Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Świętokrzyskiego rok 2011 nr 315 poz. 3851

Uchwała nr XX/128/11 Rady Gminy Iwaniska

z dnia 28 października 2011r.

w sprawie: regulaminu określającego wysokość stawek i szczegółowe warunki przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego, szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz wysokość i warunki wypłacania nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez Gminę Iwaniska

Na podstawie art. 30 ust. 6 i 6a i art. 49 ust 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r., Nr 97, poz.674 , z późn. zm.), oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 roku w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli ,ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. z 2005 r. Nr 22, poz.181 , z późn. zm.), art. 7 ust. 1 pkt 8 i art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr. 142, poz. 1591 , z późn. zm.),

Rada Gminy Iwaniska uchwala co następuje:

§ 1. Uchwala się Regulamin określający wysokość stawek i szczegółowe warunki przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego, szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz wysokość i warunki wypłacania nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy nauczycieli zatrudnionych w Zespole Publicznych Szkół w Iwaniskach prowadzonych przez Gminę Iwaniska w brzmieniu stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2. Regulamin został uzgodniony z Zarządem Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Iwaniskach i Międzyszkolną Komisją Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" w Staszowie.

§ 3. Z dniem wejścia w życie niniejszej Uchwały, traci moc uchwała Nr XLI/345/09 z dnia 25 marca 2009 r. i zmieniająca Uchwała Rady Gminy LXV/491/10 z dnia 31marca 2010 r. w sprawie ustalenia Regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez Gminę Iwaniska.

§ 4. Wykonanie Uchwały powierza się Wójtowi Gminy Iwaniska

§ 5. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego

§ 6. Uchwała podlega także podaniu do publicznej wiadomości na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy w Iwaniskach oraz w szkołach placówkach prowadzonych przez Gminę Iwaniska.

§ 7. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego z mocą obowiązującą od dnia 1 września 2011 r.

Przewodniczący Rady Gminy Iwaniska


inż Piotr Kidoń


Uzasadnienie

Zmiany w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r., Nr 97 poz. 647 z późn. zm. nakładają na jednostkę samorządu terytorialnego obowiązek określenia w drodze regulaminu: wysokości stawek i szczegółowych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego, szczegółowego sposobu obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz wysokości i wypłacania nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy nauczycieli zatrudnionych w Zespole Publicznych Szkół w Iwaniskach prowadzony przez Gminę.

Regulamin ten podlega uzgodnieniu ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli. Przedstawiony projekt regulaminu został uzgodniony z Zarządem Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Iwaniskach i Międzyszkolną Komisją Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" w Staszowie.

Biorąc powyższe pod uwagę , uchwalenie przedłożonego projektu uchwały należy uznać za zasadne.


Załącznik do Uchwały Nr XX/128/11
Rady Gminy Iwaniska
z dnia 28 października 2011 r.

REGULAMIN

Wynagradzania określający wysokość stawek i szczegółowe warunki przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego, szczegółowy sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, oraz wysokość i warunki wypłacania nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy nauczycieli zatrudnionych w Zespole Publicznych Szkół w Iwaniskach prowadzony przez Gminę Iwaniska.

Dział I.
POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1. 1. Niniejszy regulamin stosuje się do nauczycieli zatrudnionych w Zespole Publicznych Szkół w Iwaniskach i funkcjonujących przy nim oddziałach zerowych Ilekroć w dalszych przepisach bez bliższego określenia jest mowa o

1)Regulaminie - rozumie się przez to niniejszy regulamin,

2)Karcie Nauczyciela - rozumie się przez to ustawę z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.

3)Rozporządzeniu - należy przez to rozumieć rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. z 2005 roku Nr 22, poz.181, z późniejszymi zmianami).

4)Organie prowadzącym Zespół Publicznych Szkół w Iwaniskach - rozumie się Gminę Iwaniska,

5)Zespole - należy przez to rozumieć Zespół Publicznych Szkół w Iwaniskach dla której organem prowadzącym jest Gmina Iwaniska,

6)Dyrektorze lub wicedyrektorze - należy rozumieć dyrektora lub wicedyrektora jednostki organizacyjnej, o której mowa w § 1 ust. 1 Regulaminu,

7)Nauczycielach bez bliższego określenia - rozumie się przez to nauczycieli , o których mowa w § 1 ust 1 Regulaminu,

8)Roku szkolnym -należy przez to rozumieć okres pracy Zespołu , placówki oświatowej od 1 września danego roku do 31 sierpnia roku następnego.

9)Klasie - należy przez to rozumieć także oddział lub grupę,

10)Uczniu - rozumie się przez to także wychowanka,

11)Tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin - należy przez to rozumieć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin, o którym mowa §1 ust. 1 rozporządzenia,

12)Zakładowej organizacji związkowej, rozumie się przez to struktury związków zawodowych zrzeszające nauczycieli.

§ 2. 1. Wynagrodzenie nauczycieli składa się z:

1)wynagrodzenia zasadniczego;

2)dodatków: za wysługę lat , motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy;

3)wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,

4)nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dodatków socjalnych określonych w art. 54 Karty Nauczyciela

2. Wynagrodzenie o którym mowa w ust. 1 określa art. 30 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r.- Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz.674 z późn. zm.) i wynika ono z posiadanych przez nauczyciela kwalifikacji, wymiaru zajęć obowiązkowych oraz jego stopnia awansu zawodowego i jest ustalone przez Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w rozporządzeniu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy(Dz.U. z 2005 roku Nr 22, poz. 181, z późniejszymi zmianami.

§ 3. Brak treści

1. Regulamin określa wysokość stawek oraz szczegółowe warunki przyznawania:

1)dodatku za wysługę lat,

2)dodatku motywacyjnego,

3)dodatku funkcyjnego z zastrzeżeniem art. 33 i 34 Karty Nauczyciela

§ 4. 1. Regulamin określa szczegółowy sposób obliczania i wynagradzania za:

1)godziny ponadwymiarowe, z zastrzeżeniem art. 35 ust. 3 Karty Nauczyciela, oraz za godziny doraźnych zastępstw,

2)wysokość i warunki wypłacania innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy.

2. Regulamin niniejszy określa także wysokość dodatku mieszkaniowego, wiejskiego oraz szczegółowe zasady ich przyznawania i wypłacania.

§ 5. 1. Wysokość oraz zasady wypłacania nauczycielom:

1)nagród jubileuszowych,

2)dodatkowego wynagrodzenia rocznego,

3)świadczenia urlopowego

4)zasiłku na zagospodarowanie,

5)odpraw z tytułu rozwiązania stosunku pracy,

6)odpraw z tytułu przejścia na emeryturę lub rentę,

7)odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych,

8)środków na dokształcanie i doskonalenie nauczycieli, określają odpowiednie przepisy Karty Nauczyciela oraz inne właściwe przepisy prawne.

Dział II.
DODATEK ZA WYSŁUGĘ LAT

§ 6. 1. Nauczycielowi przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, wypłacany w okresach miesięcznych poczynając od czwartego roku pracy, z tym że dodatek ten nie może przekroczyć 20% wynagrodzenia zasadniczego.

2. Dodatek za wysługę lat przysługuje:

1)począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nauczyciel nabył prawo do dodatku lub do wyższej stawki tego dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca,

2)za dany miesiąc jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej jego stawki nastąpiło od pierwszego dnia miesiąca.

3)Dodatek ten przysługuje za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy w skutek choroby bądź konieczności osobistego sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny za które nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego.

3. Dodatek za wysługę lat przysługuje nauczycielowi w pełnej wysokości także za okres urlopu dla poratowania zdrowia.

4. Szczegółowe przypadki zaliczenia okresów zatrudnienia oraz innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat określa § 7 rozporządzenia , o którym mowa w § 1 niniejszego Regulaminu

Dział III.
DODATEK MOTYWACYJNY

§ 7. 1. Przy ustalaniu dla nauczyciela dodatku motywacyjnego należy brać pod uwagę:

1)posiadaną przynajmniej dobrą ocenę pracy lub pozytywną ocenę dorobku zawodowego

2)uzyskiwanie znaczących osiągnięć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, tj.:

a) kształtowanie postawy moralnej, patriotycznej i obywatelskiej w tym poszanowanie dziedzictwa narodowego i własnego państwa,

b) umiejętne rozwiązywanie problemów wychowawczych uczniów we współpracy z ich rodzicami,

c) pełne rozpoznanie środowiska wychowawczego uczniów , aktywne i efektywne działanie na rzecz uczniów potrzebujących szczególnej opieki,

3)jakość świadczonej pracy, w tym także związanej z dodatkowym zadaniem lub zajęciem, a w szczególności:

a) systematyczne i efektywne przygotowanie się do wypełniania przydzielonych obowiązków,

b) podnoszenie kwalifikacji i umiejętności zawodowych,

c) wzbogacanie własnego warsztatu pracy,

d) dbałość o estetykę powierzonych pomieszczeń, pomocy dydaktycznych lub innych urządzeń szkolnych,

e) prawidłowe prowadzenie dokumentacji szkolnej, w tym pedagogicznej,

f) rzetelne i terminowe wywiązywanie się z poleceń służbowych,

4)zaangażowanie w realizację czynności zajęć, o których mowa w art.42, ust.2 pkt. 2 i 3 Karty Nauczyciela, a w szczególności:

1. udział w organizowaniu imprez i uroczystości szkolnych,

2. udział w komisjach przedmiotowych i innych,

3. opiekowanie się samorządem uczniowskim lub innymi organizacjami uczniowskimi działającymi na terenie szkoły,

4. prowadzenie lekcji koleżeńskich, przejawianie innych form aktywności w ramach wewnątrzszkolnego systemu doskonalenia zawodowego nauczycieli,

5. aktywny udział w realizowaniu innych zadań statutowych szkoły

5)podejmowanie działań innowacyjnych.

2. O wysokości dodatku motywacyjnego dla dyrektora, Wice dyrektorów i kierowników filii decydują w szczególności następujące kryteria:

1)umiejętności racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi szkoły lub placówki:

a) przestrzeganie dyscypliny budżetowej w oparciu o posiadane środki finansowe,

b) podejmowanie zadań zmierzających do wzbogacenia majątku szkolnego,

c) pozyskiwanie środków pozabudżetowych oraz umiejętność ich właściwego wykorzystania na cele szkoły lub placówki,

d) podejmowanie działań zapewniających utrzymanie powierzonego mienia w stanie gwarantującym optymalne warunki do realizacji zadań dydaktyczno- wychowawczych;

e) współpraca z placówkami doskonalenia nauczycieli,

2)sprawność organizacyjna w realizacji zadań szkoły lub placówki:

a) dyscyplina pracy, podział zadań , terminowość realizacji zadań i zarządzeń,

b) podejmowanie działań motywujących nauczycieli do doskonalenia i podnoszenia kwalifikacji zawodowych,

c) polityka kadrowa,

d) organizowanie konferencji szkoleniowych,

e) współpraca z placówkami doskonalenia nauczycieli,

f) podejmowanie innych działań mających na celu promowanie szkoły lub placówki,

g) współpraca ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli i innymi organizacjami społecznymi.

3)wysokie efekty w pracy dydaktycznej i wychowawczej szkoły lub placówki:

a) osiągnięcia uczniów szkoły : naukowe, sportowe, artystyczne w skali regionu, województwa, kraju,

b) poszerzona oferta szkoły poprzez: wprowadzenie programów autorskich, innowacji i eksperymentów pedagogicznych oraz innych rozwiązań metodycznych,

c) dbałość o klimat wychowawczy szkoły poprzez rozwiązywanie konkretnych problemów wychowawczych, podejmowanie efektywnych działań profilaktycznych zapobiegających zagrożeniom społecznym,

d) stwarzanie warunków sprzyjających rozwojowi samorządności i przedsiębiorczości uczniów,

e) obecność szkoły /placówki w środowisku lokalnym, udział w imprezach, konkursach i przeglądach organizowanych przy współpracy z instytucjami społeczno kulturalnymi,

f) konstruktywna współpraca z Radą Rodziców i Samorządem uczniowskim.

g) konstruktywna współpraca z Samorządem Gminy i Wójtem Gminy

4)umiejętność kreowania właściwych relacji interpersonalnych

§ 8. 1)Wysokość środków finansowych w szkole lub placówce na dodatki motywacyjne wynosi od 1% - 7% wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli.

2)Kwota przeznaczona w danym roku na dodatki motywacyjne dla nauczycieli stanowi odrębną pozycję w budżecie szkoły lub placówki.

3)Dodatek motywacyjny przyznaje się na czas określony , nie dłuższy niż jeden rok kalendarzowy.

4)Dodatek motywacyjny dla nauczycieli nie może być wyższy niż 15 % wynagrodzenia zasadniczego.

5)Wysokość dodatku motywacyjnego dla nauczyciela oraz okres jego przyznawania ustala po zasięgnięciu opinii związków zawodowych , uwzględniając poziom spełnienia warunków, o których mowa w §7, dyrektor szkoły lub placówki, a w stosunku do dyrektora zespołu Wójt Gminy w granicach przyznawanych środków finansowych.

6)Prawo do dodatku motywacyjnego nauczyciel nabywa po przepracowaniu roku szkolnego w danej szkole, zaś na stanowisku dyrektora okres ten można skrócić do sześciu miesięcy.

7)Dodatek motywacyjny nie przysługuje w okresie : a) przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia, b) przebywania na zwolnieniu lekarskim dłuższym jak dwa miesiące.

8)Nauczycielom uzupełniającym etat w innej szkole dodatek motywacyjny przyznaje dyrektor szkoły macierzystej w uzgodnieniu z dyrektorem szkoły, w której nauczyciel uzupełnia etat.

9)Nauczycielowi przeniesionemu na podstawie art. 18 i 19 Karty Nauczyciela dodatek motywacyjny ustala dyrektor szkoły, do której nauczyciel został przeniesiony po zasięgnięciu opinii dyrektora szkoły poprzedniej.

10)Dodatek motywacyjny wypłaca się z góry, w terminie wypłaty wynagrodzenia.

11)Dodatek motywacyjny ma charakter uznaniowy.

12)Wysokość w/w dodatku obniża się proporcjonalnie do okresu przebywania na zwolnieniu lekarskim.

Dział IV.
DODATEK FUNKCYJNY

§ 9. 1. Nauczycielowi, któremu powierzono stanowisko dyrektora lub wicedyrektora zespołu albo inne stanowisko kierownicze przewidziane w statucie szkoły lub placówki przysługuje dodatek funkcyjny.

1)Dodatek funkcyjny przysługuje także nauczycielom z tytułu wykonywania zadań wychowawcy klasy, oddziału i opiekuna stażu.

2)Dodatek funkcyjny przysługuje także nauczycielowi, któremu czasowo powierzono obowiązki dyrektora szkoły lub placówki lub powierzono te obowiązki w zastępstwie.

3)Dodatek funkcyjny przysługuje nauczycielowi z tytułu wykonywania funkcji doradcy metodycznego

4)Wysokość dodatków funkcyjnych ustala się według poniższej tabeli.

Tabela dodatków funkcyjnych

Lp.

STANOWISKO

Wyskokość dodatku miesięcznie w % w stosunku do średniego wynagrodzenia nauczyciela starzysty o którym mowa w art.30 ust.3 ustawy Karta Nauczyciela

od

do

1.

Dyrektor zespołu szkół

30

65

2.

Zastępca dyrektora zespołu

25

50

3.

Kierownik szkoły filialnej

15

30

4.

Kierownik świetlicy szkolnej

10

15

5.

Wychowawstwo klasy

3

4

6.

Opiekun stażu

1

3

7.

Doradcy metodycznego

20

30

§ 10. 1. Dodatek funkcyjny dyrektorowi zespołu przyznaje Wójt Gminy uwzględniając zakres i złożoność zadań oraz warunki ich realizacji,

2. Dodatek funkcyjny wicedyrektorowi i innym osobom , którym przysługuje taki dodatek, przyznaje dyrektor zespołu.

3. Wysokość dodatku o którym mowa w ust. 1 i 2 uwzględniając zakres i złożoność zadań oraz warunki ich realizacji ustala się w granicach stawek wyszczególnionych w tabeli

§ 11. 1. Przy ustaleniu wysokości dodatku funkcyjnego bierze się pod uwagę :

a) liczbę uczniów,

b) liczbę oddziałów i liczbę stanowisk kierowniczych w szkole lub placówce,

c) liczbę pracowników pedagogicznych i obsługi,

d) prawidłowość organizacji pracy, poprawność pod względem formalno- prawnym podejmowanych decyzji oraz ich zasadność.

e) podnoszenie kwalifikacji związanych z zarządzaniem szkoły lub placówki,

f) jakość sprawowanego nadzoru pedagogicznego i kontroli wewnętrznej.

g) ilość i dbałość o stan administrowanych budynków.

§ 12. 1. Prawo do dodatku funkcyjnego powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło powierzenie stanowiska kierowniczego, wychowawstwa lub funkcji, a jeżeli powierzenie to nastąpiło pierwszego dnia miesiąca - od tego dnia..

2. Dodatki funkcyjne nie przysługują w okresie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, w okresie urlopu dla poratowania zdrowia, w okresach za które nie przysługuje wynagrodzenie zasadnicze oraz od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczyciel zaprzestał pełnienia funkcji, a jeżeli zaprzestanie nastąpiło pierwszego dnia miesiąca to od tego dnia.

§ 13. Organ ustalający dodatek funkcyjny określony w formie widełkowej może obniżyć jego wysokość w czasie trwania roku szkolnego do wysokości dolnej jego granicy w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w realizacji zadań powierzonych osobie uprawnionej do powyższego dodatku po zasięgnięciu opinii związku zawodowego reprezentującego pracowników.

§ 14. 1. funkcyjny jest wypłacany z góry w terminie wypłaty wynagrodzenia.

2. Wysokość w/w dodatku obniża się proporcjonalnie do okresu przebywania na zwolnieniu lekarskim.

Dział V.
DODATEK ZA WARUNKI PRACY

§ 15. 1. Nauczycielowi pracującemu w szkole w trudnych i uciążliwych warunkach pracy przysługuje dodatek w wysokości:

1)do 5% stawki godzinowej z tytułu pracy w trudnych warunkach.

2)do10 % stawki godzinowej z tytułu pracy w uciążliwych warunkach.

3)nauczycielom prowadzącym zajęcia w klasach łączonych w filiach szkoły podstawowej przysługuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej , obliczanej jak za godziny ponadwymiarowe za każdą przepracowaną w tych klasach godzinę , jeżeli łączna liczba dzieci jest większa jak 25.

2. Wykaz trudnych i uciążliwych warunków pracy, stanowiących podstawę do przyznania dodatku, określa w drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw oświaty i wychowania w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy.

3. Wykaz prac wykonywanych w warunkach szkodliwych dla zdrowia , stanowiących podstawę do przyznania dodatku, określa w drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy oraz ministrem właściwym do spraw oświaty i wychowania.

4. Dodatek za warunki pracy przysługuje w okresie faktycznego wykonywania pracy, z którą dodatek jest związany oraz w okresie niewykonywania pracy, za którą przysługuje wynagrodzenie liczone jak za okres urlopu wypoczynkowego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

5. Dodatek za warunki pracy wypłaca się w całości, jeżeli nauczyciel realizuje w takich warunkach cały obowiązkowy wymiar godzin zajęć oraz w przypadku, gdy nauczyciel, któremu powierzono stanowisko kierownicze realizuje w tych warunkach obowiązujący go wymiar zajęć. Jeżeli nauczyciel realizuje w trudnych bądź uciążliwych warunkach tylko część obowiązkowego wymiaru godzin zajęć lub jest zatrudniony w niepełnym wymiarze dodatek ten ustala się proporcjonalnie do ilości realizowanych w tych warunkach godzin zajęć.

6. Dodatek za warunki pracy wypłaca się za każdą efektywnie przepracowaną w takich warunkach godzinę zajęć oraz za okresy wymienione w ust. 4

1)w razie zbiegu tytułów do dodatku za trudne warunki pracy i uciążliwe warunki pracy przysługuje nauczycielowi prawo do jednego wyższego dodatku

Dział VI.
WYNAGRODZENIE ZA GODZINY PONADWYMIAROWE I GODZINY DORAŹNYCH ZASTĘPSTW

§ 16. 1. Przez godzinę ponadwymiarową rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych

2. Godziny ponadwymiarowe są przydzielane na cały rok szkolny lub jego część i są ujęte w arkuszu organizacyjnym szkoły lub placówki zatwierdzonym przez organ prowadzący oraz w tygodniowym rozkładzie zajęć w szkole lub placówce.

3. Przez godzinę doraźnego zastępstwa rozumie się przydzieloną nauczycielowi przez dyrektora szkoły lub placówki lub przez osobę przez niego upoważnioną godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela.

§ 17. 1. Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową nauczyciela ustala się dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego przez miesięczną liczbę godzin tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin , ustalonego dla rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych , realizowanych w ramach godzin ponadwymiarowych.

2. Dla nauczycieli realizujących tygodniowy wymiar godzin ustalony na podstawie art. 42 ust. 4 a Karty Nauczyciela wynagrodzenie za jedną godzinę doraźnego zastępstwa , ustala się dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego przez miesięczną liczbę godzin realizowanego wymiaru godzin.

3. Miesięczną liczbę godzin obowiązkowego lub realizowanego wymiaru godzin nauczyciela , o której mowa w ust. 1 i 2, uzyskuje się mnożąc odpowiedni wymiar godzin przez 4,16 z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godziny pomija się a co najmniej 0,5 godziny liczy się za pełną godzinę.

4. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa przysługuje za godziny faktycznie zrealizowane.

5. Wynagrodzenie za przepracowane godziny doraźnych zastępstw może otrzymać tylko nauczyciel będący specjalistą w zakresie tego samego lub pokrewnego przedmiotu. W innym przypadku wynagrodzenie nie przysługuje.

6. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przysługuje także w przypadkach:

1)niezrealizowania ich z powodów leżących po stronie szkoły tj. zawieszenia zajęć albo doraźnej zmiany tygodniowego rozkładu zajęć szkolnych - w tym przypadku nauczyciel winien pozostawać w gotowości podjęcia innego rodzaju zajęć zleconych przez dyrektora szkoły lub placówki w wymiarze godzinowym nie większym od nie odbytych planowanych zajęć.

2)Niezrealizowania ich w przypadku, gdy nauczyciel (dyrektor) został oddelegowany przez dyrektora ( Wójta) do realizacji innych zadań

7. Dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach , w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub dni ustawowo wolne od pracy w tygodniach , w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia - za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się obowiązkowy wymiar zajęć określony w Karcie Nauczyciela pomniejszony o 1/5 tego wymiaru za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dzień ustawowo wolny od pracy. Liczba godzin ponadwymiarowych, za które nie przysługuje wynagrodzenie w takim tygodniu, nie może być jednakże większa niż liczba godzin przydzielonych w planie organizacyjnym.

8. Za zajęcia dydaktyczne , wychowawcze lub opiekuńcze, wykonywane w dniu wolnym od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach zamiast dnia wolnego nauczyciel otrzymuje odrębne wynagrodzenie, w wysokości ustalonej w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 30 ust. 5 ustawy Karta Nauczyciela.

9. Nauczycielom zajmującym stanowiska kierownicze sprawującym w dniu wolnym od pracy nadzór nad przebiegiem zajęć dydaktyczno-wychowawczych i opiekuńczych , nie przysługuje z tego tytułu dodatkowe wynagrodzenie.

10. Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw wypłaca się z dołu

Dział VII.
NAGRODY ZE SPECJALNEGO FUNDUSZU NAGRÓD

§ 18. 1. Nauczyciele mogą otrzymywać nagrody ze specjalnego funduszu nagród za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze, zgodnie z art. 49 Karty Nauczyciela.

2. W budżecie organu prowadzącego Gminy Iwaniska tworzy się specjalny fundusz nagród w wysokości 1% planowanego funduszu wynagrodzeń osobowych, z przeznaczeniem na wypłaty nagród organu prowadzącego i dyrektorów szkoły, z czego:

1)80% środków funduszu przeznacza się na nagrody przyznawane przez dyrektorów szkół,

2)20% środków funduszu przeznacza się na nagrody organu prowadzącego zwane Nagrodami Wójta Gminy.

§ 19. 1. Nagrody, o których mowa w § 19, są przyznawane w terminie do dnia 14 października każdego roku z okazji Dnia Edukacji Narodowej

2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach nagroda może być przyznana w innym terminie.

§ 20. 1. Nagrody ze specjalnego funduszu nagród mają charakter uznaniowy i przyznawane są nauczycielom za szczególne oraz wybitne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze i opiekuńcze w pracy zawodowej.

2. Nagroda może być przyznana nauczycielowi po przepracowaniu w szkole co najmniej 1 roku.

3. Nagroda organu prowadzącego zwana dalej "nagrodą Wójta Gminy" może być przyznana dyrektorom i nauczycielom , którzy posiadają wyróżniającą ocenę pracy pedagogicznej oraz spełniają odpowiednio co najmniej 5 z kryteriów, o których mowa w ust 5.

4. Nagroda dyrektora może być przyznana nauczycielowi, który posiada co najmniej dobrą ocenę pracy pedagogicznej oraz spełnia odpowiednio co najmniej 4 z kryteriów o których mowa w ust. 5

5. Ustala się następujące kryteria przyznawania nauczycielom nagrody:

1)w zakresie pracy dydaktyczno wychowawczej:

a) osiąga dobre wyniki w nauczaniu, a w szczególności potwierdzone w sprawozdaniach i egzaminach uczniów, przeprowadzanych przez okręgowe komisje egzaminacyjne, podejmuje działalność innowacyjną w zakresie wdrażania nowatorskich metod nauczania i wychowania, opracowania autorskich programów i publikacji,

b) osiąga dobre wyniki w nauczaniu, potwierdzone zakwalifikowaniem się uczniów do udziału w zawodach co najmniej I stopnia (rejonowych) ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych, zajęciem przez uczniów (grupę uczniów) I-III miejsca w konkursach, zawodach, turniejach przeglądach i festiwalach na szczeblu co najmniej gminnym.

c) posiada udokumentowane osiągnięcia w pracy z uczniami uzdolnionymi lub uczniami mającymi trudności w nauce,

d) przygotowuje i wzorowo realizuje uroczystości szkolne i środowiskowe,

e) prawidłowo organizuje i prowadzi letni lub zimowy wypoczynek dla dzieci i młodzieży,

f) organizuje imprezy kulturalne, sportowe, rekreacyjne i wypoczynkowe,

g) posiada osiągnięcia w pracy pozalekcyjnej,

h) sprawuje opiekę nad organizacjami społecznymi działającymi w szkole.

i) osiąga dobre wyniki w pracy resocjalizacyjnej z uczniami,

j) uzyskuje szczególne osiągnięcia w doskonaleniu nauczycieli w zakresie diagnozowania i oceniania,

k) umiejętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami z pracy dydaktyczno-wychowawczej z innymi nauczycielami,

l) posiada publikacje z zakresu działalności oświatowej, a w szczególności z pracy dydaktyczno-wychowawczej.

2)w zakresie pracy opiekuńczej:

a) zapewnia pomoc i opiekę uczniom wychowankom będącym w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej, pochodzących z rodzin ubogich lub patologicznych,

b) prowadzi działalność mającą na celu zapobieganie i zwalczanie przejawów patologii wśród młodzieży, w szczególności narkomanii i alkoholizmu,

c) organizuje współpracę szkoły z jednostkami systemu ochrony zdrowia, policją, poradnia psychologiczną, organizacjami i stowarzyszeniami oraz rodzicami w zakresie zapobiegania i usuwania przejawów patologii społecznej i niedostosowania dzieci i młodzieży,

d) organizuje udział rodziców w życiu szkoły lub placówki, rozwija formy współdziałania szkoły lub placówki z rodzicami,

3)w zakresie innej działalności statutowej szkoły:

a) troszczy się o mienie szkoły, polepszanie bazy dydaktycznej,

b) angażuje się w remonty i inwestycje realizowane w szkole,

c) zdobywa dodatkowe środki finansowe dla szkoły,

d) prawidłowo realizuje budżet szkoły (plan finansowy),

e) dobrze współpracuje z samorządem terytorialnym i lokalnym oraz z radą pedagogiczną i radą rodziców,

f) pozyskuje sponsorów i sojuszników szkoły,

g) prowadzi lekcje lub zajęcia otwarte dla innych nauczycieli,

h) prawidłowo prowadzi nadzór pedagogiczny,

i) wzorowo kieruje szkołą,

j) prawidłowo organizuje pomoc psychologiczno-pedagogiczną,

4)w zakresie działalności pozaszkolnej, polegającej na:

a) udziale w zorganizowanych formach doskonalenia zawodowego,

b) udzielaniu aktywnej pomocy w adaptacji zawodowej nauczycieli podejmujących pracę w zawodzie nauczyciela,

c) promowaniu szkoły poprzez udział w pracach różnych organizacji społecznych i stowarzyszeniach oraz instytucjach.

6. Z wnioskiem o przyznanie nagrody wójta może wystąpić:

1)dla nauczyciela:

a) dyrektor szkoły,

b) rada pedagogiczna

c) rada rodziców,

d) zakładowe organizacje związkowe zrzeszające nauczycieli

2)dla dyrektora szkoły:

a) wizytator Kuratorium Oświaty terytorialnie odpowiedzialny za gminę

b) rada pedagogiczna,

c) rada rodziców

d) związki zawodowe zrzeszające nauczycieli działające w szkole.

e) dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Iwaniskach

7. W uzasadnieniu wniosku o nagrodę należy podać konkretne i wymierne efekty osiągane przez osobę nominowaną do nagrody w okresie ostatnich 3 lat

8. Wzór wniosku o którym mowa w ust. 1 i 2 określa załącznik do regulaminu

9. Wnioski o przyznanie nagrody Wójta Gminy składane przez dyrektora szkoły, radę rodziców wymagają wcześniejszego zaopiniowania przez radę pedagogiczną.

10. Nagrody nauczycielom przyznają:

1)ze środków, o których mowa w § 19 ust 2 pkt 1 - dyrektor szkoły,

2)ze środków, o których mowa w § 19 ust 2 pkt 2 - Wójt Gminy

11. Przyznanie nagrody Wójta Gminy jest poprzedzone zaopiniowaniem kandydatów przez komisje nagród w składzie:

1)dwóch przedstawicieli Wójta Gminy

2)po jednym przedstawicielu zakładowych organizacji związkowych zrzeszających nauczycieli,

12. Skład imienny komisji, o której mowa w ust. 11 ustala zarządzeniem Wójt Gminy

13. Nagrodę o której mowa w §19 ust. 2 pkt 1 może z własnej inicjatywy przyznać dyrektor szkoły.

14. Nagrodę, o której mowa w § 19 ust 2 pkt. 2 może z własnej inicjatywy przyznać Wójt Gminy. W tym przypadku wnioski nie podlegają zaopiniowaniu przez Komisję, o której mowa w ust 2.

15. Nauczycielowi, któremu została przyznana nagroda, otrzymuje dyplom, którego odpis umieszcza się w jego teczce akt osobowych.

§ 21. Wysokość, warunki oraz zasady wypłacania nauczycielom:

1)nagród jubileuszowych,

2)dodatkowego wynagrodzenia rocznego,

3)zasiłku na zagospodarowanie,

4)odpraw z tytułu rozwiązania stosunku pracy,

5)odpraw z tytułu przejścia na emeryturę lub rentę określają odrębne przepisy Karty Nauczyciela oraz odrębne ustawy i rozporządzenia.

Dział VIII.
DODATEK MIESZKANIOWY

§ 22. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wiejskim oraz w mieście liczącym do 5000 mieszkańców , posiadającemu kwalifikacje do zajmowanego stanowiska nauczyciela , zatrudnionemu w wymiarze nie niższym niż połowa tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin w szkołach prowadzonych przez gminę Iwaniska przysługuje nauczycielski dodatek mieszkaniowy

2. Wysokość nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego, w zależności od liczby osób w rodzinie uprawnionego nauczyciela wynosi miesięcznie:

a) przy 1 osobie w rodzinie - 1%

b) przy 2 osobach w rodzinie - 2%

c) przy 3 osobach w rodzinie - 3%

d) przy 4 i więcej osobach w rodzinie - 4%

minimalnego wynagrodzenia za pracę pracowników

3. Do członków rodziny nauczyciela uprawnionego do dodatku zalicza się wspólnie z nim zamieszkujących :

1)współmałżonka,

2)rodziców nauczyciela pozostających na wyłącznym utrzymaniu nauczyciela ,

3)pozostające na utrzymaniu nauczyciela lub nauczyciela i jego małżonka dzieci do ukończenia 18 roku życia lub do czasu ukończenia przez nie szkoły ponadpodstawowej albo ponadgimnazjalnej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 21 roku życia,

4)posiadający na utrzymaniu nauczyciela lub nauczyciela i jego małżonka niepracujące dzieci będące studentami, do czasu ukończenia 26 roku życia,

5)dzieci niepełnosprawne nieposiadające własnego źródła dochodu.

4. O zaistniałej zmianie liczby członków rodziny, o której mowa ust. 4 nauczyciel otrzymujący dodatek jest obowiązany niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły, dyrektor otrzymujący dodatek - Wójta Gminy.

5. Nauczycielowi i jego współmałżonkowi , będącego także nauczycielem, stale z nim zamieszkującemu, przysługuje tylko jeden dodatek mieszkaniowy, w wysokości określonej w ust. 2 .

6. Nauczycielski dodatek przysługuje nauczycielowi :

1)niezależnie od tytułu prawnego do zajmowanego przez niego lokalu mieszkalnego

2)od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczyciel złożył wniosek o jego przyznanie.

7. Nauczycielowi zatrudnionemu w kilku szkołach przysługuje tylko jeden dodatek , wypłacany przez jego pracodawcę.

8. Nauczycielski dodatek mieszkaniowy przysługuje w okresie wykonywania pracy, a także w okresach:

1)nie świadczenia pracy, za które przysługuje wynagrodzenie,

2)pobierania zasiłku z ubezpieczenia społecznego (chorobowy, opiekuńczy, macierzyński).

3)korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia,

4)pozostawania w stanie nieczynnym,

5)korzystania z urlopu wychowawczego przewidzianego w odrębnych przepisach,

6)odbywania służby wojskowej; przeszkolenia wojskowego, okresowej służby wojskowej; w przypadku jednak gdy z nauczycielem powołanym do służby była zawarta umowa o pracę na czas określony, dodatek wypłaca się nie dłużej niż do końca okresu, na który umowa była zawarta.

§ 23. 1. Dodatek mieszkaniowy przyznaje się na wniosek nauczyciela (dyrektora szkoły) lub na wspólny wniosek nauczycieli będących współmałżonkami, z uwzględnieniem § 23 ust.4

2. Dodatek mieszkaniowy, w formach o jakich mowa w § 25 określa :

1)dla nauczyciela - dyrektor szkoły

2)dla dyrektora - Wójt.

3. Dodatek mieszkaniowy wypłacany jest miesięcznie z góry.

Dział IX.
DODATEK WIEJSKI

§ 24. Na podstawie art. 54 ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97. poz. 674 ze zm.) ustala się co następuje:

1)Wprowadza się dla nauczycieli Zespołu Publicznych Szkół w Iwaniskach posiadających kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela dodatek wiejski w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego

2)Dodatek wypłacany będzie nauczycielowi zatrudnionemu w wymiarze nie niższym niż połowa tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin w szkołach na terenie gminy.

3)Nauczycielski dodatek wiejski przysługuje w okresie wykonywania pracy a także w okresach:

a) nie świadczenia pracy, za które przysługuje wynagrodzenie.

b) korzystania z urlopu dla poratowania zdrowie.

c) pozostawania w stanie nieczynnym.

d) pobierania zasiłku z ubezpieczenia społecznego (chorobowy, opiekuńczy, macierzyński).

Dział X.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§ 25. 1. Określa się następujące formy stwierdzenia nabycia prawa, przyznania lub ustalenia nauczycielom świadczeń, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt. 1-3:

1)w dokumencie stwierdzającym nawiązanie stosunku pracy - jeżeli świadczenie przysługuje od dnia nawiązania stosunku pracy,

2)odrębnym dokumentem - jeżeli świadczenie przyznawane jest jednorazowo lub w trakcie trwania stosunku pracy albo ulega zmianie jego wysokość,

3)w dokumencie zmieniającym wynagrodzenie zasadnicze - jeżeli wraz ze zmianą wynagrodzenia zasadniczego ulega również zmianie wysokość świadczenia.

2. Formy stwierdzenia nabycia prawa, przyznania lub ustalenia nauczycielom świadczeń, o jakich mowa w ust. 1, można stosować łącznie do kilku świadczeń, w razie zbiegu terminów ich ustalania lub przyznania albo stwierdzenia nabycia prawa.

§ 26. Nauczycielom zatrudnionym w niepełnym wymiarze zajęć poszczególne składniki wynagrodzenia przysługują w wysokości proporcjonalnej do wymiaru zajęć, z wyjątkiem dodatku funkcyjnego za wychowawstwo klasy w szkole, który przysługuje w pełnej wysokości bez względu na wymiar zajęć.

§ 27. 1. Nauczycielom nie przysługuje wynagrodzenie za czas nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy a także za inne okresy, za które na podstawie odrębnych przepisów nie przysługuje wynagrodzenie.

2. Stawkę za jeden dzień niewykonywania pracy z przyczyn określonych w ust. 1 ustala się dzieląc wszystkie składniki wynagrodzenia wypłacone z góry przez 30.

3. Wysokość utraconego wynagrodzenia za okresy o których mowa w ust. 1 oblicza się mnożąc liczbę dni nie wykonywania pracy przez stawkę określoną w ust. 2.

§ 28. W przypadku rozwiązania z nauczycielem stosunku pracy przed upływem roku szkolnego, na który został ustalony plan zajęć, rozliczenie z przydzielonych godzin zajęć następuje z data ustania stosunku pracy z tym , że wszystkie przepracowane miesiące, bez względu na wymiar zrealizowanych zajęć, przysługuje nauczycielowi prawo do wynagrodzenia zasadniczego za obowiązkowy tygodniowy wymiar godzin zajęć określony w art. 42 ust 3 Karty Nauczyciela.

§ 29. 1. Środki finansowe przeznaczone na wypłatę świadczeń o których mowa w § 1 ust. 1 stanowiących składniki wynagrodzenia nauczycieli oraz środki na wypłatę nauczycielskiego dodatku mieszkaniowego, o którym mowa w § 1 ust 2 naliczane są w planach finansowych szkół i placówek

2. Łączna wysokość wypłacanych świadczeń , o których mowa w § 1 , nie może przekroczyć kwoty przeznaczonej na te cele w planach finansowych, o których mowa w ust. 1, bez ich zmiany. Organ prowadzący szkołę może dokonać zwiększenia środków na wypłatę ww. świadczeń.

§ 30. W sprawach nie uregulowanych w regulaminie zastosowanie mają przepisy Karty Nauczyciela oraz przepisy prawa pracy.

§ 31. Regulamin obowiązuje w okresie od 1 września 2011 roku

§ 32. Ewentualne zmiany niniejszego regulaminu wymagają zachowania procedury przyjętej przy jego ustalaniu.

Załącznik do Uchwały Nr XX/128/11
Rady Gminy Iwaniska
z dnia 28 października 2011 r.
Zalacznik1.doc

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00