ZARZĄDZENIE
MINISTRA FUNDUSZY I POLITYKI REGIONALNEJ1)
z dnia 2 marca 2022 r.
w sprawie organizacji systemu stałego dyżuru
Na podstawie art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2021 r. poz. 372 i 1728) w związku z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 261) oraz w związku z § 8 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie gotowości obronnej państwa (Dz. U. poz. 2218) zarządza się, co następuje:
§ 1. W celu zapewnienia ciągłości przekazywania decyzji organów uprawnionych do uruchamiania realizacji zadań ujętych w Planie Reagowania Obronnego Rzeczypospolitej Polskiej oraz zadań z zakresu zarządzania kryzysowego, a także podwyższania gotowości obronnej, tworzy się system stałego dyżuru w dziale administracji rządowej - rozwój regionalny, zwanym dalej „działem”.
§ 2. Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1) jednostce - należy przez to rozumieć jednostkę organizacyjną podległą Ministrowi lub przez niego nadzorowaną, która nie realizuje zadań operacyjnych;
2) Ministerstwie - należy przez to rozumieć Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej;
3) Ministrze - należy przez to rozumieć Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej;
4) punkcie kontaktowym - należy przez to rozumieć służbę pełnioną w godzinach pracy urzędu przez wyznaczone osoby w celu realizacji zadań, o których mowa w § 4.
§ 3. 1. System stałego dyżuru w dziale, zwany dalej „systemem stałego dyżuru”, obejmuje:
1) stały dyżur w Ministerstwie realizowany przez zespół stałego dyżuru i punkty kontaktowe w komórkach organizacyjnych Ministerstwa, zwany dalej „stałym dyżurem w Ministerstwie”;
2) punkty kontaktowe w jednostkach.
2. Strukturę organizacyjną systemu stałego dyżuru określa załącznik nr 1 do zarządzenia.
§ 4. Zadania wykonywane w ramach systemu stałego dyżuru obejmują:
1) przekazywanie decyzji organów uprawnionych do uruchomienia zadań ujętych w Planie Reagowania Obronnego Rzeczypospolitej Polskiej, wynikających z wprowadzenia wyższych stanów gotowości obronnej państwa;
2) uruchamianie, w warunkach wystąpienia zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny, procedur związanych z podwyższaniem gotowości obronnej państwa, wynikających z zadań określonych w planach operacyjnych funkcjonowania działu w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny;
3) przyjmowanie i przekazywanie podmiotom, o których mowa w § 3 ust. 1, informacji o wydarzeniach, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo państwa, otrzymywanych w szczególności z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów;
4) uruchamianie zadań operacyjnych określonych w planach operacyjnych funkcjonowania działu w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny;
5) współdziałanie z instytucjami i służbami odpowiedzialnymi za informowanie o zagrożeniach bezpieczeństwa powszechnego;
6) wykonywanie innych poleceń Ministra w zakresie przekazywania, przyjmowania lub gromadzenia informacji, o których mowa w pkt 3;
7) ostrzeganie i alarmowanie o zagrożeniach bezpieczeństwa powszechnego;
8) przekazywanie uprawnionym podmiotom informacji dotyczących realizacji przedsięwzięć i procedur systemu zarządzania kryzysowego;
9) prowadzenie dokumentacji stałego dyżuru w Ministerstwie lub punktów kontaktowych w jednostkach.
§ 5. 1. Organizacja i przygotowanie systemu stałego dyżuru obejmuje w szczególności:
1) ustalenie składu osobowego stałego dyżuru w Ministerstwie i punktów kontaktowych w jednostkach;
2) uwzględnienie systemu stałego dyżuru w wewnętrznych regulaminach organizacyjnych komórek organizacyjnych Ministerstwa i jednostek;
3) wyznaczenie pomieszczeń do pełnienia stałego dyżuru w Ministerstwie i punktów kontaktowych w jednostkach oraz wyposażenia ich w niezbędny sprzęt, w szczególności w środki łączności, sprzęt informatyczny z pocztą elektroniczną;
4) zorganizowanie w ramach systemu stałego dyżuru systemu powiadamiania i alarmowania;
5) przygotowanie dokumentacji związanej z funkcjonowaniem systemu stałego dyżuru, w szczególności: instrukcji stałego dyżuru i punktów kontaktowych, dziennika ewidencji decyzji, sygnałów i informacji, dziennika przebiegu stałego dyżuru i punktów kontaktowych;
6) szkolenia osób wchodzących w skład stałego dyżuru w Ministerstwie i punktach kontaktowych w jednostkach.
2. Za przygotowanie, organizację, szkolenie i funkcjonowanie stałego dyżuru w Ministerstwie odpowiada kierownik komórki organizacyjnej Ministerstwa właściwej do spraw obronnych, a w jednostkach odpowiadają kierownicy tych jednostek.
§ 6. 1. Zespół stałego dyżuru organizuje się w formie całodobowej służby dyżurnej pełnionej w systemie dwu lub trzyzmianowym.
2. Skład zespołu stałego dyżuru ustala w drodze decyzji Dyrektor Generalny Ministerstwa.
3. Do realizacji zadań zespołu stałego dyżuru kierownicy komórek organizacyjnych Ministerstwa wyznaczają pracowników upoważnionych do dostępu do informacji niejawnych o klauzuli co najmniej zastrzeżone.
4. Do zespołu stałego dyżuru nie powołuje się pracowników posiadających przydziały w ramach ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej lub wyznaczonych do realizacji innych zadań obronnych w Ministerstwie oraz członków formacji obrony cywilnej.
§ 7. 1. Służba w ramach punktów kontaktowych w komórkach organizacyjnych Ministerstwa jest pełniona przez wyznaczonych pracowników sekretariatów.
2. Decyzję o wprowadzeniu służby w wydłużonym czasie pracy w komórkach organizacyjnych Ministerstwa w ramach stałego dyżuru w Ministerstwie podejmuje Dyrektor Generalny Ministerstwa.
3. Służba w ramach punktów kontaktowych w jednostkach jest pełniona przez osobę wyznaczoną przez kierownika tej jednostki, pośredniczącą w przekazywaniu informacji pomiędzy punktem kontaktowym w jednostce, a jej kierownikiem.
§ 8. 1. Decyzję o uruchomieniu i zakończeniu funkcjonowania systemu stałego dyżuru podejmuje Minister.
2. O uruchomieniu lub zakończeniu funkcjonowania systemu stałego dyżuru Minister informuje Dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
3. W stanie stałej gotowości obronnej państwa Minister lub osoba przez niego upoważniona może podjąć decyzję o uruchomieniu i zakończeniu funkcjonowania systemu stałego dyżuru w celach szkoleniowych lub do przekazywania informacji o zagrożeniach bądź sytuacjach kryzysowych.
4. W przypadku, o którym mowa w ust. 3, punkty kontaktowe w jednostkach mogą być uruchamiane i odwoływane przez kierowników tych jednostek, po uprzednim poinformowaniu Dyrektora Generalnego Ministerstwa.
§ 9. 1. Przygotowanie osób wyznaczonych do pełnienia stałego dyżuru w Ministerstwie, obejmujące szkolenie przygotowawcze, doskonalenie umiejętności oraz treningi praktycznego wykonywania stałego dyżuru i punktów kontaktowych organizuje i prowadzi komórka organizacyjna Ministerstwa właściwa do spraw obronnych.
2. Sprawy organizacyjne, w tym strukturę, wyposażenie, organizację łączności, dokumentację, sygnały ostrzegania i alarmowania, szczegółowe obowiązki i zadania, miejsce oraz tryb wykonywania określa instrukcja stałego dyżuru/punktu kontaktowego, której wzór stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.
3. Instrukcję stałego dyżuru w Ministerstwie przygotowuje komórka organizacyjna Ministerstwa właściwa do spraw obronnych, w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie zarządzenia.
4. Instrukcje punktu kontaktowego w jednostkach podlegają uzgodnieniu z kierownikiem komórki organizacyjnej Ministerstwa właściwej do spraw obronnych, w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie zarządzenia.
§ 10. Nadzór nad realizacją zadań:
1) stałego dyżuru w Ministerstwie sprawuje Dyrektor Generalny Ministerstwa;
2) punktów kontaktowych w komórkach organizacyjnych Ministerstwa sprawują kierownicy tych komórek, a w jednostkach - kierownicy tych jednostek.
§ 11. Koordynację przedsięwzięć organizacyjno-planistycznych i szkoleniowych systemu stałego dyżuru zapewnia kierownik komórki organizacyjnej Ministerstwa właściwej do spraw obronnych.
§ 12. Traci moc zarządzenie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 14 kwietnia 2020 r. w sprawie organizacji systemu stałego dyżuru (Dz. Urz. Min. Fun. i Pol. Reg. poz. 13).
§ 13. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
MINISTER
FUNDUSZY I POLITYKI REGIONALNEJ
1) Minister Funduszy i Polityki Regionalnej kieruje działem administracji rządowej - rozwój regionalny, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej (Dz. U. poz. 1948).
Załączniki do zarządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej
z dnia 2 marca 2022 r. (poz. 5)
Załącznik nr 1
STRUKTURA ORGANIZACYJNA SYSTEMU STAŁEGO DYŻURU W DZIALE ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ - ROZWÓJ REGIONALNY
Załącznik nr 2
INSTRUKCJA STAŁEGO DYŻURU/PUNKTU KONTAKTOWEGO
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00