ZARZĄDZENIE
MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA1)
z dnia 12 września 2024 r.
w sprawie organizacji i przygotowania systemu kierowania Ministra Klimatu i Środowiska
Na podstawie art. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz.U. z 2024 r. poz. 248, 834, 1089, 1222 i 1248) w związku z § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2022 r. w sprawie sposobu wykonywania zadań w ramach obowiązku obrony (Dz. U. poz. 875) zarządza się, co następuje:
§ 1. Zarządzenie określa organizację systemu kierowania Ministra Klimatu i Środowiska, zwanego dalej „systemem kierowania”, w ramach systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym oraz sprawy związane z przygotowaniem stanowisk kierowania i ich przemieszczeniem do zapasowych miejsc pracy, w tym kierowników jednostek organizacyjnych zobowiązanych do przygotowania stanowisk kierowania w zapasowych miejscach pracy.
§ 2. Ilekroć w zarządzeniu mowa jest o:
1) Ministrze - rozumie się przez to Ministra Klimatu i Środowiska;
2) Ministerstwie - rozumie się przez to Ministerstwo Klimatu i Środowiska;
3) jednostkach organizacyjnych - rozumie się przez to:
a) centralne organy administracji rządowej podległe Ministrowi lub przez niego nadzorowane,
b) Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe,
c) Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
d) instytuty badawcze nadzorowane przez Ministra,
e) Biuro Nasiennictwa Leśnego,
f) Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej,
g) parki narodowe,
h) szkoły leśne, dla których organem prowadzącym jest Minister,
i) Centralny Azyl dla Zwierząt;
4) stanowisku kierowania - rozumie się przez to stanowisko kierowania Ministra lub kierownika jednostki organizacyjnej, w tym obiekty budowlane wraz z infrastrukturą techniczną i wyposażeniem oraz obsługującymi je pracownikami;
5) system kierowania - rozumie się przez to system kierowania Ministra, który tworzą stanowiska kierowania Ministra oraz stanowiska kierowania kierowników jednostek organizacyjnych.
§ 3. 1. System kierowania zapewnia Ministrowi możliwość kierowania działami administracji rządowej - energia, klimat i środowisko, w szczególności w zakresie zapewnienia ciągłości podejmowania decyzji dotyczących realizacji zadań na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa oraz zadań z zakresu zarządzania kryzysowego.
2. System kierowania organizuje się w stanie gotowości obronnej państwa czasu kryzysu w oparciu o utworzone w Ministerstwie oraz jednostkach organizacyjnych zespoły zarządzania kryzysowego.
3. System kierowania organizuje się w stanie gotowości obronnej państwa czasu wojny w oparciu o tworzone w Ministerstwie i jednostkach organizacyjnych stanowiska kierowania.
§ 4. Przygotowanie systemu kierowania polega na planowaniu, organizowaniu i realizowaniu przedsięwzięć zapewniających Ministrowi oraz kierownikom jednostek organizacyjnych wykonywanie zadań związanych z kierowaniem bezpieczeństwem narodowym, które obejmują w szczególności:
1) przygotowanie Ministerstwa i jednostek organizacyjnych do funkcjonowania w systemie kierowania, w tym:
a) utworzenie stanowisk kierowania,
b) zapewnienie obsady kadrowej stanowisk kierowania,
c) przygotowanie procedur funkcjonowania stanowisk kierowania oraz zasad współdziałania w ramach systemu kierowania,
d) szkolenie osób wyznaczonych do pracy w zespołach zadaniowych stanowisk kierowania, o których mowa w § 5 ust. 2;
2) przygotowanie infrastruktury technicznej, w tym łączności i informatyki, oraz zapewnienie zabezpieczenia logistycznego stanowisk kierowania;
3) realizację programów i planów sporządzanych na potrzeby przygotowania i funkcjonowania stanowisk kierowania.
§ 5. 1. W ramach systemu kierowania przygotowuje się stanowiska kierowania:
1) Ministra;
2) kierowników jednostek organizacyjnych.
2. W skład stanowisk kierowania, o których mowa w ust. 1, wchodzą, z zastrzeżeniem ust. 8, następujące zespoły:
1) kierowania,
2) koordynacji,
3) analizy i oceny,
4) stałych dyżurów,
5) zabezpieczenia
- złożone z wyznaczonych pracowników komórek organizacyjnych odpowiednio w Ministerstwie albo w jednostkach organizacyjnych.
3. Zespół kierowania zapewnia podejmowanie decyzji dotyczących uruchamiania i wykonywania zadań na rzecz obronności i bezpieczeństwa w wyższych stanach gotowości obronnej państwa.
4. Zespół koordynacji wykonuje zadania związane z koordynacją działań na stanowisku kierowania oraz bieżącego realizowania zadań.
5. Zespół analizy i oceny prowadzi analizę sytuacji kryzysowej, możliwości jej rozwoju oraz przewidywanych skutków dla zadań realizowanych w działach administracji rządowej - energia, klimat i środowisko, a także dokonuje oceny możliwości realizacji tych zadań oraz przedstawia propozycje, które będą podstawą do przyjęcia strategii działania i podejmowania decyzji zgodnie z właściwością odpowiednio Ministra albo kierownika jednostki organizacyjnej.
6. W warunkach wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa państwa zespół stałych dyżurów uruchamia procedury związane z podwyższaniem gotowości obronnej państwa i zadania operacyjne ujęte w planach operacyjnych funkcjonowania oraz monitoruje ich realizację.
7. Zespół zabezpieczenia zapewnia funkcjonowanie stanowiska kierowania, w tym tworzy warunki do właściwej organizacji pracy, zapewnia ochronę oraz zabezpieczenie materiałowo-techniczne, medyczne, transportowe, łączności telefonicznej i teleinformatycznej.
8. Minister lub kierownik jednostki organizacyjnej może stosownie do potrzeb łączyć zespoły, o których mowa w ust. 2, lub powołać inne zespoły.
§ 6. 1. W ramach systemu kierowania przygotowuje się stanowiska kierowania Ministra:
1) główne stanowisko kierowania:
a) w stałej siedzibie Ministerstwa,
b) w zapasowym miejscu pracy;
2) zapasowe stanowisko kierowania.
2. Szczegółową strukturę organizacyjną stanowisk kierowania, o których mowa w ust. 1 pkt 1, oraz zadania zespołów wchodzących w skład tych stanowisk opracowuje kierujący komórką właściwą do spraw obronnych w Ministerstwie we współpracy z kierującymi pozostałymi komórkami organizacyjnymi Ministerstwa, a następnie przedstawia ją do zatwierdzenia Ministrowi.
3. Stanowisko kierowania, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, przygotowuje Minister Obrony Narodowej w lokalizacji przez niego wskazanej.
§ 7. 1. Kierownicy jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 2 pkt 3 lit. a, przygotowują główne stanowiska kierowania, o których mowa § 5 ust. 1 pkt 2, w:
1) stałych siedzibach jednostek organizacyjnych;
2) zapasowych miejscach pracy.
2. Kierownicy jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 2 pkt 3 lit. b-i, przygotowują stanowiska kierowania, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 2, w stałych siedzibach jednostek organizacyjnych.
3. Kierownicy jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 2 pkt 3 lit. b-i, stosownie do zagrożenia bezpieczeństwa określonego w planach operacyjnych funkcjonowania tych jednostek w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny, mogą przygotować stanowiska kierowania, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 2, w zapasowych miejscach pracy.
4. Minister i kierownicy jednostek organizacyjnych przygotowują stanowiska kierowania w obiektach lub wydzielonych pomieszczeniach, będących w ich trwałym zarządzie albo użytkowanych na podstawie umowy cywilnoprawnej lub przydzielonych w ramach świadczeń rzeczowych na rzecz obrony, wraz z wykorzystaniem infrastruktury technicznej i logistycznej.
5. Obsadę stanowisk kierowania ustalają w ministerstwie Minister oraz w jednostkach organizacyjnych kierownicy tych jednostek, stosownie do struktury jednostki organizacyjnej, zasięgu jej działania oraz realizowanych zadań operacyjnych.
6. Osoby wyznaczone do obsady stanowiska kierowania powinny posiadać ważne poświadczenie bezpieczeństwa albo upoważnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 632), oraz ważne zaświadczenie stwierdzające przeszkolenie z zakresu ochrony informacji niejawnych.
§ 8. Przygotowanie pracowników do realizacji zadań na stanowiskach kierowania należy planować i realizować w ramach szkolenia obronnego.
§ 9. Przygotowanie stanowisk kierowania polega na:
1) opracowaniu dokumentacji organizacyjnej i operacyjnej funkcjonowania stanowisk kierowania;
2) zapewnieniu łączności telefonicznej i dostępu do sieci informatycznych;
3) zapewnieniu warunków organizacyjnych do przetwarzania informacji niejawnych stosownie do realizowanych zadań obronnych oraz ochrony tych informacji zgodnie z przepisami ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych;
4) wyposażeniu stanowisk kierowania w sprzęt biurowy i kwaterunkowy;
5) zapewnieniu warunków organizacyjnych do uruchomienia stałych dyżurów;
6) przygotowaniu systemu powiadamiania i alarmowania w ramach powszechnego systemu ostrzegania o zagrożeniach;
7) przygotowaniu ukryć na potrzeby ochrony przed oddziaływaniem środków rażenia;
8) zapewnieniu sił i środków technicznych do prowadzenia akcji ratowniczych;
9) wyposażeniu stanowisk kierowania w zapasowe źródła energii elektrycznej oraz ujęcia wody, których działanie jest niezależne od ogólnodostępnej infrastruktury użytkowej;
10) zapewnieniu ochrony fizycznej osób i mienia stanowisk kierowania;
11) zapewnieniu sprawności technicznej urządzeń stanowiących wyposażenie stanowisk kierowania.
§ 10. Przygotowanie do przemieszczenia i funkcjonowania w zapasowym miejscu pracy Ministra oraz kierowników jednostek organizacyjnych wraz z kierowanymi przez nich jednostkami organizacyjnymi polega na:
1) występowaniu do właściwych terytorialnie organów administracji z wnioskami w sprawie przeznaczenia na rzecz obrony obiektów planowanych do wykorzystania jako zapasowe miejsca pracy;
2) opracowaniu planów przemieszczenia do zapasowego miejsca pracy;
3) występowaniu do właściwych organów administracji z wnioskami w sprawie nałożenia świadczeń rzeczowych i osobistych dotyczących środków transportowych oraz kierowców na potrzeby zabezpieczenia przemieszczenia;
4) opracowaniu:
a) regulaminu organizacyjnego,
b) regulaminu pracy,
- stanowiska kierowania odpowiednio Ministerstwa i jednostek organizacyjnych dotyczących funkcjonowania w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny;
5) przystosowaniu organizacyjnym i funkcjonalnym zapasowego miejsca pracy, obejmującym w szczególności:
a) zorganizowanie przejęcia we władanie oraz administrowanie obiektów i pomieszczeń przeznaczonych na zapasowe miejsce pracy,
b) zapewnienie zabezpieczenia logistycznego do funkcjonowania obsady stanowiska kierowania w zapasowym miejscu pracy, w tym żywienia,
c) zorganizowanie warunków do zapewnienia odpoczynku pracownikom wykonującym zadania w systemie dyżurów całodobowych,
d) zorganizowanie pierwszej pomocy przedmedycznej,
e) zapewnienie transportu osób i mienia pomiędzy stanowiskiem kierowania w stałej siedzibie a stanowiskiem kierowania w zapasowym miejscem pracy.
§ 11. 1. Kierujący komórką organizacyjną właściwą do spraw obronnych w Ministerstwie koordynuje zadania związane z przygotowaniem stanowiska kierowania Ministra i przygotowaniem do przemieszczenia i funkcjonowania w zapasowym miejscu pracy oraz realizowanie zadań określonych w § 9 pkt 1, 5 i 6 oraz w § 10 pkt 1-4 - w zakresie dotyczącym stanowiska kierowania Ministra.
2. Zadania z zakresu przygotowania stanowiska kierowania Ministra realizują:
1) w zakresie zadań określonych w § 9 pkt 2, 4 i 7-11 oraz w § 10 pkt 5 - kierujący komórką organizacyjną do spraw obsługi administracyjnej i logistycznej w Ministerstwie;
2) w zakresie zadania określonego w § 9 pkt 3 - Pełnomocnik do spraw Ochrony Informacji Niejawnych w Ministerstwie.
3. Kierujący jednostką organizacyjną koordynuje zadania związane z przygotowaniem stanowisk kierowania, przygotowaniem do przemieszczenia i funkcjonowania w zapasowym miejscu pracy oraz realizowanie zadań określonych w § 9 oraz w § 10 - w zakresie dotyczącym stanowisk kierowania kierowników jednostek organizacyjnych.
§ 12. 1. W Ministerstwie przemieszczeniu do zapasowego miejsca pracy podlegają kierownictwo, kierujący komórkami organizacyjnymi oraz wyznaczeni pracownicy komórek organizacyjnych Ministerstwa, zgodnie z decyzją Ministra.
2. Organizacją i przemieszczeniem osób, o których mowa w ust. 1, do zapasowego miejsca pracy kieruje Dyrektor Generalny we współpracy z kierującym komórką organizacyjną właściwą do spraw obronnych w Ministerstwie.
3. Skład osobowy oraz liczbę pracowników jednostek organizacyjnych przemieszczanych do zapasowego miejsca pracy określają kierownicy tych jednostek.
4. Osoby wyznaczone do przemieszczenia i realizacji zadań na stanowisku kierowania w zapasowym miejscu pracy powinny posiadać ważne poświadczenie bezpieczeństwa albo upoważnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych, oraz ważne zaświadczenie stwierdzające przeszkolenie z zakresu ochrony informacji niejawnych.
5. Zabezpieczenie środków finansowych na realizację przemieszczenia i funkcjonowania Ministerstwa w zapasowym miejscu pracy zapewnia kierujący komórką organizacyjną właściwą do spraw finansowych w Ministerstwie we współpracy z kierującym komórką organizacyjną właściwą do spraw obronnych oraz komórką organizacyjną właściwą do spraw obsługi administracyjnej i logistycznej w Ministerstwie.
6. Zabezpieczenie środków finansowych na realizację przemieszczenia i funkcjonowania jednostek organizacyjnych w zapasowym miejscu pracy zapewnia kierownik jednostki organizacyjnej.
§ 13. Traci moc zarządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 maja 2021 r. w sprawie organizacji i przygotowania systemu kierowania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. Urz. Min. Klim. i Środ. poz. 43).
§ 14. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
MINISTER KLIMATU I ŚRODOWISKA
Paulina Hennig-Kloska
1) Minister Klimatu i Środowiska kieruje działami administracji rządowej - energia, klimat i środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1, 2 i 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 2726).
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00