ZARZĄDZENIE
MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA1)
z dnia 9 lutego 2022 r.
w sprawie czasopisma naukowego „Prawo i Klimat”
(DUMKiŚ. z 2022 r., poz. 12;ostatnia zmiana: DUMKiŚ. z 2023 r., poz. 32)
Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 1914) w zw. z art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2021 r. poz. 178, 1192, 1535 i 2105) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Minister Klimatu i Środowiska jest wydawcą czasopisma naukowego pt. „Prawo i Klimat”, zwanego dalej „Czasopismem”. Czasopismo jest wydawane w języku polskim i angielskim, kwartalnie w wersji papierowej i elektronicznej. Czasopismo jest wydawane nieodpłatnie.
2. Zakres tematyczny artykułów publikowanych w Czasopiśmie obejmuje prawo ochrony środowiska, administracyjne, cywilne, gospodarcze oraz inne gałęzie prawa w stopniu, w jakim dotyczą środowiska i klimatu, a także problemy z zakresu innych dziedzin, o ile korespondują one z wyżej wymienioną tematyką.
§ 2. 1. Obsługę Czasopisma zapewnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska poprzez Departament Instrumentów Środowiskowych.
2. Czasopismo jest finansowane ze środków budżetowych pozostających w dyspozycji Ministra Klimatu i Środowiska.
§ 3. 1. Minister Klimatu i Środowiska powołuje i odwołuje Redaktora Naczelnego. Odwołanie Redaktora Naczelnego następuje za zgodą Rady Programowo-Naukowej wyrażoną jednomyślnie.
2. [1] Redaktor Naczelny wykonuje swoje zadania przy pomocy nie więcej niż trzech Zastępców Redaktora Naczelnego.
3. Zastępców Redaktora Naczelnego, na wniosek Redaktora Naczelnego, powołuje i odwołuje Minister Klimatu i Środowiska. Co najmniej jeden z Zastępców Redaktora Naczelnego musi być pracownikiem Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
4. Zastępcą Redaktora Naczelnego, niebędącym pracownikiem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, może być osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych, posiada obywatelstwo polskie i nie jest pozbawiona praw publicznych.
5. Redaktor Naczelny odpowiada za sprawy redakcyjne i finansowe Czasopisma, w tym w szczególności za:
1) kierowanie pracami redakcji;
2) przygotowanie harmonogramu skierowania do wydawania numeru Czasopisma;
3) sprawowanie nadzoru nad jakością składanych artykułów do publikacji;
4) dobór tematów publikacji, sposobu ich przedstawienia oraz treść przygotowywanych przez redakcję artykułów;
5) analizę poszczególnych recenzji;
6) analizę całego numeru Czasopisma, ostateczne ułożenie struktury numeru Czasopisma i zatwierdzanie zawartości numeru Czasopisma.
6. Zaciąganie zobowiązań finansowych w zakresie dotyczącym Czasopisma odbywa się na wniosek Redaktora Naczelnego lub jego Zastępców zaakceptowany przez kierującego komórką organizacyjną Ministerstwa Klimatu i Środowiska wskazaną w § 2 ust. 1. Zaciąganie zobowiązań i wydatkowanie środków odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz regulacjami wewnętrznymi Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
7. Redaktor Naczelny może upoważnić Zastępców Redaktora Naczelnego do wykonywania określonych obowiązków Redaktora Naczelnego.
8. W przypadku odwołania Redaktora Naczelnego, funkcję Redaktora Naczelnego - do czasu powołania nowego Redaktora Naczelnego - pełni, wskazany przez Radę Programowo-Naukową, jeden z Zastępców Redaktora Naczelnego, który informuje o tym redakcję.
§ 4. 1. Redakcja odpowiada za proces przygotowania (zbierania, oceniania i opracowywania) materiałów do publikacji w Czasopiśmie oraz organizuje pracę Kolegium Doradczego Redakcji.
2. W skład redakcji wchodzi Redaktor Naczelny, Zastępcy Redaktora Naczelnego, Sekretarz Redakcji i Zastępca Sekretarza Redakcji.
3. Sekretarz Redakcji i Zastępca Sekretarza Redakcji są powoływani i odwoływani przez Redaktora Naczelnego.
4. Sekretarz Redakcji współuczestniczy w redagowaniu Czasopisma, w tym odpowiada za kontakty z autorami i recenzentami, organizowanie spotkań redakcji oraz realizację innych zadań zleconych przez Redaktora Naczelnego. Czynności Sekretarza pod jego nieobecność wykonuje Zastępca Sekretarza Redakcji.
5. Zastępca Sekretarza Redakcji odpowiada za terminowość realizacji zadań związanych z wydawaniem Czasopisma, w tym utrzymuje kontakt z osobami realizującymi skład, korektę, druk i dystrybucję, oraz realizuje inne zadania zlecone przez Redaktora Naczelnego.
§ 5. 1. Rada Programowo-Naukowa jest organem opiniodawczo-doradczym Redaktora Naczelnego składającym się z osób posiadających co najmniej stopień naukowy doktora , powoływanych i odwoływanych przez Ministra Klimatu i Środowiska na wniosek Redaktora Naczelnego.
2. W skład Rady Programowo-Naukowej wchodzi od 4 do 12 członków.
3. Pracami Rady Programowo-Naukowej kieruje Przewodniczący wskazany przez Ministra Klimatu i Środowiska na wniosek Redaktora Naczelnego.
4. Do zadań Rady Programowo-Naukowej należy:
1) konsultowanie założeń programowych Czasopisma;
2) inspirowanie tematyki wiodącej Czasopisma;
3) wsparcie w pozyskiwaniu dla Czasopisma autorów o wysokim autorytecie naukowym i zawodowym;
4) pomoc w nawiązywaniu krajowych i zagranicznych kontaktów z wydawcami oraz redakcjami innych czasopism o podobnym profilu;
5) udzielanie redakcji fachowych porad, wynikających z wiedzy i doświadczenia członków Rady Programowo-Naukowej;
6) dokonywanie okresowej analizy i oceny zawartości merytorycznej Czasopisma;
7) wspieranie w staraniach o zapewnienie trwałych podstaw i rozwoju Czasopisma.
5. W sprawach, o których mowa w ust. 4, Rada Programowo-Naukowa podejmuje uchwały, przy czym:
1) w sprawach, o których mowa w ust. 4 pkt 1 i 2 - bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy jej członków, w tym Przewodniczącego Rady Programowo-Naukowej;
2) w sprawach, o których mowa w ust. 4 pkt 3-7:
a) większością głosów w obecności co najmniej połowy jej członków,
b) członkowie Rady mogą również działać indywidualnie.
6. Rada Programowo-Naukowa obraduje na posiedzeniach, zwoływanych odpowiednio do potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz w roku.
7. Posiedzenia Rady Programowo-Naukowej zwołuje Przewodniczący, co najmniej 7 dni przed terminem posiedzenia.
8. W posiedzeniach Rady Programowo-Naukowej uczestniczy Redaktor Naczelny lub wskazany przez Redaktora Naczelnego Zastępca Redaktora Naczelnego.
9. Członkostwo w Radzie Programowo-Naukowej jest nieodpłatne.
10. Członkowie Rady Programowo-Naukowej otrzymują nieodpłatnie po jednym egzemplarzu poszczególnych numerów Czasopisma.
§ 6. 1. Kolegium Doradcze Redakcji jest powoływanym przez Redaktora Naczelnego organem pomocniczym.
2. Do zadań Kolegium Doradczego Redakcji należy wsparcie prac redakcji o charakterze organizacyjno-technicznym oraz aktywne wyszukiwanie autorów artykułów do publikacji w Czasopiśmie.
3. Redaktor Naczelny może wyznaczyć jednego z członków Kolegium Doradczego Redakcji, któremu powierzy koordynowanie pracy Kolegium Doradczego Redakcji.
§ 7. 1. Publikacja naukowa może ukazać się w numerze Czasopisma wyłącznie po sporządzeniu przynajmniej jednej pozytywnej recenzji przez osobę posiadającą co najmniej stopień doktora nauk prawnych lub innej dyscypliny naukowej z zakresu dziedzin, o których mowa w § 1 ust. 2, wskazaną przez redakcję. Recenzję sporządza się na formularzu, którego wzór stanowi załącznik do zarządzenia.
2. Redaktor Naczelny lub Zastępcy Redaktora Naczelnego mogą wyrazić zgodę na publikację artykułu w numerze Czasopisma, który nie jest związany z zakresem tematycznym wskazanym w § 1 ust. 2.
§ 8. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1) Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej - klimat, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 1949).
Załącznik do zarządzenia Ministra Klimatu i Środowiska
z dnia 9 lutego 2022 r. (poz. 8)
Formularz recenzji artykułu do czasopisma „Prawo i Klimat”
[1] § 3 ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez § 1 zarządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 września 2023 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie czasopisma naukowego „Prawo i Klimat” (Dz.Urz.MKiŚ. poz. 32). Zmiana weszła w życie 9 września 2023 r.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00