Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Lubuskiego rok 2010 nr 123 poz. 1979

Uchwała nr XLV/208/2010 Rady Powiatu Wschowskiego

z dnia 20 października 2010r.

w sprawie sposobu konsultowania projektów aktów prawa miejscowego, oceny wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej oraz trybu powoływania członków, organizacji i trybu działania Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego

Na podstawie art. 5 ust. 5, art. 19 c i art. 41 a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873, z 2004 r. Nr 64, poz. 593, Nr 116, poz. 1203 i Nr 210, poz. 2135, z 2005 r. Nr 155, poz. 1298, Nr 169, poz. 1420, Nr 175, poz. 1462 i Nr 249, poz. 2104, z 2006 r. Nr 94, poz. 651, z 2008 r. Nr 209, poz. 1316, z 2009 r. Nr 19, poz. 100, Nr 22, poz. 120 i Nr 157, poz. 1241 oraz z 2010 r. Nr 28, poz. 146 i Nr 127, poz. 857)

uchwala się, co następuje:

Rozdział 1
Przepisy ogólne

§ 1. Niniejsza uchwała określa:

1) szczegółowy sposób konsultowania z Powiatową Radą Działalności Pożytku Publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (zwanej dalej "ustawą") projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji;

2) tryb i szczegółowe kryteria oceny wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej

3) tryb powoływania członków oraz organizację i tryb działania Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego (zwanej dalej "Radą") biorąc pod uwagę potrzebę zapewnienia reprezentatywności organizacji pozarządowych oraz podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy (zwanych dalej "organizacjami pozarządowymi"), terminy i sposób zgłaszania kandydatur na członków Rady Powiatowej oraz potrzebę zapewnienia jej sprawnego funkcjonowania.

Rozdział 2
Konsultacje i opiniowanie projektów aktów prawa miejscowego

§ 2. 1. Konsultacje projektów aktów prawa miejscowego z organizacjami pozarządowymi i Radą przeprowadza przedstawiciel Zarządu Powiatu Wschowskiego.

2. Projekty aktów prawa miejscowego podlegające konsultacji z organizacjami pozarządowymi lub Radą wraz z informacją o terminie i trybie konsultacji umieszcza się w Biuletynie Informacji Publicznej, stronie internetowej oraz tablicy ogłoszeń Starostwa Powiatowego we Wschowie.

3. Poza konsultacjami przeprowadzonymi zgodnie z ust. 2, konsultacje mogą być przeprowadzone także poprzez:

1) przesłanie projektu aktu prawa miejscowego do organizacji pozarządowych, których działalność statutowa związana jest z przedmiotem aktu prawnego i członków Rady w formie papierowej lub elektronicznej,

2) bezpośrednich spotkań z organizacjami pozarządowymi i Radą.

4. O wyborze formy lub form konsultacji decyduje Zarząd Powiatu Wschowskiego.

5. Organizacje pozarządowe, których działalność statutowa związana jest z przedmiotem aktu prawnego oraz Rada przedstawiają uwagi, wnioski i opinie na piśmie wraz z uzasadnieniem w ciągu 14 dni (decyduje data wpływu do Starostwa Powiatowego) od dnia umieszczenia aktu na stronie Biuletynu Informacji Publicznej, z zastrzeżeniem art. 41 i ust. 2 ustawy. Nieprzedstawienie opinii w powyższym terminie oznacza rezygnację z prawa do jej wyrażenia.

6. Uwagi, wnioski i opinie zostaną niezwłocznie rozpatrzone przez Zarząd Powiatu Wschowskiego.

7. Uwagi, wnioski i opinie organizacji pozarządowych i Rady składane w czasie konsultacji nie są wiążące dla Powiatu Wschowskiego.

8. Z przebiegu konsultacji będzie sporządzony protokół i zostanie umieszczony na BIP-ie, stronie internetowej oraz tablicy ogłoszeń urzędu.

9. Konsultacje maja charakter opiniodawczy i ich wyniki nie są wiążące dla organów Powiatu Wschowskiego. Konsultacje są ważne bez względu na liczbę podmiotów biorących w nich udział.

Rozdział 3
Inicjatywa lokalna

§ 3. 1. Wnioskodawca składa pisemny wniosek o wsparcie realizacji zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej do Starostwa Powiatowego we Wschowie w roku budżetowym, w którym planowana jest jego realizacja.

2. Odrzucone wnioski (w tym z powodu braku środków finansowych i materialnych do realizacji zadania) nie przechodzą na następny rok budżetowy.

3. W opracowaniu kosztorysu i harmonogramu realizacji zadania uczestniczy wyznaczony pracownik lub pracownicy Starostwa Powiatowego posiadający specjalistyczną wiedzę w dziedzinie obejmującej zakres zadania publicznego, którego dotyczy wniosek.

4. Zarząd Powiatu Wschowskiego przy ocenie wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej:

1) ocenia zgodność wnioskowanego zadania publicznego z zakresem zadań określonym w art. 19 b ustawy oraz z zakresem zadań realizowanych przez Powiat Wschowski;

2) ocenia celowość realizacji wniosku z punktu widzenia potrzeb społeczności lokalnej, w tym biorąc pod uwagę między innymi korzyści wynikające z realizacji zadania publicznego przez wnioskodawcę;

3) ocenia planowany przez wnioskodawcę wkład rzeczowy i osobowy w realizację zadania, w tym pracę społeczną;

4) ocenia planowany udział środków finansowych własnych wnioskodawcy lub środków pochodzących z innych źródeł na realizację zadania publicznego;

5) ocenia koszt realizacji zadania publicznego, w tym w odniesieniu do zakresu rzeczowego zadania na podstawie opracowanego wspólnie z wnioskodawcą kosztorysu oraz środki dostępne na realizację tego zadania publicznego w budżecie Powiatu Wschowskiego;

6) ocenia ewentualne koszty eksploatacji projektu w ramach inicjatywy lokalnej, ponoszone przez Zarząd Powiatu lub inne samorządy lokalne po zakończeniu jego realizacji;

7) bierze pod uwagę efektywność realizacji zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej w odniesieniu do realizacji tego zadania w inny sposób, w szczególności poprzez zakup usług na zasadach i w trybie określonych w przepisach o zamówieniach publicznych i partnerstwie publiczno - prywatnym przy porównywalności metod kalkulacji kosztów oraz porównywalności opodatkowania;

8) ocenia możliwość realizacji zadania publicznego przez wnioskodawcę, biorąc pod uwagę m.in.:

a) zaawansowanie przygotowań do realizacji zadania,

b) czas niezbędny do wykonania zadania,

c) konieczność zapewnienia wysokiej jakości wykonania zadania,

d) kwalifikacje osób, przy udziale których wnioskodawca będzie realizować zadanie publiczne;

9) uwzględnia proponowany zasięg i skalę działań w inicjatywie lokalnej;

10) bierze pod uwagę ewentualną potrzebę użyczenia przez jednostki Powiatu Wschowskiego dla wnioskodawcy rzeczy koniecznych do realizacji zadania i posiadane zasoby w tym zakresie;

11) uwzględnia analizę i ocenę realizacji zleconych zadań publicznych w przypadku wnioskodawcy lub organizacji pozarządowej pośredniczących w składaniu wniosku w ramach inicjatywy lokalnej, które w latach poprzednich realizowały zlecone zadania publiczne, biorąc pod uwagę rzetelność i terminowość oraz sposób rozliczenia otrzymanych na ten cel środków;

12) bierze pod uwagę ewentualną zbieżność wnioskowanego zadania publicznego z zadaniami publicznymi na realizację których przyznano już dotacje dla organizacji pozarządowych;

5. Zarząd Powiatu Wschowskiego może wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w ciągu 7 dni od daty otrzymania wezwania.

6. W przypadku nieuzupełnienia wniosku przez wnioskodawcę wniosek odrzuca się.

7. Zarząd Powiatu Wschowskiego może rozwiązać umowę o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej ze skutkiem natychmiastowym w przypadku:

1) ujawnienia po zawarciu umowy nowych okoliczności uniemożliwiających realizację projektu,

2) jeśli Wnioskodawca nie wywiąże się z zadeklarowanego wkładu finansowego, rzeczowego lub osobowego.

Rozdział 4
Powiatowa Rada Działalności Pożytku Publicznego

§ 4. 1. Po rozpatrzeniu wniosku organizacji pozarządowych oraz podjęciu decyzji o utworzeniu Rady, Zarząd Powiatu Wschowskiego ogłasza możliwość zgłaszania kandydatów na członków Rady, o których mowa w art. 41f pkt 3 ustawy.

2. Termin zgłaszania kandydatów wynosi 14 dni od daty publikacji ogłoszenia w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego we Wschowie.

3. Kandydatów do Rady organizacje pozarządowe mogą zgłaszać wyłącznie na piśmie.

4. Organizacja pozarządowa może zgłosić tylko jednego kandydata do Rady

5. Rada Powiatu Wschowskiego, na najbliższej sesji przypadającej nie wcześniej niż 8 dni po podjęciu decyzji o utworzeniu Rady, wyznacza spośród Radnych dwóch swoich przedstawicieli do Rady, z zastrzeżeniem że wyznaczeni radni nie mogą być członkami organizacji pozarządowych, które zgłosiły swoich kandydatów do Rady.

6. Zarząd Powiatu Wschowskiego wyznacza spośród Członków Zarządu dwóch swoich przedstawicieli do Rady i powołuje Radę w składzie:

1) dwóch przedstawicieli Rady Powiatu Wschowskiego,

2) dwóch przedstawicieli Zarządu Powiatu Wschowskiego,

3) czterech przedstawicieli organizacji pozarządowych.

7. Przy wyborze przedstawicieli organizacji pozarządowych do Rady Zarząd Powiatu Wschowskiego w pierwszej kolejności stara się zapewnić reprezentację w Radzie organizacji pozarządowych działających w różnych obszarach działalności.

8. W przypadku braku zgłoszeń conajmniej 4 kandydatów od organizacji pozarządowych, Zarząd Powiatu Wschowskiego ogłasza II nabór kandydatów zgodnie z ust. 2-4.

9. W przypadku braku odpowiedniej liczby zgłoszeń w II naborze Rady nie powołuje się.

§ 5. 1. Na pierwszym posiedzeniu w danej kadencji Rada wybiera ze swojego składu Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego.

2. Przewodniczący Rady kieruje jej pracami, zwołuje posiedzenia Rady i reprezentuje Radę na zewnątrz.

3. Podczas nieobecności Przewodniczącego Rady jego obowiązki wykonuje Wiceprzewodniczący.

§ 6. 1. Rada obraduje w miarę potrzeb nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy i przede wszystkim w razie konieczności zaopiniowania projektu aktu prawnego.

2. Rada obraduje w obecności co najmniej połowy swojego składu.

3. W obradach Rady mogą uczestniczyć zaproszeni goście, przedstawiciele organów Powiatu Wschowskiego i jednostek organizacyjnych Powiatu.

§ 7. Rada wyraża swoje opinie w formie pisemnej.

§ 8. Posiedzenie Rady odbywa się w ciągu 14 dni od dnia przedstawienia projektu aktu prawnego do konsultacji lub zaopiniowania.

§ 9. Przewodniczący Rady najpóźniej na 7 dni przed posiedzeniem Rady zawiadamia jej członków o terminie i tematyce posiedzenia. Materiały związane z tematem posiedzenia Rady dostarcza się jej członkom w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozdział 5
Przepisy końcowe

§ 10. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu Wschowskiego.

§ 11. Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2011 r. i podlega publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00