Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Dolnośląskiego rok 2010 nr 238 poz. 4058

Porozumienie nr 47 Prezydenta Miasta Wrocławia; Wojewody Dolnośląskiego

z dnia 12 listopada 2010r.

w sprawie powierzenia zorganizowania Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu

Na podstawie art.14c. ust. 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2009 r. Nr 178 poz. 1380 z późn. zm.), Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2009 r. w sprawie organizacji i funkcjonowania centrów powiadamiania ratunkowego i wojewódzkich centrów powiadamiania ratunkowego (Dz. U. z 2009 r. Nr 130 poz. 1073), zostaje zawarte Porozumienie następującej treści:

§ 1. 1. Wojewoda powierza a Prezydent przyjmuje do realizacji zorganizowanie Centrum Powiadamiania Ratunkowego we Wrocławiu, zwane dalej "CPR Wrocław" w celu wykonywania zadań systemu powiadamiania ratunkowego.

2. CPR Wrocław zostanie zorganizowany w Centrum Zarządzania Kryzysowego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego Wrocławia.

§ 2. 1. Prezydent zapewni warunki do wykonywania zadań operatorów numerów alarmowych 112, dyspozytorów Państwowej Straży Pożarnej i Policji oraz dyspozytorów medycznych Państwowego Ratownictwa Medycznego jak również dyspozytorów lub dyżurnych innych podmiotów i jednostek samorządu terytorialnego, o których mowa w ustawie o ochronie przeciwpożarowej.

2. Operatorów numerów alarmowych 112 oraz dyspozytorów Państwowej Straży Pożarnej zatrudni Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, ze srodków własnych.

3. Dyspozytorów medycznych zatrudni dysponent jednostek systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego we Wrocławiu, ze srodków własnych.

4. Dyspozytorów Policji zatrudni Komendant Miejski Policji we Wrocławiu, ze srodków własnych..

5. Dyspozytorów lub dyżurnych jednostek samorządu terytorialnego zatrudni Prezydent Wrocławia lub kierownicy samorządowych jednostek organizacyjnych, ze srodków własnych.

6. Szczegółowe zasady zapewniania warunków oraz wykonywania zadań, o których mowa w p-kcie1 określi opracowany przez Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu, regulamin wewnętrzny CPR Wrocław uzgodniony z :

1) Wojewodą Dolnośląskim,

2) Zarządem Województwa Dolnośląskiego,

3) Dolnośląskim Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej,

4) Komendantem Wojewódzkim Policji we Wrocławiu,

5) Prezydentem Wrocławia,

6) Starostą Powiatu Wrocławskiego.

§ 3. Nadzorowanie, kontrolowanie oraz koordynowanie ustaleń niniejszego Porozumienia, ze strony Wojewody Dolnośląskiego sprawować będą :

1) Dolnośląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu,

2) Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu.

§ 4. 1. Porozumienie zostaje zawarte na czas nieokreślony.

2. Porozumienie podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i wchodzi w życie z dniem podpisania.

3. Zmiana postanowień niniejszego Porozumienia wymaga, pod rygorem nieważności, formy pisemnej.

§ 5. Porozumienie sporządzono w czterech jednobrzmiących egzemplarzach, z czego trzy egzemplarze otrzymuje Wojewoda a jeden otrzymuje Prezydent.

Prezydent Wrocławia


Rafał Dutkiewicz

Wojewoda Dolnośląski


Rafał Jurkowlaniec


Uzasadnienie

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej, Wojewoda Dolnośląski został zobowiązany do zorganizowania i koordynowania sytemu powiadamiania ratunkowego na obszarze województwa dolnośląskiego. Zadania te wykonywane są przy pomocy Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Natomiast w drodze porozumienia Wojewoda może powierzyć organizowanie centrów powiadamiania ratunkowego starostom lub prezydentom miast na prawach powiatu. Zgodnie również z zapisami art. 7 tejże ustawy, Wojewoda może powierzyć ( w drodze porozumienia) wykonywanie do dnia 31 grudnia 2011 roku zadań centrów powiadamiania ratunkowego innym podmiotom, w szczególności jednostkom organizacyjnym Państwowej Straży Pożarnej, Policji lub jednostkom samorządu terytorialnego. Jest to zapis przeniesiony z ustawy z dnia 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym ( Dz. U. Nr 191. poz. 1410. ze zm). Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 23 stycznia 2009 roku o wojewodzie i administracji rządowej w województwie ( art. 20), Wojewoda może powierzyć prowadzenie, w jego imieniu, niektórych spraw z zakresu swojej właściwości jednostkom samorządu terytorialnego lub organom innych samorządów działających na obszarze województwa, kierownikom państwowych i samorządowych osób prawnych oraz innych państwowych jednostek organizacyjnych funkcjonujących w województwie. Powierzenie następuje na podstawie porozumienia wojewody odpowiednio z właściwym organem samorządu terytorialnego. Porozumienie wraz ze stanowiącymi jego integralną część załącznikami, podlega ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym. W porozumieniu tym określa się zasady sprawowania przez wojewodę kontroli nad prawidłowym wykonywaniem powierzonych zadań. Obecnie w warunkach województwa dolnośląskiego zgłoszenia z telefonu alarmowego "112" przyjmowane są w stanowiskach kierowania Państwowej Straży Pożarnej i Policji oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego Wrocławia (zgłoszenia z telefonów stacjonarnych). Porozumienia te zostały zawarte w roku 2006 roku na mocy znowelizowanej ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Znowelizowana ustawa o ochronie przeciwpożarowej w § 14 a. tworzy system powiadamiania ratunkowego integrujący krajowy system ratowniczo-gaśniczy oraz Państwowe Ratownictwo Medyczne. System ten będzie realizował zadania w zakresie :
1. Przyjmowania zgłoszeń alarmowych oraz obsługi numeru alarmowego 112;
2. Kwalifikacji zgłoszeń;
3. Podejmowania działań zgodnie z określonymi procedurami, w szczególności :
a) dysponowania sił ratowniczych i zespołów ratownictwa medycznego,
b) koordynowania oraz monitorowania działań ratowniczych i medycznych czynności ratunkowych,
c) powiadamiania o zdarzeniu szpitalnych oddziałów ratunkowych lub, jeżeli wymaga tego sytuacja na miejscu zdarzenia, jednostek organizacyjnych szpitali wyspecjalizowanych w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych niezbędnych dla ratownictwa medycznego,
d) inicjowania procedur reagowania kryzysowego.
Znowelizowana ustawa z dnia 26 kwietnia 2007 roku o zarządzaniu kryzysowym ( Dz. U. Nr 89. poz. 590.) ustawą z dnia 17 lipca 2009 roku o zmianie ustawy o zarządzaniu kryzysowym ( Dz. U nr 131 poz. 1076) daje możliwość Staroście lub Prezydentowi Miasta na prawach powiatu wykonywanie zadań z zakresu zarządzania kryzysowego "przy pomocy powiatowej administracji zespolonej i jednostek organizacyjnych powiatu" .
Zgodnie z § 3. ust. 1 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2009 roku w sprawie organizacji i funkcjonowania centrów powiadamiania ratunkowego i wojewódzkich centrów powiadamiania ratunkowego ( Dz. U. 130 poz. 1073), CPR Wrocław winien organizować Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu. Natomiast zgodnie z art. 14c ust. 3. ustawy o ochronie przeciwpożarowej, Wojewoda Dolnośląski może ( w drodze porozumienia ) powierzyć organizowanie centrum powiadamiania ratunkowego Prezydentowi Miasta na prawach powiatu. Przy wyborze tego wariantu uwzględniono w szczególności stan istniejący, w którym to zgłoszenia z telefonów stacjonarnych ( na 112 ) są odbierane w Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego Wrocławia przez dyżurnych Prezydenta, dyspozytorów medycznych i dyspozytorów Straży Miejskiej Wrocławia. Drugim argumentem jest obowiązujące porozumienie z 2 kwietnia 2004 roku zawarte pomiędzy Prezydentem Wrocławia i Starostą powiatu wrocławskiego "w sprawie wspólnej organizacji Centrum Powiadamiania Ratunkowego w oparciu o bazę Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu na potrzeby zintegrowanego systemu ratownictwa. Porozumienie to zawarto ( m.in.) w oparciu o ustawę z dnia 25 lipca 2001 roku o Państwowym ratownictwie Medycznym ( Dz. U. Nr 113. poz. 1207 ze zm.). ustawa ta umożliwiała Staroście i Prezydentowi Miasta na prawach powiatu tworzenie centrum powiadamiania ratunkowego jako "zintegrowane stanowisko dyspozytorskie usytuowane w strukturze powiatowej administracji zespolonej, działające w ramach powiatowego centrum ratownictwa i reagowania kryzysowego. Na podstawie porozumienia między właściwymi powiatami centrum powiadamiania ratunkowego mogło obejmować zasięgiem działania obszar powiatu lub powiatów sąsiadujących. W art. 20. ust.1. tejże ustawy, ustalono zadania tamtych centrów powiadamiania ratunkowego, do których należało w szczególności:
1) przyjmowanie powiadomień o stanach nagłych, ustalanie priorytetów i niezwłoczne dysponowanie jednostek systemu,
2) przekazywanie niezbędnych informacji osobom udzielającym pierwszej pomocy, w szczególności przed przybyciem zespołu ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia,
3) przekazywanie kierującemu działaniami ratowniczymi niezbędnych informacji ułatwiających podejmowanie rozstrzygnięć na miejscu zdarzenia,
4) przekazywanie niezbędnych informacji o stanach zagrożenia życia lub zdrowia innym jednostkom wykonującym zadania w zakresie ratownictwa medycznego,
5) koordynacja medycznych działań ratowniczych podejmowanych przez poszczególne jednostki systemu, a także działań podejmowanych przez inne jednostki uczestniczące w działaniach ratowniczych, w szczególności przez jednostki współdziałające z systemem, o których mowa w art. 32 ust. 1, oraz inne jednostki wykonujące zadania w zakresie ratownictwa medycznego,
6) monitorowanie i analiza działań ratowniczych.
Zatem stan przygotowania obiektów, infrastruktury, infromatyzacji Miasta oraz sytemu organizacji i nadzoru ze strony służb Prezydenta Wrocławia daje w pełni możliwość integracji powiatowych służb, inspekcji i straży oraz jednostek organizacyjnych samorządu terytorialnego w ramach funkcjonowania CPR Wrocław.

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00