Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2021-09-14
Wersja aktualna od 2021-09-14
obowiązujący
ZARZĄDZENIE
MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA1)
z dnia 10 września 2021 r.
w sprawie utworzenia Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Ministerstwie Klimatu i Środowiska
Na podstawie art. 12 ust. 2b i 4 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 1856 oraz z 2021 r. poz. 159) zarządza się, co następuje:
§ 1. W Ministerstwie Klimatu i Środowiska, zwanym dalej „Ministerstwem”, tworzy się Zespół Zarządzania Kryzysowego, zwany dalej „Zespołem”, w celu realizacji zadań określonych w art. 12 ust. 2c ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 1856 oraz z 2021 r. poz. 159), zwanej dalej „ustawą”:
§ 2. W zakresie wykonywania zadań Zespół współdziała z:
1) Rządowym Zespołem Zarządzania Kryzysowego, o którym mowa w art. 8 ustawy;
2) zespołami zarządzania kryzysowego utworzonymi przez innych ministrów i kierowników urzędów centralnych;
3) innymi organami wymienionymi w art. 8 ust. 2 i 3 ustawy.
§ 3. 1. W skład Zespołu wchodzą:
1) Przewodniczący - członek Kierownictwa Ministerstwa, do którego zadań - stosownie do postanowień regulacji wewnętrznych obowiązujących w Ministerstwie, dotyczących podziału kompetencji w kierownictwie Ministerstwa - należy podejmowanie decyzji i zajmowanie stanowiska we wszystkich sprawach związanych z realizacją zadań zarządzania kryzysowego;
2) Zastępca Przewodniczącego - Dyrektor Generalny Ministerstwa;
3) członkowie - dyrektorzy wszystkich komórek organizacyjnych Ministerstwa;
4) Sekretarz - dyrektor komórki organizacyjnej Ministerstwa właściwej do spraw zarządzania kryzysowego.
2. W posiedzeniach Zespołu, z głosem doradczym, mogą uczestniczyć także osoby niewchodzące w skład Zespołu, zaproszone przez Przewodniczącego, z jego inicjatywy albo na wniosek Zastępcy Przewodniczącego lub członka Zespołu, których wiedza i doświadczenie mogą być przydatne do wykonywania zadań Zespołu.
3. Członkowie Zespołu uczestniczą w pracach Zespołu osobiście.
4. Za zgodą Przewodniczącego członek Zespołu oraz Sekretarz mogą wyznaczyć zastępstwo na posiedzenie Zespołu.
5. Osobom wchodzącym w skład Zespołu oraz osobom, o których mowa w ust. 2, nie przysługuje wynagrodzenie z tytułu uczestnictwa w pracach Zespołu.
§ 4 . 1. Do zadań Przewodniczącego należy kierowanie pracami Zespołu i reprezentowanie go na zewnątrz, a w szczególności zwoływanie posiedzeń Zespołu.
2. Przewodniczący może zlecać osobom wchodzącym w skład Zespołu opracowywanie dokumentów niezbędnych do realizacji zadań Zespołu.
3. W przypadku nieobecności Przewodniczącego jego zadania wykonuje Zastępca Przewodniczącego.
4. W przypadku, o którym mowa w ust. 3, Zastępca Przewodniczącego Zespołu przekazuje Przewodniczącemu do akceptacji dokumenty opracowane przez Zespół podczas nieobecności Przewodniczącego oraz informuje go o aktualnych zagrożeniach.
5. W przypadku braku akceptacji Przewodniczącego Zespołu, o której mowa w ust. 4, dokumenty są poprawiane na najbliższym posiedzeniu Zespołu z uwzględnieniem uwag zgłoszonych przez Przewodniczącego Zespołu.
§ 5. Do zadań Sekretarza należy przygotowanie i prowadzenie dokumentacji Zespołu, w tym prowadzenie „Dziennika działań Zespołu”, w którym odnotowywane są:
1) informacje od osób wchodzących w skład Zespołu o potencjalnych zagrożeniach;
2) zaistniałe sytuacje kryzysowe;
3) działania podejmowane przez Zespół;
4) daty i godziny zdarzeń i działań, o których mowa w pkt 1-3.
§ 6. 1. Zespół wykonuje swoje zadania na posiedzeniach albo w trybie całodobowych dyżurów.
2. Posiedzenia Zespołu odbywają się w siedzibie Ministerstwa lub w innym miejscu wyznaczonym przez Przewodniczącego, działającego w porozumieniu z Zastępcą Przewodniczącego.
3. Przewodniczący może zdecydować, że posiedzenie Zespołu odbędzie się przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość, które powinny zapewnić:
1) transmisję posiedzenia w czasie rzeczywistym;
2) dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym, umożliwiającą osobom biorącym udział w posiedzeniu Zespołu wypowiadanie się w toku obrad.
4. Przewodniczący zwołuje posiedzenie Zespołu, z inicjatywy własnej albo na wniosek Zastępcy Przewodniczącego, członka Zespołu lub Sekretarza, w szczególności w przypadku:
1) podwyższania gotowości obronnej państwa lub wprowadzenia stanu nadzwyczajnego;
2) zaistnienia sytuacji kryzysowej w zakresie właściwości Ministra Klimatu i Środowiska;
3) zaistnienia sytuacji kryzysowej w funkcjonowaniu Ministerstwa;
4) zorganizowania przez uprawniony organ ćwiczeń, treningów lub szkoleń, w których uczestniczy Ministerstwo.
5. Przewodniczący może zarządzić wprowadzenie całodobowych dyżurów pełnionych przez wyznaczonych przez Przewodniczącego członków Zespołu w siedzibie Ministerstwa albo w formie telefonicznych dyżurów domowych, w przypadku podwyższania gotowości obronnej państwa, zaistnienia sytuacji kryzysowej lub w innym uzasadnionym przypadku. Podczas całodobowych dyżurów członkowie zbierają informacje służące realizacji zadań Zespołu.
§ 7. 1. Zespół może określać sposoby i terminy wykonania zadań mających na celu wypracowywanie wniosków i propozycji dotyczących zapobiegania i przeciwdziałania zagrożeniom oraz wskazywać komórki organizacyjne Ministerstwa odpowiedzialne za ich wykonanie.
2. Z posiedzeń Zespołu Sekretarz sporządza protokół, który podpisuje Przewodniczący, a w przypadku nieobecności Przewodniczącego - Zastępca Przewodniczącego.
§ 8. Obsługę prac Zespołu zapewniają:
1) pod względem merytorycznym - komórka organizacyjna Ministerstwa właściwa do spraw zarządzania kryzysowego;
2) pod względem organizacyjnym, logistycznym oraz obsługi teleinformatycznej - komórka organizacyjna Ministerstwa właściwa do spraw logistycznych w porozumieniu z Dyrektorem Generalnym Ministerstwa;
3) w zakresie obiegu dokumentów i materiałów niejawnych - Kancelaria Tajna Ministerstwa.
§ 9. Wydatki związane z działalnością Zespołu pokrywane są z części pozostającej w dyspozycji Ministra Klimatu i Środowiska przeznaczanej na realizację zadań obronnych i zadań z zakresu zarządzania kryzysowego.
§ 10. 1. Znosi się Zespół Zarządzania Kryzysowego powołany zarządzeniem Nr 7 Ministra Środowiska z dnia 7 lutego 2011 r. w sprawie organizacji, składu oraz miejsca i trybu pracy Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Ministerstwie Środowiska (Dz. Urz. Min. Środ. i GIOŚ Nr 1, poz. 7 oraz Dz. Urz. Min. Środ. z 2015 r. poz. 10).
2. Traci moc zarządzenie Nr 7 Ministra Środowiska z dnia 7 lutego 2011 r. w sprawie organizacji, składu oraz miejsca i trybu pracy Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Ministerstwie Środowiska.
§ 11. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
MINISTER KLIMATU I ŚRODOWISKA
Michał Kurtyka
1) Minister Klimatu i Środowiska kieruje działami administracji rządowej - energia, klimat i środowisko, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. z 2021 r. poz. 941)