje do publicznej wiadomości na stronie internetowej BIP Urzędu Miasta i   Gminy Suchedniów terminy odbioru poszczególnych frakcji odpadów komunalnych.  

§   6.  

Właściciele nieruchomości mogą samodzielnie dostarczyć do gminnego punktu zbiórki odbioru odpadów problematycznych frakcje wymienione w   § 1   punkt 5,7,10,11,12,13.  

§   7.  

Burmistrz Miasta i   Gminy Suchedniów poda do publicznej wiadomości na stronie internetowej BIP Urzędu Miasta i   Gminy Suchedniów lokalizację punktów odbioru odpadów problematyczne.  

§   8.  

Sposób zagospodarowania poszczególnych frakcji odpadów komunalnych odebranych  
od właścicieli nieruchomości określa załącznik nr 2   do uchwały.  

§   9.  

Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i   Gminy Suchedniów.  

§   10.  

Uchwała wchodzi w   życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w   Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego.  

 

 

 

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w   Suchedniowie  


Sławomir   Dziekan

 


Załącznik Nr 1   do Uchwały Nr 62/X/2012    
Rady Miejskiej w   Suchedniowie    
z dnia 30 listopada 2012 r.  
 

Częstotliwość odbioru odpadów komunalnych  

Ustala się następującą częstotliwość odbioru odpadów komunalnych z   terenu nieruchomości i   terenów przeznaczonych do użytku publicznego:  

1.   odpady nieselekcjonowane odbierane są:  

1)   w zabudowie jednorodzinnej, w   cyklu dwutygodniowym poza sezonem i   w sezonie;  

2)   w zabudowie wielorodzinnej i   pensjonatowej - raz w   tygodniu poza sezonem i   dwa razy w   tygodniu w   sezonie;  

2.   zbieranie w   pojemnikach o   wielkości uzależnionej od liczby mieszkańców nieruchomości odpadów nie podlegających selekcji, po uzgodnieniu z   przedsiębiorcą w   razie potrzeby:  

1)   tworzyw sztucznych nieopakowaniowych,  

2)   szkła nieopakowaniowego,  

3)   odpadów mineralnych,  

4)   oraz innych strumieni odpadów zmieszanych;  

3.   prowadzenie w   opisanym niżej zakresie selektywnego zbierania i   przekazywania do odbioru następujących strumieni odpadów komunalnych:  

1)   odpady kuchenne:  

a)   budynki jednorodzinne - minimum 2   raz w   miesiącu w   sezonie letnim i   zimowym;  

b)   budynki wielorodzinne - minimum 4   razy w   miesiącu w   sezonie letnim i   zimowym;  

c)   jednostki handlowe i   usługowe - w   zależności od wielkości pojemników nie rzadziej jednak niż 1   razy w   tyg. poza sezonem letnim i   co najmniej 2   razy w   tygodniu w   sezonie letnim;  

d)   stragany warzywnicze oraz małe kioski spożywcze - minimum 2   razy w   tygodniu w   sezonie letnim i   zimowym;  

e)   budynki pensjonatowe, hotele, ośrodki wypoczynkowe itp., minimum 1   raz w   tygodniu w   sezonie zimowym i   co najmniej 2   razy w   tygodniu w   sezonie letnim;  

2)   odpady opakowaniowe (łącznie) wraz z   papierem, tekturą, tekstyliami, szkłem i   metalami odbierane są w   cyklu miesięcznym bądź na bieżąco w   gminnym punkcie zbiórki odpadów niebezpiecznych.  

3)   odpady niebezpieczne odbierane są w   cyklu kwartalnym bądź na bieżąco w   gminnym punkcie zbiórki odpadów problematycznych.  

4)   odpady wielkogabarytowe i   opony odbierane są dwa razy w   roku - przed sezonem letnim i   przed sezonem zimowym.  

5)   odpady budowlane i   zielone z   pielęgnacji ogrodów będą odbierane na indywidualne zgłoszenie.  

 

 

 

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w   Suchedniowie  


Sławomir   Dziekan

 


Załącznik Nr 2   do Uchwały Nr 62/X/2012    
Rady Miejskiej w   Suchedniowie    
z dnia 30 listopada 2012 r.  
 

SPOSÓB ZAGOSPODAROWANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH  

 

SPOSÓB ZAGOSPODAROWANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH  

ODPAD  

PROCESY ODZYSKU  

PROCESY UNIESZKODLIWIANIA  

ZMIESZANE  

R1,R15  

D1, D10, D11  

BIODEGRADOWALNE  

R1, R3, R10  

D10, D11  

TWORZYWA SZTUCZNE  

R1, R5, R14, R15  

D10, D11  

WIELOMATERIAŁOWE  

R1, R5, R14, R15  

D10, D11  

METAL  

R4, R5  

-  

SZKŁO  

R5, R14, R15  

-  

UBRANIA  

R1, R14, R15  

D10, D11  

PAPIER  

R1, R3, R14, R15  

D10, D12  

ZIELONE  

R1, R3, R10  

D10, D11  

MEBLE I   ODPADY WIELKOGABARYTOWE  

R1, R5, R15  

D1, D10, D11  

OPONY  

R5  

-  

ZUŻYTY SPRZĘT ELEKTRYCZNY I   ELEKTRONICZNY  

R5, R14, R15  

-  

BATERIE I   AKUMULATORY  

R6  

D5, D16  

CHEMIKALIA  

R2, R6  

D5, D16  

PRZETERMINOWANE LEKI  

R1  

D10, D11  

POPIÓŁ  

R10  

-  

Oznaczenie procesów odzysku i   unieszkodliwiania na podstawie załącznika nr 5   i 6   do ustawy z   dnia 27 kwietnia 2001r. o   odpadach (Dz. U. z   2010r. Nr 185, poz. 1243, z   poźn. zm.).  

 

 

 

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w   Suchedniowie  


Sławomir   Dziekan

 


Uzasadnienie

W wyniku nowelizacji ustawy o   utrzymaniu czystości i   porządku w   gminach, gminy mają obowiązek objąć wszystkich właścicieli zamieszkanych nieruchomości na terenie gminy systemem gospodarowania odpadami komunalnymi. W   celu wywiązania się z   nowych obowiązków, w   oparciu o   art.6r ust.3, Rada Miejska w   Suchedniowie obowiązana jest przyjąć uchwałę w   sprawie ustalenia szczegółowego sposobu i   zakresu świadczenia usługw zakresie odbierania i   zagospodarowania odpadów komunalnych.  

Uchwała szczegółowo określa usługi, które będą świadczone przez Miasto i   Gmine Suchedniów w   ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.  

Od właścicieli nieruchomości będą odbierane odpady komunalne zbieranie selektywnie w   podziale na 13 frakcji. Ustawa o   utrzymaniu czystości i   porządku w   gminach nakłada na gminę obowiązek odbierania odpadów komunalnych zbieranych selektywniew podziale na co najmniej 6   frakcji: papieru, metalu, tworzywa sztucznego, szkła, opakowań wielomateriałowych oraz odpadów ulegających biodegradacji. Pozostałe frakcje zostały dodane do świadczonych usług w   celu uszczelnienia systemu gospodarki odpadami oraz jako kontynuacja dotychczasowo podjętych zadań przez Miasto i   Gmina Suchedniów , takich jak: pojemniki na przeterminowane leki, zbiórka odpadów wielkogabarytowych, elektrycznychi elektronicznych oraz niebezpiecznych w   wyznaczonych punktach odbioru odpadów.  

Opłata za zagospodarowanie odpadów obejmuje odebranie od właścicieli nieruchomości ok. 310 kg średnio rocznie wytworzonych odpadów przez każdego mieszkańca. Wartość ta została obliczona na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących średniej ilości odpadów wytwarzanych w   ciągu roku,przez jednego mieszkańca, która wynosi 0,310 Mg. Mając na uwadze zwiększony strumień odpadów w   pierwszym okresie działania nowego systemu, wprowadzona została korekta (ok.1,25) przy ustaleniu nieco większej ilość odpadów średnio przypadającą na 1   mieszkańca tj. ok. 0,310 Mg. Odebranie wszystkich odpadów od właściciela nieruchomości w   ramach jednej opłaty, pozwoli na ograniczenie ilości odpadów zagospodarowywanych ze względów finansowych „domowymi” metodami, szkodliwymi dla zdrowia mieszkańcóworaz niszczącymi środowisko.  

Procesy odzysku i   unieszkodliwiania odpadów podane dla każdego rodzaju odpadu uniemożliwiają składowanie na składowiskach takich odpadów, które mogą zostać poddane recyklingowi lub mogą służyć jako paliwo do produkcji energii. Jednocześnie procesy te nie stanowią ograniczenia dla potencjalnych wykonawców usługi. Mają na celu efektywne działanie nowego systemu gospodarki odpadami na rzecz ochrony środowiska.  

Zakres świadczonych usług przez Miasto i   Gmina Suchedniów został tak zaplanowany, aby w   jak najbardziej efektywny sposób, środki uzyskane z   tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przeznaczyć na organizację i   realizację systemu gospodarki odpadami komunalnymi dogodnego dla mieszkańców.  

Uchwała w   sprawie ustalenia szczegółowego sposobu i   zakresu świadczenia usług w   zakresie  

odbierania i   zagospodarowania odpadów komunalnych stanowi akt prawa miejscowego i   jest  

bezpośrednio powiązana z   uchwałami w   sprawie wyboru metody naliczania opłaty  
za gospodarowanie odpadami komunalnymi, wzoru deklaracji oraz terminu, częstotliwości  
i trybu uiszczania opłaty. Wszystkie te uchwały tworzą podstawę do wdrożenia nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi w   Mieście i   Gminnie Suchedniów .  

 

 

 

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w   Suchedniowie  


Sławomir   Dziekan

 

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00