Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego rok 2014 poz. 461

Sprawozdanie Starosty Żuromińskiego

z dnia 9 stycznia 2014r.

w sprawie działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w 2013 roku

Zgodnie z art. 38b ust. 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 595 z późn. zm.), składam sprawozdanie z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Starosty Żuromińskiego w 2013 roku, w następującym brzmieniu:

I. Skład osobowy Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.

W 2013 roku Komisja Bezpieczeństwa i Porządku działała w składzie osobowym powołanym na mocy Zarządzenia Nr 01/11 Starosty Żuromińskiego z dnia 04 stycznia 2011 r. w sprawie powołania Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, który przedstawiał się następująco:

Przewodniczący:

1. Janusz Welenc - Starosta Żuromiński.

Członkowie stali:

2. Henryk Mac - Radny Rady Powiatu Żuromińskiego.

3. Mirosław Różański - Radny Rady Powiatu Żuromińskiego.

4. Mł.insp. Wiesław Guziński -  Komendant  Powiatowy   Policji w Żurominie.

5. podinsp. Zbigniew Sawicki - Naczelnik   Sekcji   Prewencji   KP  Policji w Żurominie.

6. Bogdan Beniuk - Zastępca Prokuratora Rejonowego w Mławie.

7. Joanna Barbara Hajdas - przedstawiciel Powiatowego Urzędu Pracy w Żurominie.

8. Justyna Żywiecka - przedstawiciel Powiatowego Centrum  Pomocy Rodzinie w Żurominie.

Członkowie z głosem doradczym:

9. Wacław Chęciński - Komendant Straży Miejskiej w Żurominie.

10. mł. bryg. Dariusz Stumski - Z-ca Komendanta Komendy Powiatowej PSP w Żurominie.

W związku ze zmianą na stanowisku Komendanta Powiatowego Policji Zarządzeniem Nr 10/2013 Starosty Żuromińskiego z dnia 12 lutego 2013 r. w sprawie wprowadzenia zmian do składu osobowego Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Starosty Żuromińskiego powołano do składu osobowego Komisji Pana Piotra Leonarcika.

II. Przebieg prac Komisji Bezpieczeństwa i Porządku.

W roku sprawozdawczym odbyły się cztery (4) posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Starosty Żuromińskiego.

1. Na posiedzeniu w dniu 12 marca 2013 r., przedmiotem obrad były następujące sprawy:

1. Zatwierdzenie protokołu z posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku z dnia 11.12.2012 r.

2. Wręczenie aktu powołania na członka Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Panu Piotrowi Leonarcikowi Komendantowi Powiatowemu Policji w Żurominie.

3. Przyjęcie planu pracy Komisji Bezpieczeństwa i Porządku na 2013 r.

4. Sprawozdanie z podjętych działań podczas akcji „Bezpieczne Ferie 2013” - KPP w Żurominie, KP PSP w Żurominie, PPIS w Żurominie, PINB w Żurominie.

5. Sprawozdanie o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w powiecie żuromińskim za 2012 rok - Komendant Powiatowy Policji w Żurominie.

6. Sprawozdanie o stanie bezpieczeństwa powiatu w zakresie ochrony przeciwpożarowej za 2012 r. - Komendant Powiatowy PSP w Żurominie.

7. Podsumowanie wyników ankiety „Bezpieczeństwo publiczne i jego stan w opinii mieszkańców”.

8. Wolne wnioski.

2. Na posiedzeniu w dniu 27 czerwca 2013 r., przedmiotem obrad były następujące sprawy:

1. Zatwierdzenie protokołu z posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku z dnia 12.03.2013 r.

2. Ocena funkcjonowania systemu monitoringu ulicznego oraz monitoringu w instytucjach publicznych między innymi w szkołach.

3. Przemoc w rodzinie - podejmowane działania w celu ograniczenia zjawiska oraz przedstawienie sposobów pomocy ofiarom przemocy.

4. Sprawozdanie z realizacji „ Programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony  bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego dla powiatu żuromińskiego 2011 -2014” za rok 2012.

5.               Ocena stanu bezpieczeństwa imprez sportowych na terenie powiatu żuromińskiego.

6.               Propozycje współpracy powiatowych służb, straży i inspekcji mających wpływ na bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży w ramach akcji „Bezpieczne wakacje 2013”.

7.               Podjęte działania przez Starostwo Powiatowe dotyczące inauguracji Powiatowego roku szkolnego 2013/2014 pod hasłem „BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY”

8.               Wolne wnioski.

3. Na posiedzeniu w dniu 15 października 2013 r. przedmiotem obrad były następujące sprawy:

1.               Zatwierdzenie protokołu z posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku z dnia 27.06.2013 r.

2.               Ocena bezpieczeństwa żywnościowego na terenie powiatu żuromińskiego.

3.               Sprawozdanie z podjętych działań podczas akcji „Bezpieczne wakacje 2013”.

4.               Ocena organizacji inauguracji powiatowego roku szkolnego 2013/2014 pod hasłem „BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY”

5.               Wolne wnioski.

4. Na posiedzeniu w dniu 16 grudnia 2013 r., przedmiotem obrad były następujące sprawy:

1. Zatwierdzenie protokołu z posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku z dnia 15.10.2013 r.

2. Ocena działań Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej w sprawie bezpańskich psów na terenie powiatu.

3. Przedstawienie informacji przez PIW w sprawie stosowania niedozwolonych pasz w żywieniu zwierząt na terenie powiatu.

4. Przedstawienie informacji z aktualizacji zimowego planu utrzymania dróg powiatowych w sezonie 2013/2014.

5. Informacja dotyczącą działań Starosty Żuromińskiego - w zakresie poprawy bezpieczeństwa drogowego w powiecie żuromińskim.

6. Propozycje planu pracy Komisji na 2014 rok.

7. Wolne wnioski.

Starostwo Powiatowe w Żurominie w dniach 28.01. - 10.02.2013 r. włączyło się w akcję „Bezpieczne Ferie 2013”, która była koordynowana przez Wojewodę Mazowieckiego.

W związku ze wspomnianą akcją na terenie powiatu żuromińskiego podjęto przedsięwzięcia mające na celu stworzenie maksymalnie bezpiecznych warunków wypoczynku zimowego dzieci i młodzieży.

Celem prowadzonych działań było zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz bezpiecznego wypoczynku, ograniczenie na terenie działania KP Policji i KP PSP liczby zdarzeń z udziałem nieletnich. Działania prewencyjne polegały głównie na kontroli punktów sprzedaży napojów alkoholowych, kontroli miejsc dystrybucji substancji psychoaktywnych oraz miejsc gromadzenia się osób, które tego typu środki zażywają, czynny udział w spotkaniach z młodzieżą, organizacja tematycznych zajęć z zakresu prewencji kryminalnej, rozpoznanie i kontrola miejsc, w których może dochodzić do prostytucji dzieci i młodzieży, współpraca w ramach działań Straży Miejskiej, Państwowej Straży Pożarnej, Sanepidu i placówek oświatowych w szczególności w zakresie kontroli zorganizowanych miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży. Działania prewencyjne polegały również na: wzmożonym nadzorze i monitoringu ruchu turystycznego i tranzytowego zwłaszcza na drogach charakteryzujących się wysoką ofiarochłonnością zdarzeń drogowych oraz ujawnianiu i eliminowaniu z ruchu nietrzeźwych kierujących i pieszych, zwiększeniu aktywności w zakresie kontroli kierujących autobusami, bezwzględnym egzekwowaniu przepisów dotyczących stanu technicznego pojazdów oraz ich obowiązkowego wyposażenia, utrzymaniu stałej współpracy z organizatorami zimowego wypoczynku, jak również z lokalnymi mediami w celu organizacji spotkań, pogadanek, konkursów dla dzieci i młodzieży.

Podsumowując, akcja „Bezpieczne Ferie 2013” dzięki podjętym działaniom prewencyjnym przebiegła na obszarze powiatu żuromińskiego bardzo sprawnie, a w zdarzeniach mających w tym czasie miejsce nie odnotowano żadnego zdarzenia z udziałem nieletnich.

W okresie letnim Starostwo Powiatowe w Żurominie wzięło udział w akcji „Bezpieczne Wakacje 2013”.

W ramach wspomnianej akcji podjęto działania prewencyjne mające na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas wakacji. Głównym realizatorem tych działań była Komenda Powiatowa Policji przy współudziale Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Żurominie. W czasie wakacji dokonano przeglądów boisk szkolnych, placów zabaw i stadionu. Przeprowadzono również kontrole kąpielisk wodnych, sklepów spożywczych, obiektów gastronomicznych, automatów do lodów i zakładów produkcyjnych na terenie powiatu żuromińskiego.

Komenda Powiatowa Policji wspólnie z Komendą Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie i Państwową Powiatową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Żurominie przeprowadziła przegląd i dokonała oceny stanu technicznego sprzętu na miejskich placach zabaw, na placach zabaw w przedszkolach, boiskach szkolnych i kąpieliskach.

PPSSE w Żurominie w okresie wakacyjnym przeprowadziła kontrolę sanitarną w piekarniach, ciastkarniach, w sklepach spożywczych, hurtowniach, zakładach żywienia zbiorowego, w handlu obwoźnym. Ze względu na trwające w sezonie letnim wysokie temperatury przeprowadzono kontrole tematyczne warunków przechowywania artykułów spożywczych.

Przeprowadzono także w okresie wakacyjnym wizytacje i kontrole sanitarne tras i obiektów turystycznych, przystanków autobusowych. Dokonano także oceny jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z wodociągów znajdujących się przy trasach turystycznych.

Ponadto w roku sprawozdawczym w dniu 20 września 2013 r. w Hali Sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym w Żurominie odbyła się XII edycja inauguracji roku szkolnego 2013/2014 pod hasłem „Bezpieczna droga do szkoły”.Patronatem inauguracji był Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik.

W programie imprezy uczniowie ze szkół podstawowych oraz uczniowie z gimnazjów powiatu żuromińskiego zmierzyli się z zadaniami takimi jak: test wiedzy z przepisów ruchu drogowego, udzielanie pierwszej pomocy przedlekarskiej oraz jazda po torze rowerowym.

Zwycięzcy konkursów otrzymali cenne nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Żurominie.

Każdy uczestnik biorący udział w zawodach otrzymał zestaw, który zwiększy jego bezpieczeństwo na drodze ufundowany przez Urząd Marszałkowski oraz WORD Ciechanów.

Program „Bezpieczna droga do szkoły” realizowany jest przez Samorząd Województwa Mazowieckiego przy współpracy z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego z terenu Województwa Mazowieckiego.

Organizatorami XII edycji inauguracji roku szkolnego 2013/2014 było Starostwo Powiatowe Referat Zarządzania Kryzysowego w Żurominie przy współudziale KP Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie oraz Komenda Powiatowa Policji w Żurominie.

Podczas prac komisji Bezpieczeństwa i Porządku członkowie zgłaszali wnioski, które na bieżąco były realizowane.

Zgłoszono wniosek, aby na posiedzenie KBiP poprosić przedstawiciela PIS, który przedstawi wyniki kontroli za 2012 rok, i ile było zgłoszeń ze strony mieszkańców w zakresie nieprawidłowości dotyczących żywności.

Dyrektor PSSE Pani Agnieszka Cyran powiedziała, że przeprowadzono 441 kontroli sanitarnych w obiektach produkcji i obrotu żywnością. Nałożono 33 mandaty w tym: 2 mandaty w zakładach produkcyjnych, 2 mandaty w małej gastronomii, 1 mandat w sklepie obrotu materiałami i wyrobami do kontaktu z żywnością i 28 mandatów w sklepach spożywczych. W sklepach spożywczych głównymi uchybieniami są stwierdzone artykuły spożywcze po upływie daty minimalnej trwałości i przydatności do spożycia, niewłaściwe przechowywanie artykułów spożywczych.

Poza kontrolami planowanymi, przeprowadzane są kontrole interwencyjne dot. skarg konsumentów.

Było 6 skarg. Wszystkie skargi konsumentów rozpatrywane są bezzwłocznie. Wśród 6 interwencji 4 były zasadne. Interwencje dotyczyły niewłaściwego stanu sanitarnego w obiekcie, obecności w sprzedaży artykułów spożywczych po upływie daty minimalnej trwałości i przydatności do spożycia. Wydano 60 decyzji zatwierdzających zakłady spożywcze, 52 decyzje administracyjne. Opiniowano i kontrolowano imprezy masowe z działalnością gastronomiczną. Kontrole przeprowadzane były również w godzinach popołudniowych i w dniach wolnych od pracy. Ogółem pobrano 64 próby żywności w ramach urzędowej kontroli żywności i monitoringu. W 2 przypadkach zakwestionowano lody ze względu na przekroczony limit Enterobacteriacae, co może wskazywać na niezachowanie higieny produkcji.

W ramach systemu wczesnego ostrzegania RASFF przeprowadzono kontrole interwencyjne dotyczące obecności „świecących lizaków”, wody mineralnej z E. coli, suszonych śliwek, fig ze szkodnikami zbożowo-mącznymi, obecności w obrocie grzybów suszonych z rtęcią, kubków ceramicznych chińskich, kubków dekoracyjnych z Rosji, rurek kakaowych i kawowych ze względu na zanieczyszczenie mleka w proszku użytego do produkcji rurek. Istnieją przypadki, gdzie właściciele obiektów żywnościowych kierują się przede wszystkim względami finansowymi, nie analizują zagrożeń, jakie mogą wystąpić podczas niewłaściwego postępowania z żywnością. Wnioskiem zrealizowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie było ponowne powielenie i rozpropagowanie ulotki „Stop przemocy”, zorganizowanie spotkania dla członków zespołów interdyscyplinarnych i przygotowanie przez PCPR wniosku o dofinansowanie zatrudnienia psychoterapeuty. Kolejny wniosek to, aby w związku ze zbliżającym się okresem zimowym, Komenda Powiatowa Policji (dzielnicowi), Referat Zarządzania Kryzysowego (ulotki, strony internetowe) Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (wolontariat), GOPS, Sołtysi rozpropagowali tematykę zagrożenia, jakie dla zdrowia i życia ludzi niesie zatrucie czadem. Powyższy wniosek został zrealizowany i w dniu 15 października opracowaną ulotkę „Czad cichy zabójca” rozpowszechniono na terenie powiatu żuromińskiego.

Zgodnie z wnioskiem z komisji na kolejne spotkanie poproszono Powiatowego Lekarza Weterynarii Panią Annę Grzybicką z prośbą o przedstawienie informacji dotyczącej stosowania niedozwolonych pasz w żywieniu zwierząt na terenie powiatu. Pani Grzybicka poinformowała, że w 2013 r. przeprowadzono 19 kontroli stosowania niedozwolonych pasz w żywieniu zwierząt. Pobrano do badań na obecność przetworzonego białka zwierzęcego 16 prób paszy z gospodarstw i 1 próbę z mieszalni pasz w ramach monitoringowych - wszystkie wyniki były ujemne. Ponadto przeprowadzono 1 kontrolę w związku z donosem (pobrano próby na obecność przetworzonego białka zwierzęcego - wynik ujemny), 1 kontrolę w związku z pismem KPP w Żurominie - brak podstaw do pobierania prób, oraz 1 kontrolę wspólnie z KWP w Radomiu w przebiegu której, w pobranych w gospodarstwie próbach stwierdzono obecność przetworzonego białka zwierzęcego.

Zgłoszono również wniosek o przesłanie do Wójtów/Burmistrzów oraz Przewodniczących Rad Gmin informacji o obowiązkach Gmin jakie nakłada ustawa o ochronie zwierząt.

W dniu 18 grudnia informacja została przekazana do gmin powiatu.

Podsumowując działalność Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w 2013r., należy podkreślić jej dobrą współpracę ze wszystkimi realizatorami przedsięwzięć z zakresu bezpieczeństwa na terenie powiatu żuromińskiego.

Komisja zajmowała się na bieżąco najbardziej istotnymi problemami z zakresu bezpieczeństwa, ładu i porządku publicznego, które występowały na terenie powiatu żuromińskiego w 2013 roku.

Starosta Żuromiński


Janusz Welenc

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00