Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego rok 2013 poz. 143

Uchwała nr XXVII/155/2012 Rady Gminy w Sokołowie Podlaskim

z dnia 27 listopada 2012r.

w sprawie podziału gminy na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych

Na podstawie art. 18 ust. 2   pkt 15 ustawy z   dnia 5   marca 1990r. o   samorządzie gminnym ( t. j. Dz. U   z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z   późn. zm.), art. 12 § 2   ustawy z   dnia 5   stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t. j. Dz. U. Nr 21, poz. 112 z   późn. zm.) w   związku z   art. 14 ust. 1   ustawy z   dnia 5   stycznia 2011 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Kodeks wyborczy (t. j. Dz. U   nr 21, poz. 113 z   późn. zm.), na wniosek Wójta Gminy Sokołów Podlaski uchwala się, co następuje:  

§   1.   Dokonuje się podziału Gminy na 7   stałych obwodów głosowania.  

§   2.   Numery i   granice stałych obwodów głosowania oraz siedziby obwodowych komisji wyborczych przedstawia załącznik do niniejszej uchwały.  

§   3.   Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Sokołów Podlaski.  

§   4.   Uchwała wchodzi w   życie z   dniem jej podjęcia i   podlega ogłoszeniu w   Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego oraz podaje się do publicznej wiadomości w   sposób zwyczajowo przyjęty.  

 

 

Przewodniczący Rady Gminy  


Paweł   Sobolewski

 


Załącznik do Uchwały Nr XXVII/155/2012
Rady Gminy w Sokołowie Podlaskim
z dnia 27 listopada 2012 r.

Wykaz stałych obwodów głosowania w   Gminie Sokołów Podlaski  

 

Nr obwodu głosowania  

Granice obwodu (nazwy sołectw)  

Siedziba Obwodowej Komisji Wyborczej  

1.  

Bachorza, Dziegietnia, Karlusin, Krasnodęby-Kasmy, Krasnodęby-Rafały, Krasnodęby-Sypytki, Łubianki - Podkupientyn, Podrogów, Wyrąb, Żanecin  

Budynek po byłym Urzędzie Gminy w   Sokołowie Podlaskim, ul. Piękna 2  

2.  

Przeździatka - Kolonia, Ząbków, Ząbków-Kolonia  

Świetlica wiejska  
w Ząbkowie-Kolonii  

3.  

Budy Kupientyńskie, Nowa Wieś, Wólka Miedzyńska  

Zespół Oświatowy  
w Nowej Wsi  

4.  

Emilianów, Kostki, Pogorzel, Skibniew-Kurcze, Skibniew-Podawce  

Zespół Oświatowy  
w Skibniewie  

5.  

Brzozów, Brzozów-Kolonia, Chmielew, Dąbrowa, Grochów  
 

Zespół Oświatowy  
w Grochowie  

6.  

Bartosz, Kosierady Wielkie, Węże, Przywózki  

Niepubliczna Szkoła Podstawowa  
w Przywózkach  

7.  

Czerwonka, Dolne Pole, Justynów, Karolew, Krasów, Walerów  

Szkoła Podstawowa  
w Czerwonce  

 


Uzasadnienie

do uchwały Rady Gminy w   Sokołowie Podlaskim w   sprawie podziału Gminy na stałe obwody głosowanie  

Po uchwaleniu nowego podziału Gminy na okręgi wyborcze, ustawa z   5 stycznia 2011 przepisy wprowadzające - Kodeks wyborczy (t.j. Dz.U. z   2011 r. nr 21, poz. 113), nakłada na rady gmin obowiązek dokonania podziału gminy na stałe obwody głosowania. Ten obowiązek dotyczy wszystkich gmin. Nowy podział na obwody głosowania ma zastosowanie do wyborów do Sejmu i   Senatu RP, prezydenta RP, do Parlamentu Europejskiego oraz referendów od chwili uchwalenie tego podziału. Natomiast w   wyborach samorządowych będzie miał zastosowanie podczas wyborów na kadencję 2014 - 2018.  
Art. 12 ustawy z   dnia 5   stycznia 2011 r.- Kodeks wyborczy (t.j. Dz.U z   2011 r. nr 21, poz. 112 z   późn. zm.) stanowi, że rada gminy dokonuje podziału gminy na stałe obwody głosowania, w   drodze uchwały na wniosek wójta. Stały obwód głosowania powinien obejmować od 500 do 3   000 mieszkańców.  
Obecnie na terenie Gminy Sokołów Podlaski jest 7   obwodów głosowania. Są to obwody bardzo zróżnicowane pod względem ilości mieszkańców, a   tym samym i   wyborców. W   najmniejszym obwodzie, tj. w   Ząbkowie-Kolonii jest 378 mieszkańców, w   największym znajdującym się w   Czerwonce jest - 1   563. Mając kilkakrotnie więcej wyborców Obwodowa Komisja Wyborcza w   Czerwonce jest bardzo obciążona i   wyniki głosowania są dostarczane ze znacznym opóźnieniem, w   stosunku do innych komisji. Może to mieć wpływ na sprawność i   prawidłowość działania komisji i   wywoływać skargi. Mając to na uwadze, obecny projekt wprowadza bardziej wyrównanie obciążenie poszczególnych komisji wyborczych. Zachowuje się przy tym zasadę, że wszyscy wyborcy z   danego okręgu wyborczego przypisani są do tej samego obwodu głosowania.  
W stosunku do stanu obecnego zmiana następuje w   okręgu wyborczym nr 15 (Kosierady Wielkie, Węże), zamiast w   lokalu wyborczym w   Czerwonce, wyborcy będą głosować w   Przywózkach. Jest to powrót do istniejącego wcześniej stanu. Kolejna zmiana dotyczy okręgu wyborczego nr 10 (Brzozów, Brzozów-Kolonia, Chmielew). Z   obwodu nr 7   w Czerwonce okręg ten przechodzi do obwodu nr 5   w Grochowie. Są to podobne odległości i   dojazd jest zapewniony dobrą drogą. Jest też ten sam obwód szkolny. Wszystkie obwody w   tej części Gminy będą miały po 2   okręgi wyborcze.  
Zmiana dotyczy także sołectwa Przeździatka-Kolonia. Obecnie jest w   obwodzie nr 7   (Nowa Wieś). Po zmianie okręgu wyborczego, sołectwo to jest razem z   Ząbkowem-Kolonią i   Ząbkowem. Uzasadnione, więc jest, aby głosowali w   lokalu wyborczym znajdującym się w   Ząbkowie-Kolonii. Są to też podobne odległości, i   podobny dojazd. Obwód wyborczy w   Kolonii-Ząbków pozostanie nadal z   najmniejszą liczbą mieszkańców, ale zwiększy się w   stosunku do stanu obecnego.  
Największym obwodem wyborczym będzie teraz Obwód Wyborczy nr 1   z siedzibą w   b. budynku Urzędu Gminy w   Sokołowie Podlaskim. Niestety, nie ma jednak racjonalnych propozycji, aby ten stan zmienić, ani przez przeniesienie niektórych sołectw do innego obwodu, albo też poprzez utworzenie dodatkowego obwodu głosowania.  
Wprowadzane zmiany będą wymagały skutecznego dotarcia z   informacją do naszych mieszkańców, zarówno po wprowadzeniu tych zmian w   życie, jak i   przed samym głosowaniem.  
Kodeks wyborczy i   przepisy go wprowadzające obligują nas do wyznaczenia odpowiedniej liczby lokali obwodowych komisji wyborczych dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych. Do końca 2014 r. musi być przynajmniej 1/5 takich lokali. Obecnie wymogi określone w   rozporządzeniu ministra infrastruktury z   29 lipca 2011 r. spełniają lokale znajdujące się w   Zespole Oświatowym w   Grochowie i   w Nowej Wsi.  
Niniejszy projekt podziału Gminy na obwody głosowania podlega konsultacji z   komisjami Rady Gminy oraz z   mieszkańcami. W   tym celu podaje się go do publicznej wiadomości, zamieszczając jego treść w   biuletynie informacji publicznej i   na tablicy ogłoszeń.  

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00