Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Świętokrzyskiego rok 2011 nr 291 poz. 3376

Uchwała nr XI/ 70 /2011 Rady Powiatu w Sandomierzu

z dnia 26 października 2011r.

w sprawie określenia zasad zbycia aktywów trwałych Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sandomierzu i oddania go w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie

Na podstawie art.12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.) i art. 54 ust. 2 ustawy z dnia 15 kwietnia  2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. Nr 112, poz. 654) uchwala się, co następuje:

§ 1.

Zbycie, oddanie w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie aktywów trwałych Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sandomierzu odbywa się na zasadach określonych w niniejszej uchwale.

§ 2.

Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1) Radzie - rozumie się przez to Radę Powiatu w Sandomierzu;

2) Zarządzie - rozumie się przez to Zarząd Powiatu w Sandomierzu;

3) Zakładzie - rozumie się przez to Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sandomierzu,

4) radzie społecznej - rozumie się przez to radę społeczną działającą przy Zakładzie;

5) aktywach trwałych - rozumie się przez to aktywa trwałe w rozumieniu ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 z późn. zm.)

§ 3.

1. Zakład zbywa, oddaje w dzierżawę, najem, użytkowanie lub użyczenie aktywa trwałe zgodnie z zasadami racjonalnej gospodarki.

2. Zbycie, oddanie w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie aktywów trwałych nie może ograniczać możliwości realizacji zadań statutowych Zakładu oraz wpływać negatywnie na warunki i jakość udzielania świadczeń zdrowotnych.

§ 4.

Zbycie, oddanie w dzierżawę, najem, użytkowanie lub użyczenie aktywów trwałych nie może być dokonane na rzecz:

1) osób pełniących funkcje Dyrektora Zakładu, Zastępcy Dyrektora i Głównego Księgowego;

2) małżonka, osób pozostających z osobami, o których mowa w pkt 1, w stosunku pokrewieństwa do drugiego stopnia,

§ 5.

1. 1 . Aktywa trwałe mogą być zbyte w wypadku uznania ich za zbędne dla realizacji celów statutowych Zakładu.

2. Za zbędne dla Zakładu mogą być uznane aktywa trwałe, które:

1) nie będą wykorzystane przez Zakład w najbliższych dwunastu miesiącach, albo w relacji do posiadanych możliwości, wykorzystywane są sporadycznie,

2) nie spełniają niezbędnych standardów leczniczych, co w szczególności uniemożliwia uzyskanie pożądanych efektów,

3) nie nadają się do dalszej eksploatacji z uwagi na zły stan techniczny, potwierdzony opinią  komisji powołanej przez Dyrektora Zakładu, a ich naprawa byłaby ekonomicznie nieuzasadniona.

§ 6.

1. 1 . Dyrektor Zakładu po uzyskaniu pozytywnej opinii rady społecznej przygotowuje wykaz aktywów trwałych przeznaczonych do zbycia, oddania w dzierżawę, najem, użytkowanie lub  użyczenie i przedkłada go, wraz z wnioskiem i pisemnym uzasadnieniem Zarządowi Powiatu w Sandomierzu.

2. W wykazie, o którym mowa w ust.1 podaje się:

1) oznaczenie poszczególnych aktywów trwałych,

2) wartość początkową (brutto),

3) wartość księgową (netto),

4) wartość rynkową, a jeżeli wartości rynkowej nie można ustalić - wartość szacunkową,

3. Zbycie aktywów trwałych o jednostkowej wartości księgowej netto przekraczającej 10 000,00 złotych wymaga zgody Rady, z zastrzeżeniem ust. 4.

4. Zbycie nieruchomości wymaga zgody Rady.

§ 7.

1. Zbycie, aktywów trwałych następuje na podstawie umowy sprzedaży zawartej w trybie:

1) przetargu nieograniczonego;

2) przetargu ograniczonego do podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych;

3) bezprzetargowym, gdy nie dojdzie do zbycia aktywów trwałych po dwukrotnym zastosowaniu trybu określonego w pkt 1 lub 2.

2. Przetarg, o którym mowa w ust.1 pkt 1 i 2, może być przeprowadzony w formie pisemnej lub ustnej, na zasadach określonych przepisami Kodeksu Cywilnego.

3. Dyrektor Zakładu określa warunki przetargu oraz dokonuje wyboru jednego z trybów określonych w ust. 1 pkt 1 i 2.

4. Cena wywoławcza poszczególnych aktywów trwałych przeznaczonych do zbycia w drodze przetargu nie może być niższa niż ich wartość księgowa netto i jednocześnie nie niższa niż aktualna wartość rynkowa, a jeżeli wartości rynkowej nie można ustalić - wartość szacunkowa. W sytuacji, o której mowa w ust. 1 pkt 3,  Dyrektor Zakładu może obniżyć cenę, nie więcej jednak niż o 50%, o ile nie jest to sprzeczne z zasadami gospodarności, rzetelności i celowości.

5. Ogłoszenie o przetargu obejmuje w szczególności: czas, miejsce, przedmiot oraz warunki przetargu.

6. Ogłoszenie o przetargu wywiesza się na okres nie krótszy niż 21 dni na tablicy ogłoszeń w siedzibie Zakładu oraz zamieszcza  na stronie internetowej Zakładu.

7. Przetarg przeprowadza komisja przetargowa, powołana przez Dyrektora Zakładu, w składzie co najmniej trzyosobowym.

§ 8.

1. Aktywa trwałe Zakładu mogą być zbyte nieodpłatnie, na podstawie umowy darowizny:

1) na rzecz jednostek organizacyjnych Powiatu Sandomierskiego, w tym posiadających osobowość prawną, organizacji pożytku publicznego realizujących zadania na terenie Powiatu z zakresu ochrony zdrowia - w sytuacji, gdy nie dojdzie do zbycia aktywów trwałych, w trybie § 7 ust. 1,

2) publicznym zakładom opieki zdrowotnej, albo organizacjom społecznym lub jednostkom organizacyjnym statutowo powołanym do prowadzenia działalności charytatywnej lub do realizacji pomocy humanitarnej z przeznaczeniem dla osób potrzebujących pomocy.

2. Dyrektor Zakładu po uzyskaniu pozytywnej opinii rady społecznej, przygotowuje wykaz aktywów trwałych przeznaczonych do nieodpłatnego zbycia i przedkłada go, wraz z wnioskiem i pisemnym uzasadnieniem Zarządowi Powiatu.

3. W wykazie, o którym mowa w ust.2, podaje się:

1) oznaczenie poszczególnych aktywów trwałych;

2) wartość początkową (brutto);

3) wartość księgową netto;

4) wartość rynkową, a jeżeli wartości rynkowej nie można ustalić - wartość szacunkową

4. Nieodpłatne zbycie aktywów trwałych o jednostkowej wartości księgowej netto przekraczającej 10 000,00 złotych wymaga zgody Rady.

§ 9.

1. Do wydzierżawienia, wynajmu, użytkowania aktywów trwałych stosuje się zasady, o których mowa                § 6 i § 7, z zastrzeżeniem ust.2.

2. Oddanie nieruchomości lub części nieruchomości w najem, dzierżawę, użytkowanie, jeżeli umowa jest zawierana na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub czas nieoznaczony, wymaga zgody Rady.

§ 10.

1. § 10. 1. Umowa dzierżawy, najmu, użytkowania aktywów trwałych określa w szczególności:

1) strony umowy;

2) wysokość (stawkę) i termin płatności czynszu;

3) klauzulę waloryzacyjną czynszu - w przypadku umów zawartych na czas nieoznaczony, albo okres przekraczający jeden rok;

4) okres, na który umowa została zawarta (oznaczony albo nieoznaczony);

5) okres wypowiedzenia umowy;

6) sposób używania przedmiotu umowy, odpowiadający jego właściwościom i przeznaczeniu;

7) zasady i warunki rozwiązania umowy za wypowiedzeniem i bez wypowiedzenia;

8) zasady i warunki zwrotu przedmiotu umowy po jej zakończeniu.

§ 11.

Aktywa trwałe Zakładu mogą być oddane w użyczenie jedynie na rzecz publicznych jednostek ochrony zdrowia, jednostek organizacyjnych Powiatu, w tym posiadających osobowość prawną, albo organizacji pożytku publicznego realizujących na terenie Powiatu zadania z zakresu ochrony zdrowia.

§ 12.

Umowa użyczenia aktywów trwałych określa w szczególności:

1) strony umowy;

2) okres, na który umowa została zawarta (oznaczony albo nieoznaczony);

3) okres wypowiedzenia umowy;

4) zastrzeżenie, iż biorący do używania nie może wynająć albo użyczyć przedmiotu umowy osobie trzeciej;

5) zastrzeżenie, iż biorący do używania zobowiązany będzie do ponoszenia wszelkich kosztów eksploatacji przedmiotu umowy;

6) zasady i warunki zwrotu przedmiotu umowy użyczającemu po zakończeniu użyczenia.

§ 13.

1. Aktywa trwałe Zakładu o jednostkowej wartości księgowej netto przekraczającej 10 000,00 złotych mogą być oddane w użyczenie jedynie po uzyskaniu uprzedniej pozytywnej opinii rady społecznej Zakładu oraz zgody Rady, z zastrzeżeniem ust.2.

2. Oddanie nieruchomości lub jej części w użyczenie na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony wymaga zgody Rady.

§ 14.

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu.

§ 15.

§ 15. Traci moc uchwała Nr XVI/88/2000 Rady Powiatu w Sandomierzu z dnia 28 czerwca 2000 r. w sprawie określenia standardów aparatury i sprzętu medycznego oraz zasad wymaganych w przypadku zakupu, przyjęcia darowizny aparatury i sprzętu medycznego, a także zasad, wydzierżawiania lub wynajęcia majątku trwałego Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sandomierzu, zmieniona uchwałą Nr XXVI/162/2001 z dnia 14 listopada 2001 r., uchwałą Nr XXXII/212/2002 z dnia 4 września 2002 r. i uchwałą Nr XIII/101/2004 z dnia 17 marca 2004 r.

§ 16.

§ 16. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego.


Uzasadnienie

do uchwały Nr XI/70/2011

Rady Powiatu w sandomierzu

z dnia 26 października 2011 r.

w sprawie określenia zasad zbycia aktywów trwałych Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sandomierzu i oddania go w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie.

Opracowane zasady zbycia aktywów trwałych dla SPZZOZ w Sandomierzu wynikają z nowej ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. Nr 112, poz.654), która zastąpiła dotychczasową ustawę o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. Nr 14, poz. 89 z późn. zm).

Zgodnie z art. 54 ust.2 w/w ustawy zbycie aktywów trwałych samodzielnego publicznego zespołu zakładów opieki zdrowotnej, oddanie go w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie może nastąpić wyłącznie           na zasadach określonych przez podmiot tworzący.

Nowe zasady bardziej szczegółowo uściślą i ujednolicą kryteria zbycia, wydzierżawiania, wynajmu, użytkowania oraz użyczenia aktywów trwałych przez Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sandomierzu.

W związku z tym, podjęcie uchwały jest konieczne i uzasadnione.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00