Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego rok 2013 poz. 2546

Sprawozdanie nr 1 Starosty Warszawskiego Zachodniego

z dnia 11 lutego 2013r.

z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w Powiecie Warszawskim Zachodnim w 2012 roku

Na podstawie art. 38b ust. 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym Starosta składa radzie powiatu sprawozdanie z działalności komisji za rok ubiegły.

Zgodnie z art. 38a ust. 5 pkt 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym w skład Komisji wchodzą:

1) Starosta jako Przewodniczący Komisji,

2) Dwóch radnych delegowanych przez Radę Powiatu,

3) Trzy osoby powołane przez Starostę spośród osób wyróżniających się wiedzą specjalistyczną,

4) Dwóch przedstawicieli delegowanych przez Komendanta Powiatowego Policji.

5) Prokurator wskazany przez właściwego Prokuratora Okręgowego.

Zarządzeniem Starosty Warszawskiego Zachodniego Nr 57 z dnia 11 października 2011r. powołano Komisję Bezpieczeństwa i Porządku w składzie:

1) p. Jan Żychliński - Starosta Warszawski Zachodni - Przewodniczący Komisji,

2) p. Marcin Jakub Kolwas - radny delegowany przez Radę Powiatu Warszawskiego Zachodniego uchwałą Rady Nr II/14/2010 z dnia 16 grudnia 2010 r. zgodnie z art. 38a ust. 5 pkt 5 ustawy o samorządzie powiatowym,

3) p. Jakub Opara - radny delegowany przez Radę Powiatu Warszawskiego Zachodniego uchwałą Rady Nr II/14/2010 z dnia 16 grudnia 2010 r. zgodnie z art. 38a ust. 5 pkt 5 ustawy o samorządzie powiatowym,

4) p. Włodzimierz Owczarek - przedstawiciel delegowany przez Starostę Warszawskiego Zachodniego,

5) p. Wiesław Bochenek - przedstawiciel delegowany przez Starostę Warszawskiego Zachodniego,

6) p. Marcin Kołota - przedstawiciel delegowany przez Starostę Warszawskiego Zachodniego,

7) p. Hubert Kowalczewski - Komendant Powiatowy Policji w Starych Babicach,

8) p. Krzysztof Paska - przedstawiciel delegowany przez Komendanta Powiatowego Policji w Starych Babicach,

9) p. Edyta Zwolińska - Prokurator Rejonowy w Pruszkowie - delegowana przez Prokuratora Okręgowego w Warszawie.

W 2012 r. Komisja obradowała na jednym posiedzeniu w dniu 15 marca 2012r., które poświęcone było wybranym problemom powiatowych służb, straży i inspekcji w 2011 r., oraz oceną działalności powiatowych służb, inspekcji i straży w zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku na terenie Powiatu Warszawskiego Zachodniego. W pracach Komisji nie uczestniczyła, wskazana przez Prokuratora Okręgowego w Warszawie, Prokurator Rejonowy w Pruszkowie Pani Edyta Zwolińska.

Na posiedzeniu tym kierownicy służb, inspekcji i straży złożyli sprawozdania z działalności swoich jednostek w roku 2011.

Komendant Powiatowy Policji w Starych Babicach - nadkom. Hubert Kowalczewski przedstawił statystyki w zakresie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli:

- na koniec 2011 r. było 209 etatów policyjnych, w tym 13 wakatów. Dodatkowo 4 etaty dzielnicowych są finansowane przez gminę Ożarów Mazowiecki. Struktura kadrowa przedstawia się w sposób następujący: KPP Warszawa Zachód 96, KP Łomianki 26, KP Ożarów Mazowiecki 26+4, KP Błonie 25, KP Leszno 15, KP Izabelin 15, PP Kampinos 6,

- ogółem w 2011 r. odnotowano 2867 przestępstw tj. o 317 więcej w stosunku do roku ubiegłego, przy wykrywalności 57% z czego 26 rozbójniczych (wykrywalność 69,8%), kradzież cudzej rzeczy - 611 (wykrywalność 23,4), kradzież z włamaniem - 445 (wykrywalność (16,1),

- najwięcej przestępstw odnotowano na terenie gminy Błonie (612), Ożarów Mazowiecki (598), Łomianki (444), Stare Babice (349), Leszno (276), Izabelin (206) i Kampinos (120),

- odnotowano 13453 interwencji, w ruchu drogowym 7181,

- średni czas reakcji na zdarzenie w 2011 r. wyniósł w obszarze miejskim - 11:38, a w obszarze wiejskim 15:24,

- policjanci KPP dla PWZ zabezpieczali 11 imprez masowych na terenie Powiatu, zabezpieczeń imprez zewnętrznych w ramach NPP - 28,

- odnotowano nieznaczny spadek wypadków drogowych ze 137 (w tym 166 osób rannych i 14 zabitych) do 130 (w tym 172 osoby ranne i 15 zabitych),

- najwięcej wypadków odnotowano w Gminie Ożarów Mazowiecki - 37, Błoniu - 33, i Łomiankach - 24.

Przyczyny wypadków w Powiecie od lat nie ulegają zmianie i są nimi: nadmierna prędkość, prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości, wymuszanie pierwszeństwa, a także wina pieszych.

Wskazano, że bardzo ważną rolę w kształtowaniu poczucia bezpieczeństwa spełniają szkoły i placówki oświatowo-wychowawcze. Mając na celu zapobieganie powstawaniu zagrożeń oraz przeciwdziałania patologiom społecznym i uzależnieniom należy wspólnie zmobilizować działania na rzecz zagospodarowania czasu wolnego dzieci i młodzieży.

Komendant Powiatowej Straży Pożarnej st. bryg. Tadeusz Wypychowski omówił i przedstawił kilka zestawień statystycznych za rok poprzedni. Odnotowano:

- wzrost pożarów z 341 do 471,

- wzrost miejscowych zagrożeń z 1580 do 1832,

- wzrost liczby interwencji z 2011 do 2387,

- najwięcej interwencji odnotowano w gminie Błonie, Ożarów Mazowiecki i Starych Babicach.

Komisja pozytywnie oceniła działania podejmowane przez Inspekcję Sanitarną między innymi w zakresie prowadzonego nadzoru sanitarnego nad: obrotem artykułami żywnościowymi, placówkami służby zdrowia, zakładami pracy, warunkami sanitarnymi w placówkach oświatowo - wychowawczych.

Pozytywną ocenę uzyskała również Inspekcja Weterynaryjna, która podejmowała wiele inicjatyw, służących poprawie stanu bezpieczeństwa weterynaryjnego w powiecie.

Omówiono zagrożenia powodziowe w powiecie oraz poruszono temat związany z numerem alarmowym 112 oraz obowiązkiem właścicieli nieruchomości oznaczania numerem porządkowym budynków mieszkalnych, co jest istotne dla szybkości dotarcia pogotowia, policji i straży pożarnej.

Biorąc pod uwagę ustawowy zakres zadań Komisji Bezpieczeństwa i Porządku oparty w podstawowej mierze na ocenie zagrożeń porządku publicznego na obszarze powiatu oraz opiniowaniu pracy Policji, powiatowych służb, inspekcji i straży z zakresu bezpieczeństwa obywateli a także promowaniu i wspieraniu działań na rzecz bezpieczeństwa, działalność Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w minionym 2012 roku neleży ocenić pozytywnie.

Starosta Warszawski Zachodni


Jan Żychliński

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00