Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego rok 2010 nr 202 poz. 5865

Uchwała nr XLII/248/10 Rady Powiatu Żyrardowskiego

z dnia 29 października 2010r.

w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Powiatowi Żyrardowskiemu lub jego jednostkom organizacyjnym, oraz wskazania organów do tego uprawnionych

Na podstawie art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym ( Dz. U. z 2001r. nr 142, poz. 1592 z późn. zm.) oraz art. 59 ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.), uchwala się, co następuje:

§ 1.

Uchwała określa szczegółowe zasady i tryb umarzania, odraczania oraz rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających Powiatowi Żyrardowskiemu i jego jednostkom podległym od osób fizycznych, osób prawnych, oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, zwanych dalej „dłużnikami", a także określa wskazanie organu uprawnionego do udzielania ulg.

§ 2.

1. Należności pieniężne mające charakter cywilnoprawny mogą być z urzędu umarzane w całości lub w części, w przypadku ich całkowitej nieściągalności, która następuje jeżeli wystąpi jedna z następujących przesłanek:

1) dłużnik - osoba fizyczna - zmarł, nie pozostawiając żadnego majątku lub pozostawił ruchomości nie podlegające egzekucji na podstawie odrębnych przepisów lub pozostawił przedmioty codziennego użytku domowego, którego łączna wartość nie przekracza kwoty 6.000,-zł,

2) dłużnik - osoba prawna - został wykreślony z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by egzekwować należności a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie,

3) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności, lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne,

4) jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej uległa likwidacji,

5) zachodzi ważny interes dłużnika lub interes publiczny.

2. Umorzenie należności o charakterze cywilnoprawnym, w przypadku gdy oprócz dłużnika głównego są zobowiązane inne osoby, może nastąpić tylko wtedy, gdy warunki umorzenia zachodzą wobec wszystkich zobowiązanych.

§ 3.

1. Należności pieniężne mające charakter cywilnoprawny, na wniosek dłużnika:

1) mogą być umarzane w całości lub w części,

2) mogą zostać odroczone terminy spłaty całości lub części należności,

3) płatność całości lub części należności może zostać rozłożona na raty.

2. Ulgi wymienione w ust. 1 mogą zostać udzielone, jeżeli:

1) wystąpią uzasadnione względy społeczne lub gospodarcze,

2) wystąpi uzasadniony interes Powiatu,

3) ściągnięcie należności pieniężnej zagraża ważnym interesom dłużnika, a w szczególności jego egzystencji.

§ 4.

1. Od należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, których termin zapłaty odroczono lub rozłożono na raty nie pobiera się odsetek za zwłokę, za okres od dnia przyznania ulgi do upływu terminów zapłaty, określonych przez organ przyznający ulgę.

2. Jeżeli dłużnik nie spłaci w terminie lub w pełnej wysokości rat ustalonych przez organ przyznający ulgę, pozostała do spłaty wierzytelność staje się natychmiast wymagalna wraz z odsetkami ustawowymi za zwłokę liczonymi od pierwotnego terminu zapłaty.

§ 5.

1. Do umarzania należności, odraczania terminu spłaty oraz rozkładania na raty uprawnieni są:

1) kierownik powiatowej jednostki organizacyjnej - w odniesieniu do należności przypadających tym jednostkom, jeżeli wartość należności głównej nie przekracza kwoty 2.500 zł,

2) Zarząd Powiatu Żyrardowskiego - w odniesieniu do należności przypadających Powiatowi, ujętych w planach finansowych jednostek organizacyjnych - jeżeli wartość należności przekracza kwotę 2.500 zł.

2. Umorzenie należności głównej powoduje również umorzenie odsetek za opóźnienie lub zwłokę w całości lub takiej części, w jakiej umorzona została należność główna.

3. Organy uprawnione do umarzania należności głównej są również uprawnione do umarzania odsetek i innych należności ubocznych.

§ 6. Umorzenie, odroczenie terminu spłaty lub rozłożenie na raty całości lub części należności pieniężnej o charakterze cywilnoprawnym następuje na podstawie przepisów prawa cywilnego, w formie pisemnej.

§ 7.

1. Umorzenie należności, odroczenie terminu spłaty całości lub części należności albo rozłożenie na raty wraz z należnościami ubocznymi, w przypadku gdy dłużnik prowadzi działalność gospodarczą, stanowić będzie pomoc publiczną - w rozumieniu stosowanego wprost art. 87 ust. 1 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską i wymaga zastosowania procedur przewidzianych przy udzielaniu pomocy publicznej.

2. W sprawach, o których mowa w ust. 1, § 5 stosuje się odpowiednio.

§ 8.

1. Kierownicy powiatowych jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 1, przedstawiają Zarządowi Powiatu Żyrardowskiego informacje dotyczące udzielonych na podstawie § 2 i § 3 niniejszej uchwały, ulg w spłacie należności pieniężnych.

2. Zarząd Powiatu Żyrardowskiego przedstawia Radzie Powiatu Żyrardowskiego sprawozdanie dotyczące zakresu umorzonych, odroczonych i rozłożonych na raty należności pieniężnych, uwzględniając informacje o których mowa w ust 1.

3. Informacje, o których mowa w ust. 1 sporządzane są według stanu na dzień 30 czerwca oraz 31 grudnia każdego roku kalendarzowego, w terminie 15 dni po upływie terminu za jaki sporządzono informacje.

4. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 2 składa się według stanu na dzień 31 grudnia każdego roku kalendarzowego w terminie 30 dni po upływie terminu, za jaki jest sporządzane.

§ 9.

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu.

§ 10.

Traci moc Uchwała Nr XXVI/149/09 Rady Powiatu Żyrardowskiego z dnia 18 lutego 2009 roku w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności Powiatu Żyrardowskiego i jego jednostek organizacyjnych z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa, oraz udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności, a także organów do tego uprawnionych.

§ 11.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Przewodniczący Rady Powiatu Żyrardowskiego

Stanisław Niewiadomski


Uzasadnienie

W związku ze zmianą ustawy o finansach publicznych obowiązującą od 01 stycznia 2010 r. należy zaktualizować dotychczas obowiązujące akty wykonawcze wydane na podstawie ustawy z dnia 30 czerwca 2005r. Zgodnie z art. 59 ust. 1 - 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.) do organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego należy określenie w formie uchwały zasad umarzania, odraczania oraz rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających Powiatowi Żyrardowskiemu i jego jednostkom podległym. Przedstawiona uchwała zastąpi obowiązującą uchwałę z 18 lutego 2009 r.

Przewodniczący Rady Powiatu Żyrardowskiego

Stanisław Niewiadomski

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00