Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Lubuskiego rok 2013 poz. 74

Uchwała nr XVIII/154/2012 Rady Miejskiej w Bytomiu Odrzańskim

z dnia 14 grudnia 2012r.

w sprawie szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, odraczania spłaty lub rozkładania na raty, warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazania organów uprawnionych do udzielania ulg

w sprawie szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, odraczania spłaty lub rozkładania na raty, warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazania organów uprawnionych do udzielania ulg

Na podstawie art.59 ust.1,2,3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 157, poz.1240 ze zm.) oraz art.18 ust. 2 pkt 15, art.40 ust. 1, art.41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 roku Nr 142, poz.1591 ze zm.)

uchwala się, co następuje:

§ 1. Uchwała określa zasady, sposób i tryb umarzania należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny Gminy Bytom Odrzański i jednostek organizacyjnych oraz udzielania innych ulg w spłacie tych należności, warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczna, a także organy do tego uprawnione.

§ 2. 1. Należności pieniężne, mogą zostać umorzone w całości lub części w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym.

2. Umorzenie należności pieniężnej, za którą odpowiada więcej niż jeden dłużnik, może nastąpić, gdy okoliczności uzasadniające umorzenie zachodzą wobec wszystkich dłużników.

3. Umorzenie należności powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona należność główna.

§ 3. 1. W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym można odroczyć termin zapłaty całości lub części należności pieniężnych, a także rozłożyć na raty płatność całości lub części należności.

2. Jeżeli dłużnik nie spłaci należności pieniężnej w odroczonym terminie płatności - należność pieniężna staje się natychmiast wymagalna wraz z odsetkami za opóźnienie należnymi od pierwotnego terminu wymagalności.

3. Jeżeli dłużnik nie spłaci którejkolwiek z rat - niespłacona należność pieniężna staje się natychmiast wymagalna w całości wraz z odsetkami za opóźnienie należnymi od pierwotnego terminu wymagalności.

§ 4. 1. Udzielanie ulg, o których mowa w § 2 i § 3 następuje na wniosek dłużnika.

2. Wniosek o umorzenie, odroczenie lub rozłożenie na raty spłaty należności pieniężnych przypadających Gminie Bytom Odrzański lub jej jednostkom organizacyjnym wraz z dokumentami na jego uzasadnienie, dłużnik składa na piśmie.

3. Wniosek powinien zawierać informacje dotyczące wystąpienia przesłanek uzasadniających udzielenie ulgi w szczególności opis aktualnej sytuacji finansowej, rodzinnej i majątkowej dłużnika będącego osobą fizyczną lub sytuację ekonomiczną dłużnika będącego osobą prawną.

4. W przypadku braków formalnych wniosku, organ wzywa dłużnika do jego uzupełnienia w terminie 14 dni od daty otrzymania zawiadomienia.

5. Nieuzupełnienie przez dłużnika wniosku w wyznaczonym terminie powoduje pozostawienie go bez rozpatrzenia.

§ 5. 1. Ulga w postaci umorzenia należności pieniężnych może być stosowana z urzędu w przypadku gdy:

1) osoba fizyczna - zmarła nie pozostawiając żadnego majątku albo pozostawiła majątek niepodlegający egzekucji na podstawie odrębnych przepisów, albo pozostawiła przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty 6.000,00 zł.

2) osoba prawna - została wykreślona z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by wyegzekwować należność, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie;

3) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne;

4) jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej uległa likwidacji;

5) zachodzi ważny interes dłużnika lub interes publiczny.

2. Umorzenie należności z urzędu w przypadku określonym w pkt 1,2,4 następuje w formie jednostronnego oświadczenia woli.

§ 6. Umorzenie należności pieniężnych oraz odroczenie terminu spłaty całości lub części należności albo rozłożenie płatności całości lub części należności na raty następuje, w formie pisemnej, na podstawie przepisów prawa cywilnego.

§ 7. Do udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych przysługujących jednostkom uprawnieni są: Burmistrz Bytomia Odrzańskiego i kierownicy jednostek organizacyjnych.

1) kierownicy jednostek organizacyjnych mogą samodzielnie udzielać ulg w spłacie należności, jeżeli kwota należności nie przekracza jednorazowo 1.000,00 zł;

2) Burmistrz Bytomia Odrzańskiego, jeżeli kwota należności nie przekracza kwoty 4.000,00 zł;

3) Burmistrz Bytomia Odrzańskiego po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Miejskiej, jeżeli kwota należności wynosi powyżej 4.000,00 zł.

§ 8. 1. Umarzanie, odraczanie terminu lub rozkładanie na raty należności pieniężnych, na podstawie § 2 ust. 1 oraz § 3 ust. 1 dokonywane na wniosek przedsiębiorcy, a także umarzanie należności pieniężnych przedsiębiorców na podstawie § 5 ust. 1 pkt 5 ma charakter pomocy de minimis i następuje zgodnie z przepisami Rozporządzenia Komisji (WE) nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie zastosowania art. 87 i art. 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 379 z 28.12.2006 r.).

2. Przedsiębiorca może uzyskać pomoc, o której mowa w ust. 1, jeżeli wartość tej pomocy brutto łącznie z wartością innej pomocy de minimis otrzymanej przez tego przedsiębiorcę w okresie bieżącego roku podatkowego stosowanego przez przedsiębiorcę do celów podatkowych i dwóch poprzedzających go lat podatkowych, nie przekracza kwoty stanowiącej równowartość 200 tys. euro.

3. Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w sektorze transportu drogowego może uzyskać pomoc, o której mowa w ust. 1, jeżeli wartość tej pomocy brutto łącznie z wartością innej pomocy de minimis otrzymanej przez tego przedsiębiorcę w okresie bieżącego roku podatkowego stosowanego przez przedsiębiorcę do celów podatkowych i dwóch poprzedzających go lat podatkowych nie przekracza kwoty stanowiącej równowartość 100 tys. euro.

4. Przedsiębiorca nie może uzyskać pomocy, o której mowa w ust. 1, jeżeli otrzymał pomoc publiczną w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, a łączną wartość pomocy spowodowałaby przekroczenie dopuszczalnej intensywności pomocy.

5. Badanie dopuszczalności pomocy de minimis udzielanej na podstawie niniejszej uchwały nastąpi po dokładnym wyjaśnieniu stanu faktycznego i stwierdzeniu istnienia okoliczności wskazanych w § 2 ust.1 oraz § 3 ust.1 uchwały, uzasadniających umorzenie lub udzielenie ulgi w spłacie należności, zgodnie z § 4 uchwały.

6. Przedsiębiorca ubiegający się o pomoc de minimis na podstawie niniejszej uchwały dołącza do wniosku informacje zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. Nr 53, poz.311), a także:

1) potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego lub zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej;

2) wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis, jakie otrzymał w roku podatkowym stosowanym przez przedsiębiorcę do celów podatkowych, w którym ubiega się o pomoc oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat podatkowych albo oświadczenie o wielkości pomocy de minimis uzyskanej w tym okresie, względnie oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy.

3) inne uzupełniające informacje i dokumenty, na żądanie podmiotu udzielającego pomocy.

7. Pomoc de minimis może być udzielana na podstawie niniejszej uchwały do dnia 31 grudnia 2013 roku.

§ 9. Traci moc uchwała nr X/75/99 Rady Miejskiej w Bytomiu Odrzańskim z dnia 10 listopada 1999 roku w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności gminy i jednostek organizacyjnych gminy z tytułu należności pieniężnych do których nie stosuje się przepisów - Ordynacja podatkowa oraz udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności a także organów do tego uprawnionych.

§ 10. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Bytomia Odrzańskiego.

§ 11. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00