Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Lubuskiego rok 2011 nr 23 poz. 475

Sprawozdanie nr 1 Starosty Świebodzińskiego

z dnia 28 stycznia 2011r.

z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku za 2010 r

na podstawie art. 38b ust. 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym ( Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 z późn. zmianami) przedstawiam sprawozdanie z pracy Komisji za 2010 r.

Zasadniczym celem prac Komisji w 2010 r. było prowadzenie działań związanych z zapobieganiem przestępczości oraz przeciwdziałanie zagrożeniom na terenie powiatu świebodzińskiego. Zadania realizowano na bazie Powiatowego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Porządku Publicznego i Bezpieczeństwa Obywateli na lata 2008-2010., wewnętrznych ustaleń jak również wypracowanych założeń będących punktem odniesienia do działań inspekcji służb i straży .

Prace Komisji obejmowały przyjęte kierunki działań związane z poprawą bezpieczeństwa na terenie powiatu świebodzińskiego. Niemniej jednak wiodącym w założeniach zadaniem, które zostało zrealizowane to podniesieniem poziomu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży z rozszerzeniem tematu na zagadnienia związane z udzielaniem pierwszej pomocy medycznej

i obrony cywilnej wśród uczniów. Cele te zostały zrealizowane podczas tegorocznych wakacji szkolnych poprzez wsparcie finansowe oraz włączenie się w organizację półkolonii dla dzieci z terenu powiatu świebodzińskiego. Program półkolonii podporządkowany był zagadnieniom dot. bezpieczeństwa i miał na celu zapoznanie uczestników z zagrożeniami mogącymi zaistnieć podczas wakacji oraz poznać podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku. Praktycznych rad udzielali funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji, Straży Pożarnej oraz ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy prelekcje połączyli z praktycznymi pokazami działań ratowniczych na jez. Niesłysz.

W trakcie prac Komisji duży nacisk położono na działalność edukacyjną wśród dzieci i młodzieży. Zakupione ćwiczebne zestawy ratownicze pozwoliły szkołom propagować wśród uczniów problematykę bezpieczeństwa w tym udzielania pierwszej pomocy medycznej. Przyswojoną wiedzę zarówno teoretyczną jak i praktyczną wykazali się uczniowie podczas konkursu "Uratuj życie", w trakcie którego odbyły się ćwiczenia nt. " Współdziałania służb ratowniczych Powiatu Świebodzińskiego w zakresie praktycznych umiejętności zabezpieczenia poszkodowanych w zdarzeniach masowych".

Tak jak szereg innych zagadnień związanych z bezpieczeństwem ratownictwo medyczne to nie tylko profilaktyka, to są też codzienne działania służb ratowniczych. Jednym z tych ogniw jest Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, na potrzeby której zakupiono ze środków Komisji dwa defibrylatory (w tym jeden ćwiczebny) podstawowy sprzęt zespołów biorących udział w działaniach ratujących życie i zdrowie.

Powiatowy program zapobiegania przestępczości oraz porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli zawiera też założenia realizowane poprzez:

- zwiększanie świadomości społecznej w sprawach dot. uzależnień

- zapobieganie przestępczości i uzależnieniom wśród nieletnich

W celu uświadomienia oraz poszerzenia wiedzy związanej z zagrożeniami jakie niosą substancje psychotropowe zorganizowano akcje profilaktyki uzależnień "Moda na niebranie", w której uczestniczyły wszystkie szkoły ponadgimnazjalne z terenu powiatu świebodzińskiego. Podczas akcji każdy uczeń otrzymał koszulkę z odpowiednim logo tematycznie związanym z prowadzoną akcją.

Prewencja to również zadbanie o bezpieczeństwo najmłodszych. W ramach realizacji programu "Bezpieczna droga do szkoły i domu" zakupiono breloki odblaskowe dla Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie. Funkcjonariusze wymienionej jednostki Policji wręczali je dzieciom podczas pogadanek nt. bezpieczeństwa , które były organizowane w szkołach.

W ciągu roku prowadzone są również akcje podyktowane czynnikiem wysokiego zagrożenia. Duże znaczenie dla efektywności prowadzonych działań było wsparcie finansowe. Na mocy porozumienia takie fundusze otrzymała Komenda Powiatowa Policji w Świebodzinie z przeznaczeniem na działania prewencyjne oraz dodatkowe służby patrolowe, których celem jest zwalczanie oraz oraz zapobieganie występującym wykroczeniom naruszającym bezpieczeństwo mieszkańców oraz użytkowników dróg. Podobne wsparcie otrzymał Oddział Powiatowy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które prowadzi akcje ratownicze w przypadku wystąpienia zagrożeń powszechnych, katastrof naturalnych oraz awarii technicznych na wodach.

W plan pracy Komisji wpisane są również posiedzenia wyjazdowe. Po uregulowaniu spraw wynikających z prawa budowlanego oraz wodnego w obrębie jez. Niesłysz Komisja zapoznała się z przebiegiem sezonu letniego nad jeziorem Łagowskim. W trakcie posiedzenia upoważnione służby przeprowadziły przegląd bazy sprzętu wodno-turystycznego będącego na stanie wypożyczalni zlokalizowanych w obrębie jez. Łagowskiego.

W trakcie posiedzenia stosowne informacje przedłożyli:

- Komendant Powiatowy Policji

- Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego

- Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny

- Prezes Oddziału Powiatowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Reasumując należy stwierdzić, że przedsięwzięcia, które zostały zrealizowane są i będą w perspektywie dalszych prac Komisji miały istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa i porządku publicznego w Powiecie Świebodzińskim.

Starosta


Zbigniew Szumski

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00