Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Lubuskiego rok 2012 poz. 2913

Uchwała nr XVIII/146/2012 Rady Miejskiej w Ośnie Lubuskim

z dnia 20 grudnia 2012r.

w sprawie wyboru ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 i art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 6 k ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 391) w zw. z art. 10 ust. 1 z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 152, poz. 897) Rada Miejska w Ośnie Lubuskim uchwala, co następuje:

§ 1. 1. Dokonuje się wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zgodnie z art. 6j ust. 1 pkt 1 ustawy o utrzymaniu czystosci i porządku w gminach tj. jako iloczyn ilości mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość oraz stawki opłaty, o której mowa w ust.2 lub ust.3 - w przypadku odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy.

2. Ustala się stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od 1 mieszkańca - w wysokości 14 zł miesięcznie.

3. Ustala się niższą stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny, od 1 mieszkańca - w wysokości 9 zł miesięcznie.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Ośna Lubuskiego.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego.

Przewodniczący Rady Miejskiej


Henryk Łapko


Uzasadnienie

W związku ze zmianą ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach t.j. (Dz. U. z 11 kwietnia 2012r. poz. 391) opracowany został projekt uchwały w sprawie metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, odbieranymi od właścicieli nieruchomości zamieszkałych. Zgodnie z art. 6c ust. 1 ww. ustawy, gminy obowiązane są objąć systemem gospodarowania odpadami komunalnymi jedynie nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zgodnie z treścią art. 6j ust.1 ww. ustawy, może stanowić iloczyn: 1) liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, albo 2) ilości zużytej wody z danej nieruchomości, albo 3) powierzchni lokalu mieszkalnego oraz stawki opłaty, która zostanie ustalona odrębną uchwałą. Na podstawie art. 6j ust.2 ww. ustawy, dopuszcza się również przyjęcie jednej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego. Zaproponowana w uchwale metoda ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, to iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość oraz stawki opłaty. Spośród wymienionych wariantów, metoda ta jest najbardziej zasadna, gdyż ilość powstających odpadów na nieruchomości zależna jest przede wszystkich od liczby zamieszkujących na niej osób. Metoda ustalenia opłaty w zależności od ilości zużytej wody jest niemożliwa do przyjęcia, ze względu na brak danych dotyczących zużycia wody przez wszystkich mieszkańców poszczególnych nieruchomości, wynikający z faktu, iż w gminie nie wszystkie nieruchomości są opomiarowane. Przyjęcie do ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wariantu umożliwiającego naliczanie opłaty na podstawie powierzchni lokalu mieszkalnego, a także od gospodarstwa domowego jest bezzasadny, gdyż oba te warianty nie odzwierciedlają liczby zamieszkujących tam osób, a w związku z tym faktycznie wytworzonych odpadów. Wobec powyższego, przyjęta w niniejszej uchwale metoda zależna od liczby mieszkańców nieruchomości jest najbardziej uzasadniona, ze względu na zbliżony wskaźnik wytwarzania odpadów komunalnych na mieszkańca. Zgodnie z wymogami ustawy stawka opłaty została zróżnicowana w zależności od faktu stosowania przez mieszkańców założeń selektywnej zbiórki odpadów. Wyższa stawka za gromadzenie odpadów komunalnych niezgodnie z obowiązkiem ich segregowania powinna wpłynąć pozytywnie na zmniejszenie ilości odpadów przekazywanych do składowania. Uchwała w sprawie metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi podstawę do przyjęcia dalszych uchwał, wymaganych do wprowadzenia nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. W związku z powyższym podjęcie przedmiotowej uchwały jest uzasadnione.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00