Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Lubuskiego rok 2013 poz. 2705

Uchwała nr LIII/278/2013 Rady Miejskiej w Witnicy

z dnia 28 listopada 2013r.

w sprawie utworzenia Środowiskowego Domu Samopomocy w Witnicy

Na podstawie Na postawie art. 18 ust. 2. pkt 9 lit. h ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. z 2013 r. poz. 594), art. 18 ust. 1 pkt 5, art. 51 ust. 1,2,4 i art. 111 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tj. Dz. U. z 2013 r. poz. 182 ze zmianami), art. 1 ust. 1 i art. 9 ust. 2,4 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (tj. Dz. U. z 2011 r. Nr 231 poz. 1375 ze zmianami) oraz art. 11 ust.2, art. 12 ust. 1 pkt 2, art.132 ust. 2 pkt 6 lit. b ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tj. Dz. U. z 2013 r. poz. 885 ze zmianami) uchwala się, co następuje:

§ 1. Z dniem 1 stycznia 2014 roku tworzy się Środowiskowy Dom Samopomocy z siedzibą w Witnicy przy ul. Strzeleckiej 1, będący ośrodkiem wsparcia dziennego pobytu dla osób z zaburzeniami psychicznymi, w celu realizacji usług w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych, polegających na nauce, rozwijaniu lub podtrzymywaniu umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego i funkcjonowania w życiu społecznym dla osób z zaburzeniami psychicznymi i upośledzeniem umysłowym.

§ 2. Zadanie, o którym mowa w § 1, jest realizowane jako zadanie zlecone Gminie Witnica z zakresu administracji rządowej na podstawie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.

§ 3. 1. Środowiskowy Dom Samopomocy jest jednostką organizacyjną Gminy Witnica prowadzącą działalność finansową w formie jednostki budżetowej, na podstawie statutu stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

2. Załącznik nr 1 stanowi integralną część niniejszej uchwały.

§ 4. Strukturę organizacyjną oraz sposób funkcjonowania Środowiskowego Domu Samopomocy określa regulamin organizacyjny opracowany przez Kierownika jednostki i zatwierdzony przez Burmistrza Miasta i Gminy Witnica.

§ 5. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Witnica.

§ 6. Uchwała wchodzi w życie 1 stycznia 2014 r. i podlega ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego.

Przewodnicząca Rady


mgr Krystyna Sikorska


Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr LIII/278/2013
Rady Miejskiej w Witnicy
z dnia 28 listopada 2013 r.

STATUT ŚRODOWISKOWEGO DOMU SAMOPOMOCY W WITNICY

Rozdział 1.
Postanowienia ogólne

§ 1. Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób z zaburzeniami psychicznymi działa na podstawie obowiązującego prawa, a w szczególności w oparciu o następujące akty prawne:

1) ustawę z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (tekst jednolity: Dz. U. z 2011 r. Nr 231 poz. 1375 z późn. zm.);

2) ustawę z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r. poz. 182 z późn. zm.);

3) ustawę z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.);

4) ustawę z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r. poz. 885 z późn. zm.);

5) ustawę z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r. poz. 330 z późn. zm.);

6) ustawę z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2008 r. Nr 223 poz.1458 z późn. zm.);

7) rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 9 grudnia 2010 r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy (Dz. U. z 2010 r. Nr 238, poz. 1586);

8) akty zawierające przepisy wykonawcze wydawane na podstawie powyższych ustaw;

9) niniejszy statut.

§ 2. Środowiskowy Dom Samopomocy, zwany dalej w skrócie ŚDS, jest wyodrębnioną jednostką organizacyjną Gminy Witnica, działającą jako jednostka budżetowa.

§ 3. Działalność ŚDS finansowana jest ze środków przeznaczonych na realizację zadań zleconych z zakresu administracji rządowej, przekazywanych przez Wojewodę Lubuskiego.

§ 4. Siedzibą ŚDS jest budynek przy ul. Strzeleckiej 1 w Witnicy, będący własnością Gminy Witnica.

§ 5. 1. ŚDS świadczy usługi na rzecz mieszkańców z terenu Gminy Witnica zgodnie z delegacją zawartą w art. 51a ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.

2. Uczestnikami zajęć mogą być również mieszkańcy ościennych gmin, jeżeli ŚDS dysponuje wolnymi miejscami oraz zostało zawarte porozumienie na realizację zadania publicznego pomiędzy odpowiednimi organami jednostek samorządu terytorialnego w tym, organu właściwego dla miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o przyjęcie do placówki.

§ 6. Decyzję o skierowaniu do ŚDS i odpłatności za usługi wydaje Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Witnicy.

§ 7. 1. ŚDS jest ośrodkiem wsparcia dziennego pobytu dla osób z zaburzeniami psychicznymi tj. przewlekle psychicznie chorych (typ A), upośledzonych umysłowo (typ B).

2. Środowiskowy Dom Samopomocy świadczy usługi w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych, polegających na nauce, rozwijaniu lub podtrzymywaniu umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego i funkcjonowania w życiu społecznym.

3. Pobyt w ŚDS następuje za zgodą osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego.

4. ŚDS jest przeznaczony docelowo dla 40 podopiecznych.

Rozdział 2.
Cel i przedmiot działania

§ 8. ŚDS w Witnicy jest placówką pobytu dziennego dla osób dorosłych, niepełnosprawnych z zaburzeniami psychicznymi.

§ 9. W ŚDS przebywają osoby od poniedziałku do piątku. Godziny pracy ŚDS określa regulamin organizacyjny.

§ 10. ŚDS zapewnia uczestnikom niezbędne usługi:

1) trening funkcjonowania w codziennym życiu, w tym: trening dbałości o wygląd zewnętrzny, trening nauki higieny, trening kulinarny, trening umiejętności praktycznych, trening gospodarowania własnymi środkami finansowymi;

2) trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, w tym: kształtowanie pozytywnych relacji uczestnika z osobami bliskimi, sąsiadami, z innymi osobami w czasie zakupów, w środkach komunikacji publicznej, w urzędach, w instytucjach kultury;

3) trening umiejętności spędzania czasu wolnego, w tym: rozwijanie zainteresowań literaturą, audycjami radiowymi, telewizyjnymi, Internetem, udział w spotkaniach towarzyskich i kulturalnych;

4) poradnictwo psychologiczne;

5) pomoc w załatwianiu spraw urzędowych;

6) pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych, w tym uzgadnianie i pilnowanie terminów wizyt u lekarza, pomoc w zakupie leków, pomoc w dotarciu do jednostek ochrony zdrowia;

7) niezbędną opiekę;

8) terapię ruchową, w tym: zajęcia sportowe, turystykę i rekreację;

9) wyżywienie uczestników w formie gorącego posiłku;

10) inne formy postępowania przygotowujące do uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej lub podjęcia zatrudnienia, w tym w warunkach pracy chronionej na przystosowanym stanowisku pracy.

§ 11. Celem ŚDS jest:

1) organizowanie całokształtu spraw zmierzających do realizacji usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych;

2) kształtowanie wobec uczestników właściwych postaw społecznych a zwłaszcza zrozumienia, tolerancji, życzliwości, przeciwdziałaniu ich dyskryminacji;

3) ochrona godności osobistej i poczucia intymności uczestników;

4) dbanie o bezpieczne i higieniczne warunki pobytu;

5) zapewnienie opieki pielęgniarskiej;

6) prowadzenie zajęć z zakresu terapii zajęciowej;

7) prowadzenie profilaktyki w zakresie zdrowia psychicznego i somatycznego;

8) świadczenie odpłatnie usług rehabilitacyjnych indywidualnych i grupowych skierowanych do społeczności lokalnej i innych.

§ 12. ŚDS współpracuje z rodzinami (opiekunami) uczestników, placówkami służby zdrowia, organami administracji rządowej i samorządowej oraz organizacjami społecznymi, charytatywnymi i wyznaniowymi.

Rozdział 3.
Zarządzanie i organizacja Środowiskowego Domu Samopomocy

§ 13. 1. Działalnością ŚDS kieruje Kierownik, który wykonuje swoje zadania zgodnie z postanowieniami niniejszego Statutu, zakresem obowiązków oraz upoważnień nadanych przez Burmistrza.

2. Kierownik jest organem zarządzającym ŚDS i odpowiada za jego gospodarkę finansową.

3. Kierownik jest przełożonym wszystkich pracowników zatrudnionych w ŚDS i wykonuje w stosunku do nich zadania pracodawcy.

4. Kierownik składa za ŚDS oświadczenia woli oraz reprezentuje go na zewnątrz.

5. Kierownika powołuje i odwołuje Burmistrz Miasta i Gminy Witnica.

6. Burmistrz zawiera z Kierownikiem umowę o pracę na czas określony - na okres 4 lat.

7. Wyłonienie kandydata na stanowisko Kierownika ŚDS następuje w postępowaniu konkursowym. O przeprowadzeniu konkursu decyduje Burmistrz. Regulamin konkursu ustala Burmistrz .

8. Burmistrz wykonuje wobec Kierownika SDŚ czynności z zakresu prawa pracy oraz jest jego zwierzchnikiem służbowym.

9. Postanowienie ustępu 7 nie mają zastosowania przy zatrudnianiu pierwszego Kierownika ŚDS, któremu powierzenie obowiązków następuje na podstawie art. 23 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2008 r. Nr 223, poz. 1458 ze zmianami).

Rozdział 4.
Gospodarka finansowa

§ 14. 1. ŚDS jest jednostką sektora finansów publicznych, prowadzi gospodarkę finansową jako jednostka budżetowa Gminy Witnica, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o finansach publicznych.

2. Gospodarka finansowa ŚDS prowadzona jest w oparciu o roczny plan finansowy, obejmujący planowane w danym roku budżetowym dochody i wydatki.

3. Podstawą sporządzania planu finansowego, o którym mowa w ust. 2 jest wysokość środków finansowych przewidzianych na działalność ŚDS w danym roku budżetowym, określana w uchwale budżetowej Rady Miejskiej w Witnicy.

4. ŚDS posiada wyodrębniony rachunek bankowy.

§ 15. 1. Dokumentację księgową oraz kadrową ŚDS prowadzi Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Witnicy. Dokumentacje pracownicza i księgowa prowadzone są odrębnie dla każdej jednostki.

2. Koszty obsługi ŚDS obciążają Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

3. Dokumentacja ŚDS przechowywana jest w Miejsko - Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Witnicy, w komórce organizacyjnej odpowiedzialnej za prowadzenie księgowości i kadr.

4. Kierownik ŚDS oraz Kierownik Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w pisemnie zawartej umowie określają szczegółowe zasady wykonywania zadań, o której mowa w ustępie 1.

Rozdział 5.
Postanowienia końcowe

§ 16. Zmiany niniejszego Statutu mogą być dokonywane w trybie właściwym dla jego uchwalenia.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00