Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Łódzkiego rok 2013 poz. 3528

Zarządzenie nr 38/2013 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi

z dnia 26 czerwca 2013r.

w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody „Jasień”

Na podstawie art. 19 ust. 6 oraz w związku z art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2013 r. poz. 627, ze zm.[1])) zarządza się, co następuje:

§ 1. 1. Ustanawia się plan ochrony dla rezerwatu przyrody "Jasień", zwanego dalej "rezerwatem".

2. Rezerwat położony jest na terenie obszaru mającego znaczenie dla Wspólnoty Cisy w Jasieniu PLH100018[2]),zwanego dalej "obszarem Natura 2000".

§ 2. 1. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie stanowiska naturalnego występowania cisa pospolitegoTaxus baccata.

1a. Celem działań ochronnych obszaru Natura 2000 jest ochrona siedliska przyrodniczego wymienionego w załączniku I Dyrektywy Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 roku w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory: łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionoweSalicetum albae,Populetum albae,Alnenion glutinosa-incanae, olsy źródliskowe (91E0).

2. Cel, o którym mowa w ust. 1, realizuje się poprzez:

1) umożliwienie swobodnego przebiegu procesów naturalnych na całej powierzchni rezerwatu;

2) zachowanie, aż do biologicznej śmierci, okazów starych drzew rodzimych gatunków, a także pozostawianie w całości martwych i zamierających drzew stojących bądź przewróconych;

3) dążenie do powstrzymania dalszego przesuszania siedliska;

4) monitoring ewentualnej ekspansji gatunków roślin obcych, inwazyjnych.

2a. Cel, o którym mowa w ust. 1a, realizuje się poprzez:

1) monitorowanie poziomu wód w rezerwacie;

2) prowadzenie dokładnej analizy przez właściwe organy (w oparciu o procedury oddziaływania przedsięwzięć na środowisko i obszary Natura 2000) każdych działań, w szczególności związanych ze zmianą stosunków wodnych, które mogą wpływać na przedmioty ochrony obszaru Natura 2000
Cisy w Jasieniu PLH100018;

3) monitorowanie skutków działalności przedsięwzięć mogących wpływać na przedmioty ochrony obszaru Natura 2000 Cisy w Jasieniu PLH100018 w oparciu o procedury oddziaływania przedsięwzięć na środowisko i obszary Natura 2000.

2b. Realizacja celów, o których mowa w w ust. 1 i 1 a, nie wyklucza się.

3. Przyrodniczymi i społecznymi uwarunkowaniami realizacji celów, o których mowa w ust. 1 i 1a, są:

1) leśny charakter rezerwatu;

2) położenie rezerwatu w całości na gruntach należących do Skarbu Państwa, zarządzanych przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Gidle;

3) niestabilne warunki hydrologiczne na terenie rezerwatu;

4) zachowanie występujących w rezerwacie cennych siedlisk przyrodniczych wymienionych w załączniku I Dyrektywy Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 roku w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory: łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionoweSalicetum albae,Populetum albae,Alnenion glutinosa-incanae, olsy źródliskowe (91E0), którego stan ochrony na terenie rezerwatu kształtuje się następująco:

- parametr 1: powierzchnia siedliska - FV (zadowalający);

- parametr 2: struktura i funkcja - FV (zadowalający);

- parametr 3: szanse zachowania siedliska - U1 (niezadowalający).

§ 3. Identyfikację oraz określenie sposobów eliminacji lub ograniczania istniejących i potencjalnych zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych oraz ich skutków w odniesieniu do celu ochrony rezerwatu przyrody oraz stanu ochrony siedlisk przyrodniczych będących celem ochrony obszaru
Natura 2000 określa załącznik Nr 1 do niniejszego zarządzenia.

§ 4. Cały teren rezerwatu podlega ochronie czynnej.

§ 5. Działania ochronne na obszarze rezerwatu oraz zakres monitoringu w odniesieniu do celu ochrony rezerwatu przyrody oraz stanu ochrony siedlisk przyrodniczych będących celem ochrony obszaru Natura 2000 określa załącznik Nr 2 do niniejszego zarządzenia.

§ 6. Stanowiska monitoringowe siedlisk, o których mowa w § 2. ust. 3. przedstawia załącznik Nr 3 do niniejszego zarządzenia.

§ 7. Mapę obszaru Natura 2000 oraz leżącego w jego granicach rezerwatu przyrody określa załącznik Nr 4 do niniejszego zarządzenia.

§ 8. Opis granic[3]) obszaru Natura 2000, w granicach którego leży rezerwat przyrody określa załącznik Nr 5 do niniejszego zarządzenia.

§ 9. Na terenie rezerwatu nie wskazuje się miejsc, w których może być prowadzona działalność wytwórcza, handlowa i rolnicza.

§ 10. Niniejszy plan ochrony nie wprowadza ustaleń do studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego gminy Kobiele Wielkie, planów zagospodarowania przestrzennego województwa łódzkiego dotyczących eliminacji lub ograniczenia zagrożeń wewnętrznych lub zewnętrznych.

§ 11. Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi


Kazimierz Perek


Załącznik Nr 1 do zarządzenia Nr 38/2013
Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi
z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody "Jasień"

Identyfikacja oraz określenie sposobów eliminacji lub ograniczania istniejących i potencjalnych zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych oraz ich skutków

Lp.

Identyfikacja zagrożenia

Sposób eliminacji lub ograniczania istniejących i potencjalnych zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych oraz ich skutków

1.

Zaburzenia reżimu hydrologicznego w rezerwacie, polegające głównie na stopniowym przesuszaniu terenu rezerwatu jak i terenów go otaczających, spowodowane w szczególności gospodarką na graniczących z rezerwatem stawach rybnych;
(zagrożenie potencjalne).

1. Monitorowanie poziomu wód w rezerwacie.
2. Prowadzenie dokładnej analizy przez właściwe organy (w oparciu o procedury oddziaływania przedsięwzięć na środowisko i obszary Natura 2000) każdych działań, w szczególności związanych ze zmianą stosunków wodnych, które mogą wpływać na cele i przedmioty ochrony obszaru Natura 2000 Cisy w Jasieniu PLH100018.
3. Monitorowanie skutków działalności przedsięwzięć mogących wpływać na cele i przedmioty ochrony obszaru Natura 2000 Cisy w Jasieniu PLH100018w oparciu o procedury oddziaływania przedsięwzięć na środowisko i obszary Natura 2000.

2.

Przecięcie rezerwatu drogą publiczną i związane z tym zwiększone zagrożenie penetracją ludzi;
(zagrożenie istniejące).

Dokładne oznakowanie granicy rezerwatu (prowadzenie bieżącej konserwacji istniejących oraz montowanie nowych tablic rezerwatowych i informacyjnych).

3.

Zamieranie cisa w wyniku nadmiernego zacienienia;
(zagrożenie potencjalne).

1. Warunkowe wykonywanie zabiegów ochronnych zgodnie z załącznikiem nr 2.
2. Monitoring stanu zachowania populacji cisa, w szczególności naturalnych odnowień.

4.

Antropopresja na rezerwat;
(zagrożenie zewnętrzne).

Oznakowanie granicy rezerwatu oraz udostępnionych tras w rezerwacie (prowadzenie bieżącej konserwacji istniejących oraz montowanie nowych tablic rezerwatowych i informacyjnych).


Załącznik Nr 2 do zarządzenia Nr 38/2013
Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi
z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody "Jasień"

Działania ochronne na obszarze rezerwatu oraz zakres monitoringu w odniesieniu do celu ochrony rezerwatu przyrody oraz celów działań ochronnych siedlisk przyrodniczych będących celem ochrony obszaru Natura 2000

Lp.

Rodzaj działań ochronnych/ monitoringowych

Zakresdziałań ochronnych /monitoringowych

Lokalizacja działań

1.

Mechaniczne zabezpieczenie rokujących nalotów cisowych palikami z możliwością zastosowania osłonek.

Warunkowe podejmowanie działań na początku okresu obowiązywania planu ochrony rezerwatu, przed przystąpieniem do dalszych zabiegów ochronnych. Zakres prac i ich źródła finansowania będą każdorazowo ustalane w trakcie wcześniej przeprowadzanych lustracji rezerwatu przez służby Nadleśnictwa oraz pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi.
Ewentualne dodatkowe zabiegi, prowadzone w oparciu o aktualne potrzeby, określane będą w trakcie lustracji rezerwatu przez służby Nadleśnictwa oraz pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi, nie rzadziej niż raz na 3-5 lat.

Cały obszar rezerwatu,
w tym przede wszystkim
oddz. 21 c.

2.

Wykaszanie ekspansywnych, silnie rosnących gatunków runa (szczególnie orlicy pospolitejPteridiumaquilinumi jeżynRubus sp.) z warstwy runa, w miejscach, gdzie występuje dobrze rokujące naturalne odnowienie cisa.

Warunkowe podejmowanie działań z zakresu ograniczania ekspansji gatunków ekspansywnych jeden raz w roku. Zakres prac i ich źródła finansowania będą każdorazowo ustalane w trakcie wcześniej przeprowadzanych lustracji rezerwatu przez służby Nadleśnictwa oraz pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi.
Ewentualne dodatkowe zabiegi, prowadzone w oparciu o aktualne potrzeby, określane będą w trakcie lustracji rezerwatu przez służby Nadleśnictwa oraz pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi, nie rzadziej niż raz na 3-5 lat.

Cały obszar rezerwatu,
w tym przede wszystkim
oddz. 21 c.

3.

Usuwanie okazów gatunków podszytowych, w miejscach, gdzie występuje dobrze rokujące naturalne odnowienie cisa głównie osikiPopulustremula.

Warunkowe podejmowanie działań z zakresu ograniczania ekspansji gatunków podszytowych prowadzone co cztery lata równolegle z zabiegiem wykaszania gatunków ekspansywnych. Zakres prac i ich źródła finansowania będą każdorazowo ustalane w trakcie wcześniej przeprowadzanych lustracji rezerwatu przez służby Nadleśnictwa oraz pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi.
Ewentualne dodatkowe zabiegi, prowadzone
w oparciu o aktualne potrzeby, określane będą
w trakcie lustracji rezerwatu przez służby Nadleśnictwa oraz pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi, nie rzadziej niż raz na 3-5 lat.

Cały obszar rezerwatu,
w tym przede wszystkim
oddz. 21 c.

4.

Usuwanie z drzewostanu okazów gatunków zacieniających cisa, głównie dębu czerwonegoQuercus rubrai osikiPopulustremula, w miejscach, gdzie występuje dobrze rokujące jego naturalne odnowienie.

Warunkowe podejmowanie działań z zakresu ograniczania ekspansji gatunków zacieniających prowadzone trzy razy w ciągu obowiązywania planu ochrony. Zakres prac i ich źródła finansowania będą każdorazowo ustalane w trakcie wcześniej przeprowadzanych lustracji rezerwatu przez służby Nadleśnictwa oraz pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi.
Ewentualne dodatkowe zabiegi, prowadzone
w oparciu o aktualne potrzeby, określane będą
w trakcie lustracji rezerwatu przez służby Nadleśnictwa oraz pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi, nie rzadziej niż raz na 3-5 lat.

Cały obszar rezerwatu,
w tym przede wszystkim
oddz. 21 c.

5.

Usunięcie gatunku obcego (sosny BanksaPinus banksiana) z warstwy drzewostanu.

Zabieg jednorazowy. Zakres prac i ich źródła finansowania zostaną ustalone w trakcie wcześniej przeprowadzonej lustracji rezerwatu przez służby Nadleśnictwa oraz pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi.
Ewentualne dodatkowe zabiegi, prowadzone
w oparciu o aktualne potrzeby, określane będą
w trakcie lustracji rezerwatu przez służby Nadleśnictwa oraz pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi, nie rzadziej niż raz na 3-5 lat.

oddz. 21 d

6.

Monitorowanie procesów naturalnych.

Lustracja rezerwatu nie rzadziej niż raz na 3-5 lat podsumowana sprawozdaniem.
Sporządzenie po upływie 10 lat od ustanowienia niniejszego planu, pełnego opracowania florystyczno-fitosocjologicznego, wraz z analizą zmian zaszłych w tym okresie w rezerwacie.
Podmiotem odpowiedzialnym za wykonanie prac jest Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska
w Łodzi.

Cały obszar rezerwatu.

7.

Monitoring siedlisk przyrodniczych: łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionoweSalicetum albae,Populetum albae,Alnenion glutinosa-incanae, olsy źródliskowe (91E0), będących przedmiotem ochrony obszaru mającego znaczenie dla Wspólnoty Cisy w Jasieniu PLH100018 oraz monitoringu realizacji celów działań ochronnych.

Powierzchnie badawcze zlokalizowane zgodnie z załącznikiem nr 3 i ich kontrola co 6 lat prowadzona wg aktualnie obowiązujących i opracowanych przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska wytycznych w zakresie prowadzenia państwowego monitoringu przyrody.
Sporządzenie po upływie 10 lat od ustanowienia niniejszego planu, pełnego opracowania florystyczno-fitosocjologicznego, wraz z analizą zmian zaszłych w tym okresie w siedliskach będących przedmiotem ochrony oraz określenie potrzeby przedłużenia planu zadań ochronnych na kolejne 10 lat lub wskazanie potrzeby sporządzenia planu ochrony.
Podmiotem odpowiedzialnym za wykonanie prac jest Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi.

Zgodnie z załącznikiem nr 3 do zarządzenia.

8.

Działania przeciwdziałające antropopresji.

Utrzymanie oznakowania rezerwatu poprzez prowadzenie bieżącej konserwacji istniejących oraz montowanie nowych tablic rezerwatowych i informacyjnych.

Cały obszar rezerwatu.


Celem opisanych powyżej działań ochronnych dla przedmiotu ochrony obszaru mającego znaczenie dla Wspólnoty Cisy w Jasieniu PLH100018 tj., dla siedliska: łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionoweSalicetum albae,Populetum albae,Alnenion glutinosa-incanae, olsy źródliskowe (91E0), jest przywrócenie jego stanu właściwego (FV).

Szczegółowy zakres prac podejmowanych w ramach ochrony czynnej oraz źródła finansowania będą każdorazowo ustalane w trakcie przeprowadzanych lustracji rezerwatu przez służby Nadleśnictwa oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi. Lustracje te, podsumowane sprawozdaniem, należy prowadzić nie rzadziej niż co 3-5 lat.

Działania przeciwdziałające antropopresji, o których mowa w powyższym załączniku, obejmujące w szczególności działania związane z oznakowaniem granic rezerwatu, poprzez umieszczenie tablic informujących należy podejmować w oparciu o aktualne potrzeby każdorazowo ustalane w trakcie wcześniej przeprowadzanych lustracji rezerwatu.

W ramach monitoringu siedlisk przyrodniczych łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionoweSalicetum albae,Populetum albae,Alnenion glutinosa-incanae, olsy źródliskowe (91E0), będącego przedmiotem ochrony obszaru Natura 2000 Cisy w Jasieniu PLH100018 wyznaczono jeden transekt w wydzieleniu 21 c wzdłuż cieku, którego brzegi zajmuje przedmiotowe zbiorowisko, o długości 200 m i szerokości 10 m, w obrębie którego należy wykonać 3 zdjęcia fitosocjologiczne o powierzchni po 100 m2każde. W ciągu jednego sezonu należy wykonać na każdej powierzchni co najmniej 1 kontrolę terenową w okresie 15 maj - 1 wrzesień. Badania należy powtarzać nie rzadziej niż co 6 lat. Podmiotem odpowiedzialnym za wykonanie prac jest Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi.

Ponieważ istnieje możliwość pojawienia się zagrożenia zaburzenia reżimu hydrologicznego
w rezerwacie przyrody "Jasień" i związanego z tym zagrożenia degradacji i zaniku siedlisk będących przedmiotem ochrony obszaru Natura 2000 Cisy w Jasieniu PLH100018 należy prowadzić monitorowanie skutków działalności wszystkich przedsięwzięć mogących wpływać na te przedmioty ochrony w oparciu o procedury oddziaływania przedsięwzięć na środowisko i obszary Natura 2000.


Załącznik Nr 3 do zarządzenia Nr 38/2013
Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi
z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody "Jasień"

Lokalizacja obszarów monitoringowych siedlisk będących przedmiotem ochrony obszaru mającego znaczenie dla Wspólnoty Cisy w Jasieniu PLH100018 - łęgów wierzbowych, topolowych, olszowych i jesionowychSalicetum albae, Populetum albae, Alnenion glutinosa-incanae, olsy źródliskowe (91E0)

infoRgrafika


Załącznik Nr 4 do zarządzenia Nr 38/2013
Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi
z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody "Jasień"

Mapa obszaru Natura 2000 oraz leżącego w jego granicach rezerwatu przyrody

infoRgrafika


Załącznik Nr 5 do zarządzenia Nr 38/2013
Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi
z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody "Jasień"

Opis granic obszaru Natura 2000, w granicach którego leży rezerwat przyrody

Lp.

X

Y

1

539801,90

348138,32

2

539816,47

348124,74

3

540010,32

348158,47

4

540016,80

348144,39

5

540038,83

348128,19

6

540052,30

348125,66

7

540066,13

348122,81

8

540131,17

348138,36

9

540191,51

348169,64

10

540199,35

348163,97

11

540211,49

348156,32

12

540204,78

348077,48

13

540204,22

348070,93

14

540198,57

348018,38

15

540198,26

348006,73

16

540197,91

348003,06

17

540197,05

347994,15

18

540193,46

347956,97

19

540191,81

347932,83

20

540204,97

347912,89

21

540171,65

347884,01

22

540079,93

347803,98

23

540058,81

347785,87

24

539971,90

347785,47

25

539926,33

347783,17

26

539851,60

347782,19

27

539802,96

347778,24

28

539797,96

347854,71

29

539791,46

347866,11

30

539789,45

347869,64

31

539788,44

347871,43

32

539762,71

347924,93

33

539755,13

347939,61

34

539735,93

347976,79

35

539695,48

348000,01

36

539643,84

348052,97

37

539545,17

348160,82

38

539546,08

348161,30

39

539684,26

348233,84

40

539723,78

348253,20

41

539724,75

348253,68

42

539795,41

348189,86

43

539795,62

348148,98

44

539801,90

348138,32

45

539694,98

348276,75

46

539714,09

348258,78

47

539567,47

348182,87

48

539540,88

348168,51

49

539533,44

348176,91

50

539515,89

348222,35

51

539500,48

348237,54

52

539497,61

348248,94

53

539507,40

348241,23

54

539546,40

348249,04

55

539547,16

348259,46

56

539540,66

348279,00

57

539546,66

348285,09

58

539557,09

348277,08

59

539584,19

348266,05

60

539605,39

348283,23

61

539629,10

348337,47

62

539694,98

348276,75


[1]) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2013 r. poz. 628.

[2]) obszaru mającego znaczenie dla Wspólnoty - zatwierdzonego decyzją Komisji Europejskiej z dnia 10 stycznia 2011 r.

[3]) w formie wektorowej warstwy informacyjnej, zgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 17 lutego 2010 r. w sprawie sporządzania projektu planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 (Dz. U. Nr 34 poz.186).

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00