Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Lubuskiego rok 2012 poz. 687

Rozstrzygnięcie nadzorcze nr NK-I.4131.72.2012.IWit Wojewody Lubuskiego

z dnia 20 marca 2012r.

Działając na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) stwierdzam nieważność uchwały Nr XIII/107/12 Rady Miejskiej w Jasieniu z dnia 9 lutego 2012r. w sprawie realizacji wieloletniego programu: "Pomoc państwa w zakresie dożywiania".

Uzasadnienie

Na sesji w dniu 9 lutego br. Rada Miejska w Jasieniu podjęła uchwałę Nr XIII/107/12 w sprawie realizacji wieloletniego programu: "Pomoc państwa w zakresie dożywiania". Uchwała została doręczona organowi nadzoru w dniu 20 lutego 2012 r. Po dokonaniu analizy prawnej uchwały organ nadzoru stwierdza, iż uchwała istotnie narusza prawo, tj. art.6 ust. 2 ustawy z dnia 29 grudnia 2005 r. o ustanowieniu programu wieloletniego "Pomoc państwa w zakresie dożywiania" (Dz. U. Nr 267, poz. 2259 ze zm.).

Zgodnie z art. 6 ust. 2 ww. ustawy rada gminy, w drodze uchwały, określa warunki odpłatności za pomoc w formie posiłku przyznaną odpłatnie osobom i rodzinom, o których mowa w art. 3 pkt 1 ustawy, jeżeli dochód osoby samotnie gospodarującej lub dochód na osobę w rodzinie przekracza kryterium, o którym mowa w art.5 ust. 1 albo 2. Podmiotami uprawnionymi do skorzystania z pomocy są: a/dzieci do 7 roku życia, b/ uczniowie do czasu ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej, c/osoby i rodziny znajdujące się w sytuacjach wymienionych w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593, z późn. zm), zwanej dalej "ustawą o pomocy społecznej", w szczególności osoby samotne, w podeszłym wieku, chore lub niepełnosprawne.

Upoważnienie ustawowe rady gminy, wynikające z dyspozycji ww. art. 6 ust. 2, skutkuje przyznaniem temu organowi jednostki samorządu terytorialnego jedynie uprawnienia do podejmowania uchwał zawierających w swej treści zapisy dotyczące określenia warunków odpłatności za pomoc w formie posiłku w przypadku przekroczenia przez dany krąg podmiotów wysokości kryterium dochodowego ustalonego przez ustawodawcę bądź radę gminy.

W toku badania legalności uchwały organ nadzoru stwierdził, iż przedmiotowy akt Rady Miejskiej w Jasieniu nie wypełnia ww. delegacji ustawowej. Z postanowień uchwały nie wynikają bowiem warunki, na jakich określone podmioty będą ponosiły odpłatność za pomoc w formie posiłku. Zamiast realizować delegację ustawową Rada w § 1 ograniczyła się jedynie do wskazania kto i gdzie przygotowywać będzie posiłki dla dzieci i uczniów, kto będzie ustalać ich koszt. Z kolei w § 3 mowa jest zupełnie o innych rodzajach pomocy niż pomoc udzielana w formie posiłku. Również zapisy § 4 uchwały nie przewidują wyczerpujących regulacji w ww.zakresie. Nie wiadomo np. w jakim terminie należy dokonać zwrotu wydatków, zaś postanowienia ust. 1 pkt c) nie są zrozumiałe. Pamiętać należy, iż przedmiotowa uchwała stanowi akt prawa miejscowego, skierowany do nieograniczonego kręgu adresatów. Jej postanowienia powinny być sformułowane precyzyjnie i nie mogą budzić wątpliwości interpretacyjnych. Niewypełnienie przez Radę delegacji ustawowej stanowi istotne naruszenie prawa i skutkuje stwierdzeniem nieważności uchwały w całości. Jednocześnie wskazać należy, iż wystarczającą podstawą do podjęcia przedmiotowej uchwały jest art. 6 ust. 2 ww. ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Pomoc państwa w zakresie dożywiania". Przywołane przez Radę przepisy ustawy o pomocy społecznej nie mają w tym przypadku zastosowania.

Mając na względzie powyższe, orzeczono jak na wstępie.

Pouczenie:

Od niniejszego rozstrzygnięcia służy prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wlkp. w terminie 30 dni od doręczenia rozstrzygnięcia za pośrednictwem Wojewody Lubuskiego.

Zgodnie z art. 92 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, stwierdzenie przez organ nadzoru nieważności uchwały organu gminy wstrzymuje jej wykonanie z mocy prawa w zakresie objętym stwierdzeniem nieważności, z dniem doręczenia rozstrzygnięcia nadzorczego.

z up. Wojewody Lubuskiego
Dyrektor Wydziału Nadzoru i Kontroli


Teresa Kaczmarek

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00