Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego rok 2013 poz. 2128

Sprawozdanie nr 1/2013 Starosty Mławskiego

z dnia 10 stycznia 2013r.

z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za 2012 rok

Komisja Bezpieczeństwa i Porządku, zwana dalej Komisją, działa na podstawie przepisów ustawy o samorządzie powiatowym, regulującej tworzenie i zasady jej funkcjonowania, posiada specjalny charakter i utworzona została na szczeblu powiatu w celu realizacji zadań Starosty w zakresie zwierzchnictwa nad powiatowymi służbami, inspekcjami i strażami oraz zadań określonych w ustawach w zakresie porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli.

Członkowie Komisji to osoby dysponujące fachową wiedzą, doświadczeniem  zawodowym oraz kwalifikacjami nabytymi w związku z pełnioną funkcją.  Pozwoliło to na stworzenie dobrej współpracy pomiędzy przedstawicielami władz jednostek samorządu terytorialnego, a wszystkimi służbami, inspekcjami oraz strażami odpowiedzialnymi za poszczególne elementy składające się na całokształt systemu bezpieczeństwa i porządku publicznego w powiecie.

Komisja  jest organem opiniodawczo - doradczym Starosty, w roku 2012  pracowała w następującym składzie

1/ Włodzimierz  Wojnarowski - Starosta Mławski jako Przewodniczący Komisji,

- radni delegowani przez Radę Powiatu Mławskiego,

2/Ireneusz Danelczyk,

3/  Mariusz Gębala,

- osoby powołane przez Starostę spośród osób wyróżniających się wiedzą o problemach będących przedmiotem prac Komisji:

4/ Dorota Kaczorek-Urban - dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mławie,

5/ Jarosław Kuciński - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Mławie,

6/ Leszek Ośliźlok - Kurator Sądowy w Mławie,

- przedstawiciele delegowani przez Komendanta Powiatowego Policji:

7/  Grzegorz Grabowski  - Komendant Powiatowy Policji w Mławie,

8/ Wojciech Wroniszewski - Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego      Komendy Powiatowej Policji w Mławie

9/  Janusz Marcysiak - Prokurator Rejonowy w Mławie.

Do zadań Komisji  między innymi należy:

1/ ocena zagrożeń porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli na terenie powiatu,

2/ przygotowanie projektu powiatowego programu zapobiegania przestępczości orazporządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli,

3/ opiniowanie projektów innych programów współdziałania Policji i innych powiatowychsłużb, inspekcji i straży oraz jednostek organizacyjnych wykonujących na terenie powiatuzadania z zakresu porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli,

4/ opiniowanie zleconych przez Starostę innych  zagadnień dotyczących porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli.

Praca Komisji w 2012 r.  miała charakter systematyczny i wynikała z potrzeb związanych z oceną zagrożeń porządku publicznego i szeroko pojętym bezpieczeństwem obywateli na terenie powiatu mławskiego.

Podczas pierwszego posiedzenia w miesiącu marcu, Komisja przyjęła roczny plan pracy na 2012  rok, a także przedmiotem tego posiedzenia była  problematyka „Bezpiecznych Ferii”.

Z przedstawionych przez członków Komisji informacji wynika, że w okresie ferii zimowych podjęto wiele działań prewencyjno-profilaktycznych i zabezpieczających mających na celu stworzenie bezpiecznych warunków zimowego wypoczynku  dzieci i młodzieży.

W ocenie Komisji najgroźniejszym źródłem zagrożeń podczas zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży jest brak zajęć. Nadmiar czasu wolnego i bezczynność mogą powodować zachowania niewłaściwe, niepożądane i sprzeczne z prawem młodzieży przebywającej w nieodpowiednich miejscach.

Realizując zadania w ramach akcji „Bezpieczne Ferie 2012” funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Mławie nawiązali współpracę z pracownikami Straży Miejskiej i Gminnej, a także z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, gminnymi ośrodkami kultury i placówkami oświatowymi na terenie powiatu mławskiego. W okresie akcji zapewniono odpowiednią dyslokację służb patrolowych, tak w mieście jaki i na terenach wiejskich. Patrole (zarówno oznakowane jaki i po cywilnemu) skierowano w rejony blokowisk, centrum miasta oraz miejsc grupowania się młodzieży. Kontrolowano również drogi i teren w pobliżu lasu miejskiego, tereny osiedli, a także piwnice i klatki schodowe bloków. Prowadzono działania pod kątem ujawniania dzieci i młodzieży przebywających na ucieczce oraz bezdomnych, zagrożonych zamarznięciem (współpraca z wolontariuszami Grupy Zalewski Patrol).

Należy wspomnieć o zrealizowanych działaniach  prewencyjnych policjantów w zakresie egzekwowania przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i zapobieganiu alkoholizmowi, ponadto działaniach edukacyjno-profilaktycznych i prewencyjno-kontrolnych, a także działaniach w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W zakresie profilaktyczno-edukacyjnym policjanci uczestniczyli w spotkaniach z dziećmi, podczas których rozmawiali o bezpieczeństwie na drodze, podczas zimowych zabaw w domu i na podwórku, opowiadali również o swojej pracy i ciekawych przygodach. Dokonywano kontroli sklepów oraz barów i lokali rozrywkowych, gdzie funkcjonariusze  sprawdzali czy sprzedawcy przestrzegają przepisów dotyczących zakazu sprzedaży i podawania osobom nieletnim napojów alkoholowych. Wyniki w tym obszarze są pozytywne, nie stwierdzono też narkotyków i innych substancji psychoaktywnych.

Z kolei policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego sprawdzali bezpieczeństwo podróżujących, w tym stosowanie pasów bezpieczeństwa, urządzeń do przewożenia dzieci, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego: czy kierowcy nie przekraczają dozwolonej prędkości, ustępują pierwszeństwa przejazdu i przepuszczają pieszych na przejściach. Pod policyjną lupą znalazły się autobusy przewożące dzieci i młodzież - bezwzględnie były egzekwowane przepisy dotyczące stanu technicznego pojazdów oraz ich obowiązkowego wyposażenia. Istotne znaczenie ma  odpowiednie zachowanie pieszych. Są przypadki, że swoim nieostrożnym postępowaniem powodują duże zagrożenie na drogach, dlatego też zachodziła potrzeba udzielania upomnień a później mandatów.

Przeprowadzone podczas ferii działania w zakresie służby ruchu drogowego:

- utrzymywanie płynności i bezpieczeństwa ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych,

- ograniczanie liczby zdarzeń drogowych i ich ofiarochłonności poprzez zintensyfikowane działania kontrolne oraz odpowiednią dyslokację służby, dostosowaną do zagrożeń,

- reagowanie na przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym,

- eliminowanie z ruchu nietrzeźwych użytkowników dróg oraz pojazdów niesprawnych technicznie,

- egzekwowanie stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do przewożenia dzieci,

- kontrolowanie autobusów - bezwzględnym egzekwowaniu przepisów dotyczących stanu technicznego pojazdów oraz ich obowiązkowego wyposażenia .

Bilans akcji Komendy Powiatowej Policji:

- liczba skontrolowanych pojazdów - 430

- liczba pouczeń zastosowanych wobec kierujących - 56

- liczba nałożonych mandatów - 259

- liczba zatrzymanych dowodów rejestracyjnych - 38

- liczba zatrzymanych uprawnień do kierowania - 3.

Ponadto w okresie ferii zimowych odnotowano wypadek drogowy (trasa nr 7), 34 kolizje drogowe i zatrzymano 9 nietrzeźwych kierujących.

W zakresie egzekwowania przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i zapobieganiu alkoholizmowi działania ukierunkowane były na kontrole placówek handlowych. Skontrolowano 219 punktów sprzedaży i podawania alkoholu oraz 21 pubów, restauracji i barów. Podczas prowadzonych działań legitymowano 20 nieletnich, nie ujawniono żadnej osoby będącej pod wpływem alkoholu bądź innego środka odurzającego.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej także aktywnie włączyła się w akcję „Bezpieczne Ferie”. Zorganizowano dni otwartej strażnicy, podczas których Komendę odwiedziły dzieci, w czasie spotkania poruszana była tematyka bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku i zasady udzielania pierwszej pomocy. Dzieci dowiedziały się na czym polega specyfika pracy strażaka i obejrzały sprzęt ratowniczy.

Ponadto  Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej przygotowała instrukcję dotyczącą podstawowych zasad bezpiecznego spędzania ferii zimowych.

Przedmiotem czerwcowego posiedzenia Komisji była tematyka „Bezpiecznych Wakacji”. Na podstawie przedłożonych materiałów Komendanta Powiatowego Policji, Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej, Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, dyrektora  Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, dyrektora Wydziału Edukacji i Zdrowia, dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Komisja dokonała oceny przygotowań, zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa dzieci, młodzieży oraz wszystkich osób przebywających na terenie powiatu mławskiego w czasie letniego wypoczynku.

Działania Komendy Powiatowej Policji ukierunkowane były  na eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierowców, egzekwowanie ograniczeń prędkości, stosowanie się do obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa, eliminowanie nieprawidłowości występujących w przewozie osób, zapewnienie bezpieczeństwa pieszym i rowerzystom. Ponadto prowadzono kontrole pojazdów przewożących dzieci i młodzież na wakacyjny wypoczynek, jak również obiektów i placówek handlowych pod kątem przestrzegania ustawy o wychowaniu w trzeźwości, a także kąpielisk.

Już od początku czerwca policjanci Komendy Powiatowej Policji w Mławie, spotykali  się z uczniami szkół powiatu mławskiego na zajęciach poświęconych bezpieczeństwu dzieci i młodzieży podczas wakacyjnego wypoczynku. W czasie wakacji policjanci kontynuowali spotkania podczas akcji „Odblask za uśmiech”, „Wyciągamy dzieci z bramy”, a także Pikniku Integracyjno-Profilaktycznego, podczas którego odbyły się  pokazy służbowych policyjnych motocykli i konkursy dla najmłodszych z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.  Zwiększona liczba patroli, zarówno oznakowanych jak i „po cywilnemu”  sprawdzała ulice, tereny dworców, blokowisk, miejsca pobytu młodzieży. Oprócz wyżej wymienionych policjanci podejmowali działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom imprez masowych (Dni Mławy, Biesiada Kasztelańska).

Działania Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego skoncentrowane były na kontrolowaniu placów zabaw, większość spełniała ustawowe wymagania i posiadała wymagane certyfikaty.

Jednostki oświatowe w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje”  prowadziły programy profilaktyczne. Zadaniem szkolnej prewencji jest chronienie młodzieży przedniebezpieczeństwami poprzez działania wychowawczo-profilaktyczne, a także reagowanie w sytuacjach rozpoznawania pierwszych prób podejmowania ryzykownych zachowań. Zajęcia z zakresu profilaktyki realizowane były podczas godzin wychowawczych, zajęć z pedagogiem i psychologiem szkolnym, zajęć warsztatowych prowadzonych przez specjalistów, zajęć pozalekcyjnych, konkursów i wycieczek.

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Mławie poinformował o organizacji w okresie wakacyjnym ćwiczeń wodnych na zalewie „RUDA”. Podczas ćwiczeń wykorzystany został ponton, a także w manewrach wzięła udział grupa nurków, która sprawdziła  warunki kąpieli oraz możliwości prowadzenia akcji poszukiwawczych pod wodą.

Ponadto na stronie Biuletynu Informacji Publicznej  Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mławie w zakładce komunikaty i ogłoszenia zamieszczono poradnik dla dzieci i młodzieży dot. m.in. bezpiecznego wypoczynku podczas okresu letniego.

Inne podjęte działania KP PSP w ramach programu „Bezpieczne Wakacje 2012:

- kontrolowanie obszarów leśnych i działania mające na celu zminimalizowanie zagrożenia pożarowego, ścisła współpraca w tym zakresie z Nadleśnictwami: Ciechanów, Dwukoły i Przasnysz,

- działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom imprez masowych,

- przeprowadzanie akcji edukacyjnych i pogadanek dla dzieci i młodzieży uczestniczących w koloniach i półkoloniach w zakresie bezpieczeństwa wypoczynku w czasie wakacji.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mławie, w wakacje, w ramach realizowanych działań z zakresu profilaktyki i zdrowego stylu życia zorganizował - Piknik Integracyjno-Profilaktyczny pod hasłem   „W zdrowym ciele-zdrowy duch”. Program zawierał  naukę tańca dla dzieci, przedstawienia o treściach profilaktycznych przygotowane przez dzieci uczestniczące w pozalekcyjnych zajęciach opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych przez MOPS, liczne konkursy z nagrodami dla najmłodszych w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a także koncert rekomendowany przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Przewidziano także udział wszystkich dzieci w loterii fantowej, w której do wygrania były akcesoria sportowe, a na zakończenie Pikniku odbył się pokaz ratownictwa przedmedycznego przygotowany przez  KP PSP.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w okresie wakacyjnym prowadziła kontrole spełniania właściwych warunków higieny, żywienia, sportu i rekreacji (w tym kąpieli) zgłoszonych  miejsc wakacyjnego wypoczynku, a także przystąpiła do realizacji wakacyjnego projektu edukacyjno-artystycznego „Wyciągamy dzieci z bramy”. Głównym założeniem akcji było zainspirowanie dzieci i młodzieży pozostających podczas wakacji w mieście, do aktywnego spędzania czasu, poprzez przygotowanie animacji kulturalno-sportowych.

Działania PSSE koncentrowały się także na przestrzeganiu przepisów ustawy antynikotynowej, promocji zdrowia i udzielania pomocy medycznej.

Podsumowując działalność podmiotów odpowiedzialnych za wakacyjne bezpieczeństwo dzieci i młodzieży Komisja stwierdziła, iż sezon turystyczny 2012 należał do udanych, a bezpieczeństwo publiczne w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego wzrosło.

Adekwatnie do wrześniowego tematu posiedzenia Komisji,  Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej przekazał informację w zakresie bezpieczeństwa pożarowego budynków komunalnych zlokalizowanych na terenie miasta Mława i powiatu mławskiego. Wynika z niej, że czynnościom kontrolnym poddano 7 budynków miejskich - (Padlewskiego 60, Piłsudskiego 26, Warszawska 61, Smolarnia 6, Sienkiewicza 12 i 12A oraz Narutowicza 13) i w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami wydano decyzję nakazującą zaprzestania składowania materiałów palnych na drodze komunikacyjnej służącej ewakuacji w nieruchomości położonej przy ul. Sienkiewicza 12. Zaobserwowano również, że skontrolowane budynki są wyeksploatowane, a ich drewniana konstrukcja  stanowi duże zagrożenie dla bezpieczeństwa ich użytkowników. Przeprowadzone zostały także  czynności kontrolno-rozpoznawcze w noclegowni „Agro-Szkoła Życia” w Miączynie Dużym gm. Szreńsk, gdzie wydano decyzję nakazującą przeprowadzenie przeglądów i konserwacji gaśnic i hydrantów zewnętrznych.

Przeprowadzone w późniejszym okresie rekontrole, wykazały realizację zaleceń pokontrolnych Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej wydanych zarówno w Mławie jak i Miączynie.

Przełom jesieni i zimy to równocześnie czas, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy, a co za tym idzie - wzrasta liczba zatruć tlenkiem węgla. Praktyka pokazuje jak wielkie niebezpieczeństwo grozi ze strony wadliwie działających, źle podłączonych, nieczyszczonych lub nieostrożnie eksploatowanych urządzeń grzewczych. Tlenek węgla (CO), potocznie zwany czadem, jest gazem bezbarwnym, bezwonnym, skrajnie łatwopalny i toksycznym. Nie ma smaku ani zapachu, jest lżejszy od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i rozprzestrzenia. Wiąże z krwią 250 razy szybciej niż tlen, uniemożliwiając wchłanianie przez organizm. Pojawia się w niesprawnych piecach grzewczych (kąpielowych i centralnego ogrzewania), zasilanych gazem, olejem opałowym lub paliwem stałym. Zaniedbania w zakresie czyszczenia i przeglądów okresowych stanu technicznego przewodów kominowych (spalinowych, dymowych i wentylacyjnych) mogą być przyczyną śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla na przykład podczas snu lub kąpieli w pomieszczeniach gdzie zamontowane są urządzenia gazowe do ogrzewania wody lub powietrza.

Przed śmiertelnym działaniem tlenkiem węgla można się chronić. Należy pamiętać o:

- czyszczeniu i udrażnianiu przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych,

- zapewnieniu obiegu powietrza przez uchylanie okien i niezasłanianie otworów w drzwiach kuchni i łazienki,

- regularnych przeglądach urządzeń grzewczych,

- montażu czujników tlenku węgla w pomieszczeniach w których znajduje się urządzenie/piec.

Broszura informacyjna o możliwych objawach zatrucia czadem i udzielania pierwszej pomocy medycznej w tym zakresie,  została przekazana do jednostek samorządu terytorialnego powiatu mławskiego a także placówek oświatowych.

Istotnym wydarzeniem w 2012 roku w obszarze kształtowania bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu mławskiego była zorganizowana w grudniu w Mławie debata społeczna w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej” polegającego na koordynacji działań policji, administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych w celu poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Debata społeczna miała  na celu zdiagnozowanie potrzeb i oczekiwań społeczeństwa w zakresie poprawy bezpieczeństwa i umożliwiła  wymianę informacji między policją a mieszkańcami powiatu mławskiego o istniejących zagrożeniach, dzięki czemu będą mogły zostać wypracowane wspólnie metody ich eliminowania.

W spotkaniu wzięli  udział wicewojewoda mazowiecki, mazowiecki komendant wojewódzki policji, komendant powiatowy policji, władze i przedstawiciele powiatowego i gminnych samorządów, instytucji pomocowych, organizacji pozarządowych, oraz mieszkańcy naszego powiatu.

Tematyka spotkania  dotyczyła  zagrożenia przestępczością z uwzględnieniem 7 kategorii przestępstw (kradzież, kradzież z włamaniem, uszkodzenie rzeczy, uszczerbek na zdrowiu, rozboje, bójka lub pobicie, kradzież samochodu), zapobiegania przemocy w rodzinie, poczucia bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania i miejscach publicznych, a także bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Uczestnicy konsultacji  rozmawiali o współpracy policji i młodych ludzi z samorządem pod kątem organizacji miejsc rekreacyjnych i sposobów spędzania czasu wolnego. Wskazano również na konieczność zwiększenia kontroli ciągników rolniczych poruszających się po drogach powiatowych w związku z wykroczeniami, jakie mogą popełniać prowadzący tego typu pojazdy. Podjęto także temat zwiększenia liczby patroli na terenach nie objętych monitoringiem wizyjnym, gdzie częściej dochodzi do przestępstw. Jeden z postulatów zgłoszonych przez mieszkańców dotyczył zwiększenia policyjnych patroli pieszych w rejonach osiedli mieszkaniowych miasta Mławy, ponadto mieszkańcy podjęli temat rozbudowy drogi krajowej nr 7, współpracy policji ze strażą miejską, a także reorganizacji posterunków policji na terenie powiatu.

Nie omijały powiatu mławskiego  zdarzenia związane z działaniem sił natury, a także awarie techniczne. Prowadzony jest stały monitoring stanu bezpieczeństwa i porządku w powiecie (na podstawie okresowych sprawozdań właściwych rzeczowo służb, inspekcji i straży) oraz reagowanie na występujące sytuacje kryzysowe.

              Zadania i cele jakie ma do spełnienia Komisja są realizowane i osiągane. Wnioski wyciągane na posiedzeniach pozwalają kierować siły i środki tam, gdzie najbardziej wymaga tego sytuacja, a co najważniejsze, pozwalają  na prowadzenie szerokiej działalności prewencyjno-profilaktycznej.

Starosta Mławski


Włodzimierz Adam Wojnarowski

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00