Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego rok 2010 nr 195 poz. 5371

Uchwała nr XLII/186/2010 Rady Gminy w Szydłowie

z dnia 30 sierpnia 2010r.

w sprawie Regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Szydłowo

Na podstawie art. 90f ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) w związku z art. 18 ust. 2 pkt 14a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. z 2001 r. Nr 142 poz. 142 poz. 1591 z późn. zm.) Rada Gminy w Szydłowie uchwala, co następuje:

§ 1.

Ustanawia się regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy w Szydłowie, w brzmieniu ustalonym w załączniku Nr 1 do niniejszej uchwały.

§ 2.

1. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

2. Zobowiązuje się Wójta Gminy do ogłoszenia w sposób zwyczajowo przyjęty obowiązujących kwot stanowiących podstawę do obliczenia miesięcznej wysokości dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniającej do ubiegania się o stypendium szkolne oraz wysokości miesięcznego stypendium i wysokości zasiłku szkolnego - przed dniem wejścia w życie uchwały oraz każdorazowo w przypadku ich zmiany.

§ 3.

Traci moc uchwała Nr XXI/101/2005 Rady Gminy w Szydłowie z dnia 24 lutego 2005 r. w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze.

§ 4.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.


Załącznik do Uchwały Nr XLII /186 /2010
Rady Gminy w Szydłowie
z dnia 30 sierpnia 2010 r.

Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Szydłowo.

Rozdział 1.
Postanowienia ogólne

§ 1.

Ilekroć w Regulaminie jest mowa, bez bliższego określenia, o:

1. kolegiach - rozumie się przez to kolegia nauczycielskie, nauczycielskie kolegia języków obcych, kolegia pracowników służb społecznych,

2. ośrodkach - rozumie się przez to publiczne i niepubliczne ośrodki umożliwiające dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo w stopniu głębokim a także dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację odpowiednio obowiązku szkolnego i obowiązku nauki,

3. uczniach - rozumie się przez to:

a) uczniów szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz słuchaczy publicznych kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia,

b) wychowanków publicznych i niepublicznych ośrodków umożliwiających dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo w stopniu głębokim a także dzieciom i młodzieży upośledzonym umysłowo ze sprzężonymi niepełnosprawnościami realizację odpowiednio obowiązku szkolnego i obowiązku nauki - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki,

c) uczniów szkół niepublicznych nieposiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki,

d) słuchaczy niepublicznych kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia,

4. kwocie bazowej - rozumie się przez to kwotę, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j.Dz. U. z 2006 r. Nr 139 poz. 992 z późn. zm.),

5. ustawie o pomocy społecznej - rozumie się przez to ustawę z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r. Nr 175 poz. 1362 ze zm.)

6. dyrektorze szkoły - rozumie się przez to dyrektora szkoły, kolegiów oraz ośrodków o których mowa w pkt 1 i pkt 2.

§ 2.

1. Pomoc materialna ma charakter socjalny.

2. Przyznawanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym nastąpi, gdy Gmina otrzyma dotację celową z budżetu państwa.

3. Stypendia szkolne i zasiłki szkolne przyznaje się w ramach środków finansowych przeznaczonych na ten cel z budżetu państwa uwzględniając liczbę złożonych wniosków.

§ 3.

Regulamin określa formy w jakich udziela się pomocy materialnej o charakterze socjalnym w zależności od potrzeb uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Szydłowo, tryb i sposób udzielania świadczeń, zasady ustalania wysokości stypendium szkolnego i zasiłku szkolnego w zależności od sytuacji materialnej uczniów i ich rodzin, innych okoliczności oraz w zależności od zdarzenia losowego, w celu zmniejszenia różnic w dostępie do edukacji oraz umożliwienia pokonywania barier dostępu do edukacji wynikających z trudnej sytuacji materialnej ucznia.

Rozdział 2.
Pomoc materialna o charakterze socjalnym oraz formy jej udzielania.

§ 4.

1. Świadczeniami pomocy materialnej o charakterze socjalnym są:

1) stypendium szkolne,

2) zasiłek szkolny.

2. Uprawnionymi do otrzymania pomocy materialnej o charakterze socjalnym są uczniowie zamieszkali na terenie Gminy Szydłowo.

§ 5.

1. Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo - wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe z zastrzeżeniem ust. 5.

2. Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota netto, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej.

3. Miesięczną wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniającą do ubiegania się o stypendium szkolne ustala się na zasadach określonych w art. 8 ust. 3 - 13 ustawy o pomocy społecznej, na podstawie przedłożonych przez ucznia lub jego rodziców zaświadczeń i innych dokumentów o uzyskiwanych dochodach przez wszystkich członków rodziny ucznia lub w przypadku ucznia, którego rodzina korzysta ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, na podstawie zaświadczenia wydanego przez Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

4. Stypendium szkolne nie przysługuje uczniowi, który otrzymuje inne stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych, z zastrzeżeniem ust. 5.

5. Uczeń, który otrzymuje inne stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych, może otrzymać stypendium szkolne w wysokości, która w danym roku szkolnym łącznie z innym stypendium o charakterze socjalnym ze środków publicznych nie przekracza dwudziestokrotności kwoty bazowej, a w przypadku słuchaczy kolegiów - osiemnastokrotności kwoty bazowej.

§ 6.

1. Stypendium szkolne może być udzielane uczniom w formie:

1) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą m.in. plastycznych, muzycznych, językowych, sportowych,

2) pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników (także pomocniczych), książek i innych pomocy naukowych,

3) całkowitego lub częściowego pokrycia wydatków związanych z wyjazdami na tzw. zielone szkoły, obozy oraz organizowane przez szkoły wycieczki o charakterze edukacyjnym.

2. Uczniom szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczom kolegiów może być udzielone stypendium szkolne także w formie całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania.

3. Stypendium szkolne może być udzielone również w formie świadczenia pieniężnego jeżeli wójt gminy uzna, że udzielenie stypendium w formach, o których mowa w ust. 1, a w przypadku uczniów szkół ponadgimnazjalnych także w formie o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe, natomiast w przypadku słuchaczy kolegiów udzielenie stypendium w formach o których mowa w ust. 1 i 2, nie jest celowe.

4. Stypendium szkolne może być udzielone w jednej lub kilku formach jednocześnie.

§ 7.

1. Zasiłek szkolny może być przyznany uczniom znajdującym się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego.

2. Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym.

3. Zasiłek szkolny może zostać przyznany niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.

Rozdział 3.
Tryb i sposób udzielania świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym

§ 8.

1. Świadczenie pomocy materialnej o charakterze socjalnym przyznaje wójt Gminy Szydłowo.

2. W sprawach świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym wydaje się decyzje administracyjne.

3. Od decyzji o przyznaniu pomocy materialnej w określonej wysokości lub odmowy przyznania pomocy oraz wstrzymania i cofnięcia pomocy służy odwołanie.

§ 9.

1. Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym są przyznawane na wniosek:

1) rodziców (pełnoprawnych opiekunów) ucznia albo pełnoletniego ucznia, po zasięgnięciu opinii dyrektora szkoły,

2) dyrektora szkoły.

2. Świadczenia pomocy materialnej o charakterze socjalnym mogą być również przyznawane z urzędu.

§ 10.

1. Wniosek o przyznanie świadczenia powinien zawierać w szczególności:

1) imię i nazwisko ucznia i jego rodziców,

2) miejsce zamieszkania ucznia,

3) rodzaj świadczenia oraz pożądaną formę świadczenia pomocy materialnej inną niż forma pieniężna,

4) dane uzasadniające przyznanie pomocy materialnej.

2. Do wniosku o udzielenie pomocy materialnej wnioskodawca załącza:

1) zaświadczenie i oświadczenie o wysokości dochodów rodziny z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku,

2) w przypadku korzystania ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, wnioskodawca przedkłada zaświadczenie o wysokości świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej,

3) rachunki, faktury i inne dowody dokumentujące:

- fakt ponoszenia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych w sytuacji ubiegania się o stypendium w formie określonej w § 6 ust. 1, 3 oraz w § 6 ust. 2 Regulaminu,

- fakt poniesienia kosztów zakupu rzeczy o charakterze edukacyjnym: podręczników, materiałów szkolnych, stroju i obuwia sportowego, tornistra (plecaka) w sytuacji ubiegania się o pomoc rzeczową, o której mowa w § 6 ust.1 pkt 2 Regulaminu.

3. Wnioskodawca zobowiązany jest dostarczyć dodatkowe poświadczenia, w tym:

1) decyzje ZUS,

2) postanowienie sądu w przypadku pobierania świadczeń alimentacyjnych

3) potwierdzenie Urzędu Pracy o rejestracji bezrobotnych i o pobieranym zasiłku,

4) zaświadczenie z Urzędu Skarbowego w przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej,

5) zaświadczenie z Urzędu Gminy o liczbie hektarów przeliczeniowych,

6) oświadczenie o dochodach w przypadku osiągania dochodów niepodlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

4. Wzór wniosku stanowi załącznik do niniejszego Regulaminu.

§ 11.

1. Wniosek o przyznanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym składa się w Urzędzie Gminy w Szydłowie. Wniosek o stypendium szkolne należy składać do dnia 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku słuchaczy kolegiów - do dnia 15 października danego roku szkolnego.

2. Wniosek o zasiłek szkolny można składać w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.

3. W uzasadnionych przypadkach wniosek o przyznanie stypendium szkolnego może być złożony po upływie terminu o którym mowa w ust. 1.

§ 12.

1. Wnioskodawcy są obowiązani niezwłocznie powiadomić wójta o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego a dyrektor szkoły - w przypadku, gdy poweźmie informację o ustaniu przyczyn.

2. Stypendium szkolne wstrzymuje się albo cofa w przypadku ustania przyczyn, które stanowiły podstawę jego przyznania.

3. Wysokość należności podlegającej zwrotowi z tytułu nienależnie pobranego świadczenia oraz termin zwrotu tej należności ustala się w drodze administracyjnej.

4. W przypadkach szczególnych, zwłaszcza jeżeli zwrot wydatków na udzielone stypendium szkolne w całości lub w części stanowiłby dla osoby zobowiązanej nadmierne obciążenie lub też niweczyłby skutki udzielonej pomocy wójt może odstąpić od żądania takiego zwrotu.

Rozdział 4.
Zasady ustalania wysokości pomocy materialnej dla uczniów oraz okresy i formy płatności.

§ 13.

1. Maksymalna wysokość stypendium szkolnego nie może przekraczać miesięcznie kwoty stanowiącej dwukrotność kwoty bazowej - zwanego dalej "stypendium w pełnej wysokości".

2. Minimalna wysokość stypendium szkolnego nie może być niższa miesięcznie niż 80% kwoty bazowej. Stypendium może być przyznane w pełnej lub częściowej wysokości w zależności od sytuacji materialnej ucznia.

3. W szczególnie uzasadnionej sytuacji rodzinnej ucznia, wysokość stypendium określona w § 13 ust. 3, może zostać uzupełniona do pełnej wysokości.

4. Średni dochód miesięczny netto przypadający na osobę w rodzinie oraz wysokość otrzymanego świadczenia pieniężnego zaokrągla się do pełnych złotych stosując ogólnie przyjęte zasady.

§ 14.

1. Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zaistnienia w rodzinie ucznia zdarzenia losowego, takiego jak:

a) ciężka i długotrwała choroba ucznia lub członka rodziny,

b) śmierć jednego z rodziców (opiekunów) ucznia,

c) powódź lub pożar powodujące straty w mieniu należącym do rodziny ucznia,

d) inne nagłe zdarzenie utrudniające prawidłowe funkcjonowanie rodziny ucznia i przebieg nauki ucznia.

2. Wysokość zasiłku szkolnego ustala się, oceniając sytuację materialną związaną ze zdarzeniem losowym każdego ucznia indywidualnie.

3. Wysokość zasiłku szkolnego nie może przekroczyć jednorazowo kwoty stanowiącej pięciokrotność kwoty bazowej.

§ 15.

1. Wójt ustala wysokość pomocy materialnej w granicach określonych w niniejszym Regulaminie, kierując się uzyskiwanymi dochodami w rodzinie ucznia, innymi okolicznościami mającymi wpływ na sytuację materialną, oceną skutków zdarzenia losowego.

2. W decyzji o przyznaniu stypendium ustala się, wysokość stypendium, formę stypendium, zasady rozliczania a w przypadku świadczenia pieniężnego - w jakich okresach będzie wypłacane.

§ 16.

1. Stypendium szkolne jest przyznawane na okres nie dłuższy niż od września do czerwca w danym roku szkolnym, a w przypadku słuchaczy kolegiów - na okres nie dłuższy niż od października do czerwca w danym roku szkolnym.

2. Stypendium szkolne może być realizowane w okresach innych niż miesięczne lub jednorazowo, z tym że wartość stypendium szkolnego w danym roku szkolnym nie może przekroczyć łącznie dwudziestokrotności miesięcznego stypendium szkolnego w pełnej wysokości, a w przypadku słuchaczy kolegiów - osiemnastokrotności kwoty miesięcznego stypendium szkolnego w pełnej wysokości.

3. Zasiłek szkolny może być przyznany raz lub kilka razy w roku.

§ 17.

1. Pomoc materialna o charakterze socjalnym przyznawana w formie, o której mowa w § 6 ust. 1 pkt 1, jest realizowana przelewem na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego zajęcia edukacyjne.

2. Pomoc materialna o charakterze socjalnym przyznawana w formach o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 2 oraz § 6 ust. 2, jest realizowana poprzez dostarczenie uczniom za pośrednictwem szkół, w szczególności prowadzonych przez gminę Raba Wyżna, książek, pomocy naukowych i innych zakupów o charakterze edukacyjnym, które zostały zgłoszone przez uczniów i zaakceptowane przez szkoły.

3. Pomoc materialna w formach, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 2 - 3 oraz § 6 ust. 2, może być realizowana także przez zwrot uprzednio zaakceptowanych wydatków, po przedstawieniu odpowiednich rachunków potwierdzających poniesione wydatki, w formie wypłaty gotówkowej z kasy urzędu gminy lub przelewu na rachunek oszczędnościowo - rozliczeniowy rodziców ucznia (opiekunów prawnych) lub pełnoletniego ucznia.

4. Świadczenia pieniężne z tytułu pomocy materialnej o charakterze socjalnym wypłacane są w kasie urzędu gminy lub przelewem na rachunek wskazany przez wnioskodawcę.

Rozdział 5.
Przepisy przejściowe

§ 18.

1. Świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym nie przyznaje się wstecz, z wyjątkiem zmiany rozstrzygnięcia organu przyznającego świadczenia przez organ odwoławczy.

Przewodniczący Rady Gminy


Paweł Witkowski

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00