Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Lubuskiego rok 2011 nr 139 poz. 2919

Uchwała nr XVI/145/11 Sejmiku Województwa Lubuskiego

z dnia 21 listopada 2011r.

w sprawie ustalenia zasad na jakich podmioty lecznicze, dla których podmiotem tworzącym jest Województwo Lubuskie, mogą zbywać, wydzierżawiać, wynajmować, oddawać w użytkowanie oraz użyczać majątek trwały

Na podstawie art. 18 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa ( Dz. U. z 2001 r., Nr 142 poz. 1590 z późn. zm. ) oraz art. 54 ust. 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej ( Dz. U. z 2011 r., Nr 112, poz. 654 ), uchwala się co następuje:

Rozdział I.
Zbycie majątku trwałego podmiotów leczniczych

§ 1. Nieruchomości będące własnością Województwa Lubuskiego, oddane podmiotom leczniczym w nieodpłatne użytkowanie, nie mogą być przez te podmioty zbywane.

§ 2. Wszelkie czynności związane ze zbyciem nieruchomości oddanych podmiotom leczniczym w nieodpłatne użytkowanie, podejmuje Zarząd Województwa Lubuskiego, stosownie do zasad określonych Uchwałą NR XVI/96/2000 Sejmiku Województwa Lubuskiego z dnia 17 kwietnia 2000 r., zmienioną Uchwałą NR XXVI/183/2001 z dnia 10 września 2001 r., Uchwałą NR XXIII/173/2004 z dnia 22 listopada 2004 r., i Uchwałą Nr X/88/2007 z dnia 25 czerwca 2007 r. w sprawie zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości województwa lubuskiego oraz ich wydzierżawiania i wynajmowania na okres dłuższy niż 3 lata.

§ 3. Podmiot leczniczy, może dokonywać zbycia nieruchomości nabytych w obrocie cywilnoprawnym, po wyrażeniu opinii przez radę społeczną, oraz po uzyskaniu zgody Zarządu Województwa.

§ 4. 1. Zbycie majątku ruchomego, który jest zbędny lub w wyniku restrukturyzacji bądź zmniejszenia świadczonych usług okazał się nadmierny, albo którego dalsza eksploatacja jest nieuzasadniona ekonomicznie, może być dokonane na podstawie umotywowanego wniosku podmiotu leczniczego, skierowanego do Zarządu Województwa Lubuskiego, po uzyskaniu jego zgody i w drodze przetargu przy uwzględnieniu § 5, § 6. Do wniosku podmiotu leczniczego w tym przypadku, musi być załączona opinia rady społecznej.

2. Zbycie majątku ruchomego, zgodnie z zasadami prawidłowej gospodarki, należy każdorazowo poprzedzić oceną techniczną i ekonomiczną oraz sporządzić wycenę wartości zbywanego majątku.

§ 5. 1. Zbycie majątku ruchomego w formie bezprzetargowej, może mieć miejsce w przypadku, gdy minimum dwa kolejne przetargi, mimo obniżenia ceny wywoławczej zbywanego mienia ruchomego nie przyniosły rezultatu, lub gdy składniki majątkowe mają ustaloną cenę rynkową i jest oczywiste, że w drodze przetargu nie otrzyma się ceny wyższej.

2. Mienie ruchome, dla którego, mimo obniżenia ceny wywoławczej, nie wyłoniono nabywcy w drodze przetargu, może zostać poddane likwidacji.

3. W przypadkach określonych w ust. 1 i 2, zobowiązuje się podmioty lecznicze do pisemnego powiadomienia podmiotu tworzącego o zamiarze zbycia majątku ruchomego w formie bezprzetargowej lub likwidacji mienia ruchomego. Powiadomienie powinno zawierać szczegółowy opis przedmiotu zbycia lub likwidacji wraz z uzasadnieniem oraz pozytywną opinię rady społecznej.

4. Z przeprowadzonej sprzedaży lub likwidacji, podmiot leczniczy sporządza protokół, którego kserokopię przekazuje do wiadomości Zarządu Województwa.

§ 6. 1. Podmiot leczniczy może dokonać bezprzetargowego zbycia sieci uzbrojenia terenu na podstawie wniosku skierowanego do Zarządu Województwa Lubuskiego i po uzyskaniu zgody na dokonanie tej czynności. Zbycie może być dokonane na rzecz gminy lub podmiotu posiadającego odpowiednią koncesję lub zezwolenie, na warunkach uzgodnionych w umowie, na podstawie której dochodzi do ich przekazania.

2. W przypadku zbycia sieci uzbrojenia na rzecz gminy w zakresie wykonywania zadań własnych, może ono być dokonane bezpłatnie.

3. Do wniosku podmiotu leczniczego musi być załączona pozytywna opinia rady społecznej oraz projekt umowy.

§ 7. Podmiot leczniczy, po uzyskaniu pozytywnej opinii rady społecznej oraz zgody Zarządu Województwa Lubuskiego, może nieodpłatnie przekazać zbędny majątek ruchomy o którym mowa w § 4, na rzecz innych samorządowych jednostek organizacyjnych, dla których podmiotem tworzącym jest Województwo Lubuskie oraz na rzecz publicznych placówek oświatowych i szkół wyższych, z przeznaczeniem na cele dydaktyczne.

Rozdział II.
Dzierżawa, najem, użytkowanie oraz użyczenie majątku trwałego podmiotów leczniczych.

§ 8. 1. Wydzierżawianie, wynajmowanie, oddawanie w użytkowanie oraz użyczanie nieruchomości lub ich części, na okres powyżej 3 lat lub na czas nieokreślony, jest możliwe po uprzednim uzyskaniu zgody Zarządu Województwa Lubuskiego na dokonanie tej czynności.

2. Dokonanie czynności, o której mowa w ust. 1, odbywa się z zastosowaniem procedury przetargowej, obowiązującej w danym podmiocie leczniczym.

3. Obowiązek zastosowania procedury przetargowej nie dotyczy umów najmu lokali mieszkalnych.

§ 9. 1. Udzielenie zgody, o której mowa w § 8 ust. 1 na dzierżawę, najem, użytkowanie lub użyczenie nieruchomości lub ich części, na okres dłuższy niż 3 lata lub na czas nieokreślony, może nastąpić na odpowiednio umotywowany wniosek podmiotu leczniczego, sporządzony zgodnie z ust. 2.

2. Wniosek, który należy złożyć nie później niż 30 dni przed planowanym podpisaniem umowy dzierżawy, najmu lub użyczenia, powinien zawierać:

1) szczegółowe określenie przedmiotu dzierżawy, najmu bądź użyczenia:

a) położenie i nr działki, będącej w całości lub w części przedmiotem dzierżawy, najmu, użytkowania lub użyczenia,

b) rodzaj i powierzchnia przedmiotu dzierżawy, najmu, użytkowania lub użyczenia,

c) okres dzierżawy, najmu, użytkowania lub użyczenia,

d) przeznaczenie wydzierżawianych, wynajmowanych lub użyczanych nieruchomości,

e) w przypadku obiektów wymagających remontu, należy podać wysokość koniecznych do poniesienia nakładów inwestycyjnych.

2) pozytywną opinię rady społecznej,

3) projekt umowy dzierżawy, najmu, użytkowania lub użyczenia, zawierający zapis o możliwości rozwiązania umowy z dwumiesięcznym okresem wypowiedzenia

4) oświadczenie kierownika podmiotu leczniczego, że dzierżawa, najem, użytkowanie lub użyczenie nieruchomości lub ich części, na okres dłuższy niż 3 lata lub na czas nieokreślony, nie ograniczy możliwości realizacji zadań statutowych, nie wpłynie negatywnie na warunki i jakość udzielanych świadczeń zdrowotnych, oraz nie naruszy przepisów art. 13 ust.1 i 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.

§ 10. 1. Wydzierżawianie, wynajmowanie, oddawanie w użytkowanie lub użyczenie, nieruchomości lub jej części na okres do 3 lat, odbywa się z zastosowaniem procedury przetargowej. W tym przypadku zobowiązuje się podmioty lecznicze, do powiadomienia Zarządu Województwa o tym zamiarze, nie później niż 30 dni przed podpisaniem umowy dzierżawy, najmu lub użyczenia.

2. Powiadomienie o którym mowa w ust. 1 powinno zawierać:

a) położenie i numer działki, będącej w całości lub w części przedmiotem dzierżawy, najmu lub użyczenia,

b) rodzaj i powierzchnia przedmiotu dzierżawy, najmu, użytkowania lub użyczenia,

c) okres dzierżawy, najmu, użytkowania lub użyczenia,

d) nazwa i adres najemcy, dzierżawcy, biorącego w najem użytkowanie lub użyczenie,

e) cel umowy dzierżawy, najmu, użytkowania lub użyczenia,

f) w przypadku obiektów wymagających remontu, podać wysokość koniecznych do poniesienia nakładów inwestycyjnych,

g) stawkę czynszu oraz osiągane korzyści miesięczne (brutto i netto) z tytułu dzierżawy, najmu, użytkowania lub użyczenia,

§ 11. W przypadku, gdy po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 lat, strony zawierają kolejną umowę, której przedmiotem jest ta sama nieruchomość, w zależności od wielkości powierzchni będącej przedmiotem tej umowy, obowiązują następujące zasady:

1. gdy powierzchnia nie przekracza 50 m2, obowiązują zasady określone w § 10 niniejszej uchwały,

2. gdy powierzchnia jest równa lub przekracza 50 m2, wymagana jest zgoda Zarządu Województwa Lubuskiego, i obowiązują zasady określone w § 9 niniejszej uchwały.

§ 12. 1. W przypadku wydzierżawienia, wynajęcia, użyczenia lub oddania w użytkowanie mienia ruchomego, podmiot leczniczy, przed podpisaniem stosownej umowy, musi uzyskać zgodę Zarządu Województwa Lubuskiego.

2. Zarząd Województwa Lubuskiego wydaje zgodę na umotywowany wniosek podmiotu leczniczego, po przedstawieniu warunków umowy dzierżawy, najmu, użyczenia lub użytkowania majątku ruchomego.

Rozdział III.
Postanowienia końcowe

§ 13. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Województwa Lubuskiego.

§ 14. Traci moc Uchwała Nr XXXV/344/2009 Sejmiku Województwa Lubuskiego z dnia 11 maja 2009 r. w sprawie ustalenia zasad na jakich samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej dla których organem założycielskim jest Województwo Lubuskie, mogą zbywać, wydzierżawiać wynajmować, oddawać w użytkowanie oraz użyczać majątek trwały.

§ 15. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego.

PRZEWODNICZĄCY SEJMIKU


Tomasz Możejko

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00