Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego rok 2016 poz. 1617

Sprawozdanie Starosty Makowskiego Z DZIAŁALNOŚCI KOMISJI BEZPIECZEŃSTWA I PORZĄDKU ZA 2015 ROK

Na podstawie art. 38b ust. 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2015 r. poz. 1445 z późn. zm.), Starosta Makowski składa Radzie Powiatu w Makowie Mazowieckim sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za 2015 rok następującej treści:

W celu realizacji zadań starosty w zakresie zwierzchnictwa nad powiatowymi służbami, inspekcjami i strażami oraz zadań określonych w ustawach w zakresie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli, na podstawie art. 38a. ustawy o samorządzie powiatowym (Dz.U. z 2015 r. poz. 1445 z późń. zm.), Zarządzeniem Nr 29/2013 Starosty Makowskiego z dnia 11 grudnia 2013 r. w sprawie powołania Komisji Bezpieczeństwa i Porządku oraz ustalenia Regulaminu jej pracy została powołana, na trzyletnią kadencję, Komisja Bezpieczeństwa i Porządku.

W 2015 r. Komisja Bezpieczeństwa i Porządku działała w następującym składzie: Przewodniczący: Zbigniew Roman Deptuła - Starosta Makowski;

Członkowie:

1) Cezary Kołodziejski - Radny Powiatu;

2) Stanisław Strzelecki - Radny Powiatu;

3) Sławomir Klik - Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Makowie
Mazowieckim;

4) Włodzimierz Kacprzycki - Naczelnik Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej
Policji w Makowie Mazowieckim;

5) Izabella Gołota - pracownik w Powiatowym Urzędzie Pracy;

6) Izabela Kotarba - Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy w Rodzinie;

7) Róża Rzepczyńska - Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Do składu w pracach powołane zostały osoby z głosem doradczym: Pani Lucyna Pilniakowska - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, Pan Mariusz Dobosz - Powiatowy Lekarz Weterynarii, Pan Piotr Brdękiewicz - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej.

W 2015 roku Komisja Bezpieczeństwa i Porządku realizowała zadania nałożone na mocy przepisów ustawy o samorządzie powiatowym, działała w oparciu o Wytyczne Wojewody Mazowieckiego z dnia 2 stycznia 2015 r. do działalności w dziedzinie bezpieczeństwa i porządku publicznego w 2015 r. oraz przyjętego Rocznego Planu Pracy. W 2015 roku odbyły się cztery posiedzenia komisji w miesiącach: styczeń, czerwiec, wrzesień i grudzień.

Pierwszoplanowym i podstawowym zadaniem Komisji w roku 2015, było opracowanie projektu Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku pn. "Bezpieczny Powiat Makowski 2016-2020", który przyjęty został uchwałą Rady Powiatu w Makowie Mazowieckim Nr XII/68/15 w dniu 21 grudnia 2015 roku. Tematyka związana z jego przygotowaniem poruszana była na każdym z posiedzeń komisji. W programie określono: cele programu, harmonogram zadań, sposób ich realizacji oraz osoby i instytucje odpowiedzialne za ich wykonanie.

Zasadniczymi tematami podejmowanymi przez komisję były ocena i analiza bezpieczeństwa i porządku na terenie powiatu makowskiego w zakresie merytorycznego działania powiatowych służb, inspekcji i straży. W trakcie posiedzeń dodatkowo poruszano inne, bieżące problemy z zakresu bezpieczeństwa i porządku publicznego. Na bieżąco realizowano przyjęty uchwałą Nr XXIII/132/12 Rady Powiatu z dnia 28 grudnia 2012 r. Powiatowy Program Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego pn. "Bezpieczny Powiat Makowski na lata 2013 - 2015". W tym zakresie, Zarządzeniem Starosty Makowskiego Nr 1/2013 z dnia 17 stycznia 2013 r. powołano koordynatorów odpowiedzialnych za realizację poszczególnych celów wynikających z programu.

W posiedzeniach uczestniczyli: przedstawiciel Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Makowie Mazowieckim, Powiatowego Urzędu Pracy, Kierownik Inspektoratu w Makowie Mazowieckim Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, Skarbnik Powiatu. Natomiast w ramach organizowanych wspólnie posiedzeń Komisji Bezpieczeństwa i Porządku oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w spotkaniach udział wzięli: dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Zespołu Zakładów im. Duńskiego Czerwonego Krzyża w Makowie Mazowieckim, przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ostrołęce.

W dniu 26 stycznia 2015 r. w Starostwie Powiatowym odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, któremu przewodniczył Starosta Makowski - Pan Zbigniew Roman Deptuła. Wiodącym tematem spotkania było omówienie Wytycznych Wojewody Mazowieckiego z dnia 2 stycznia 2015 r. do działalności w dziedzinie bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz przyjęcie Rocznego Planu Pracy. Na posiedzeniu zaopiniowano sprawozdanie z działalności Komisji za 2014 rok, które to później przekazano Radzie Powiatu oraz opublikowano w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego, (Dz.U.Woj.Maz. z 2015 r. poz. 1489). Po wysłuchaniu stosownych informacji z działalności powiatowych służb, inspekcji i straży, przedstawionych przez ich szefów, Komisja dokonała oceny stanu bezpieczeństwa i porządku na terenie powiatu. Członkowie komisji pozytywnie zaopiniowali prace powiatowych służb, inspekcji i straży oraz złożone sprawozdania. Ponadto pod obrady poddano działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa podczas wypoczynku zimowego organizowanego pn. "Bezpieczne ferie 2015". Mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci i młodzieży a także osób przejeżdżających przez teren powiatu do powiatowych służb, inspekcji i straży, skierowano pismo mające na celu zapewnienie, aby zimowy wypoczynek przebiegał bezpiecznie. Informację z przebiegu zdarzeń przedstawiono Wojewodzie Mazowieckiemu.

Ponadto, koordynatorzy programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego pn. "Bezpieczny Powiat Makowski na lata 2013-2015" złożyli Komisji informacje z realizacji programu. Niniejsze sprawozdanie przedłożono Wojewodzie Mazowieckiemu.

Drugie planowe spotkanie, odbyło się w dniu 29 czerwca 2015 r., głównym tematem spotkania było dokonanie analizy zagrożenia pożarowego w lasach na terenie powiatu, którą przedstawił Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej. Analiza obejmowała okres I półrocza 2015r., z której wynika, iż w tym czasie miało miejsce 7 pożarów lasów: 6 małych i 1 średni. Obszary leśne stanowią 25,5% ogólnej powierzchni powiatu. Informacja zawierała statystykę działań ratowniczo-gaśniczych podejmowanych na obszarach leśnych, rodzaje pożarów lasu, dzieląc je według kategorii: podpowierzchniowy, pokrywy gleby, całkowity drzewostanu oraz pojedynczych drzew. Analiza nie wykazała zagrożenia pożarowego w lasach na terenie powiatu makowskiego.

Następnie rozpatrzono informację stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym szczególnie w odniesieniu do niechronionych jego uczestników. Informacja tym zakresie obejmowała ilość zdarzeń drogowych zaistniałych w okresie pięciu miesięcy roku 2015, w odniesieniu do roku poprzedniego. Z informacji wynikało jakie były podejmowane akcje oraz realizowane programy mające na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz bezpieczeństwa pieszych. Całość działań prowadzono w oparciu o Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który wskazuje na szereg obszarów mających poprawić w znacznym stopniu bezpieczeństwo na drogach, a w szczególności niechronionych uczestników ruchu drogowego. Ponadto prowadzono szereg działań prewencyjno-kontrolnych i edukacyjnych.

Ponadto w związku z połączeniem posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku oraz Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod obrady poddano ocenę zagrożenia weterynaryjnego, którą przedstawił Powiatowy Lekarz Weterynarii, wskazując zadania i podmioty będące pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej. Powiatowy Lekarz Weterynarii przedstawił informacje w zakresie: ochrony zdrowia zwierząt, nadzoru nad rejestracją i identyfikacją zwierząt, bezpieczeństwa żywności pochodzenia zwierzęcego, nadzoru nad wysyłką zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego. Analiza wykazała, że wyniki przeprowadzonych kontroli oraz badań pozwalają wysoko ocenić bezpieczeństwo weterynaryjne na terenie powiatu makowskiego.

W związku ze zbliżającymi się wakacjami, do planu pracy włączono problematykę "Bezpieczne wakacje 2015". Na spotkaniu członkowie omówili i przedstawili najważniejsze problemy, które mogą wystąpić na terenie powiatu. W ramach akcji "Bezpieczne wakacje 2015" już na początku czerwca policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Makowie Mazowieckim przeprowadzali spotkania w szkołach z dziećmi i młodzieżą propagując bezpieczne zachowania w okresie letniego wypoczynku, a w szczególności na temat zasad bezpiecznej kąpieli. Omawiano tematy bezpiecznego poruszania się po drogach, bezpiecznego wypoczynku w domu oraz bezpieczeństwa podczas prac polowych. Funkcjonariusze KPP realizując plan "Bezpieczne wakacje" sprawdzali tereny dzikich kąpielisk na terenie powiatu makowskiego. Sprawdzono czy w miejscach szczególnie niebezpiecznych widnieją oznaczenia tzw. "czarne punkty". Wspólnie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną i strażą pożarną przeprowadzono 2 kontrole, 1 kontrolę półkolonii, 1 kolonii. Przeprowadzono 821 kontroli kąpielisk w tym strzeżonych - 74 i tzw. "dzikich kąpielisk" 747. Skierowano 490 policjantów do służby - na drogach, wodach i terenach przywodnych. Zorganizowano 19 spotkań profilaktyczno-edukacyjnych w placówkach organizujących wypoczynek dzieci i młodzieży: z organizatorami - 2 , kierownikami placówek - 1, uczestnikami placówek wypoczynku -16.

Według wykazu elektronicznej bazy wypoczynku, na terenie powiatu makowskiego zorganizowano I turnus wypoczynkowy. W celu zapewnienia bezpieczeństwa i higieny wypoczywającym przeprowadzono 1 kontrolę sanitarną. Organizator zagwarantował uczestnikom dobre warunki zakwaterowania, utrzymania higieny osobistej oraz prowadzenia zajęć rekreacyjnych. Na terenie działania Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej objęto nadzorem miejsce wykorzystywane do kąpieli "Zalew Makowski" w Makowie Mazowieckim. Jakość wody odpowiadała wymaganiom rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 kwietnia 2011 r. w sprawie prowadzenia nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu wykorzystywanym do kąpieli.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Makowie Mazowieckim, przeprowadził kontrole obiektów budowlanych zlokalizowanych na terenie naszego powiatu. Przeprowadzono 43 kontrole. Stan techniczny urządzeń znajdujących się na placach ustalony na podstawie oględzin i kontroli, był dobry.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Makowie Mazowieckim utrzymywała w gotowości siły i środki do gaszenia pożarów terenów leśnych. Podczas szkoleń treningowych Sekcji Wodno-Nurkowej prowadzono penetrację dna istniejących kąpielisk (w m. Brzuze, gmina Rzewnie oraz Zalew Miejski w Makowie Maz.) usuwając niebezpieczne przedmioty. Działania uzgodniono z organizatorami kąpielisk. Ponadto wytyczono kąpielisko niestrzeżone w miejscowości Brzuze, gmina Rzewnie.

Z otrzymanych przez powiatowe służby, inspekcje i straże oraz wójtów i burmistrzów informacji dotyczących akcji "Bezpieczne wakacje 2015" sporządzono zbiorczy materiał i przedłożono Wojewodzie Mazowieckiemu.

Na posiedzeniu wrześniowym, szczegółowej analizie poddano analizę i identyfikację problemów bezpieczeństwa w szkole w odniesieniu do poszczególnych placówek oświatowych, którą przedstawiła Pani Dyrektor Wydziału Zdrowia, Oświaty i Kultury Fizycznej Starostwa Powiatowego w Makowie Mazowieckim. Informacja odnosiła się do poszczególnych placówek szkolnych, dla których powiat jest organem założycielskim.

Zgodnie z planem posiedzenia, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej dokonał analizy zagrożenia powodziowego na terenie powiatu makowskiego. Informacja zawierała ogólną charakterystykę powiatu, zagospodarowanie przestrzenne oraz powierzchnię zalewową z podziałem na gminy terenu powiatu. Na terenie powiatu powodzie mogą mieć charakter roztopowy - spowodowany topnieniem pokrywy śnieżnej "potęgowanym" nagłym ociepleniem i opadami deszczu oraz zatorowy - powodowany zablokowaniem lub ograniczeniem koryta rzeki przez nagromadzoną krę. Ponadto na terenie powiatu znajdują się dwa wodowskazy na rzece Narew w Różanie, oraz rzece Orzyc w Makowie Mazowieckim Analiza nie wykazała zagrożenia powodziowego na terenie powiatu.

Następnie oceny stanu bezrobocia na terenie powiatu makowskiego dokonała Kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej z Powiatowego Urzędu Pracy, która złożyła informację w zakresie aktualnej sytuacji na lokalnym rynku pracy oraz działań aktywizacyjnych realizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy. Informacja określała poziom bezrobocia z podziałem na gminy, oraz stopę bezrobocia na koniec lipca 2015 r. W przedmiotowej analizie określono kierunki działań Powiatowego Urzędu Pracy w Makowie Mazowieckim w 2015 r., poziom bezrobocia w rozbiciu na gminy powiatu makowskiego oraz aktywne formy łagodzenia skutków bezrobocia.

Ostatnie spotkanie komisji, odbyło się w dniu 2 grudnia 2015 r. zgodnie z ustawowym wymogiem Komisja Bezpieczeństwa i Porządku spotkała się celem zaopiniowania budżetu powiatu na 2016 rok w zakresie dotyczącym porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli. Projekt budżetu został pozytywnie zaopiniowany przez członków Komisji. W dalszej części, zaprezentowano projekt Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego pn. "Bezpieczny Powiat Makowski na lata 2016-2020". Członkowie komisji jednogłośnie przyjęli projekt programu.

Ostatnim tematem grudniowego spotkania było utrzymanie dróg w okresie zimowym. Informacja obejmowała zasady odśnieżania i usuwania gołoledzi na drogach powiatowych oraz wykaz sił i środków, jakimi dysponuje Zarząd Dróg Powiatowych w Makowie Mazowieckim.

O wszystkich posiedzeniach komisji informowano Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie przekazując informację dotyczącą terminu spotkania oraz tematyki. Szczegóły z prac Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w 2015 roku ujęte są w protokołach z posiedzeń Komisji, które są do wglądu w Wieloosobowym Stanowisku Pracy ds. Obronnych, Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego oraz Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego.

Podsumowując chcę podkreślić, że: rok 2015 był to rokiem wydajnej pracy. Komisja Bezpieczeństwa i Porządku przy współpracy ze służbami, inspekcjami i strażami na bieżąco realizuje i wdraża w życie zadania z zakresu bezpieczeństwa. Udział w posiedzeniach Komisji przedstawicieli zajmujących się sprawami bezpieczeństwa publicznego i porządku stanowi dobrą platformę wymiany opinii i uwag oraz zgłaszania wniosków do realizacji w tym zakresie. Wnioski wyciągane na posiedzeniach pozwalają reagować tam gdzie najbardziej wymaga tego sytuacja, a co najważniejsze, pozwalają one na prowadzenie szerokiej działalności profilaktycznej.

Należy również podziękować wszystkim członkom komisji oraz powiatowym służbom, które przekazywały informacje w zakresie poruszanym na posiedzeniach, a złożone komisji sprawozdania i materiały pozwoliły na pogłębienie wiedzy na temat bezpieczeństwa powiatu makowskiego.

Sprawozdanie niniejsze podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Starosta


inż. Zbigniew Roman Deptuła

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00