Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od 2021-07-29 do 2023-01-01
Wersja archiwalna od 2021-07-29 do 2023-01-01
archiwalny
ZARZĄDZENIE Nr 5
DYREKTORA GENERALNEGO WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 17 czerwca 2019 r.
w sprawie gospodarowania składnikami rzeczowymi majątku ruchomego, nabytymi przez Wyższy Urząd Górniczy lub powierzonymi temu urzędowi, użytkowanymi w okręgowych urzędach górniczych oraz Specjalistycznym Urzędzie Górniczym
z dnia 17 czerwca 2019 r. (DUWUG z 2019 r., poz. 52)
t.j. z dnia 25 czerwca 2021 r. (DUWUG z 2021 r., poz. 34)
(ostatnia zmiana: DUWUG. z 2021 r., poz. 84)
Na podstawie art. 25 ust. 4 pkt 1 lit. e ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 265 i 285 oraz z 2021 r. poz. 464) zarządza się, co następuje:
§ 1. Zarządzenie określa tryb realizacji niektórych przepisów wydanych na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 735 oraz z 2021 r. poz. 159 i 255) w odniesieniu do składników rzeczowych majątku ruchomego, z wyjątkiem sprzętu komputerowego oraz nośników oprogramowania, nabytych przez Wyższy Urząd Górniczy, zwany dalej „WUG", lub powierzonych WUG, które:
1) zostały ujęte w ewidencjach albo kartotekach prowadzonych w okręgowym urzędzie górniczym albo Specjalistycznym Urzędzie Górniczym, zwanych dalej „urzędami górniczymi", albo Biurze Budżetowo-Finansowym, Kadr i Szkolenia [1] w WUG, zwanym dalej „BBF", oraz
2) są użytkowane w urzędach górniczych
- zwanych dalej „składnikami".
§ 2. 1. Komisja do spraw gospodarowania składnikami rzeczowymi majątku ruchomego, zwana dalej „komisją", jest powoływana w urzędzie górniczym przez Dyrektora Generalnego WUG, zwanego dalej „Dyrektorem Generalnym".
2. W skład komisji wchodzą: przewodniczący, zastępca przewodniczącego oraz członkowie.
2a. W przypadku nieobecności przewodniczącego komisji, w tym w związku ze świadczeniem pracy poza siedzibą urzędu górniczego, jego uprawnienia przysługują zastępcy przewodniczącego komisji, jeżeli świadczy pracę w siedzibie urzędu górniczego.
3. Sprawy należące do właściwości komisji są rozpatrywane:
1) na posiedzeniach, których terminy, w zależności od potrzeb, wyznacza przewodniczący komisji;
2) w trybie uproszczonym.
4. Do udziału w posiedzeniach przewodniczący komisji może zapraszać osoby spoza składu komisji.
5. O skierowaniu sprawy do rozpatrzenia w trybie uproszczonym rozstrzyga Dyrektor Generalny na wniosek dyrektora urzędu górniczego.
6. W przypadku rozpatrywania sprawy w trybie uproszczonym zadania komisji są wykonywane w składzie ustalonym przez przewodniczącego komisji.
§ 2a. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący komisji może zdecydować o odbyciu posiedzenia w formie zdalnej, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, w tym za pomocą elektronicznego przekazywania informacji oraz dokumentów.
§ 3. Komisja:
1) dokonuje oceny przydatności składników do dalszego użytkowania, w przypadku stwierdzenia w toku bieżącej działalności WUG albo w trakcie inwentaryzacji, że składniki są zbędne albo zużyte w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym;
2) dokonuje weryfikacji ustalenia wartości poszczególnych składników objętych oceną przydatności do dalszego użytkowania;
3) sporządza protokół z przeprowadzonej oceny przydatności składników do dalszego użytkowania oraz załączany do niego wykaz zużytych lub zbędnych składników, z propozycją sposobu ich zagospodarowania.
§ 4. Ocena oraz weryfikacja, o których mowa w § 3 pkt 1 i 2, są dokonywane łącznie, na podstawie wykazu sporządzonego przez pracownika wyznaczonego przez dyrektora urzędu górniczego.
§ 5. Protokół oraz wykaz, o których mowa w § 3 pkt 3, są zatwierdzane przez dyrektora urzędu górniczego oraz przez Dyrektora Generalnego albo osobę upoważnioną przez Dyrektora Generalnego.
§ 6. Biuro Komunikacji Społecznej w WUG, na wniosek komisji, zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej WUG informację o zbędnych lub zużytych składnikach oraz o sposobie ich zagospodarowania, określonym w zatwierdzonym protokole, o którym mowa w § 3 pkt 3.
§ 7. Składniki, które komisja zakwalifikowała do sprzedaży, oddania w najem lub dzierżawę, nieodpłatnego przekazania albo darowizny, przekazuje się do komórki organizacyjnej albo Samodzielnego Wydziału Organizacyjnego [2] w WUG, właściwych dla danego składnika.
§ 8. Komisja sporządza, w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach:
1) protokół potwierdzający sprzedaż, oddanie w najem lub dzierżawę, nieodpłatne przekazanie albo darowiznę składników;
2) protokół z czynności zniszczenia zbędnych lub zużytych składników, dokonywanej w przypadkach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym.
§ 8a. 1. Protokoły, o których mowa w § 3 pkt 3 oraz § 8, są przekazywane do akceptacji wszystkim osobom wchodzącym w skład komisji.
2. Akceptacja protokołów, o których mowa w § 3 pkt 3 lub § 8, następuje w formie:
1) podpisania protokołu - przez osoby wchodzące w skład komisji, które świadczą pracę w siedzibie urzędu górniczego;
2) wyrażenia zgody na treść protokołu za pośrednictwem poczty elektronicznej, po otrzymaniu w tym trybie od przewodniczącego komisji projektu protokołu - przez osoby wchodzące w skład komisji, które świadczą pracę poza siedzibą urzędu górniczego.
§ 9. 1. Komisja przekazuje niezwłocznie po jednym egzemplarzu protokołów, o których mowa w § 8, do dyrektora urzędu górniczego oraz BBF.
2. Jeżeli właściwa dla danego składnika ewidencja albo kartoteka jest prowadzona w urzędzie górniczym, dyrektor urzędu górniczego przekazuje protokoły, o których mowa w § 8, do osób odpowiedzialnych za prowadzenie w urzędzie górniczym tej ewidencji albo kartoteki.
3. Na podstawie informacji zamieszczonych w otrzymanych protokołach, osoby odpowiedzialne, o których mowa w ust. 2, albo BBF, według właściwości, dokonują aktualizacji właściwych ewidencji albo kartotek.
4. W uzasadnionych przypadkach, po uzyskaniu akceptacji protokołu, o którym mowa w § 8 pkt 2, przez wszystkie osoby wchodzące w skład komisji, przewodniczący komisji może przekazać po jednym egzemplarzu kopii protokołu, podpisanego przez część osób wchodzących w skład komisji, do dyrektora urzędu górniczego oraz BBF. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
5. Osoba wchodząca w skład komisji, która wyraziła zgodę, o której mowa w § 8a ust. 2 pkt 2, na treść protokołu, o którym mowa w § 8 pkt 2, podpisuje ten protokół niezwłocznie po powrocie do świadczenia pracy w siedzibie urzędu górniczego.
6. Komisja przekazuje po jednym egzemplarzu protokołu, o którym mowa w § 8 pkt 2, do dyrektora urzędu górniczego oraz BBF, niezwłocznie po podpisaniu każdego z egzemplarzy przez wszystkie osoby wchodzące w skład komisji.
§ 10. Wzory formularzy, na których sporządza się:
1) protokoły, o których mowa w § 3 pkt 3 oraz § 8,
2) wykazy, o których mowa w § 3 pkt 3 oraz § 4
- są opracowywane przez Biuro Administracyjno-Gospodarcze w WUG, akceptowane przez Dyrektora Generalnego, umieszczane w extranecie urzędów górniczych i podlegają obowiązkowemu stosowaniu.
§ 11. Komisje do spraw gospodarowania składnikami rzeczowymi majątku ruchomego oraz prawami na dobrach niematerialnych, działające na podstawie zarządzenia, o którym mowa w § 14, stają się komisjami do spraw gospodarowania składnikami rzeczowymi majątku ruchomego, działającymi na podstawie niniejszego zarządzenia.
§ 12. Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§ 13. Wzory formularzy, o których mowa w przepisach zarządzenia wymienionego w § 14, mogą być stosowane do czasu umieszczenia wzorów formularzy, o których mowa w § 10, w extranecie urzędów górniczych.
§ 14. Traci moc zarządzenie nr 22 Dyrektora Generalnego Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 13 września 2018 r. w sprawie gospodarowania składnikami rzeczowymi majątku ruchomego oraz prawami na dobrach niematerialnych, nabytymi przez Wyższy Urząd Górniczy lub powierzonymi temu urzędowi, użytkowanymi w okręgowych urzędach górniczych oraz Specjalistycznym Urzędzie Górniczym (Dz. Urz. WUG poz. 184).
§ 15. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
[1] § 1 pkt 1 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 20 Dyrektora Generalnego Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 29 lipca 2021 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie gospodarowania składnikami rzeczowymi majątku ruchomego, nabytymi przez Wyższy Urząd Górniczy lub powierzonymi temu urzędowi, użytkowanymi w okręgowych urzędach górniczych oraz Specjalistycznym Urzędzie Górniczym (Dz.Urz.WUG. poz. 84). Zmiana weszła w życie 29 lipca 2021 r.
[2] § 7 w brzmieniu ustalonym przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 20 Dyrektora Generalnego Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 29 lipca 2021 r. zmieniającego zarządzenie w sprawie gospodarowania składnikami rzeczowymi majątku ruchomego, nabytymi przez Wyższy Urząd Górniczy lub powierzonymi temu urzędowi, użytkowanymi w okręgowych urzędach górniczych oraz Specjalistycznym Urzędzie Górniczym (Dz.Urz.WUG. poz. 84). Zmiana weszła w życie 29 lipca 2021 r.