Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Lubuskiego rok 2012 poz. 2784

Uchwała nr XXXIII/247/2012 Rada Miejska w Szprotawie

z dnia 30 listopada 2012r.

w sprawie programu współpracy Gminy Szprotawa w 2013 roku z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 18 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 5a ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 234, poz. 1536 z późn. zm.) uchwala się Program współpracy Gminy Szprotawa z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2013.

§ 1. Przyjmuje się Program współpracy Gminy Szprotawa z działającymi na terenie gminy lub na rzecz jej mieszkańców:

1) organizacjami pozarządowymi,

2) osobami prawnymi i jednostkami organizacyjnymi działającymi na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego,

3) stowarzyszeniami jednostek samorządu terytorialnego,

4) spółdzielniami socjalnymi,

5) spółkami akcyjnymi, spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością i klubami sportowymi będącymi spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich członków, udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.

Rozdział 1.
Postanowienia ogólne

1. Gmina Szprotawa uznając, że jej celem jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb mieszkańców oraz w uznaniu roli aktywności obywatelskiej w rozwiązywaniu problemów społeczności lokalnej, deklaruje wolę kształtowania współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie oraz wyraża wolę realizacji swych zadań ustawowych w ścisłym działaniu z nimi.

2. Poprzez realizację Programu Gmina Szprotawa będzie współdziałać z sektorem pozarządowym, w oparciu o zasady: pomocniczości, suwerenności stron, partnerstwa, efektywności, uczciwej konkurencji i jawności, w sferze zadań publicznych wymienionych w art. 4 ust.1 ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie, o ile te zadania są zadaniami Gminy.

Rozdział 2.
Cele polityki Gminy wobec organizacji pozarządowych

1. Rada Miejska w Szprotawie przyjmuje, że realizacja niektórych zadań gminnych powinna dokonywać się poprzez współpracę z organizacjami pozarządowymi, które w związku z tym będą otrzymywały na ich realizację pomoc, w tym także finansową z gminnego budżetu.

2. Celem Programu na rok 2013 jest zwiększenie udziału organizacji pozarządowych i innych podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego, w życiu lokalnej społeczności, a także wprowadzenie jasnych i czytelnych rozwiązań prawnych ich współpracy z Gminą.

3. Cele Programu obejmują w szczególności:

1) realizację zadań publicznych określonych w art. 4 ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie,

2) kształtowanie lokalnego społeczeństwa obywatelskiego i wspomaganie rozwoju społeczności lokalnych, w tym:

a) organizowanie i wspieranie działań społecznych oraz inicjatyw obywatelskich na rzecz rozwoju Gminy Szprotawy i więzi lokalnych,

b) rozwijanie poczucia przynależności do społeczności lokalnej oraz promocję postaw obywatelskich i prospołecznych,

3) wzmocnienie pozycji organizacji pozarządowych i zapewnienie im równych szans w realizacji zadań publicznych przez powierzanie i wspieranie coraz większej ilości zadań, z jednoczesnym zapewnieniem odpowiednich środków finansowych na ich realizację,

4) podwyższenie efektywności działań kierowanych do mieszkańców gminy,

5) tworzenie systemowych rozwiązań dla ważnych problemów społecznych.

Rozdział 3.
Zakres i formy współpracy

1. Gmina Szprotawa współpracuje z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami w sferze zadań publicznych wymienionych w art. 4 ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, będące zadaniami własnymi gminy.

2. Współpraca ta może mieć charakter odpłatny i nieodpłatny.

3. Współpraca o charakterze odpłatnym polegająca na zlecaniu realizacji zadań publicznych może odbywać się w formach:

1) powierzania wykonania zadania publicznego wraz z udzieleniem dotacji na finansowanie jego realizacji,

2) wspierania takiego zadania wraz z udzieleniem dotacji na dofinansowanie jego realizacji.

4. Dotacje o których mowa w pkt. 3 nie mogą być wykorzystywane w szczególności na:

1) zadania i zakupy inwestycyjne,

2) zakup gruntów,

3) działalność gospodarczą, pokrycie kosztów utrzymania biura organizacji pozarządowej starającej się o przyznanie dotacji,

4) działalność polityczną.

5. Zlecanie realizacji zadań publicznych następuje w trybie otwartego konkursu ofert, chyba że przepisy odrębne przewidują inny tryb zlecania.

6. Zlecanie będzie się odbywało zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15.12.2010r. w sprawie wzoru oferty realizacji i ramowego wzoru umowy dotyczących realizacji zadania publicznego oraz wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania (Dz. U. z 2011r., Nr 6, poz. 25).

7. Organizacja pozarządowa lub inny podmiot wymieniony w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie może z własnej inicjatywy złożyć wniosek o realizację zadania publicznego, realizowanego dotychczas w inny sposób, a Burmistrz Szprotawy po rozpatrzeniu i stwierdzeniu jego celowości, w tym m.in. dostępności gminnych środków finansowych, informuje składającego wniosek o terminie ogłoszenia otwartego konkursu ofert.

8. Na wniosek organizacji pozarządowej lub innego podmiotu wymienionego w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie Burmistrz Szprotawy może zlecić, po uznaniu celowości wniosku, z pominięciem otwartego konkursu ofert, realizację zadania publicznego o charakterze lokalnym lub regionalnym, spełniającego łącznie następujące warunki: wysokość finansowania lub dofinansowania zadania publicznego nie przekracza 10.000 zł i zadanie publiczne ma być realizowane w okresie nie dłuższym niż 90 dni.

9. Współpraca o charakterze pozafinansowym może odbywać się w formach:

1) wzajemnego informowania się o planowanych kierunkach działalności,

2) konsultowania z organizacjami pozarządowymi projektów aktów normatywnych w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji, na zasadach określonych odrębną uchwałą Rady Miejskiej w Szprotawie,

1) konsultowania projektów aktów normatywnych, dotyczących sfery zadań publicznych, wymienionych w art. 4 ust.1 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, z Gminną Radą Działalności Pożytku Publicznego, w przypadku jej utworzenia przez Gminę Szprotawę w trybie ustawowym,

4) tworzenia wspólnych zespołów o charakterze doradczym i inicjatywnym, złożonych z przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli własnych organów administracji publicznej,

5) organizowania spotkań i szkoleń podnoszących jakość pracy organizacji pozarządowych w sferze realizacji zadań publicznych; pomoc doradczą organizacjom w pozyskiwaniu środków ze źródeł zewnętrznych; udzielanie rekomendacji organizacjom ubiegającym się o dofinansowanie zewnętrzne; promowania osiągnięć organizacji pozarządowych.

Rozdział 4.
Priorytetowe zadania publiczne

1. Zadaniami priorytetowymi w zakresie współpracy Gminy Szprotawa z organizacjami pozarządowymi w 2013 r. będą:

1) W zakresie ochrony i promocji zdrowia:

a) realizacja zadań Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przemocy w Rodzinie oraz Narkomanii.

2) W zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej :

a) dotowanie organizacji pozarządowych działających w zakresie upowszechniania kultury fizycznej,

3) W zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego:

a) edukacja kulturalna, skierowana w szczególności do dzieci, młodzieży i seniorów,

b) organizacja wydarzeń kulturalnych, a w szczególności: festiwali, koncertów, konkursów i innych wydarzeń

c) promocja gminy poprzez udział miejscowych artystów i zespołów w konkursach i imprezach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym,

d) propagowanie historii Szprotawy oraz patriotyzmu lokalnego,

e) wspieranie działań promujących kulturę mniejszości narodowych, religijnych i etnicznych na terenie gminy,

Rozdział 5.
Sposób tworzenia i realizacja programu, wysokość środków przeznaczonych na realizację programu.

1. Projekt uchwały w sprawie Programu współpracy Gminy Szprotawa z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2013 został przygotowany przez Burmistrza Szprotawy oraz poddany konsultacjom, na zasadach i w trybie odrębnej uchwały Rady Miejskiej w Szprotawie.

2. Program realizowany w roku budżetowym 2013 będzie finansowany ze środków własnych Gminy Szprotawy. Wysokość środków przeznaczonych na realizację programu wynosi:

1) w zakresie ochrony i promocji zdrowia - 210.000,00zł,

2) w zakresie wspierania i upowszechnia kultury fizycznej - 250.000,00zł,

3) w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego -7.500,00zł.

3. Bezpośrednimi realizatorami Programu będą, stosownie do zakresu realizowanych przez nie zadań, kierownicy wydziałów Urzędu Miejskiego w Szprotawie i jednostek podległych.

4. Informację o realizacji Programu Burmistrz Szprotawy przedłoży, przy sprawozdaniu z wykonania budżetu Gminy Szprotawy za 2013r.

Rozdział 6.
Ocena realizacji programu

1. Burmistrz Szprotawy dokonuje kontroli i oceny realizacji zadań zleconych organizacjom pozarządowym i innym podmiotom, na zasadach określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

2. Ocena realizacji programu dokonywana będzie między innymi na podstawie uzyskanych informacji, dotyczących w szczególności:

1) liczby organizacji pozarządowych podejmujących zadania publiczne na rzecz szprotawskiej wspólnoty samorządowej,

2) liczby osób zaangażowanych w realizację zadań publicznych (w tym wolontariuszy),

3) liczby osób, które były adresatami realizowanych zadań publicznych przez organizacje pozarządowe,

4) wysokości środków finansowych przeznaczonych z budżetu Gminy, na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe,

5) łącznej wysokości środków finansowych i pozafinansowych, zaangażowanych przez organizacje pozarządowe, w realizację zadań publicznych na rzecz mieszkańców Gminy.

Rozdział 7.
Powoływanie i zasady działania komisji konkursowych

1. Burmistrz Szprotawy ogłaszając zarządzeniem otwarty konkurs ofert na realizację zadań publicznych powołuje jednocześnie komisję konkursową, w składzie:

- 4 przedstawicieli Burmistrza Szprotawy, będących pracownikami wydziału lub jednostki realizującej konkurs oraz

- 1 przedstawiciela organizacji pozarządowej lub podmiotu wymienionego w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z zastrzeżeniem art. 15 ust. 2d w/w ustawy.

2. Co najmniej na 7 dni przed terminem ogłoszenia zarządzenia w sprawie otwartego konkursu ofert i powołania komisji konkursowych, Burmistrz Szprotawy zamieszcza na stronie internetowej www.szprotawa.pl, w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Szprotawie i na urzędowych tablicach, informację w sprawie zgłaszania przez organizacje i inne podmioty kandydatów do udziału w pracach komisji. Wyniki naboru zostają ogłoszone na stronie internetowej, w BIP oraz na tablicach ogłoszeń.

3. Pracami komisji kieruje Przewodniczący Komisji Konkursowej, którym jest wyznaczony przez Burmistrza Szprotawy pracownik wydziału lub jednostki realizującej konkurs.

4. Komisja analizuje złożone oferty w oparciu o przepisy ustawy, zapisy Programu i zarządzenia konkursowego.

5. Z prac komisji konkursowej sporządza się protokół, który zawiera w szczególności:

a) nazwę zadania ogłoszonego w zarządzeniu o konkursie,

b) oznaczenie miejsca i czasu przeprowadzenia konkursu,

c) liczbę ofert zgłoszonych w konkursie,

d) wskazanie liczby ofert spełniających i niespełniających warunki określone w ustawie, w niniejszym Programie i zarządzeniu konkursowym,

e) wskazanie ofert, na które proponuje się udzielenie dotacji, ze wskazaniem propozycji kwot dotacji,

f) imiona i nazwiska członków komisji konkursowej wraz z ich podpisami.

6. Po rozpatrzeniu i zaopiniowaniu ofert, komisja konkursowa przedstawia Burmistrzowi Szprotawy protokół wraz z wykazem organizacji i propozycjami kwot dotacji dla nich. Burmistrz Szprotawy podejmuje ostateczną decyzję w tej sprawie i umieszcza niezwłocznie ogłoszenie na www.szprotawa.pl , w BIP oraz na tablicach ogłoszeń.

7. Członkowie komisji konkursowej z tytułu prac w komisji nie otrzymują wynagrodzenia.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Szprotawy.

§ 3. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Szprotawie


Andrzej Skawiński

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00