Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Opolskiego rok 2010 nr 110 poz. 1202

Uchwała nr L/406/10 Rady Miejskiej w Strzelcach Opolskich

z dnia 28 lipca 2010r.

w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Strzelce Opolskie

Na podstawie art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym /Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591, z 2002 r. Nr 23 poz. 220, Nr 62 poz. 558, Nr 113 poz. 984, Nr 153 poz. 1271, Nr 214 poz. 1806, z 2003 r. Nr 80 poz. 717, Nr 162 poz. 1568, z 2004 r. Nr 102 poz. 1055, Nr 116 poz. 1203, z 2005 r. Nr 172 poz. 1441, Nr 175 poz. 1475, z 2006r. Nr 17, poz. 128, Nr 181 poz. 1337, z 2007r. Nr 48 poz. 327, Nr 138 poz. 974, Nr 173 poz. 1218, z 2008r. Nr 180 poz. 1111, Nr 223 poz. 1458, z 2009r. Nr 52 poz. 420, Nr 157 poz. 1241, oraz 2010r. Nr 28 poz. 142 i 146, Nr 106 poz. 675/ w związku z art. 4 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach / Dz. U. z 2005 r., Nr 236 poz. 2008 oraz z 2006r. Nr 144 poz. 1042 i Nr 180 poz. 1495, Nr 223 poz. 1464, z 2009r. 18 poz. 97, Nr 79 poz. 666, Nr 92 poz. 753, Nr 215 poz. 1664 oraz z 2010r. Nr 47 poz. 278/, Rada Miejska w Strzelcach Opolskich uchwala, co następuje:

REGULAMIN UTRZYMANIA CZYSTOŚCI I PORZĄDKU NA TERENIE GMINY STRZELCE OPOLSKIE

Rozdział 1.
Postanowienia ogólne

§ 1. Regulamin określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Strzelce Opolskie

§ 2. Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:

1)ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005r. Nr 236, poz. 2008 ze zmianami),

2)ustawie o odpadach - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 27 kwietnia 2001r. o odpadach (Dz. U. z 2007r. Nr 39, poz.251 ze zmianami),

3)przedsiębiorcy - należy przez to rozumieć osobę posiadającą zezwolenie udzielone w trybie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości lub opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, ochrony przed bezdomnymi zwierzętami, prowadzenia schroniska dla bezdomnych zwierząt, a także grzebowiska i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części,

4)Gminnym Planie Gospodarki Odpadami - należy przez to rozumieć aktualnie obowiązujący plan gospodarki odpadami dla miasta i gminy Strzelce Opolskie,

5)odpadach komunalnych wielkogabarytowych - należy przez to rozumieć odpady komunalne, które ze względu na swoje rozmiary i masę nie mogą być zbierane w pojemnikach stanowiących wyposażenie nieruchomości ,

6)odpadach zielonych - należy przez to rozumieć odpady powstające na publicznych i prywatnych terenach zieleni wskutek ich pielęgnacji i uprawiania oraz odpady pochodzenia roślinnego z targowiska , cmentarzy i ogrodów działkowych,

7)Regulaminie - należy przez to rozumieć Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Strzelce Opolskie .

§ 3. Regulamin obowiązuje właścicieli nieruchomości, mieszkańców, osoby przebywające czasowo na terenie Gminy Strzelce Opolskie oraz przedsiębiorców świadczących usługi, o których mowa w art. 7 ust. 1 w/cyt. ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Rozdział 2.
Wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości

§ 4. Właściciel nieruchomości w rozumieniu ustawy, zobowiązany jest do :

1)utrzymania na jej terenie czystości, porządku oraz należytego stanu sanitarno- higienicznego,

2)uprzątania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych bezpośrednio przy granicy nieruchomości, systematycznie w miarę występujących potrzeb, przy czym:

a) błoto, śnieg i lód należy pryzmować na chodniku przy krawędzi jezdni, w sposób nie utrudniający ruchu pieszych i pojazdów, z zachowaniem właściwej ochrony drzew i krzewów,

b) inne zanieczyszczenia należy umieszczać w przystosowanych do tego celu pojemnikach,

3)niezwłocznego usuwania z budynków i ich części oraz urządzeń infrastruktury technicznej sopli i nawisów śniegu stwarzających zagrożenie dla przechodniów, a także do oznakowania w sposób widoczny miejsca występowania zagrożenia.

§ 5. Mycie i naprawy pojazdów mechanicznych poza myjniami i warsztatami naprawczymi mogą być dokonywane na terenie nieruchomości pod warunkiem, że nie spowodują zanieczyszczenia wód i gleby oraz uciążliwości dla sąsiadów, a powstałe odpady usuwane będą w sposób zgodny z obowiązującym w gminie systemem ich zbierania.

§ 6. 1. Gmina Strzelce Opolskie prowadzi gospodarkę odpadami komunalnymi poprzez zbieranie i odbiór następujących rodzajów odpadów:

1)odpady wymieszane,

2)odpady posegregowane obejmujące:

a) powstałe w gospodarstwach domowych takie jak odpady opakowaniowe, w tym makulatura, szkło, tworzywa sztuczne,

b) odpady wielkogabarytowe,

c) odpady z remontów,

d) odpady niebezpieczne w tym : baterie, przeterminowane leki,

e) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

2. System selektywnej zbiórki odpadów będzie organizowany sukcesywnie zgodnie z ustaleniami Gminnego Planu Gospodarki Odpadami.

§ 7. 1. Gmina stwarza możliwości selektywnego zbierania odpadów opakowaniowych oraz wyznacza miejsca do ustawienia odpowiednio oznakowanych pojemników .

2. Właściciel nieruchomości i przedsiębiorca prowadzący selektywną zbiórkę odpadów zobowiązany jest do przestrzegania wymagań określonych w przepisach dotyczących szczegółowego sposobu postępowania z odpadami opakowaniowymi.

3. Na obszarach, na których został zorganizowany system selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, właściciele nieruchomości zobowiązani są do ich segregowania i przekazania odbiorcy do unieszkodliwienia lub utylizacji.

4. Odpady roślinne winny być kompostowane na terenie nieruchomości we własnym zakresie i na własne potrzeby lub przekazywane do kompostowni zorganizowanej według ustaleń Gminnego Planu Gospodarki Odpadami.

5. Odpady wielkogabarytowe powinny być gromadzone w wyznaczonym miejscu, w sposób umożliwiający łatwy dostęp przedsiębiorcy do ich odbioru .

6. Odpady z remontów prowadzonych we własnym zakresie należy zbierać w odpowiednich pojemnikach, w wyznaczonym miejscu na terenie własnej nieruchomości.

7. Odpady niebezpieczne winny być gromadzone selektywnie i przekazane do oznaczonych pojemników, które ustawione będą:

1)przeterminowane leki - w aptekach oraz innych instytucjach zlokalizowanych na terenach gminy,

2)zużyte baterie - w placówkach oświatowych i handlowych lub urzędach,

3)zużyte akumulatory i oleje - w punktach sprzedaży, warsztatach samochodowych lub stacjach benzynowych,

4)zużyte akumulatory, lampy fluorescencyjne, sprzęt AGD, RTV itp. - w placówkach handlowych i usługowych ze sprzętem elektrotechnicznym w miejscu zakupu nowego lub w wyznaczonym punkcie zbiórki, którego adres mieści się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Strzelcach Opolskich.

Rozdział 3.
Rodzaje i minimalna pojemność urządzeń przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości, warunki rozmieszczenia tych urządzeń i ich utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym

§ 8. 1. Właściciel nieruchomości ma obowiązek wyposażenia jej w pojemniki o minimalnej pojemności 110 l służące do zbierania odpadów komunalnych pochodzących z codziennego bytowania oraz w ilości dostosowanej do wielkości wytwarzanych odpadów, tak aby zapewnić nie przepełnianie pojemników oraz utrzymanie czystości i porządku wokół nich.

2. Pojemniki, o których mowa w ust. 1 Regulaminu powinny zapewniać bezpieczeństwo osobom gromadzącym i odbierającym odpady oraz być przystosowane do urządzeń załadowczych pojazdów.

3. Miejsca gromadzenia odpadów komunalnych powinny być przygotowane zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

4. Właściciel nieruchomości ma obowiązek zapewnić przedsiębiorcy swobodny dostęp do pojemników na odpady lub zbiorników bezodpływowych .

§ 9. Zabrania się :

1)gromadzenia w pojemnikach na odpady i koszach ulicznych: śniegu, lodu, gorącego popiołu i żużla, odpadów z remontów, szlamów, substancji toksycznych, żrących i wybuchowych,

2)zakopywania odpadów komunalnych oraz padłych zwierząt na terenach do tego nieprzystosowanych,

3)składowania odpadów na terenach nieprzeznaczonych na ten cel.

§ 10. Na terenach przeznaczonych do użytku publicznego odpady komunalne powinny być gromadzone w koszach ulicznych ustawianych w miejscach oraz w liczbie dostosowanej do potrzeb.

§ 11. Średnią ilość odpadów komunalnych wytwarzanych przez statystycznego mieszkańca gminy Strzelce Opolskie w ciągu miesiąca przyjmuje się zgodnie z Gminnym Planem Gospodarki Odpadami .

Rozdział 4.
Częstotliwość i sposób pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych

§ 12. 1. Sposób pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych powinien być zgodny z Regulaminem oraz określony w umowie zawartej między właścicielem nieruchomości a przedsiębiorcą.

2. Ilość wytworzonych nieczystości ciekłych dla nieruchomości należy ustalić według zasad określonych w przepisach o przeciętnej normie zużycia wody lub wynikającej ze wskazań urządzeń pomiarowych, zgodnie z zawartą umową z przedsiębiorstwem wodociągowo kanalizacyjnym na pobór wody dla celów konsumpcyjnych.

3. W przypadku czasowego zwiększenia lub zmniejszenia ilości odpadów komunalnych (pochodzących m.in. z remontów), sposób i częstotliwość odbioru winny być ustalone w indywidualnych umowach z przedsiębiorcą.

4. Do właścicieli przebywających czasowo na nieruchomości mogą być stosowane indywidualne uregulowania dotyczące odbioru odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych.

§ 13. 1. Częstotliwość odbierania z nieruchomości odpadów komunalnych powinna być dostosowana do ilości wytwarzanych odpadów, jednak nie rzadziej niż:

1)raz w tygodniu z budynków wielorodzinnych,

2)2 razy w miesiącu z budynków jednorodzinnych oraz z pozostałych obiektów.

2. Częstotliwość pozbywania się z nieruchomości odpadów komunalnych powinna być dostosowana do ilości wytwarzanych odpadów, jednak nie rzadziej niż:

- w gospodarstwach jednoosobowych - raz na dwa m-ce,

- w gospodarstwach dwuosobowych - raz w m-cu,

- w gospodarstwach trzyosobowych - raz w miesiącu, przy czym w skali roku minimum 15,

- w gospodarstwach czteroosobowych - raz w miesiącu, przy czym w skali roku minimum 18,

- w gospodarstwach pięcioosobowych - raz w miesiącu, przy czym w skali roku minimum 21,

- w gospodarstwach sześcioosobowych i o większej liczbie osób - 2 razy w miesiącu.

§ 14. Właściciel nieruchomości ma obowiązek zapewnienia systematycznego usuwania nieczystości ciekłych ze zbiornika bezodpływowego, z częstotliwością ustaloną według potrzeb, wynikających z ilości określonej §12 ust. 2 Regulaminu .

§ 15. Właściciel nieruchomości zobowiązany jest do udzielania informacji o ilości odebranych odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych oraz do przedstawiania do wglądu dokumentów, osobom posiadającym stosowne upoważnienia udzielone na podstawie odrębnych przepisów.

§ 16. Częstotliwość opróżniania koszy ulicznych powinna być dostosowana do ilości gromadzonych w nich odpadów, jednak nie może być mniejsza niż raz w tygodniu.

Rozdział 5.
Inne wymagania wynikające z Gminnego Planu Gospodarki Odpadami

§ 17. 1. Niesegregowane odpady komunalne zebrane z terenu Gminy Strzelce Opolskie, które nie mogą być poddane odzyskowi, należy składować na składowisku odpadów komunalnych położonym w Szymiszowie przy ul. Dworcowej lub na innych składowiskach spełniających wymagania ustawy o odpadach.

2. Odpady komunalne pochodzące z selektywnej zbiórki na terenie gminy Strzelce Opolskie przedsiębiorca może przekazywać wyłącznie do zakładu utylizacji odpadów lub do innych instalacji bądź miejsc spełniających wymagania ustawy o odpadach .

3. Odpady z remontów, które nie zostały poddane odzyskowi lub unieszkodliwieniu w miejscu ich powstania oraz odpady wielkogabarytowe należy składować na składowisku, o którym mowa w ust. 1 Regulaminu .

4. Nieczystości ciekłe odebrane ze zbiorników bezodpływowych należy przekazywać na oczyszczalnię ścieków położoną w Strzelcach Opolskich przy ul. Czereśniowej lub do innych stacji zlewnych spełniających wymagania obowiązujących przepisów.

5. Dopuszczalna ilość składowania odpadów ulegających biodegradacji nie może przekroczyć poziomu ustalonego w Gminnym Planie Gospodarki Odpadami i wynosi maksymalnie:

1)w roku 2010 - około 1 015 Mg,

2)w roku 2013 - około 2 029 Mg,

3)w roku 2020 - około 2 638 Mg.

Rozdział 6.
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe

§ 18. 1. Utrzymujący zwierzęta domowe zobowiązani są do zachowania środków ostrożności mających na celu ochronę zdrowia i życia ludzi lub zwierząt oraz muszą zapewnić, aby zwierzęta te nie były uciążliwe dla otoczenia.

2. Utrzymujący zwierzęta domowe zobowiązani są do sprawowania nad nimi właściwej opieki, a w szczególności nie pozostawiania ich bez dozoru.

3. Za zachowanie psa poza nieruchomością bądź mieszkaniem posiadacza odpowiada jego właściciel.

§ 19. Do obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe należy :

1)przestrzeganie zakazu wprowadzania zwierząt na teren placów zabaw i piaskownic dla dzieci, na kąpielisko miejskie, do placówek handlowych, gastronomicznych i innych obiektów użyteczności publicznej oraz obsługi ludności, w szczególności do urzędów, zakładów opieki zdrowotnej i opieki społecznej, szkół i placówek wychowawczych, placówek kulturalno-oświatowych, o ile władający tymi budynkami nie postanowią inaczej, przy czym z zakazu tego zwolnione są osoby korzystające z psów przewodników,

2)niezwłoczne usuwanie zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta w miejscach publicznych, przy czym obowiązek ten nie dotyczy osób niepełnosprawnych korzystających z psów przewodników,

3)prowadzenie psa na uwięzi oraz nałożenie kagańca psu rasy uznawanej za agresywną zgodnie z odrębnymi przepisami lub stwarzającemu zagrożenie dla innych osób,

4)w miejscach mało uczęszczanych dopuszcza się prowadzenie psa bez smyczy pod warunkiem, że jest on w kagańcu, a właściciel lub opiekun sprawuje kontrolę nad jego zachowaniem,

5)dokonanie rejestracji psa i zaopatrzenia go w odpowiedni znaczek identyfikacyjny wydawany przez Gminę,

6)skuteczne zabezpieczenie psa trzymanego na terenie nieruchomości przed wydostaniem się na zewnątrz lub stworzeniem jakiegokolwiek zagrożenia oraz oznaczenie nieruchomości w widocznym miejscu tabliczką ostrzegawczą z napisem np. "Uwaga! Zły pies!" lub tabliczką z rysunkiem psa,

7)posiadanie zaświadczenia o aktualnym szczepieniu psa przeciw wściekliźnie.

§ 20. Osoby utrzymujące w lokalach mieszkalnych lub użytkowych zwierzęta egzotyczne, w szczególności : gady, płazy i ptaki, zobowiązane są zabezpieczyć je przed wydostaniem się na zewnątrz.

Rozdział 7.
Zasady utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej

§ 21. 1. Zakazuje się chowu, hodowli i przetrzymywania zwierząt gospodarskich, w tym w szczególności: bydła, koni, trzody chlewnej, owiec, kóz, zwierząt futerkowych, strusi oraz drobiu i pszczół w Strzelcach Opolskich na terenie zabudowy wielorodzinnej i na obszarze ograniczonym ulicami : Stawowa - Dworcowa - Powstańców Śląskich - Ligonia - Opolska - Gogolińska - Agatowa- Henryka Pobożnego - Bursztynowa - Kazimierza Wielkiego- Mickiewicza - Poprzeczna - Parkowa - Jana Rychla -Krakowska - Stawowa, określonym na załączniku graficznym oraz na terenach stanowiących ogrody działkowe.

2. Prowadzenie chowu, hodowli i przetrzymywanie zwierząt gospodarskich na pozostałym obszarze Gminy musi się odbywać z zapewnieniem wymogów określonych w odrębnych przepisach, w tym sanitarnych, budowlanych, weterynaryjnych, ochrony środowiska i ochrony zwierząt.

3. Prowadzący chów, hodowlę i utrzymujący zwierzęta gospodarskie na terenach, o których mowa w ust. 2 Regulaminu powinni zapewnić w szczególności :

1)gromadzenie nieczystości zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz zapewnienie ich usuwania bez powodowania zanieczyszczenia terenu nieruchomości oraz wód powierzchniowych i podziemnych,

2)odpowiednie pomieszczenia gospodarskie zwierzętom,

3)nie powodowanie dla sąsiednich nieruchomości uciążliwości takich jak odór i hałas.

§ 22. 1. Ustala się minimalną ogólną powierzchnię niezabudowaną nieruchomości, na której dozwolone jest utrzymywanie zwierząt gospodarskich :

1)dla bydła, koni i strusi - 50 arów,

2)dla kóz, owiec i trzody chlewnej - 10 arów,

3)dla drobiu i zwierząt futerkowych - 5 arów.

2. Ule z pszczołami powinny być ustawione w odległości co najmniej 10 m od drogi publicznej, wewnętrznej i innej dojazdowej oraz budynków mieszkalnych, inwentarskich i gospodarczych, a w przypadku stwierdzenia przez uprawnione organy istnienia zagrożenia, może być nakazany obowiązek likwidacji uli.

§ 23. Właściciel lub posiadacz zwierząt gospodarskich wykorzystywanych w celach transportowych lub rekreacyjnych zobowiązany jest do niezwłocznego usuwania nieczystości pozostawionych przez zwierzęta na terenach publicznych.

Rozdział 8.
Obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji i terminy jej przeprowadzania

§ 24. 1. Właściciel nieruchomości położonej na obszarze Gminy Strzelce Opolskie zobowiązany jest do przeprowadzania corocznej deratyzacji nieruchomości w terminach:

1)wiosennym - od 21 marca do 5 kwietnia,

2)jesiennym - od 15 października do 29 października

2. W uzasadnionych przypadkach z przyczyn sanitarno zdrowotnych mogą być ustalane dodatkowe terminy deratyzacji .

Rozdział 9.
Przepisy końcowe

§ 25. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Strzelec Opolskich.

§ 26. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Opolskiego i podaniu do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty w gminie.

§ 27. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Opolskiego.

Przewodnicząca Rady Miejskiej w Strzelcach Opolskich


Teresa Smoleń

Załącznik do Uchwały Nr L/406/10
Rady Miejskiej w Strzelcach Opolskich
z dnia 28 lipca 2010 r.
Zalacznik.pdf

Załącznik graficzny do Uchwały Nr L/406/10 z dnia 28 lipca 2010 r. Rady Miejskiej w Strzelcach Opolskich

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00