Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Lubuskiego rok 2012 poz. 2912

Uchwała nr XVIII/145/2012 Rady Miejskiej w Ośnie Lubuskim

z dnia 20 grudnia 2012r.

w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) art. 6 r ust.3 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 391) w zw. z art 10 ust. 1 z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 152, poz. 897), Rada Miejska w Ośnie Lubuskim uchwala, co następuje:

§ 1. Określa się szczegółowy sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych, położonych na terenie Gminy Ośno Lubuskie i zagospodarowania tych odpadów.

§ 2. W zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi z nieruchomości zamieszkałej będą odbierane następujące frakcje odpadów:

1. zmieszane odpady komunalne;

2. odpady komunalne zbierane w sposób selektywny z podziałem na:

a) papier,

b) szkło,

c) tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe,

d) odpady ulegające biodegradacji w tym odpady opakowaniowe,

e) odpady zielone;

3. odpady wielkogabarytowe - tylko w przypadku organizowania odbioru u źródła tzw. wystawki.

§ 3. Własciciel nieruchomości zamieszkałej w zamian za uiszczoną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi będzie mógł dostarczyć do Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych znajdującego się w Ośnie Lubuskim przy ul. Kolejowej 8 w Ośnie Lubuskim następujące frakcje odpadów:

1. przeterminowane leki, zużyte baterie i akumulatory, farby, rozpuszczalniki, oleje odpadowe, opakowania po środkach ochrony roślin, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, tekstylia, papier i tektura opakowaniowa i nieopakowaniowa, szkło opakowaniowe i nieopakowaniowe, tworzywa sztuczne, metale, opakowania wielomateriałowe, odpady budowlane i rozbiórkowe pochodzące z drobnych remontów, które nie wymagały uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia robót budowlanych.

§ 4. Przy dostarczaniu odpadów do Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych należy okazać się dokumentem potwierdzającym dokonanie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz Gminy Ośno Lubuskie.

§ 5. Do Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych można oddawać opakowania po środkach ochrony roślin, farby, rozpuszczalniki, które zawierają etykiety umożliwiające ich identyfikację.

§ 6. Operator ma obowiązek odebrać każdą ilość odpadów wymienionych w § 2, natomiast prowadzący Gminny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych ma obowiązek przyjąć każdą ilość odpadów wymienionych w § 3 wytworzonych na terenie nieruchomości zamieszkałej.

§ 7. Zmieszane odpady komunalne powinny być zbierane w urządzeniach określonych w regulaminie utrzymania czystości i porządku w Gminie Ośno Lubuskie.

§ 8. 1. Do pojemników i worków przeznaczonych do selektywnej zbiórki papieru i tektury opakowaniowej i nie opakowaniowej, oznaczonych kolorem niebieskim nie wolno wrzucać:

1) kalki technicznej, papieru termicznego i faksowego,

2) opakowań z zawartością np. żywnością, wapnem, cementem itp.,

3) prospektów, foliowanych i lakierowanych katalogów,

4) kartonów i tektury pokrytej folią aluminiową (np. opakowania typu tetra pak po mleku, napojach),

5) tłustego i zabrudzonego papieru (np. papierowe opakowania po maśle, margarynie, twarogu,),

6) tapet,

7) odpadów higienicznych (np. waciki, podpaski, pieluchy);

2. Do pojemników i worków przeznaczonych do selektywnej zbiórki szkła opakowaniowego i nie opakowaniowego, oznaczonych kolorem zielonym nie wolno wrzucać:

1) porcelany i ceramiki, doniczek,

2) żarówek, lamp neonowych, fluorescencyjnych i rtęciowych, reflektorów i izolatorów,

3) szkła stołowego, szkła okularowego, szkła żaroodpornego,

4) fajansu,

5) ekranów i lamp telewizyjnych,

6) luster,

7) szklanych opakowań farmaceutycznych i chemicznych z pozostałościami zawartości,

8) szkła budowlanego (szyby okienne, szkło zbrojone),

9) szyb samochodowych;

3. Do pojemników i worków przeznaczonych do selektywnej zbiórki tworzyw sztucznych, metali, opakowań wielomateriałowych, oznaczonych kolorem żółtym nie wolno wrzucać:

1) butelek po olejach spożywczych i samochodowych,

2) opakowań po olejach spożywczych czy silnikowych, smarach,

3) styropianu,

4) gumy,

5) butelek z jakąkolwiek zawartością,

6) puszek po farbach i baterii,

7) opakowań po aerozolach, lekach,

8) opakowań po środkach chwastobójczych i owadobójczych,

9) metali łączonych z innymi materiałami np. gumą.

§ 9. Przed wrzuceniem papieru do pojemnika należy usunąć wszystkie zszywki, klamerki czy inne elementy metalowe lub plastikowe.

§ 10. Do pojemników przeznaczonych na odpady ulegające biodegradacji w tym odpady opakowaniowe, oznaczonych kolorem brązowym nie można wrzucać mięsa i kości, ryb, sera, skórek owoców cytrusowych, części chorych roślin, chwastów, które zawiązały już nasiona lub rozmnażają się za pomocą podziemnych rozłogów, dużych, nierozdrobnionych gałęzi, popiołu z innych materiałów niż drewno, czasopism i katalogów z kolorowymi zdjęciami i drukiem.

§ 11. Do urządzeń na odpady zielone należy wrzucać odpady pochodzące z pielęgnacji i uprawy terenów zieleni.

§ 12. Odpady powstałe na nieruchomości zamieszkałej, posegregowane niezgodnie z zasadami zawartymi w § 7 - § 11 traktowane będą jako zmieszane odpady komunalne.

§ 13. Zmieszane odpady komunalne, wytwarzane na terenie nieruchomości zamieszkałej będą odbierane według następującej częstotliwości:

1. w zabudowie jednorodzinnej miejskiej - jeden raz w tygodniu,

2. w zabudowie wielorodzinnej miejskiej - jeden raz w tygodniu,

3. w zabudowie jednorodzinnej wiejskiej - raz na 2 tygodnie,

4. w zabudowie wielorodzinnej wiejskiej - raz na 2 tygodnie.

§ 14. Odpady zebrane selektywnie u źródła (papier, szkło, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe) odbierane są:

1. w zabudowie jednorodzinnej miejskiej i wiejskiej - raz w miesiącu,

2. w zabudowie wielorodzinnej miejskiej i wiejskiej- raz w miesiącu.

§ 15. Odpady ulegające biodegradacji w tym odpady opakowaniowe odbierane są:

1. w sezonie letnim tj. od IV do X - 1 raz w tygodniu,

2. w sezonie zimowym tj. od XI do III, - co dwa tygodnie.

§ 16. Odpady zielone z pielęgnacji ogrodów będą odbierane sezonowo od kwietnia do listopada w terminach ustalonych harmonogramem, podawanym mieszkańcom do wiadomości przez gminę w sposób zwyczajowo przyjęty, jednak nie rzadziej niż raz w tygodniu.

§ 17. Odpady wielkogabarytowe odbierane będą dodatkowo u źródła - zgodnie z harmonogramem wystawki, podanym mieszkańcom do wiadomości przez gminę w sposób zwyczajowo przyjęty.

§ 18. Przeterminowane leki można oddawać także do specjalistycznego pojemnika znajdującego się w Aptece "Avena" przy ul. Kopernika 22 B w Ośnie Lubuskim.

§ 19. Zużyte baterie i akumulatory można przekazać także do specjalistycznych pojemników znajdujących się w placówkach i miejscach wskazanych przez gminę mieszkańcom w sposób zwyczajowo przyjęty.

§ 20. Szczegółowe harmonogramy odbioru odpadów komunalnych (zmieszanych i segregowanych) od właścicieli nieruchomości z poszczególnych miejscowości zostaną udostępnione mieszkańcom przez gminę w sposób zwyczajowo przyjęty.

§ 21. W dniu odbioru odpadów komunalnych należy zapewnić łatwy dostęp do pojemników i worków dla pracowników operatora lub wystawić pojemniki i worki przed wejściem na teren nieruchomości.

§ 22. Odpady komunalne odebrane od właścicieli nieruchomości zamieszkałych będą zagospodarowane przez uprawnione podmioty, zgodnie z zasadami gospodarowania odpadami okreslonymi w ustawie z dnia 27 kwietnia 2001 roku o odpadach (t.j. Dz. U. 2010 nr 185 poz. 1243 ze zm.).

§ 23. Wszelkie uwagi oraz wnioski dotyczące świadczenia usługi przez operatora nalezy zgłaszać telefonicznie lub pisemnie do Zakładu Gospodarki Komunalnej zlokalizowanego przy ulicy 3 Maja 5 w Ośnie Lubuskim.

§ 24. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Ośna Lubuskiego.

§ 25. Uchwała wchodzi w życie po publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego z dniem 1 lipca 2013 roku.

Przewodniczący Rady Miejskiej


Henryk Łapko


Uzasadnienie

Na podstawie art. 6 c ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r., poz. 391 ze zm.) gminy są zobowiązane do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na których zamieszkują mieszkańcy. Art. 6 r ust. 3 znowelizowanej ustawy nakłada na gminy obowiązek podjęcia uchwały w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez własciciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W przedmiotowej uchwale znajdują się informacje na temat ilości odpadów komunalnych odbieranych od włascicieli nieruchomości, częstotliwości odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i sposób świadczenia usług przez gminny punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00