Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Świętokrzyskiego rok 2012 poz. 2786

Uchwała nr XXIV/190/2012 Rady Gminy Górno

z dnia 27 września 2012r.

w sprawie utworzenia Gminnego Ośrodka Kultury w Górnie

Na podstawie art. 9   ust. 1   ustawy z   dnia 8   marca 1990 roku o   samorządzie gminnym (Dz. U. z   2001 roku Nr 142, poz. 1591 z   późn. zm.), art. 9   ust.1 ustawy z   dnia 25 października 1991 roku o   organizowaniu i   prowadzeniu działalności kulturalnej (tj. Dz. U. z   2001 roku  
Nr 13, poz. 123 z   późn. zm.)  

uchwala się, co następuje:  

§   1.   W celu prowadzenia działalności kulturalnej tworzy się Gminny Ośrodek Kultury w   Górnie.  

§   2.   Gminny Ośrodek Kultury w   Górnie jest samorządową instytucją kultury Gminy Górno.  

§   3.   Przedmiotem działania Gminnego Ośrodka Kultury w   Górnie jest upowszechnianie kultury, twórczości artystycznej i   ludowej oraz ochrona dziedzictwa narodowego.  

§   4.   Gminnemu Ośrodkowi Kultury w   Górnie nadaje się statut, którego treść określona została w   załączniku nr 1   do niniejszej uchwały.  

§   5.   Siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury w   Górnie jest budynek położony w   miejscowości Krajno Parcele 24B, (na działce o   numerze ewidencyjnym 433, obręb Krajno-Parcele)  
a terenem działania jest obszar Gminy Górno.  

§   6.   Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Górno.  

§   7.   Uchwała wchodzi w   życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w   Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego.  


Uzasadnienie

We wrześniu 2012 roku zakończono realizację zadania inwestycyjnego pn. „Zmiana sposobu użytkowania istniejącego budynku na Wiejski Dom Kultury” na działce nr ewid. 433 w   miejscowości Krajno Parcele. Przedmiotowe zadanie zrealizowano z   Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Działanie 313, 322, 323 „Odnowa i   rozwój wsi”. Wartość zadania (dokumentacja, roboty budowlane, nadzór inwestorski, roboty uzupełniające i   roboty dodatkowe) to kwota 1.070.334,15 zł. W   związku z   powyższym celem zagospodarowania opisanego budynku podjęto inicjatywę utworzenia nowej jednostki organizacyjnej Gminy Górno pod nazwą Gminny Ośrodek Kultury w   Górnie będącej samorządową instytucją kultury z   zakresem działania obejmującym całą Gminę Górno. Przedmiotem działania Gminnego Ośrodka Kultury w   Górnie będzie w   szczególności upowszechnianie kultury, twórczości artystycznej i   ludowej oraz ochrona dziedzictwa narodowego. Z   uwagi na powyższe podjęcie stosownej uchwały jest przedmiotowe i   zasadne.  

 

 

 

Przewodniczący Rady Gminy  


Grzegorz   Skiba

 


Załącznik Nr 1   do Uchwały Nr XXIV/190/2012    
Rady Gminy Górno    
z dnia 27 września 2012 r.  
 

S T A   T U   T Gminnego Ośrodka Kultury w   Górnie  

Rozdział 1.

Postanowienia ogólne  

§   1.   Gminny Ośrodek Kultury w   Górnie, zwany dalej GOK jest gminną jednostką organizacyjną działającą w   formie samorządowej instytucji kultury i   prowadzi działalność na podstawie:  

1)   ustawy z   dnia 25 października 1991 roku o   organizowaniu i   prowadzeniu działalności kulturalnej ( Dz. U. z   2001 roku Nr 13, poz.123 z   późn. zm.);  

2)   ustawy z   dnia 8   marca 1990 roku o   samorządzie gminnym ( Dz. U. z   2001 roku Nr 142, poz. 1591 z   późn. zm.);  

3)   ustawy z   dnia 29 września 1994 roku o   rachunkowości (Dz. U. z   2009 roku Nr 152, poz. 1223 z   późn. zm.)  

4)   niniejszego statutu;  

5)   powszechnie obowiązujących przepisów prawa.  

§   2.   1.   Organizatorem GOK jest Gmina Górno.  

2.   Prawa i   obowiązki Organizatora wykonuje Wójt Gminy Górno, za wyjątkiem zastrzeżonych do   kompetencji Rady Gminy Górno.  

3.   Bezpośredni nadzór nad GOK sprawuje Wójt Gminy Górno.  

§   3.   1.   Siedziba GOK mieści się w   miejscowości Krajno-Parcele 24B (na działce o   numerze ewidencyjnym 433, obręb Krajno-Parcele).  

2.   GOK obejmuje swą działalnością teren Gminy Górno.  

3.   GOK używa pieczęci podłużnej, zawierającej nazwę i   adres jednostki, jej numer telefonu oraz NIP i   REGON.  

Rozdział 2.

Cele i   zakres działania  

§   4.   1.   Celem działalności GOK jest prowadzenie działalności rozwijającej i   zaspokajającej potrzeby kulturalne mieszkańców Gminy Górno oraz upowszechnianie i   promocja lokalnego dziedzictwa kultury, edukacja, wychowanie przez sztukę oraz upowszechnianie kultury i   wiedzy.  

2.   Swoją działalność GOK prowadzi zgodnie z   założeniami polityki kulturalnej samorządu i   w granicach obowiązującego prawa.  

3.   Formy realizacji celów statutowych określa Kierownik GOK. W   szczególności są nimi:  

1)   organizacja imprez kulturalno- rekreacyjnych;  

2)   organizacja innych imprez o   zasięgu gminnym i   międzygminnym mających na celu popularyzację celów statutowych to jest: wieczorów literackich, koncertów, przeglądów twórczości artystycznej, festiwali, rajdów, wycieczek, wystaw, konkursów w   różnych dziedzinach sztuki;  

3)   tworzenie warunków dla rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego;  

4)   popularyzowanie wizerunku gminy Górno;  

5)   integracja różnych środowisk;  

6)   kształtowanie wzorców aktywnego uczestnictwa w   kulturze;  

7)   szeroko rozumiane formy działalności kulturalnej dla dzieci, młodzieży i   dorosłych wynikające z   potrzeb środowiska lokalnego;  

8)   współpraca z   Gminną Biblioteką Publiczną w   Górnie, szkołami podstawowymi, gimnazjami, zespołami szkół, organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie gminy oraz organami władzy publicznej przy realizacji celów statutowych.  

Rozdział 3.

Zarządzanie i   organizacja  

§   5.   1.   Działalnością GOK kieruje kierownik powoływany i   odwoływany przez Wójta Gminy Górno.  

2.   Wójt wykonuje wobec kierownika czynności z   zakresu prawa pracy oraz jest jego zwierzchnikiem służbowym.  

3.   Kierownik GOK zarządza instytucją i   reprezentuje ją na zewnątrz.  

4.   Do zadań Kierownika należy w   szczególności:  

1)   kierowanie bieżącą działalnością GOK  

2)   opracowanie niezbędnych regulaminów, instrukcji i   zarządzeń;  

3)   opracowywanie rocznych planów działania;  

4)   opracowywanie i   przedkładanie Organizatorowi w   terminie do 31 marca sprawozdań z   działalności GOK w   poprzednim roku kalendarzowym;  

5)   zawieranie umów i   porozumień o   współpracy z   innymi jednostkami, stowarzyszeniami i   organizacjami;  

6)   zatrudnianie i   zwalnianie instruktorów oraz innych pracowników GOK;  

§   6.   Organizację wewnętrzną GOK określa Regulamin Organizacyjny ustalany przez Kierownika GOK i   zatwierdzony przez Wójta Gminy.  

Rozdział 4.

Gospodarka finansowa  

§   7.   1.   Działalność GOK jest finansowana z   dochodów własnych, z   dotacji z   budżetu gminy i   innych źródeł dozwolonych prawem.  

2.   Zasadnicza część działalności GOK jest nieodpłatna dla mieszkańców gminy Górno.  

3.   GOK może pobierać opłaty za wstęp i   udział w   wystawach, koncertach, imprezach artystycznych i   rozrywkowych oraz projekcjach filmów.  

4.   Opłaty, o   których mowa w   ust. 3   nie mogą przekraczać rzeczywistych kosztów poniesionych na organizowanie tych wydarzeń.  

§   8.   Kierownik GOK może powierzyć, w   drodze porozumienia, prowadzenie obsługi finansowo- księgowej, kadrowej i   kasowej GOK innej jednostce organizacyjnej Gminy Górno.  

§   9.   1.   GOK jako gminna instytucja kultury, prowadzi gospodarkę na zasadach określonych w   ustawie o   organizowaniu i   prowadzeniu działalności kulturalnej oraz ustawie  
o rachunkowości.  

2.   Podstawą gospodarki finansowej GOK jest roczny plan działalności opracowany przez Kierownika i   zatwierdzony przez Wójta Gminy.  

3.   Rada Gminy ustala roczną dotację na działalność GOK.  

4.   Kontrolę prawidłowości rozliczeń GOK z   budżetem Gminy przeprowadza Wójt Gminy. Kontrola ta obejmuje prawidłowość dysponowania przyznanymi środkami budżetowymi oraz gospodarowania mieniem.  

5.   GOK pokrywa koszty bieżącej działalności i   zobowiązania z   uzyskiwanych przychodów, w   tym z   dotacji budżetu Gminy.  

§   10.   1.   Do zaciągania zobowiązań finansowych w   imieniu GOK upoważniony jest Kierownik - do wysokości kwot określonych w   rocznym planie działalności.  

2.   Do dokonywania czynności prawnych w   imieniu GOK upoważniony jest samodzielnie Kierownik.  

§   11.   GOK posiada własny rachunek bankowy, na którym lokuje środki finansowe i   może dokonywać wypłat do   wysokości środków zgromadzonych na tym rachunku.  

Rozdział 5.

Postanowienia końcowe  

§   12.   Zmiany w   Statucie GOK mogą być dokonywane w   trybie właściwym dla jego nadania.  

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00