Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Opolskiego rok 2010 nr 84 poz. 999

Uchwała nr 237/XLIV/10 Rady Gminy Pawłowiczki

z dnia 24 czerwca 2010r.

w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu umorzenia, odroczenia i rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny oraz warunki dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm. ) oraz art. 59 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych ( Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.) RADA GMINY PAWŁOWICZKI u c h w a l a co następuje:

§ 1. Określa szczegółowe zasady, sposób i tryb umorzenia, odroczenia terminu zapłaty oraz rozłożenia na raty płatności na rzecz Gminy Pawłowiczki i jej jednostek organizacyjnych z tytułu należności pieniężnych, mających charakter cywilnoprawny zwanych dalej " należnościami " wobec osób fizycznych, osób prawnych, a także jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej zwanych dalej dłużnikami, do których nie stosuje się przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa.

§ 2. Ilekroć w uchwale jest mowa o: 1) kierownik jednostki - rozumie się przez to osobę, która zgodnie obowiązującym statutem jest uprawniona do zarządzania jednostką organizacyjną Gminy Pawłowiczki, 2) należność- rozumie się przez to należność pieniężną, o której mowa w § 1 (należność główna), przypadająca od jednego dłużnika wraz z należnymi odsetkami i kosztami dochodzenia należności (należności uboczne) według stanu w dniu podejmowania rozstrzygnięcia, a jeżeli należność główna została zapłacona i pozostały do zapłaty odsetki i koszty - sumę tych należności ubocznych.

§ 3. W całości z urzędu może być umorzona należność jeżeli wystąpią okoliczności, o których mowa w art. 56 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych ( Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z póz. zm. ). 2. Jeżeli oprócz dłużnika głównego do zapłaty należności są zobowiązane inne osoby, to należność może zostać umorzona wtedy, gdy zostaną spełnione okoliczności, o których mowa w pkt. 1 wobec wszystkich dłużników.

§ 4. Należność może być umorzona w całości lub w części jeżeli: 1 ) w wyniku postępowania egzekucyjnego lub na podstawie innych okoliczności oraz dokumentów stwierdzono, że dłużnik nie posiada majątku, z którego można by dochodzić należności, 2 ) w wyniku egzekucji z majątku dłużnika, dłużnik lub osoby pozostające na jego utrzymaniu byliby pozbawieni niezbędnych środków utrzymania, 3 ) sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika lub umorzył postępowanie upadłościowe z przyczyn, o których mowa w ustawie - Prawo upadłościowe i naprawcze z dn. 28.02.2003 r. (tekst jednolity Dz. U. Nr 175, poz. 1361 z 2009 r.) art. 13 i 361 ust. 1 tj. z uwagi na fakt, że majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania. 2. Należność może być również umorzona w całości lub w części mimo braku okoliczności wymienionych w ust. 1 jeżeli przeprowadzone postępowanie wyjaśniające wykaże, że za umorzeniem przemawiają szczególne względy gospodarcze lub społeczne. 3. Umorzenie należności z przyczyn, o których mowa w ust. 2 może nastąpić tylko wówczas, gdy odroczenie terminu zapłaty lub rozłożenie na raty nie zapewnia spłaty tej należności. 4. Umorzenie należności, za która odpowiada solidarnie więcej niż jeden dłużnik może nastąpić, gdy okoliczności uzasadniające umorzenie zachodzą co do wszystkich zobowiązanych. 5. Umorzenie należności głównej pociąga za sobą umorzenie należności ubocznych. Jeżeli umorzenie dotyczy części należności głównej, w odpowiednim stosunku do tej należności podlegają umorzenia należności uboczne. 6. Jeżeli decyzja o umorzeniu dotyczy części wierzytelności, w decyzji należy określić termin zapłaty pozostałej części należności. Nie dotrzymania przez dłużnika terminu zapłaty, decyzja o umorzeniu zostaje w całości cofnięta. 7. Umorzenie części należności może nastąpić po uregulowaniu pozostałej kwoty.

§ 5. W przypadkach gospodarczo uzasadnionych lub zasługujących z innych przyczyn na uwzględnienie, organ uprawniony do umorzenia należności może odroczyć termin zapłaty wierzytelności lub rozłożyć należność na raty na okres nie dłuższy niż 36 miesięcy licząc od daty złożenia wniosku biorąc pod uwagę możliwości płatnicze dłużnika oraz uzasadniony interes wierzyciela. 2. Od należności, której termin zapłaty odroczono lub której płatność rozłożono na raty, nie pobiera się odsetek za zwłokę za okres od odroczenia lub rozłożenia na raty aż do ustalonego terminu zapłaty. 3. Jeżeli dłużnik nie spłaci należności w terminie albo ustalonych rat w pełnej wysokości i we wskazanym terminie, pozostała do spłaty należność staje się natychmiast wymagalna wraz z odsetkami ustawowymi za zwłokę.

§ 6. Należność może być umorzona na wniosek dłużnika lub z inicjatywy wierzyciela. 2. Odroczenie terminu zapłaty lub rozłożenia na raty może nastąpić jedynie na wniosek dłużnika.

§ 7. Umorzenia, odroczenia lub rozkładania na raty wierzytelności dokonują następujące organy: 1) Kierownik jednostki organizacyjnej, jeżeli kwota należności nie przekracza jednorazowo minimalnego wynagrodzenia za pracę, określonego na podstawie odrębnych przepisów. 2) Wójt Gminy w drodze zarządzenie, jeżeli jej wysokość jest wyższa od kwoty określonej w pkt.1, a przy tym nie przekracza jej dziesięciokrotnie. 3) Wójt Gminy po uzyskaniu zgody Rady Gminy w drodze uchwały, jeżeli kwota należności przekracza kwotę wymienioną w pkt. 2.

§ 8. Umorzenie, odroczenie lub rozłożenie na raty należności, o której mowa w §1 w stosunku do osób lub jednostek organizacyjnych prowadzące działalność gospodarczą, stanowić będzie pomoc publiczną, stosuje się przepisy ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 roku o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej ( tekst jednolity z 2007 roku Dz. U. Nr 59, poz. 404 z póz. zm. ) w zakresie warunków dopuszczalności tej pomocy.

§ 9. Traci moc uchwała Nr 38/VIII/07 Rady Gminy Pawłowiczki z dnia 28 czerwca 2007 roku w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu umorzenia, odraczania lub rozkładania na raty wierzytelności jednostek organizacyjnych z tytułu należności pieniężnych.

§ 10. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Pawłowiczki.

§ 11. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Opolskiego, a ponadto podlega podaniu do publicznej wiadomości przez zamieszczenie na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy w Pawłowiczkach.

Przewodniczący Rady Gminy

Tomasz Konowaluk

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00