Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego rok 2010 nr 186 poz. 4965

Uchwała nr LX/313/10 Rady Miejskiej w Iłży

z dnia 30 czerwca 2010r.

w sprawie trybu i zasad umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających Gminie Iłża i jej jednostkom podległym

Na podstawie art. 18 ust 2 pkt 8ustawy z dnia 8 marca o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), art. 59 ust 1, 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240) oraz art. 2 i art. 4 ust 1 ustawy z dnia 20 lipca 2000 roku o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2007 roku Nr 68, poz. 449 z późn. zm.) uchwala się, co następuje:

§ 1. Uchwała określa zasady umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Iłża lub jej jednostkom podległym, wobec osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, zwanych dalej „dłużnikami”.

§ 2. 1. Należności pieniężne mające charakter cywilnoprawny mogą zostać z urzędu umorzone w całości lub w części, jeżeli:

1) osoba fizyczna zmarła, nie pozostawiając żadnego majątku albo pozostawiła majątek nie podlegający egzekucji na podstawie odrębnych przepisów, albo pozostawiła przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty 6.000 zł;

2) osoba prawna została wykreślona z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by egzekwować należność, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie;

3) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne;

4) jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej uległa likwidacji;

5) zachodzi ważny interes dłużnika lub interes publiczny.

2. W przypadku, gdy oprócz dłużnika głównego są zobowiązane inne osoby, należności o których mowa w ust. 1 mogą zostać umorzone tylko wtedy, gdy warunki umorzenia są spełnione wobec wszystkich zobowiązanych.

§ 3. 1. Należności pieniężne mające charakter cywilnoprawny, na wniosek dłużnika:

1) mogą być umarzane w całości lub w części;

2) mogą zostać odroczone terminy spłaty całości lub części należności;

3) płatność całości lub części należności może zostać rozłożona na raty.

2. Ulgi wymienione w ust 1 mogą zostać udzielone, jeżeli:

1) wystąpią uzasadnione względy społeczne lub gospodarcze, a w szczególności ze względu na możliwości płatnicze dłużnika,

2) wystąpi uzasadniony interes gminy,

3) ściągnięcie należności pieniężnej zagraża ważnym interesom dłużnika, a w szczególności jego egzystencji.

§ 4. W stosunku do dłużników będących przedsiębiorcami, stosowanie umorzeń, odraczania lub rozkładania na raty spłaty należności stanowiących pomoc publiczną, odbywać się będzie w ramach pomocy de minimis z uwzględnieniem warunków określonych w Rozporządzeniu Komisji (WE) Nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 roku w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. U. WE L 379 z 28.12.2006 r.)

§ 5. Do umorzenia, odroczenia, rozłożenia na raty należności pieniężnej o charakterze cywilnoprawnym uprawniony jest:

1) kierownik jednostki organizacyjnej Gminy Iłża, z której działalnością wiąże się należność - jeżeli wartość należności pieniężnej nie przekracza 1-krotności kwoty przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, w miesiącu poprzedzającym podjęcie decyzji o udzielenie ulgi, ogłoszonego w Dzienniku Urzędowym Głównego Urzędu Statystycznego;

2) Burmistrz Iłży - jeżeli wartość należności pieniężnej jest wyższa niż 1-krotność kwoty przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, o którym mowa w pkt 1

§ 6. 1. Przez wartość należności pieniężnej, o której mowa w § 5, rozumie się należność główną bez odsetek.

2. Organ właściwy do umorzenia należności pieniężnej jest również uprawniony do umorzenia odsetek oraz innych należności, takich jak koszty wynikające z powstania zaległości, koszty dochodzenia roszczeń, bez względu na ich wysokość.

§ 7. 1. Umorzenie należności pieniężnej, odroczenie terminu spłaty lub rozłożenie należności pieniężnej na raty następuje na podstawie przepisów prawa cywilnego, w formie pisemnej.

2. W przypadkach określonych w § 2 ust 1 pkt 1, 2 i 4 umorzenie następuje w drodze jednostronnego oświadczenia woli.

3. Przepisów ust 1-2 oraz § 2 nie stosuje się do należności których umarzanie, odraczanie terminów spłaty oraz rozkładanie spłaty rat określają odrębne przepisy.

§ 8. 1. Kierownicy jednostek określonych w § 5 pkt 1 przestawiają Burmistrzowi Iłży informacje dotyczące udzielonych na podstawie § 2 i § 3 ulg w spłacie należności pieniężnych.

2. Burmistrz Iłży przedstawia Radzie Miejskiej w Iłży zbiorcze zestawienie informacji dotyczących zakresu umorzonych, odroczonych i rozłożonych na raty należności pieniężnych, uwzględniając informacje, o których mowa w ust 1.

3. Informacje, o których mowa w ust 1, składa się według stanu na dzień 30 czerwca oraz 31 grudnia każdego roku kalendarzowego, w terminie 10 dni po upływie terminu, za jaki sporządzono informacje.

4. Informacje, o których mowa w ust 2, składa się według stanu na dzień 31 grudnia każdego roku kalendarzowego w terminie 30 ni po upływie terminu, za jaki sporządzone są informacje.

§ 9. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Iłży.

§ 10. Traci moc uchwala Nr XVI/97/04 Rady Miejskiej w Iłży z dnia 7 kwietnia 2004 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu umarzania należności pieniężnych budżetu gminy Iłża i jednostek organizacyjnych gminy, do których nie stosuje się przepisów ustawy „Ordynacja podatkowa”, udzielania innych ulg w spłaceniu tych należności oraz wskazaniu organów do tego uprawnionych.

§ 11. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Wiceprzewodniczący Rady


Andrzej Pałka

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00