Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego rok 2010 nr 188 poz. 5029

Uchwała nr XLII/285/2010 Rady Powiatu Nowodworskiego

z dnia 23 września 2010r.

w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających Powiatowi Nowodworskiemu lub jego jednostkom organizacyjnym oraz wskazania organu lub osoby do tego uprawnionej,

Na podstawie art. 12 pkt 11 ustawy z dnia 5 czerwca o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz.1592 z późn. zm.) oraz art. 59 ust. 1,2, 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 ) Rada Powiatu Nowodworskiego uchwala, co następuje:

§ 1.

1. Uchwała określa szczegółowe zasady, sposób i tryb umarzania, odraczania terminu zapłaty oraz rozkładania na raty przypadających na rzecz Powiatu Nowodworskiego lub jego jednostek organizacyjnych należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, zwanych dalej ,,należnościami”, przysługujących od osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, zwanych dalej ,,dłużnikami” oraz wskazuje organ lub osoby do tego uprawnione.

2. Przez kwotę należności, o której mowa w ust.1, rozumie się należność pieniężną (należność główna) a także odsetki za zwłokę, koszty dochodzenia należności głównej (należności uboczne) oraz inne należności związane z należnością główną, według stanu na dzień złożenia oświadczenia woli lub zawarcia porozumienia.

3. Umorzenie należności głównej nie pociąga za sobą umorzenia należności ubocznych, jeżeli te należności nie zostaną wprost wymienione jako objęte umorzeniem.

§ 2.

1. Do umarzania, odraczania terminów płatności lub rozkładania na raty należności pieniężnych uprawniony jest Zarząd Powiatu w Nowym Dworze Mazowieckim

2. Do umarzania, odraczania terminów płatności lub rozkładania na raty należności wynikających ze stosunku pracy uprawniony jest Starosta Nowodworski.

§ 3.

1. Należność może być umorzona w całości lub w części, jeżeli:

1) nie można ustalić dłużnika,

2) nie można ustalić miejsca zamieszkania dłużnika lub jego faktycznego pobytu lub dłużnik zmarł nie pozostawiając spadkobierców, a jednocześnie nie można ustalić majątku dłużnika, z którego mogłaby zostać zaspokojona należność,

3) dłużnik będący osobą fizyczną wykaże, że spłata należności zagraża egzystencji jego i osób będących na jego utrzymaniu,

4) na skutek rozwiązania, likwidacji lub upadłości spółki prawa handlowego, a także przedsiębiorstwa prowadzonego przez innego przedsiębiorcę,

5) majątek dłużnika nie wystarcza na pokrycie należności,

6) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w toku postępowania egzekucyjnego nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne,

7) należność uległa przedawnieniu,

8) przemawiają za tym uzasadnione względy społeczne lub gospodarcze,

9) gdy odrębne przepisy tak stanowią.

2. Umorzenie następuje na uzasadniony wniosek dłużnika, z zastrzeżeniem ust. 3.

3. Dopuszcza się umorzenie z urzędu, jeżeli podstawy umorzenia, o których mowa w ust. 1 potwierdzone są dokumentami znajdującymi się w posiadaniu Powiatu Nowodworskiego.

4. Jeżeli umorzenie obejmuje tylko część należności, dłużnikowi wyznacza się termin zapłaty pozostałej części należności oraz poucza się go o możliwości odstąpienia od umorzenia w razie nie dotrzymania terminu zapłaty pozostałej części należności.

5. Umorzenie należności, za które odpowiada solidarnie więcej niż jeden dłużnik, może nastąpić, gdy okoliczności uzasadniające umorzenie wymienione w ust. 1 zachodzą co do wszystkich dłużników.

6. W przypadkach uzasadnionych względami społecznymi lub gospodarczymi, w szczególności możliwościami płatniczymi dłużnika oraz uzasadnionym interesem Powiatu Nowodworskiego, na wniosek dłużnika, można odraczać terminy płatności całości lub części należności a także rozłożyć płatność całości lub części należności na raty.

7. Od należności, do której zastosowano ulgę w spłacie, nie pobiera się odsetek za zwłokę za okres od dnia udzielenia ulgi do dnia upływu terminu spłaty.

8. Jeżeli dłużnik nie spłaci w terminie albo w pełnej wysokości należności, której termin płatności odroczono albo nie spłaci w pełnej wysokości ustalonych rat, należność pozostała do zapłaty staje się natychmiast wymagalna wraz z odsetkami należnymi od pierwotnego dnia wymagalności.

9. Wniosek o umorzenie, odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty spłaty należności przypadających Powiatowi Nowodworskiemu wraz z dokumentami na jego poparcie, dłużnik składa wierzycielowi.

10. Wniosek powinien zawierać odpowiednio: szczegółowe informacje dotyczące wystąpienia przesłanek uzasadniających umorzenie i/lub udzielenie ulg, opis aktualnej sytuacji finansowej i rodzinnej dłużnika będącego osobą fizyczną lub opis sytuacji ekonomicznej dłużnika będącego osobą prawną lub jednostką organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej.

§ 4.

1. Umorzenie należności, odroczenie terminu spłaty lub rozłożenie płatności na raty następuje w formie pisemnej na podstawie przepisów prawa cywilnego.

2. Weryfikacji wniosku dłużnika o umorzenie, odroczenie lub rozłożenie na raty należności, dokonuje odpowiednio organ lub osoba, o których mowa w § 2.

3. Jeżeli wniosek nie czyni zadość wymaganiom ustalonym w przepisach niniejszej uchwały, wzywa się dłużnika do jego uzupełnienia z wyznaczeniem terminu.

4. Nieuzupełnienie wniosku w terminie skutkuje pozostawieniem go bez rozpoznania.

5. Z zakresu umorzonych należności oraz udzielonych ulg, organy i osoby uprawnione do ich stosowania sporządzają roczne sprawozdanie według stanu na dzień 31 grudnia roku kalendarzowego. Dane w sprawozdaniu wykazuje się narastająco od początku roku. Wzór sprawozdania stanowi załącznik do niniejszej uchwały.

6. Sprawozdanie o którym mowa w ust. 5, organy o których mowa w § 2 przedkładają corocznie Radzie Powiatu w terminie do dnia 31 maja następnego roku.

§ 5.

1. Do umarzania należności, odraczania terminu ich spłaty oraz rozkładania ich na raty w odniesieniu do podmiotów objętych ustawą z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, stosuje się dodatkowo przepisy tej ustawy.

2. Wnioski o umorzenie należności i udzielenie ulg nie załatwione do dnia wejścia w życie uchwały, podlegają rozpoznaniu w trybie i na zasadach określonych niniejszą uchwałą.

§ 6.

Traci moc Uchwała Rady Powiatu Nowodworskiego Nr XXVIII/163/2005 z dnia 1 marca 2005r w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności z tytułu umarzania należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa, udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności oraz wskazywania uprawnionych do tego organów.

§ 7.

Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu.

§ 8.

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego. Uchwała wchodzi w życie po upływie czternastu dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Przewodniczący Rady

Zdzisław Szmytkowski

Załącznik do Uchwały Nr XLII/285/2010
Rady Powiatu Nowodworskiego
z dnia 23 września 2010 r.
Zalacznik1.xls

zał nr 1 do uchwały XLII-285-2010 z 23.09.10r

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00