Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Świętokrzyskiego rok 2012 poz. 2939

Uchwała nr XXVIII/229/12 Rady Miejskiej w Pińczowie

z dnia 3 października 2012r.

w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Pińczów

Na podstawie art.4 ustawy z   dnia 13 września 1996 roku o   utrzymaniu czystości i   porządku w   gminach (Dz. U. z   2012 r., poz.391), po zasięgnięciu opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w   Busku Zdroju, Rada Miejska w   Pińczowie uchwala, co następuje:  

§   1.   Uchwala się Regulamin utrzymania czystości i   porządku na terenie Gminy Pińczów, stanowiący załącznik do uchwały.  

§   2.   Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i   Gminy Pińczów.  

§   3.   Traci moc uchwała nr IIL/353/06 Rady Miejskiej w   Pińczowie z   dnia 25 września 2006 r. w   sprawie Regulaminu utrzymania czystości i   porządku na terenie Gminy Pińczów (Dz. Urz. Woj. Święt. Nr 274, poz.3174)  

§   4.   Uchwała wchodzi w   życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w   Dzienniku Urzędowym Województwa  Świętokrzyskiego.  

 

 

 

Przewodniczący Rady Miejskiej w   Pińczowie  


Jan   Radkiewicz

 


Załącznik Nr 1   do Uchwały Nr XXVIII/229/12    
Rady Miejskiej w   Pińczowie    
z dnia 3   października 2012 r.  
 

Rozdział 1.
Postanowienia ogólne  

§   1.   Określa się szczegółowe zasady utrzymania czystości i   porządku na terenie Gminy Pińczów, obejmujące:  

1)   wymagania w   zakresie utrzymania czystości i   porządku na terenie nieruchomości,  

2)   rodzaje i   minimalną pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych, warunki rozmieszczenia tych pojemników i   ich utrzymania w   odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i   technicznym  

3)   częstotliwość i   sposób pozbywania się odpadów komunalnych i   nieczystości ciekłych z   terenu nieruchomości oraz terenów przeznaczonych do użytku publicznego;  

4)   inne wymagania wynikające z   wojewódzkiego planu gospodarki odpadami;  

5)   obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mających na celu ochronę przed zagrożeniem i   uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku;  

6)   wymagania utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z   produkcji rolniczej, w   tym także zakazu ich utrzymywania na określonych obszarach lub w   poszczególnych nieruchomościach;  

7)   wyznaczenie obszarów podlegających obowiązkowej deratyzacji i   terminy jej przeprowadzania  

§   2.   Ilekroć w   regulaminie jest mowa o:  

1)   pojemnikach - należy przez to rozumieć także kontenery, worki, kosze uliczne służące do gromadzenia odpadów;  

2)   odpadach wielkogabarytowych - należy przez to rozumieć odpady, które ze względu na swoje wymiary nie mogą być zbierane w   typowych pojemnikach stanowiących wyposażenie nieruchomości np. wózki dziecięce, rowery, meble;  

3)   harmonogramie - należy przez to rozumieć plan odbioru odpadów komunalnych na terenie Gminy Pińczów dotyczący częstotliwości odbioru odpadów zależnej od rodzaju, miejsca ich wytworzenia oraz wytwórcy, sporządzany i   ogłaszany przez gminę;  

4)   punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych - należy przez to rozumieć wyznaczone przez Burmistrza Miasta i   Gminy Pińczów miejsce odbioru i   gromadzenia odpadów komunalnych zbieranych selektywnie w   zakresie: papier i   tektura, metale, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe, szkło, chemikalia, baterie i   akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i   elektroniczny, meble i   inne odpady wielkogabarytowe, odpady budowlane i   rozbiórkowe, zużyte opony i   odpady zielone.  

Rozdział 2.
Wymagania w   zakresie utrzymania czystości i   porządku na terenie nieruchomości  

§   3.   1.   Właściciele nieruchomości obowiązani są do selektywnego zbierania, a   odbierający do selektywnego odbierania następujących rodzajów odpadów:  

1)   papier i   tektura;  

2)   metale;  

3)   tworzywa sztuczne;  

4)   opakowania wielomateriałowe;  

5)   szkło;  

6)   odpady komunalne ulegające biodegradacji;  

7)   odpady zielone;  

8)   przeterminowane leki;  

9)   chemikalia;  

10)   zużyte baterie i   akumulatory;  

11)   zużyty sprzęt elektryczny i   elektroniczny;  

12)   meble i   inne odpady wielkogabarytowe;  

13)   odpady budowlane i   rozbiórkowe;  

14)   zużyte opony.  

2.   Odpady komunalne, o   których mowa w   ust.1 pkt.1-5 mogą być zbierane i   odbierane łącznie jako odpady suche.  

3.   Odpady komunalne, o   których mowa w   ust.1 pkt.6-7 mogą być zbierane i   odbierane łącznie jako bioodpady (odpady mokre).  

§   4.   1.   Właściciele nieruchomości mają obowiązek zabezpieczenia części nieruchomości  służących do użytku publicznego np. podwórzy, przejść, bram, chodników poprzez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń lub posypanie piaskiem bądź innym stosownym środkiem likwidującym śliskość, dopuszczonym obowiązującymi przepisami.  

2.   Obowiązek wynikający z   ust.1 należy wykonać w   danym dniu do godziny 7.00  

3.   Uprzątnięte błoto, śnieg, lód oraz inne zanieczyszczenia mogą być gromadzone w   miejscach niepowodujących zakłóceń w   ruchu pieszym i   pojazdów, a   w przypadku braku możliwości takiego gromadzenia usunięte z   nieruchomości.  

4.   Obowiązek, o   którym mowa w   ust.1 obejmuje również usuwanie sopli lodowych i   nawisów śniegu z   dachów i   gzymsów budynku niezwłocznie po ich pojawieniu się.  

§   5.   Mycie pojazdów samochodowych poza myjniami może się odbywać po spełnieniu niżej wymienionych warunków:  

a)   dotyczy tylko samochodów osobowych;  

b)   dokonywania tych czynności na wydzielonych, utwardzonych częściach nieruchomości oraz przy użyciu środków ulegających biodegradacji  

c)   odprowadzenia powstających ścieków do kanalizacji sanitarnej, zbiornika bezodpływowego lub kanalizacji deszczowej  

§   6.   Naprawa pojazdów samochodowych poza warsztatami samochodowymi może odbywać się, gdy dotyczy doraźnych napraw oraz regulacji pojazdów, związanych z   bieżącą eksploatacją, pod warunkiem, że nie są uciążliwe dla sąsiednich nieruchomości oraz nie spowodują zanieczyszczenia powierzchni ziemi i   wód gruntowych.  

Rozdział 3.
Rodzaje i   minimalna pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych oraz warunki rozmieszczenia tych pojemników i   ich utrzymywania w   odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i   technicznym  

§   7.   1.   Pojemniki przewidziane do zbierania odpadów na terenie Gminy to:  

1)   kosze uliczne o   pojemności od 10 do 50 l;  

2)   pojemniki na odpady komunalne 80 l, 110 l, 240 l, 1100 l;  

3)   worki na odpady o   pojemności 80 l, 110 l, 120 l;  

4)   pojemniki na odpady (KP 5, KP 7, KP 10) o   pojemności od 5   do 10 m³;  

5)   pojemniki na przeterminowane leki, chemikalia, zużyte baterie i   akumulatory.  

2.   Na nieruchomościach ustala się minimalną pojemność pojemnika na zmieszane odpady komunalne - 80 l, na drogach publicznych - 20 l.  

3.   Dla potrzeb selektywnej zbiórki odpadów stosuje się następujące oznakowania kolorystyczne pojemników:  

1)   kolor niebieski lub żółty- przeznaczone do zbierania papieru i   tektury, tworzyw sztucznych, opakowań wielomateriałowych i   metali, szkła lub odpadów suchych;  

2)   kolor brązowy - przeznaczone do zbierania odpadów mokrych (bioodpadów)  

§   8.   1.   Przyjmuje się dla Gminy Pińczów następujące średnie ilości odpadów komunalnych wytwarzanych w   gospodarstwach domowych i   innych źródłach:  

a)   mieszkańcy - 30l na osobę na miesiąc;  

b)   lokale gastronomiczne - 20l na jedno miejsce konsumpcyjne na miesiąc  

c)   lokale handlowe - 50l na 10m² powierzchni całkowitej na miesiąc  

d)   zakłady rzemieślnicze, usługowe i   przemysłowe - 11l na osobę zatrudnioną na miesiąc  

e)   ogródki działkowe - 20l na każdą działkę na miesiąc w   okresie od 1   marca do 31 października każdego roku i   5l na miesiąc poza tym okresem  

2.   W przypadkach nieokreślonych w   ust.1 dopuszcza się możliwość ustalenia decyzją Burmistrza indywidualnie dla danego podmiotu normy ilości wytwarzanych odpadów komunalnych w   zależności od profilu jego działalności.  

§   9.   Właściciel nieruchomości zobowiązany jest dostosować pojemność pojemników do liczby osób korzystających z   tych pojemników, ilości wytwarzanych odpadów komunalnych oraz częstotliwości ich odbierania określonej w   rozdziale 4   regulaminu.  

§   10.   Pojemniki do gromadzenia odpadów komunalnych należy rozmieścić na nieruchomości w   miejscach i   w sposób odpowiadający przepisom prawa budowlanego.  

§   11.   Odległość pomiędzy koszami ulicznymi na odpady rozstawionymi na drogach publicznych powinna być dostosowana do panującego na danym terenie ruchu pieszych, jednak nie może przekracza 150 m. Na przystankach komunikacyjnych kosze należy lokalizować w   sąsiedztwie oznaczenia przystanku.  

§   12.   Na nieruchomości, na której prowadzona jest spożywcza lub gastronomiczna działalność handlowa należy dodatkowo (przy wyjściu, w   obrębie lokalu) ustawić co najmniej 1   pojemnik na odpady.  

§   13.   Pojemniki do zbierania odpadów komunalnych należy utrzymywać w   odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i   technicznym.  

Rozdział 4.
Częstotliwość i   sposób pozbywania się odpadów komunalnych i   nieczystości ciekłych z   terenu nieruchomości oraz z   terenów przeznaczonych do wspólnego użytku publicznego  

§   14.   1.   Odbieranie odpadów komunalnych musi następować zgodnie z   harmonogramem, w   sposób gwarantujący zachowanie czystości i   porządku na nieruchomości.  

2.   Właściciel nieruchomości obowiązany jest udostępnić pojemniki przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych na czas odbierania tych odpadów, w   szczególności poprzez ich wystawienie w   miejsce umożliwiające swobodny do nich dostęp przez pracowników podmiotu odbierającego odpady komunalne.  

§   15.   Zmieszane odpady komunalne odbierane są :  

1)   w zabudowie wielorodzinnej - nie rzadziej niż jeden raz w   tygodniu;  

2)   w zabudowie jednorodzinnej - nie rzadziej niż raz na miesiąc;  

3)   na nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy a   powstają odpady komunalne - nie rzadziej niż jeden raz na dwa tygodnie;  

4)   z koszy ulicznych - nie rzadziej niż jeden raz na dzień  

§   16.   1.   Segregowanych odpadów komunalnych, o   których mowa w   § 3   ust.1 pkt. 1   - 7, należy pozbywać się z   następującą częstotliwością:  

1)   w zabudowie wielorodzinnej - nie rzadziej niż raz na tydzień;  

2)   w zabudowie jednorodzinnej - nie rzadziej niż raz na miesiąc;  

3)   na nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy a   powstają odpady komunalne, nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie;  

2.   Odpady przeterminowanych leków należy umieszczać w   odpowiednio oznaczonym pojemniku zlokalizowanym w   aptece „Przy Ratuszu”;  

3.   Odpady w   postaci zużytych baterii i   akumulatorów małogabarytowych należy umieszczać w   odpowiednio oznaczonych pojemnikach zlokalizowanych w   punktach sprzedaży i   w placówkach oświatowych;  

4.   Zużyty sprzęt elektryczny i   elektroniczny należy przekazywać na zasadach określonych w   ustawie z   dnia 29 lipca 2005 roku o   zużytym sprzęcie elektrycznym i   elektronicznym do punktów zbierania zorganizowanych przez sprzedawców tego sprzętu;  

5.   Meble i   inne odpady wielkogabarytowe zbiera się na terenie nieruchomości w   sposób zapewniający łatwy dostęp podmiotowi odbierającemu odpady. W   przypadku zabudowy wielorodzinnej odpady wielkogabarytowe należy zbierać na terenie nieruchomości w   miejscu służącym do zbierania odpadów komunalnych. Odpady te winny być gromadzone w   miejscu ich odbioru nie wcześniej niż 24 godziny przed wyznaczonym terminem ich odbioru. Odpady wielkogabarytowe mogą być indywidualnie dostarczone do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.  

6.   Odpady budowlane i   rozbiórkowe z   prac  remontowych prowadzonych we własnym zakresie zbiera się w   pojemnikach przeznaczonych do gromadzenia tego rodzaju odpadów, udostępnionych odpłatnie przez podmiot odbierający odpady, ustawionych w   miejscu nieutrudniającym możliwości korzystania z   nieruchomości i   umożliwiającym dojazd pojazdu podmiotu odbierającego odpady. Odpady te mogą być przekazywane za odpłatnością we własnym zakresie do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych.  

7.   Właściciele nieruchomości, na terenie których w   wyniku pielęgnacji zieleni powstają odpady zielone, mogą je kompostować we własnym zakresie i   na własne potrzeby, jeżeli nie powoduje to uciążliwości dla otoczenia i   negatywnego oddziaływania na środowisko.  

§   17.   1.   Niezależnie od ustaleń zawartych w   § 16 ust.2-6, odpadów wymienionych w   § 4   mieszkańcy mogą pozbywać się dostarczając je do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.  

2.   Miejsca i   terminy zbierania odpadów wielkogabarytowych, budowlanych i   rozbiórkowych, zużytych opon, przeterminowanych leków, zużytych baterii i   akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i   elektronicznego podane zostaną na stronie internetowej Urzędu Miejskiego oraz na tablicy ogłoszeń.  

§   18.   Częstotliwość wywozu nieczystości ciekłych z   nieruchomości powinna uniemożliwiać wypływ nieczystości ze zbiornika wynikający z   jego przepełnienia. Ilość odwiezionych do stacji zlewnych nieczystości ciekłych winna odpowiadać ilości wody zakupionej do celów  bytowych, a   w przypadku niepodłączenia nieruchomości do sieci wodociągowej - ilości określonej w   rozporządzeniu w   sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody.  

§   19.   W przypadku nieruchomości, na których organizowane są imprezy masowe, wprowadza się obowiązek niezwłocznego usuwania odpadów po zakończeniu imprezy z   terenu tej nieruchomości oraz z   terenów przyległych, jeżeli występuje taka potrzeba.  

Rozdział 5.
Inne wymagania wynikające z   wojewódzkiego planu gospodarki odpadami  

§   20.   Gmina Pińczów uzględniona została w   5 regionie gospodarki odpadami komunalnymi.  

1.   Zmieszane odpady komunalne, odpady zielone oraz pozostałości z   sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania, Gmina Pińczów obowiązana jest składować w   regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych.  

2.   Regionalną instalacją do przetwarzania odpadów komunalnych w   5 regionie będzie instalacja w   miejscowości Rzędów gm. Tuczępy.  

Rozdział 6.

Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku  

§   21.   1.   Osoby utrzymujące zwierzęta domowe są obowiązane do zachowania środków ostrożności zapewniających ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do użytku publicznego.  

2.   Osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane stworzyć warunki uniemożliwiające wydostanie się zwierząt z   terenu nieruchomości.  

§   22.   1.   Do obowiązków osób utrzymujących psy należy:  

1)   stały, skuteczny dozór nad tymi zwierzętami  

2)   niezwłoczne usuwanie zanieczyszczeń pozostawionych przez psy w   obiektach oraz na terenach przeznaczonych do użytku publicznego, a   w szczególności na chodnikach, jezdniach, placach, parkingach, terenach zielonych itp. Postanowienie to nie dotyczy osób o   znacznym stopniu niepełnosprawności  oraz osób niewidomych, korzystających z   psów przewodników.  

2.   Osobom utrzymującym zwierzęta domowe nie wolno:  

1)   wprowadzać psów i   innych zwierząt domowych do obiektów użyteczności publicznej (z wyłączeniem obiektów przeznaczonych dla zwierząt oraz osób niewidomych korzystających z   psów przewodników), na teren placów gier i   zabaw, piaskownic dla dzieci, boisk szkolnych i   ogródków przedszkolnych, na teren cmentarza, targowiska miejskiego oraz innych nieruchomości, dla których właściciel wprowadził taki zakaz;  

2)   pozostawiać psa na uwięzi w   taki sposób, że zagraża on otoczeniu;  

3.   Psy muszą być wyprowadzane na uwięzi, a   psy ras uznawanych za agresywne dodatkowo w   kagańcu.  

4.   Psy muszą być wyprowadzane tylko przez osoby, które są w   stanie sprawować odpowiedni nadzór nad zwierzęciem, a   psy ras uznawanych za agresywne, ich mieszańcy oraz inne zagrażające otoczeniu, wyłącznie przez osoby dorosłe;  

5.   Zwolnienie psa ze smyczy jest dozwolone tylko z   nałożonym kagańcem i   gdy właściciel lub opiekun ma możliwość sprawowania kontroli nad jego zachowaniem. Nie wolno zwalniać ze smyczy psów ras uznawanych za agresywne, ich mieszańców oraz innych zagrażających otoczeniu.  

6.   Zwolnienie z   uwięzi psa bez kagańca jest dozwolone wyłącznie na terenie nieruchomości należycie ogrodzonej, w   sposób uniemożliwiający jej opuszczenie, odpowiednio oznakowanej tabliczką ze stosownym ostrzeżeniem.  

§   23.   1.   Obowiązek usuwania padłych zwierząt domowych spoczywa na:  

-   właścicielu zwierzęcia,  

-   zarządcy drogi, gdy padłe zwierzę znajduje się na jezdni lub w   obrębie pasa drogowego,  

-   gminie w   odniesieniu do terenów jej podległych.  

2.   Wykonanie tego obowiązku polega na przekazaniu ich przedsiębiorcom świadczącym usługi odbioru i   unieszkodliwiania zwłok zwierzęcych i   posiadających stosowne zezwolenie w   zakresie gospodarki odpadami weterynaryjnymi.  

§   24.   Zasady postępowania z   bezdomnymi zwierzętami na terenie gminy reguluje odrębna uchwała Rady Miejskiej w   Pińczowie w   sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Pińczów.  

Rozdział 7.
Wymagania w   zakresie utrzymywania zwierząt gospodarki na terenach wyłączonych z   produkcji rolniczej, w   tym także zakazu ich utrzymywania na określonych obszarach lub w   poszczególnych nieruchomościach  

§   24.   1.   Zakazuje się utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach zajętych przez budownictwo wielorodzinne, instytucje użyteczności publicznej, budownictwo przemysłowe.  

§   25.   1.   Na pozostałych terenach  wyłączonych z   produkcji rolniczej zwierzęta gospodarskie mogą być utrzymywane pod następującymi warunkami:  

1)   teren nieruchomości musi być zabezpieczony w   sposób uniemożliwiający opuszczenie go przez te zwierzęta,  

2)   zwierzęta należy utrzymywać w   sposób zapewniający innym osobom zamieszkującym na nieruchomości lub nieruchomościach sąsiednich ograniczenie uciążliwości takich, jak hałas czy odory;  

2.   Właściciel zwierzęcia gospodarskiego, które zanieczyściło ulicę, chodnik lub miejsce publiczne obowiązany jest do uprzątnięcia zanieczyszczenia.  

§   26.   Nie dopuszcza się utrzymywania zwierząt gospodarskich na nieruchomości znajdującej się w   promieniu mniejszym niż 50 m od elewacji budynków wielorodzinnych, urzędów organów administracji, szkół i   przedszkoli, placówek kulturalno-oświatowych, zakładów opieki zdrowotnej, obiektów użyteczności publicznej. Zakaz ten nie dotyczy istniejących w   tych strefach gospodarstw rolnych.  

§   27.   Pszczoły należy trzymać w   ulach, ustawionych w   odległości co najmniej 10 m od granicy nieruchomości.  

Rozdział 8.
Wyznaczanie obszarów podlegających obowiązkowej deratyzacji i   terminów jej przeprowadzania  

§   28.   1.Właściciele nieruchomości zobowiązani są do przeprowadzania deratyzacji w   miarę potrzeb;  

2.   Termin i   obszar przeprowadzenia obowiązkowej deratyzacji wyznacza Burmistrz w   uzgodnieniu z   Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym i   podaje do publicznej wiadomości w   formie ogłoszeń rozmieszczonych na terenie objętym deratyzacją.  


Uzasadnienie

Niniejsza uchwała stanowi realizację dyspozycji określonej w   ustawie z   dnia 1   lipca 2011 roku o   zmianie ustawy o   utrzymaniu czystości i   porządku w   gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z   2011 r., Nr 152, poz.897), która weszła w   życie z   dniem 1   stycznia 2012 r. Zgodnie z   art.22 ust.2 w/cytowanej ustawy regulaminy utrzymania czystości i   porządku na terenie gminy uchwalone przed dniem wejścia z   życie ustawy zachowują moc do dnia wejścia z   życie nowych regulaminów, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy od dnia wejścia w   życie ustawy.  

Z kolei stosownie do art.4 ust.1 ustawy z   dnia 13 września 1996 roku o   utrzymaniu czystości i   porządku w   gminach (Dz.U. z   2012 r., poz.391) organem umocowanym na mocy upoważnienia ustawowego do uchwalenia regulaminu utrzymania czystości i   porządku na terenie gminy jest rada gminy. Ponadto ust.3 tegoż artykułu stwierdza, że rada gminy jest obowiązana dostosować regulanim do wojewódzkiego planu gospodarki odpadami w   terminie 6   miesięcy od dnia uchwalenia tego planu. Plan gospodarki odpadmi dla województwa świętokrzyskiego 2012-2018 został uchwalony uchwałą Nr XXI/360/12 z   dnia 28 czerwca 2012 r. Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Regulamin utrzymania czystości i   porządku na terenie Gminy Pińczów stanowi załącznik Nr 1   do niniejszej uchwały.  

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00