Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego rok 2010 nr 204 poz. 6243

Uchwała nr XLIV/438/10 Rady Gminy Stare Babice

z dnia 4 listopada 2010r.

w sprawie szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym przypadających Gminie Stare Babice

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 8 ustawy z dnia 08 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), oraz art. 59 ust. 1,2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.) Rada Gminy Stare Babice uchwala, co następuje:

§ 1. 1. Uchwała określa zasady, sposób i tryb udzielania ulg polegających na umorzeniu, odraczaniu lub rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Stare Babice lub podległym jednostkom organizacyjnym, z wyłączeniem należności powstałych w związku z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych Gminie ustawami.

2. Przez należności pieniężne, o których mowa w uchwale, rozumie się należności wymagalne przysługujące od dłużnika będącego osobą fizyczna, prawna lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej - obejmujące należność główną i należności uboczne ustalone na dzień umorzenia lub udzielenia ulgi.

3. Ulgi, o których mowa w ust. 1, mogą być udzielane w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym.

§ 2. 1. Należność pieniężna mająca charakter cywilnoprawny może zostać z urzędu umorzona w całości lub w części, gdy:

1) dłużnik będący osobą fizyczną - zmarł nie pozostawiając żadnego majątku lub pozostawił majątek niepodlegający egzekucji na mocy odrębnych przepisów albo pozostawił przedmioty codziennego użytku domowego, którego łączna wartość nie przekracza kwoty 6 000,00 zł.;

2) dłużnik będący osobą prawną - został wykreślony z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoznacznym braku majątku, z którego można egzekwować należności, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie;

3) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne;

4) jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej uległa likwidacji;

5) nie można ustalić dłużnika lub miejsca jego pobytu;

6) należność jest mniejsza lub równa wartości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym;

7) zachodzi ważny interes dłużnika lub interes publiczny;

8) ściągnięcie należności zagraża egzystencji dłużnika lub jego rodziny.

2. Umorzenie należności z przyczyn wymienionych w ust. 1 pkt. 1- 6 może nastąpić z urzędu, a z przyczyn wymienionych w ust. 1 pkt. 7- 8 wyłącznie na wniosek dłużnika.

3. W przypadku, gdy oprócz dłużnika głównego są zobowiązane inne osoby, należności o których mowa w ust. 1 mogą zostać umorzone tylko wtedy, gdy warunki umorzenia są spełnione wobec wszystkich zobowiązanych.

§ 3. 1. Należność może być umorzona w całości lub w części, jeżeli zastosowanie innej ulgi przewidzianej w niniejszej uchwale jest niemożliwe lub niewystarczające.

2. Jeżeli umorzenie obejmuje część należności, określa się termin zapłaty pozostałej części należności. W przypadku nie dotrzymania terminu zapłaty pozostałej części może skutkować odstąpieniem od umorzenia.

§ 4. 1. Należności mogą być na wniosek dłużnika odroczone lub rozłożone na raty, jeżeli terminowe spłacenie należności jest uzasadnione szczególnie ważnymi względami społecznymi i gospodarczymi, w szczególności możliwościami płatniczymi dłużnika oraz uzasadnionym interesem jednostki, której przypadają te należności.

2. Od należności, której termin zapłaty odroczono lub którą rozłożono na raty nie pobiera się odsetek za zwłokę od dnia doręczenia pisma do dnia upływu terminu zapłaty w nim wskazanego.

3. Jeżeli dłużnik nie spłaci w terminie albo w pełnej wysokości należności, której termin płatności odroczono albo nie spłaci w pełnej wysokości ustalonych rat, należność pozostała do zapłaty staje się natychmiast wymagalna wraz z odsetkami liczonymi w pełnej wysokości do dnia wpłaty.

§ 5. 1. Wniosek o umorzenie, odroczenie lub rozłożenie na raty należności powinien być należycie umotywowany i potwierdzony stosownymi dokumentami potwierdzającymi dane zawarte we wniosku.

2. W przypadku nie uzupełnienia wniosku o dokumenty, o których mowa w ust. 1 po uprzednim wezwaniu sprawa pozostanie bez rozpatrzenia.

§ 6. 1. Umorzenie należności, odroczenie terminu spłaty całości lub części należności albo rozłożenie płatności całości lub części należności na raty następuje, w formie pisemnej, na podstawie przepisów prawa cywilnego.

2. W przypadkach o których mowa w § 2 ust. 1 pkt.1 - 6 umorzenie należności następuje w formie jednostronnego oświadczenia woli.

§ 7. W stosunku do dłużników będących przedsiębiorcami, stosowanie umorzeń, odraczania lub rozkładania na raty spłaty należności stanowiących pomoc publiczną, odbywać się będzie w ramach pomocy de minimis z uwzględnieniem warunków określonych w Rozporządzeniu Komisji (WE) Nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 roku w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. U. WE L 379 z 28.12.2006 r.).

§ 8. Wnioski o umorzenie, odroczenie, rozłożenie na raty należności o charakterze cywilnoprawnym rozpatrują merytorycznie kierownicy jednostek organizacyjnych, kierownicy referatów i pracownicy merytoryczni, przedkładając Wójtowi Gminy odpowiedni wniosek wraz z uzasadnieniem i niezbędną dokumentacją.

§ 9. Do umorzenia, odroczenia, rozłożenia na raty należności o charakterze cywilnoprawnym uprawniony jest Wójt Gminy Stare Babice.

§ 10. Wykonanie uchwały powierza Wójtowi Gminy Stare Babice.

§ 11. Traci moc Uchwała Nr XXXIX/339/06 Rady Gminy Stare Babice z dnia 29 czerwca 2006 r. w sprawie: szczególnych zasad i trybu umarzania wierzytelności jednostek organizacyjnych gminy Stare Babice z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa oraz udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności, a także wskazania organów do tego uprawnionych.

§ 12. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dnia od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Przewodniczący Rady Gminy


Henryk Kuncewicz

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00