Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego rok 2016 poz. 1276

Sprawozdanie Starosty Płońskiego

z dnia 27 stycznia 2016r.

z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Płońskiego za 2015 rok

Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Płońskiego w 2015 roku pracowała w składzie:

Przewodniczący Komisji - Starosta Płoński - Andrzej Stolpa,

Zastępca Przewodniczącego Komisji - Tadeusz Ignał.

Członkowie:

osoby delegowane przez Radę Powiatu:

· Czapliński Artur,

· Żelasko Dariusz,

osoby delegowane przez Komendanta Powiatowego Policji:

· Olewniczak Robert,

· Dąmbrowski Piotr,

osoby delegowane przez Starostę Płońskiego:

· Jarosławski Aleksander,

· Szelągowska Ewa.

Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Płońskiego w obecnym składzie została powołana Zarządzeniem nr 7/2014 Starosty Płońskiego z dnia 24 lutego 2014r. w sprawie powołania, składu oraz zasad działania Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, ze zmianami wprowadzonymi Zarządzeniem Nr 1/2015 Starosty Płońskiego z dnia 7 stycznia 2015r.

Komisja Bezpieczeństwa i porządku Powiatu Płońskiego, zgodnie z art. 38a ustawy o samorządzie powiatowym w 2015 roku monitorowała realizację zadań Starosty określonych w ustawach w zakresie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli.

Działania Komisji w 2015 roku były ukierunkowane na:

· monitorowanie stanu realizacji działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców i porządku publicznego określonych w "Programie zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego dla powiatu płońskiego na lata 2014-2015",

· dokonywanie bieżącej oceny zagrożeń porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli na terenie powiatu,

· monitorowanie realnych potrzeb mieszkańców powiatu w zakresie zwiększenia poczucia bezpieczeństwa w miejscach publicznych i miejscu zamieszkania.

W 2015 roku odbyły się trzy posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Płońskiego.

W dniu 14 stycznia 2015r. odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji, w którym wzięli udział członkowie KBiP, koordynatorzy "Programu" oraz przedstawiciele służb, inspekcji i straży.

Tematyka posiedzenia Komisji obejmowała:

· przedstawienie nowych członków KBiP delegowanych przez Radę Powiatu Płońskiego,

· informację o działalności KBiP w 2014 roku,

· ocenę stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu,

· zadania przewidziane do realizacji przez powiatowe służby, inspekcje i straże w ramach akcji: "Bezpieczne Ferie 2015",

· propozycje przedsięwzięć do uwzględnienia planie w pracy KBiP na 2015 rok.

Pan Andrzej Stolpa - Przewodniczący KBiP / Starosta Płoński przedstawił zebranym na posiedzeniu nowych członków Komisji delegowanych przez Radę Powiatu Płońskiego:

· Pana Artura Czaplińskiego

· Pana Dariusza Żelasko

Oceny stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu za rok 2014 dokonał insp. Piotr Leonarcik - Komendant Powiatowy Policji w Płońsku.

Zaznaczył, że rok 2014 nie należał do bezpiecznych na drogach powiatu, ponieważ wzrosła liczba zabitych w stosunku do roku 2013. W zdarzeniach drogowych na terenie powiatu w 2014 roku poniosło śmierć 27 osób. Jedyną gminą, w której nie było wypadku ze skutkiem śmiertelnym jest gmina Dzierzążnia gdzie zainstalowany jest fotoradar.

Na bezpieczeństwo w ruchu drogowym składa się wiele czynników m.in. dobra nawierzchnia, odpowiednie wyposażenie dróg w elementy struktury drogowej, budowa ciągów pieszo-rowerowych oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez użytkowników dróg.

Dokonując analizy danych statystycznych dotyczących przestępczości kryminalnej ogólnej poinformował, że w 2014 roku wykrywalność wzrosła o 9 procent w stosunku do lat ubiegłych.

Starosta Płoński powołując się na rekomendacje Wojewody dotyczące akcji "Bezpieczne Ferie 2015" uszczegółowił zadania służb, inspekcji, straży w zakresie zapewnienia bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży.

Kolejne posiedzenie członków Komisji Bezpieczeństwa i Porządku odbyło się w dniu 9 czerwca 2015 roku. W posiedzeniu oprócz członków KBiP wzięli udział przedstawiciele powiatowych służb, inspekcji, straży, jednostek samorządowych powiatu oraz dyrektorzy szkół administrowanych przez powiat płoński.

Na tym posiedzeniu Komisja:

· zapoznała się z aktualną oceną stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu płońskiego

· zapoznała się ze stanem realizacji programów profilaktycznych ukierunkowanych na wyeliminowanie agresji wśród uczniów oraz używania przez nich substancji psychoaktywnych w szkołach gimnazjalnych powiatu

· omówiła zadania organów samorządowych oraz powiatowych służb, inspekcji i straży w ramach akcji "Bezpieczne Wakacje 2015",

· przyjęła informację o stanie zaawansowania budowy nowej strażnicy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Płońsku w sprawie inwestycji przez samorządy miejskie i gminne powiatu płońskiego,

· przyjęła informację przedstawiciela Komendanta Powiatowego Policji na temat: wnioski z debaty społecznej przeprowadzonej w dniu 18.05.2015r. oraz realizacja ogólnopolskiej akcji GŁOS PROFILAKTYKI.

Pan Tadeusz Ignał - Zastępca Przewodniczącego Komisji Bezpieczeństwa i Porządku dokonał oceny stanu realizacji programów profilaktycznych ukierunkowanych na wyeliminowanie agresji wśród uczniów oraz używania przez nich substancji psychoaktywnych w szkołach gimnazjalnych.

Referujący zaznaczył, że podstawowym dokumentem do realizacji programów profilaktycznych jest opracowany przez koordynatorów i przyjęty prze Radę Powiatu "Program zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego dla powiatu płońskiego na lata 2014-2015" ,w którym jednym z obszarów jest "Bezpieczeństwo w szkole".

Z uzyskanych informacji ze szkół gimnazjalnych prowadzonych przez powiat płoński wynika, że w tych placówkach oświatowych zaobserwowano niepokojące zjawiska agresji, rozbojów oraz przemocy wśród dzieci i młodzieży. Miejscem tego typu zachowań najczęściej jest szkoła i jej otoczenie.

Ważniejsze inicjatywy w zakresie zapobiegania negatywnym zjawiskom w szkole to:

· przeprowadzenie anonimowych ankiet wśród uczniów na podstawie których dokonywana była diagnoza i analiza skali zagrożeń

· opracowywanie i realizacja w ramach programów wychowawczych programów profilaktycznych m.in.. "Żyj w zgodzie ze sobą i innymi", "Przemoc werbalna - wulgaryzmy", "Narkotyki, dopalacze - etiologia zagrożenie i profilaktyka", "Zachowaj Trzeźwy Umysł".

· w szkołach rozbudowanie monitoringu wizyjnego oraz wprowadzenie dyżurów nauczycieli na przerwach i przy autobusach podczas przyjazdów i odjazdów uczniów

· ścisła współpraca szkół z instytucjami wspomagającymi proces wychowawczy m.in. z Komendą Powiatową Policji, Sądem Rejonowym - Wydziałem Nieletnich , Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną

W dniu 15 października 2015r. odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, w którym wzięli udział członkowie Komisji, koordynatorzy "Programu", dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele jednostek samorządowych powiatu płońskiego.

Główne tematy posiedzenia to:

· sprawozdanie z realizacji akcji "Bezpieczne Wakacje 2015 - wnioski do dalszych działań w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa na akwenach wodnych;

· ocena stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie powiatu;

· prawne uwarunkowania uczestnictwa pieszych w ruchu drogowym;

· identyfikacja miejsc najbardziej niebezpiecznych dla pieszych i rowerzystów;

· założenia programu profilaktycznego "B&N B jak Bezpieczny i N jak Niechroniony" realizowanego w celu poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego na obszarze Mazowieckiego Garnizonu Policji.

Krótkie sprawozdanie z realizacji akcji "Bezpieczne Wakacje 2015" przedstawił Pan Tadeusz Ignał.

Podkreślił, że w akcję związaną z zapewnieniem bezpieczeństwa w okresie letniego wypoczynku zaangażowane były: Komenda Powiatowa Policji w Płońsku , Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej.

Do ważniejszych działań prewencyjno-kontrolnych prowadzonych przez Powiatowe Służby Inspekcje i Straże należy zaliczyć:

· "Bus & Track, "Bezpieczny niechroniony", "Prędkość", "Sierpniowy Weekend", "Ostatni weekend wakacji"- akcje prowadzone przez Komendę Powiatową Policji;

· monitorowanie akwenów wodnych oznaczonych tablicą "czarny punkt"- ogółem przeprowadzono 335 kontroli;

· kontrole miejsc sprzedaży i podawania alkoholu oraz miejsc grupowania się młodzieży (parki, stadiony, okolice szkół) - przeprowadzono 328 kontroli, przy czym ujawniono 6 przypadków małoletnich będących pod wpływem alkoholu oraz 169 przypadków naruszenia ustawy o wychowaniu w trzeźwości;

· nadzór sanitarny 13 placówek, w których wypoczywało 328 osób;

· kontrole czystości wody w zalewie na rzece Sonie w miejscowości Nowe Miasto;

· kontrole obiektów przeznaczonych do wypoczynku letniego pod względem technicznym i ochrony przeciwpożarowej;

· kontrole urządzeń zainstalowanych na placach zabaw dla dzieci.

Oceny stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie powiatu płońskiego dokonał Pan podinsp. Piotr Dąmbrowski - Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KP Policji w Płońsku.

Zaznaczył, że po dokonaniu analizy zdarzeń drogowych, do których doszło na drogach znajdujących się na terenie powiatu (5 dróg krajowych, 5 dróg wojewódzkich oraz drogi powiatowe i lokalne) w okresie od stycznia do września w latach 2013 - 2015 przedstawia się następująco:

· nastąpił niewielki spadek w ilości wypadków z 74 w 2013r. do 65 w 2015r.

· spadek kolizji z 667 w 2013r. do 562 w 2015r.

Liczba osób zabitych utrzymywała się na zbliżonym poziomie

· 2013r. - 3 osób

· 2014r. - 16 osób

· 2015r. - 12 osób

Najbardziej niebezpiecznymi miejscami, na których doszło do zdarzeń drogowych to drogi lokalne :

· 2013r. - 32 wypadki - zginęło 6 osób;

· 2014r. - 23 wypadki - zginęło 7 osób;

· 2015r. - 30 wypadków - zginęło 5 osób.

Do miejsc najbardziej niebezpiecznych na terenie powiatu płońskiego należy zaliczyć w mieście Płońsk ulice: Warszawską, Grunwaldzką, Kopernika i Młodzieżową oraz miejscowości: Kołoząb, Goławin, Dłużniewo, Nowe Naruszewo, Słotwin, Kaczorowy i Niedarzyn.

Referujący podkreślił, że główną przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość, wymuszanie pierwszeństwa oraz nieoznakowani piesi i rowerzyści.

Na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego KP Policji podejmowali działania pn. "Bezpieczni po zmroku", "Prędkość", "Pirat Stop", "Stop kontrola trzeźwości", "Bezpieczna Szkoła", "Bezpieczne Wakacje", "Bezpieczne Ferie".

Pan Dąmbrowski przedstawił założenia programu profilaktycznego "B&N B jak Bezpieczny i N jak Niechroniony", którego organizatorem jest Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu Wydział Ruchu Drogowego.

Program "B&N" stanowi zbiór przedsięwzięć zmierzających do aktywizacji społeczności szkolnych i lokalnych na rzecz poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego tj. pieszych i rowerzystów. Adresatami Programu "B&N" są głównie uczniowie szkół oraz osoby starsze 60+.

Okres realizacji Programu obejmuje lata 2014-2020.

Kończąc Pan Dąmbrowski zwrócił się do dyrektorów szkół z apelem o przystąpienie do Programu a tym samym włączenie się w działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W miesiącu grudniu 2015r. członkowie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku zapoznali się ze sprawozdaniem z realizacji "Programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego dla powiatu płońskiego na lata 2014-2015" opracowanym na podstawie informacji koordynatorów poszczególnych obszarów.

1.

Starosta Płoński


Andrzej Stolpa

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00