Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Opolskiego rok 2010 nr 84 poz. 1003

Uchwała nr LI/279/2010 Rady Miejskiej w Ujeździe

z dnia 22 czerwca 2010r.

w sprawie wprowadzenia regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Ujazd

Na podstawie art.90f ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty ( tekst jednolity Dz.U. z 2004 r. Nr 256 poz. 2572 ze zm.) Rada Miejska w Ujeździe uchwala co następuje:

§ 1. Wprowadza się regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy Ujazd stanowiący załącznik do uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Ujazdu.

§ 3. Traci moc Uchwała Nr XXXIII/145/2005 Rady Miejskiej w Ujeździe z dnia 22 marca 2005 r. w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym.

§ 4. Uchwała wchodzi w życie po ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Opolskiego , z mocą od dnia 1 września 2010 r.

Przewodniczący Rady Miejskiej

Jan Kałużny


Załącznik do Uchwały Nr LI/279/2010
Rady Miejskiej w Ujeździe
z dnia 22 czerwca 2010 r.

REGULAMIN UDZIELANIA POMOCY MATERIALNEJ O CHARAKTERZE SOCJALNYM DLA UCZNIÓW ZAMIESZKAŁYCH NA TERENIE GMINY UJAZD

Rozdział 1.
Postanowienia ogólne

§ 1. Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Ujazd, zwany dalej "Regulaminem" określa tryb, zasady, sposób i formy udzielania pomocy materialnej w postaci stypendium szkolnego i zasiłku szkolnego.

§ 2. Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:

1)ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256 poz. 2572 ze zm.),

2)uczniu - rozumie się przez to osoby wymienione w art. 90b ust. 3 i 4 ustawy,

3)szkole - należy rozumieć przez to szkoły publiczne i niepubliczne, o których mowa w art. 90b ust. 3 pkt 1 i ust. 4 pkt 1 ustawy,

4)kolegium - należy rozumieć przez to publiczne i niepubliczne kolegia, o których mowa w art. 90b ust. 3 pkt 1 i ust. 4 pkt 2 ustawy,

5)dyrektorze szkoły - należy rozumieć przez to dyrektora szkoły, kolegium lub ośrodka, do którego uczęszcza uczeń,

6)wnioskodawcy - należy rozumieć przez to podmiot uprawniony do składania wniosku, o którym mowa w art. 90n ust. 2 ustawy.

Rozdział 2.
Formy stypendium szkolnego

§ 3. 1. Stypendium szkolne może być udzielone w formie:

1)całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą, w szczególności kosztów nauki języków obcych, zajęć sportowych, tanecznych, recytatorskich, wycieczek szkolnych, wyjść do kin i teatrów organizowanych przez szkołę.

2)pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym w tym w szczególności zakup podręczników, zeszytów, przyborów szkolnych, tornistra, plecaka, stroju na zajęcia wychowania fizycznego,stroju galowego, atlasów, encyklopedii, słowników, instrumentów muzycznych, pokrycie kosztów abonamentu internetowego i innych uznanych przez dyrektora szkoły za niezbędne w trakcie edukacji szkolnej,

3)całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania w przypadku uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczy kolegiów, tj. kosztów zakwaterowania, przejazdu itp.,

4)świadczenia pieniężnego, jeżeli Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Ujeździe uzna, że udzielenie stypendium w formach określonych w pkt 1-3 nie jest możliwe, a w przypadku słuchaczy kolegiów - nie jest celowe,

2. Stypendium szkolne może być udzielone w jednej lub kilku formach jednocześnie.

3. Stypendium udzielone w formach określonych w ust. 1. realizowane jest:

1)poprzez refundację poniesionych kosztów- na podstawie dokumentów potwierdzających zakup przedłożonych w Ośrodku Pomocy Społecznej w Ujeździe po zaakceptowaniu ich przez dyrektora szkoły .W przypadku uczniów uczęszczających do szkół prowadzonych przez inne niż Gmina Ujazd podmioty, dokumenty potwierdzające zakupy przedkładane są w Ośrodku Pomocy Społecznej w Ujeździe celem ich akceptacji.

2)w formie świadczenia pieniężnego.

4. W przypadku otrzymania stypendium w formie świadczenia pieniężnego wnioskodawca zobowiązany jest przechowywać dokumenty potwierdzające wykorzystanie stypendium na cele edukacyjne przez 1 rok od daty przyznania stypendium oraz przedstawiać je na każdorazowe żądanie organu przyznającego świadczenie.

Rozdział 3.
Sposób ustalania wysokości stypendium

§ 4. 1. Wysokość stypendium przypadająca na jednego ucznia w danym roku szkolnym oraz termin jego wypłaty ustala Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w drodze decyzji administracyjnej. Ustalenie wysokości stypendium szkolnego następuje w zależności od:

1)sytuacji materialnej uczniów i ich rodzin z tym, że:

a) nie powinno ono przekraczać miesięcznie 150% kwoty określonej w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.), jeżeli dochód miesięczny na osobę w rodzinie jest równy lub przekracza 80 %, nie więcej jednak niż 100% kwoty, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593 z późn. zm.),

b) nie może ono przekraczać 200% kwoty określonej w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255 z późn. zm.), jeżeli dochód miesięczny na osobę w rodzinie jest niższy niż 80 % kwoty, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593 z późn. zm.),

2. Łączna kwota przyznanych w danym roku stypendiów oraz zasiłków szkolnych nie może przekroczyć kwoty środków otrzymanych na ten cel z budżetu państwa. W przypadku, gdy wysokość tych środków nie zabezpiecza w pełni potrzeb stypendialnych, stypendia szkolne przyznawane są w pierwszej kolejności uczniom o najniższych dochodach na osobę w rodzinie oraz uczniom, w rodzinach których występuje ponadto co najmniej jedna z okoliczności wymienionych w art. 90 d ust. 1 ustawy.

3. Stypendium szkolne jest przyznawane na okres nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 10 miesięcy w danym roku szkolnym, a w przypadku słuchaczy kolegiów - na okres nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż 9 miesięcy w danym roku szkolnym.

4. Stypendium szkolne wypłacane jest w formach, o których mowa w § 3, miesięcznie lub jednorazowo w terminach:

1)do 31 grudnia - za okres od września do grudnia lub od października do grudnia danego roku,

2)do dnia 30 czerwca - za okres od stycznia do czerwca danego roku.

5. W decyzji o przyznaniu stypendium lub zasiłku ustala się formę jego realizacji oraz sposób płatności.

§ 5. Uczeń, któremu zostało przyznane stypendium traci prawo do jego pobierania od 1-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w kórym ustały przyczyny stanowiące podstawę przyznania stypendium szkolnego.

Rozdział 4.
Tryb i sposób udzielania stypendium szkolnego

§ 6. 1. Stypendium szkolne przyznawane jest na wniosek:

1)pełnoletniego ucznia

2)rodziców (prawnych opiekunów)

3)dyrektora szkoły

2. Stypendium szkolne może być również przyznawane z urzędu.

§ 7. O stypendium szkolne może ubiegać się uczeń , jeśli spełnia łącznie poniższe warunki:

1)miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia nie jest większa niż kwota, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2008 r. Nr 115 poz. 728 ze zm.),

2)zamieszkuje na terenie Gminy Ujazd.

§ 8. Warunkiem ubiegania się o stypendium szkolne jest złożenie wniosku w Ośrodku Pomocy Społecznej w Ujeździe ul. Sławięcicka 19.

§ 9. Do wniosku o przyznanie stypendium szkolnego załącza się:

1)dokumenty umożliwiające określenie miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie, zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2008 r. Nr 115 poz. 728 ze zm.), dotyczące miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku.

2)w przypadku gdy rodzina ucznia korzysta ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, zamiast dokumentów określających wysokość dochodu przedkłada się zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.

§ 10. 1. Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się do dnia 15 września, a w przypadku słuchaczy kolegiów - do dnia 15 października.

2. W uzasadnionych przypadkach, wniosek o przyznanie stypendium szkolnego może być złożony po upływie terminu, o których mowa w ust. 1.

Rozdział 5.
Tryb i sposób udzielania zasiłku szkolnego

§ 11. 1. Zasiłek szkolny przyznawany jest na wniosek:

1)pełnoletniego ucznia,

2)rodziców (prawnych opiekunów),

3)dyrektora szkoły.

2. Zasiłek szkolny może być również przyznany z urzędu.

§ 12. 1. Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego.

2. Poprzez zdarzenie losowe należy rozumieć w szczególności:

1)pożar,

2)nagłą śmierć lub chorobę rodzica lub prawnego opiekuna,

3)inne zdarzenia losowe, które powodują pogorszenie sytuacji materialnej rodziny ucznia.

§ 13. 1. O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia losowego, o którym mowa w §12 ust.2.

2. Warunkiem ubiegania się o zasiłek szkolny jest złożenie wniosku w Ośrodku Pomocy Społecznej w Ujeździe ul. Sławięcicka 19. Do wniosku o przyznanie zasiłku szkolnego powinny zostać dołączone dokumenty poświadczające wystąpienie zdarzenia losowego (np. odpis aktu zgonu, zaświadczenie lekarskie poświadczające chorobę lub wypadek, zaświadczenie wystawione przez policję lub straż pożarną).

§ 14. Wysokość zasiłku szkolnego ustala Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Ujeździe kierując się indywidualną oceną skutków zdarzenia losowego.

§ 15. 1. Zasiłek szkolny może być przyznany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.

2. Zasiłek szkolny w formie pomocy rzeczowej realizowany jest poprzez zwrot poniesionych na cele edukacyjne wydatków, po ich udokumentowaniu.

Rozdział 6.
Postanowienia końcowe

§ 16. 1. Wzór wniosku o przyznanie stypendium szkolnego i zasiłku szkolnego ustala Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Ujeździe w drodze Zarządzenia.

2. Wnioski należy pobierać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Ujeździe ul.Sławięcicka 19.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00