Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego rok 2013 poz. 2053

Sprawozdanie Starosty Płońskiego

z dnia 30 stycznia 2013r.

z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Płońskiego za 2012 rok

Komisja Bezpieczeństwa i Porządku została powołana przez Starostę Płońskiego Zarządzeniem Nr 5/2011 z dnia 3 lutego 2011r.
W 2012 roku Komisja pracowała w składzie:
Przewodniczący Komisji - Starosta Płoński - Jan Mączewski,
Zastępca Przewodniczącego Komisji - Tadeusz Ignał.
Członkowie:
- Brzeszkiewicz Cezary,
- Dąmbrowski Piotr,
- Grodkiewicz Elżbieta,
- Olewniczak Robert,
- Osiński Dariusz Andrzej,
- Zielińska Jadwiga.
Działania Komisji Bezpieczeństwa i Porządku w 2012 roku były ukierunkowane na monitorowanie stanu realizacji działań prewencyjnych określonych w "Programie zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego dla Powiatu Płońskiego na lata 2011-2013".
Nadzór nad realizacją "Programu" Komisja sprawowała poprzez analizę zagrożeń bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz analizę sprawozdań składanych przez koordynatorów w poszczególnych obszarach działania.
Na swoich posiedzeniach Komisja w 2012 roku zajmowała się problematyką dotyczącą:
• poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dotyczących niechronionych uczestników ruchu drogowego
• zapewnienia bezpieczeństwa w miejscach publicznych i w miejscu zamieszkania,
• zapobiegania przemocy w rodzinie.
W dniu 16.03.2012 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, w którym wzięli udział członkowie KBiP i koordynatorzy "Programu".
Główne tematy posiedzenia to:
- przyjęcie sprawozdania Komendanta Powiatowego Policji w Płońsku o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu płońskiego za 2011 rok,
- przyjęcie sprawozdania z realizacji "Programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego dla powiatu płońskiego na lata 2011-2013" w 2011 roku
- realizacja programu przez samorządy miejskie i gminne powiatu,
- działania służące poprawie bezpieczeństwa w miejscach publicznych i miejscu zamieszkania koordynowane przez Komendanta Powiatowego Policji w Płońsku w 2011 roku.
Na posiedzeniu przyjęto również Plan Pracy Komisji Bezpieczeństwa i Porządku na 2012 rok.
W ramach sprawozdania z realizacji "Programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego dla powiatu płońskiego na lata 2011-2013 za 2011 rok krótką informację dotyczącą bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania przedstawił Pan Robert Olewniczak - Naczelnik Wydziału Prewencji KPP w Płońsku.
Podkreślił, że duży wpływ na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Płońska mają służby pełnione przez policjantów z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, którzy w ramach praktyk od października 2011 roku patrolują niebezpieczne miejsca na terenie miasta i reagują na różnego rodzaju zagrożenia bezpieczeństwa.
Informację na temat realizacji "Programu" przez samorządy miejskie i gminne za 2011 rok, przedstawił Pan Tadeusz Ignał - Zastępca Przewodniczącego Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. Wskazał ciekawsze inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa, podejmowane przez samorządy lokalne:
- na terenie gminy Sochocin przyjęty został "Gminny program przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie na lata 2011 - 2016",
- na terenie gminy Baboszewo przeprowadzono kampanie dla mieszkańców gminy pn. "Pozory mylą, dowód nie", "Zachowaj Trzeźwy Umysł", "Nie pozwól by tobą i twoim autem kierowały promile", w ramach których przeszkolono sprzedawców na temat konsekwencji wynikającej z nieodpowiedzialnej sprzedaży alkoholu,
- w Zespole Szkół w Dzierzążni powołano koordynatora ds. bezpieczeństwa uczniów, który integruje działania wszystkich podmiotów szkolnych,
- na stronie internetowej Urzędu Miejskiego został zamieszczony "List otwarty" skierowany do płońskich sprzedawców napojów alkoholowych podpisany przez Burmistrza Miasta Płońsk.
Ocenę stanu realizacji działań na rzecz ograniczenia przemocy w rodzinie w 2011 roku przedstawiła Pani Agnieszka Piekarz- Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy w Rodzinie.
W swym wystąpieniu podkreśliła, że PCPR w celu ograniczenia przemocy w rodzinie prowadzi od 2006 roku "Program Edukacyjno-Korekcyjny" dla sprawców przemocy w rodzinie. W 2011 roku uczestniczyło w zajęciach 26 osób z terenu powiatu płońskiego. Ponadto w celu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, zgodnie z Ustawą z dnia 10 czerwca 2010 roku o zmianie ustawy o przemocy w rodzinie (Dz.. U. Nr 125, poz.842), zostało wprowadzone nowe zadanie własne dla każdej gminy tj. obowiązek tworzenia zespołu interdyscyplinarnego na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Kolejne posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku odbyło się 29.05.2012 roku.
Na posiedzeniu, oprócz stałego składu Komisji obecni byli przedstawiciele służb, inspekcji i straży oraz zaproszeni goście.
Tematyka posiedzenia Komisji obejmowała:
- analizę stanu bezpieczeństwa, w ruchu drogowym na terenie powiatu płońskiego ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dotyczących niechronionych uczestników ruchu drogowego,
- informację z przeprowadzenia powiatowych eliminacji "Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym" oraz finału powiatowego konkursu "Bezpieczna droga do szkoły",
- określenie zadań dla służb, straży, inspekcji oraz organów samorządowych w zakresie zapewnienia bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży - "Bezpieczne Wakacje 2012",
- ocenę stanu przygotowań powiatowych służb, inspekcji i straży oraz jednostek samorządowych do realizacji zadań w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców w czasie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012, szczególnie dotyczących eliminacji zagrożeń związanych z funkcjonowaniem "strefy kibica" w mieście Płońsk.
Uczestnicy posiedzenia komisji poddali szczególnej analizie zagrożenia związane z Mistrzostwami Europy w piłce Nożnej EURO 2012.
Przedstawiciele powiatowych służb, inspekcji i straży przedstawili stan przygotowań służb do eliminacji zagrożeń związanych z funkcjonowaniem "Strefy Kibica" w mieście Płońsku.
W posiedzeniu uczestniczył min. Pan Krzysztof Pasiewicz - Przedstawiciel STUDIA Grupa z.o.o. Płońsk, które odpowiedzialne było za zorganizowanie "Strefy Kibica". Przedstawił on krótką informację na temat stanu przygotowań oraz funkcjonowania "Strefy" podczas trwania mistrzostw.
Analizy stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie powiatu płońskiego za 2011 rok dokonał Pan Piotr Dąmbrowski - Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Płońsku.
Poinformował, że dane statystyczne dotyczące stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie powiatu płońskiego nie napawają optymizmem. Główną przyczyną wzrastającej liczby wypadków jest nadmierna prędkość, niedostosowanie prędkości do warunków drogi a także zdarzenia powstałe z winy niechronionych uczestników ruchu drogowego, zwłaszcza pieszych. Podkreślił, że wszyscy powinniśmy być wyczuleni na własne bezpieczeństwo a wychowanie komunikacyjne powinno być wprowadzone do szkół jako odrębny przedmiot.
W 2012 roku na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym wśród dzieci i młodzieży podejmowane były inicjatywy, takie jak:
- Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który odbył się w Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki w Starym Gralewie,
- Konkurs "Bezpieczna Droga do Szkoły" w Zespole Szkół i Przedszkoli Samorządowych w Sochocinie.
Współorganizatorami turniejów byli:
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Ciechanowie,
Starostwo Powiatowe w Płońsku,
Komenda Powiatowa Policji w Płońsku,
Organy samorządowe miast i gmin powiatu.
Do innych przedsięwzięć służących poprawie stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu płońskiego można zaliczyć przeprowadzenie debat społecznych pod hasłem "Śmierci nie wyprzedzisz", "Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa".
Współorganizatorami debat byli: Pan Jan Mączewski - Starosta Płoński, Pan insp. Dariusz Sady - Komendant Powiatowy Policji w Płońsku oraz Pan Romuald Woźniak - Przewodniczący Konwentu Wójtów i Burmistrzów Powiatu Płońskiego.
W debatach brali udział : Wicewojewoda Mazowiecki Dariusz Piątek, Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji mł. insp. Marek Świszcz, I zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Rafał Korczak, przedstawiciele Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i Wojewody Mazowieckiego, przedstawiciele władz samorządowych oraz innych organów i instytucji mających wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Liczną grupę, która brała udział w dyskusji, stanowili zwykli uczestnicy ruchu drogowego oraz młodzież szkół powiatu płońskiego.
Przedmiotowe debaty obejmowały wymianę informacji pomiędzy wszystkimi uczestnikami ruchu drogowego a osobami zajmującymi się działaniami zarządczymi na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach.
Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji mł. insp. Marek Świszcz przedstawił prezentację pn. "Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Mazowsza", w której ukazane były najczęstsze przyczyny zdarzeń drogowych.
Oprócz tego Komendant mówił o zasadności noszenia elementów odblaskowych, przez rowerzystów i pieszych.
Zwrócono też uwagę na bezpieczeństwo osób starszych, które coraz częściej stają się ofiarami skandalicznych napadów rabunkowych.
Uczestnicy debaty w dniu 9 listopada 2012 r. wypełniali ankiety oceniające poziom poczucia bezpieczeństwa i pracy policji.
W trakcie debaty zebrani zgłaszali swoje uwagi i propozycje odnośnie poprawy bezpieczeństwa na terenie powiatu płońskiego.
Zwrócono uwagę m.in. na:
- konieczność rozbudowy ścieżek rowerowych,
- zabezpieczenie infrastruktury dróg przed zniszczeniem,
- promocję noszenia odblasków,
- uszczegółowienie przepisów dotyczących oświetlenia dróg,
- współpracę samorządów z innymi instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na drogach,
- konieczność zmiany przepisów dotyczących obrotu alkoholem.
Na podstawie wypowiedzi uczestników debaty zostały zgromadzone i przedstawione wnioski do szczegółowego rozpoznania i realizacji.
Pani podinsp. Stefania Sawicka-Koenig odpowiedzialna za obsługę biurową Komisji Bezpieczeństwa, wzięła udział w spotkaniu zorganizowanym przez Mazowiecką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, które odbyło się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Ciechanowie.
Konferencja poświęcona była przeglądowi stanu bezpieczeństwa i zidentyfikowaniu miejsc szczególnie niebezpiecznych na drogach województwa mazowieckiego.
Głównym celem działania Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Płońskiego w 2013 roku będzie inicjowanie działań mających znaczący wpływ na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem wniosków i propozycji zgłoszonych przez uczestników debat społecznych na rzecz bezpieczeństwa: "Śmierci nie wyprzedzisz", "Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa".

Starosta Płoński


Jan Mączewski

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00