Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Lubuskiego rok 2013 poz. 2567

Uchwała nr XXXVII/222/13 Rady Gminy Szczaniec

z dnia 27 listopada 2013r.

w sprawie uchwalenia rocznego programu wspólpracy Gminy Szczaniec z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie w 2014 r

Na podstawie art. 5a ust. l i ust. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jednolity Dz. U. z 2010 r. Nr 234 poz. 1536 ze zm.: Dz. U. z 2011 r. Nr 112 poz. 654, Nr 149 poz. 887, Nr 205 poz. 1211, Nr 208 poz. 1241, Nr 209 poz. 1244, Nr 232, poz.1378), po przeprowadzonych konsultacjach, uchwala się, co następuje :

§ 1. 1Doceniając to, że istotną cechą społeczeństwa demokratycznego, elementem spajającym i aktywizującym społeczność lokalną jest aktywna działalność organizacji pozarządowych oraz realizując zadania, o których mowa w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie uchwala się program współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

2. Program reguluje współpracę pomiędzy Gminą Szczaniec a organizacjami pozarządowymi i podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, określając cele, priorytety i zasady tej współpracy. Pozwoli on na wspieranie przez gminę działalności tych organizacji i podmiotów oraz skuteczną realizację przez nie zadań publicznych na rzecz społeczności lokalnej.

§ 2. Ilekroć w uchwale jest mowa o:

1. ustawie - należy rozumieć ustawę z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jednolity Dz. U. z 2010 r. Nr 234 poz. 1536 późn. zm.)

2. celach priorytetowych - należy przez to rozumieć wybrane zadania z zakresu zadań własnych gminy, określone corocznie w programie współpracy, celem powierzenia poprzez konkurs - do realizacji organizacjom pozarządowym i podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego,

3. konkursie - należy przez to rozumieć konkurs na realizację zadań publicznych gminy dotowaną z budżetu Gminy Szczaniec;

4. "organizacji" - należy rozumieć organizacje pozarządowe oraz podmioty o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jednolity Dz. U. z 2010 r. Nr 234 poz. 1536 z późn. zm.)

§ 3. 1. Celem głównym programu współpracy z "organizacjami" w 2014 roku jest efektywne wykorzystanie społecznej aktywności w zaspokajaniu zbiorowych potrzeb mieszkańców Gminy Szczaniec.

2. Cele szczegółowe realizacji współpracy:

1) zaangażowanie jak największej liczby osób z terenu gminy do czynnego udziału w życiu społecznym;

2) pobudzenie do działania osób wykluczonych społecznie;

3) nawiązywanie kontaktów międzynarodowych;

4) efektywniejsza realizacja zadań publicznych poprzez zlecanie "organizacjom" na zasadach określonych w ustawie;

5) ściślejsza współpraca z "organizacjami" poprzez wspólne informowanie i konsultacje projektów uchwał w sprawach dotyczących działań tych "organizacji";

6) eliminacja nierówności społecznych;

7) pomoc dla osób wymagających stałej opieki profilaktycznej z zakresu pomocy społecznej;

8) tworzenie warunków sprzyjających do rozwoju kultury fizycznej na terenie Gminy Szczaniec

9) rozwój nauki i kultury na terenie Gminy Szczaniec;

10) ochrona środowiska naturalnego;

11) zmniejszenie kosztów realizacji zadań publicznych poprzez bardziej efektywniejsze działania
3.Cele o których mowa w ust. l i 2 będą realizowane w szczególności poprzez :

a) określenie kierunków realizacji zadań publicznych,

b) zapewnienie udziału "organizacji" w realizacji zadań publicznych,

c) wykorzystanie potencjału i możliwości "organizacji",

d) zwiększenie ilości świadczonych usług publicznych oraz podniesienie ich standardu,

e) obniżenie kosztów realizacji zadań publicznych w wyniku wykorzystania bezpłatnej pomocy wolontariuszy,

f) zabezpieczenie w budżecie Gminy Szczaniec środków finansowych umożliwiających pełne i terminowe wykonywanie zadań.

§ 4. W realizacji programu uczestniczą:

1) Rada Gminy Szczaniec i jej Komisje - w zakresie uchwalenia rocznego programu współpracy z "organizacjami", utrzymywania kontaktów z liderami "organizacji" (zapraszanie na posiedzenia Komisji stosownie do omawianych spraw),

2) Wójt Gminy Szczaniec - w zakresie wyznaczenia pracownika do współpracy z "organizacjami", powołania komisji konkursowej do przeprowadzenia konkursu ofert na realizację zadań zleconych przez gminę "organizacjom", realizacji polityki społecznej i finansowej gminy wytyczonej przez Radę Gminy Szczaniec, dysponowania środkami zaplanowanymi w budżecie gminy na współpracę z "organizacjami", zgodnie z obowiązującymi przepisami.

3) Komisja Konkursowa w zakresie opiniowania złożonych ofert.

§ 5. Zakres przedmiotowy współpracy Gminy Szczaniec z "organizacjami" prowadzącymi, odpowiednio do terytorium działania organów gminy, działalność pożytku publicznego obejmuje realizację zadań publicznych określonych w art. 4 ustawy w zakresie odpowiadającym zadaniom gminy.

§ 6. 1. Ustala się na rok 2014 następujące zadania priorytetowe Gminy Szczaniec, które mogą być zlecone do realizacji "organizacjom" między innymi:

1) upowszechniania kultury i tradycji

2) wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu:

a) sportowe szkolenie dzieci i młodzieży

b) tworzenie możliwości uczestnictwa w imprezach sportowych,

c) organizowanie zgrupowań sportowych

d) wspieranie działań na rzecz rozwoju fizycznego mieszkańców Gminy,

e) wspieranie działań na rzecz upowszechniania wiedzy na temat kultury fizycznej w Gminie,

2. Wysokość środków finansowych planowanych na realizację zadań publicznych ujętych w programie współpracy z "organizacjami" na rok 2014wynosi 50.000 zł.W razie nie wykorzystania środków finansowych przeznaczonych na realizację poszczególnych zadań priorytetowych, dopuszcza się możliwość przenoszenia, w roku budżetowym, niewykorzystanych środków w ramach pozostałych priorytetów.

3. Przenoszenie niewykorzystanych środków budżetowych dokonywane będzie wyłącznie na
podstawie kwot przeznaczonych w budżecie na dotacje i tylko w zakresie upoważnienia
organu wykonawczego, do dokonywania wydatków i na podstawie upoważnienia do zmian
przez organ stanowiący.

§ 7. Program współpracy Gminy Szczaniec z organizacjami pozarządowymi obowiązujeod 01 stycznia 2014 roku do 31 grudnia 2014 r.

§ 8. 1. Finansowe formy współpracy z "organizacjami"

1) Gmina Szczaniec zleca realizację zadań publicznych w formie:

a) wspierania realizacji zadań publicznych,

b) powierzania realizacji zadań publicznych.

2) Zlecanie "organizacjom" realizację zadań publicznych odbywa się w trybie otwartego konkursu ofert, chyba że przepisy odrębne przewidują inny tryb zlecania.

2. Pozafinansowe formy współpracy Gminy Szczaniec z "organizacjami" to:

1) wsparcie merytoryczne i infrastrukturalne "organizacji"

2) przekazywanie informacji o realizacji zadań publicznych,

3) prowadzenie elektronicznej bazy danych "organizacji"

4) konsultowanie dokumentów strategicznych i uchwał Rady Gminy dotyczących działalności statutowej "organizacji", zgodnie z obowiązującymi przepisami,

5) podejmowanie inicjatyw integrujących "organizacje" wokół zadań ważnych dla lokalnego środowiska,

6) wzajemnie informowanie się o planowanych kierunkach działalności i współdziałaniu w celu zharmonizowania tych kierunków,

7) inicjowanie lub współorganizowanie szkoleń dotyczących między innymi pozyskiwania środków z funduszy Unii Europejskiej,

8) prowadzenie działalności doradczej związanej z funkcjonowaniem "organizacji"

3. Otwarte konkursy, o których mowa w § 8 ust. l pkt. 2 ofert są ogłaszane i przeprowadzane w oparciu o przepisy ustawy i wydane na jej podstawie przepisy wykonawcze oraz kompetencje właściwego organu gminy.

4. W celu zaopiniowania złożonych ofert na realizację zadań publicznych w ramach konkursów ofert Wójt Gminy powołuje komisję konkursową.

1) Komisja Konkursowa jest powołana w zakresie sprawdzenia pod względem formalnym merytorycznym i dokonania oceny oraz określenia wysokości dofinansowania najkorzystniejszych ofert zgłoszonych przez podmioty prowadzące działalność społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

2) Komisja Konkursowa składa się z pięciu osób, trzech przedstawicieli wskazanych przez Wójta Gminy oraz dwóch osób wskazanych przez "organizację" nie biorące udziału w konkursie.

3) Komisja może powołać osobę z głosem doradczym posiadającą specjalistyczną wiedzę z zakresu rozpatrywanego w ramach konkursu ofert zadania publicznego.

4) Do członków komisji konkursowej biorących udział w opiniowaniu ofert stosuje się przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. (Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2013r. poz. 267) dotyczące wyłączenia pracownika.

5) W ocenie oferty złożonej w konkursie, nie może brać udziału osoba, której powiązania ze składającym ją podmiotem mogą budzić zastrzeżenia co do jej bezstronności.

6) Każdy członek komisji konkursowej podpisuje oświadczenie o bezstronności.

7) W przypadku stwierdzenia istnienia powiązań, o których mowa w pkt. 5, członek komisji zostaje wyłączony z oceny oferty podmiotu, z którym powiązanie występuje.

8) Komisja obraduje zawsze w składzie, co najmniej 3 osób należących do składu Komisji.

9) Posiedzeniom Komisji przewodniczy Przewodniczący Komisji, a w przypadku jego nieobecności osoba upoważniona przez Przewodniczącego.

10) Przewodniczącego komisji wybierają członkowie komisji poprzez głosowanie.

11) Terminy i miejsce zebrań Komisji ustalane będą przez Przewodniczącego Komisji.

12) Komisja w pierwszej kolejności sprawdza oferty pod względem formalnym.

13) Komisja sprawdza oferty także pod względem ich zgodności z zakresem zadań określonych w ogłoszeniu otwartego konkursu ofert na zadania publiczne na rok 2014 r. Oferty niezgodne z tym zakresem zostają odrzucone.

14) Członkowie komisji przy ocenie poszczególnych ofert pod względem merytorycznym stosują następujące kryteria ocen:

a) merytoryczna wartość oferty (zgodność z potrzebami społecznymi, innowacyjność, sposób przygotowania)

b) możliwość realizacji zadania przez organizację (kwalifikacje, uprawnienia , doświadczenie realizatorów, wyposażenie rzeczowe niezbędne do wykonywania zadania, charakter wcześniejszych kontaktów w ramach realizacji zadań publicznych

15) Ocena danej oferty jest ważna, o ile została oceniona przez przynajmniej 3 osoby z komisji.

16) Komisja na podstawie informacji zawartych w ofercie może zaproponować kwotę
dofinansowania, a także wskazać pozycje wymienione w budżecie projektu, które
zostaną objęte dofinansowaniem.

17) Komisja zastrzega sobie prawo do zapraszania przedstawicieli reprezentujących oferentów w celu składania wyjaśnień dotyczących oferty.

18) Komisja dokonuje wyboru najlepszej oferty

19) Komisja może dokonać wyboru więcej niż jednej oferty

20) Oferty niekompletne nie będą rozpatrywane przez Komisję.

21) Przewodniczący Komisji sporządza z posiedzenia Komisji zbiorczy protokół.

5. "Organizacje" z własnej inicjatywy mogą złożyć ofertę realizacji zadań publicznych, tak że tych, które są realizowane dotychczas w inny sposób, np. przez organy administracji publicznej. Przy rozpatrzeniu takiej oferty stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

§ 9. 1. Tryb postępowania o udzielenie dotacji, sposób jej rozliczania oraz sposób kontroli wykonania zleconego zadania określa ustawa oraz wydane na jej podstawie rozporządzenie.

2. Wysokość środków finansowych planowanych na realizację zadań publicznych ujętych w niniejszym programie określa uchwała budżetowa Rady Gminy Szczaniec na 2014.

3. "Organizacja", w okresie otrzymywania dotacji, jest zobowiązana do zamieszczenia w swoich materiałach informacyjnych zapisu o finansowaniu lub dofinansowaniu zadania przez Gminę Szczaniec.

§ 10. 1 Miernikami efektywności realizacji Programu w danym roku będą informacje dotyczące w szczególności:

1) liczby ogłoszonych otwartych konkursów ofert;

2) liczby ofert, które wpłynęły od "organizacji";

3) liczby umów zawartych z "organizacjami" na realizację zadań publicznych w ramach środków finansowych przekazanych organizacjom przez Gminę Szczaniec;

4) wysokości środków finansowych przeznaczonych z budżetu Gminy Szczaniec na realizację zadań publicznych przez organizacje;

5) liczby osób, które były adresatami (beneficjentami) działań publicznych realizowanych przez "organizacje";

6) liczby wspólnych przedsięwzięć podejmowanych przez organizacje pozarządowe i Gminę Szczaniec;

7) stopnia zgodności realizowanych przez organizacje zadań publicznych z priorytetami przyjętymi w Programie.

2. Wójt Gminy, nie później niż do dnia 30 kwietnia 2015 r. przedłoży Radzie Gminy sprawozdanie z realizacji Programu .

3. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 3, zostanie upublicznione na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Szczaniec.

§ 11. 1. Prace nad przygotowaniem Programu zostały zainicjowane i przeprowadzone przez Urząd Gminy Szczaniec.

2. Przygotowanie Programu objęło realizację w zaplanowanych terminach następujących działań:

1) zebranie propozycji do projektu Programu zgłaszanych przez organizacje pozarządowe;

2) przygotowanie przez właściwe merytorycznie komórki organizacyjne Urzędu informacji na temat wysokości planowanych środków finansowych przeznaczonych na realizację zadań publicznych przez "organizacje" oraz priorytetów w realizacji zadań publicznych;

3) rozpatrzenie opinii i uwag złożonych przez "organizacje";

4) opracowanie projektu Programu z uwzględnieniem opinii i uwag uzyskanych od organizacji;

5) skierowanie projektu Programu do konsultacji;

6) rozpatrzenie opinii i uwag złożonych przez "organizacji" podczas konsultacji;

7) przedłożenie na posiedzeniu Rady Gminy Szczaniec projektu uchwały w sprawie przyjęcia Programu.

§ 12. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Szczaniec.

§ 13. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego.

Przewodnicząca Rady Gminy


Wiesława Sieńkowska

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00